Čas potřebný k získání černých pásů

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Příspěvekod RBR » pon 15. srp, 2011 21:25

cohen píše:pre zaujimavost, kedze som na gympli 4 roky robil goju ryu, tu je CV mojho trenera - takto nejako si to cele predstavujem: http://www.ippon.sk/index.php?option=co ... &Itemid=54


udelenie titulu RENSHI – dokonalý trénovaný samuraj....????? Jak může být někdo dokonalý trénovaný samuraj, když samurajové byli zrušeni v roce 1868?
Tak veselý překlad tohoto titulu jsem ještě neviděl... Japani z nás gaidžinů musí mít fakt prdel.

Jen pro zajímavost google na renshi říka tohle - "renshi" generally means a trainer/instructor..., ale dokonalý samuraj vypadá o hodně lépe.... :lol:


Jinak plodná diskuze o danech, dlouho jsem se tak nepobavil.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

 

Příspěvekod luen » pon 15. srp, 2011 22:28

RBR píše:
cohen píše:pre zaujimavost, kedze som na gympli 4 roky robil goju ryu, tu je CV mojho trenera - takto nejako si to cele predstavujem: http://www.ippon.sk/index.php?option=co ... &Itemid=54


udelenie titulu RENSHI – dokonalý trénovaný samuraj....????? Jak může být někdo dokonalý trénovaný samuraj, když samurajové byli zrušeni v roce 1868?
Tak veselý překlad tohoto titulu jsem ještě neviděl... Japani z nás gaidžinů musí mít fakt prdel.

Jen pro zajímavost google na renshi říka tohle - "renshi" generally means a trainer/instructor..., ale dokonalý samuraj vypadá o hodně lépe.... :lol:


Jinak plodná diskuze o danech, dlouho jsem se tak nepobavil.

RBR


Tak to zase prrrr a co SOKOL STRAZCE NOCI? :lol: Ja myslim, ze je kravina slova sifu stejne jako sensei a mnoho dalsich nazyvat titulama ... Udeleni hodnosti a zdvorile nebo treba dochovane archaicke osloveni nemuzeme chapat jako prideleny titul. Aspon v Cine takhle tenkrat nikdo neuvazoval ...
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod patrik » úte 16. srp, 2011 7:51

luen píše:(...)Nevim jak v Japanu, ale v Cine je to presne tak, jak pisi. (...)


Luene, už jsem Ti to psal dříve, hledat kde přesně nebudu ;) Jenže nikdo jiný se tím asi moc nezabývá, takže Ti to psát (asi) nebude. A já jsem v tomto smyslu opravdu nevzdělanec, pouze zjišťuju zprostředkovaně od lidí, co jsou větší bedny. Jestli Tě to fakticky zajímá, jestli prostě nejsi další troll v řadě. Obecně, opravdu velmi obecně. V Japanu to bylo trochu jinak. Tím nemyslím, že by nebyli normální nevzdělaní rabiáti ;) všichni jsme lidi a oni byli taky.

Řeč je o nadále existujících tradicích. Ty se prostě uchovaly. Někdy částečně a neúplně, jindy jako součást jiného a většího celku. A jasně, stejně jako cokoliv, co se událo včera nevím, nevíš a nikdo jiný také ne, jak moc je to stejné a správně pochopené. Takže storpo mezi nima budou fejky, to dá rozum.

Jenže o tom přece historie je ;)
Komu to vadí, ať se tím nezabývá, šmarjá. Je to furt dokola. Stejně tady v diskuzi nikdo rukama nemlátí. Je to jen psaní.

Do týdne k tomu mám dopsat článek pro BU Fighters, takže se v tom nimrám. Ale narozdíl od doby před pár lety je k tomu víc materiálů na netu. Kdo chce, může hledat sám a nemusí se nějakým BU.cz nebo obrázkovým časákem zabývat.

Tyto věci se předávaly a dělaly se s tím příšerný caviky. Klasické rjúha a zvláště Otome rjú byly školy, který se uchovaly jako vlastnictví nějakého feudálního hanu. Byl to prostě jejich majetek, o který se starali. Podporovali je a nebylo jim docela jedno, v jakém stavu se uchová. Proto (a zvláště v Japonsku) se psali a malovali denšó... a opisovali.

Obrázek

Prostě k tomu byly podmínky.
Denšó těch škol (když nejsou ztracené) bývají uložené a těžko se k nim smrtelník dostane. Navíc v tý jejich příšerný řeči a ještě v nějaký archaický verzi s úplně jinou gramatikou, než se používá dneska. Takže tomu nerozumí ani běžnej japonec (taky nerozumím staroslověnštině). Ti strejdové, hlavy škol, kteří mají přístup k těm svitkům je čas od času někomu půjčili a ukázali. Takže v dokumentech o klasických školách, nebo v nějaké té knížce jsou zachycené.

Jasně, že spousta toho je v tahu. Ale to nikdo asi moc neřeší, pochybuju, že to někdo bude digitalizovat jen proto, aby uspokojil něčí zájem, nebo rozptýlil pochybnosti. Já třeba pochybuju, že k nim někdo přistupuje v tom smyslu - takhle to tam je napsané (namalované), tak to tak děláme, k tomu jsou zase jiné věci.

Nijak to nesouvisí s tématem. Je to jen poznámka na okraj. Že prostě je o čem mluvit, nebo co studovat. Pro toho, kdo se tím zabývá (na to asi Makoto narážel). Diskutovat se o tom asi moc nebude, maximálně to někdo opět shodí. Holt pro někoho to zajímavé je a pro jiného ne.

Mimochodem, taky věříš že existovali husiti... ale co když si je někdo vymyslel. Co když to vůbec nebyli rabiáti a jenom je někdo časem shodil. Možná byl Žižka jen prostý pasáček koz a u Lipan se nic nestalo ;)

Patrik

P.S.
Spoj se s tím Honzou kvůli panákovi pls. Ať to předtím neodvezeme.
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod cohen » úte 16. srp, 2011 8:39

RBR píše:
cohen píše:pre zaujimavost, kedze som na gympli 4 roky robil goju ryu, tu je CV mojho trenera - takto nejako si to cele predstavujem: http://www.ippon.sk/index.php?option=co ... &Itemid=54


udelenie titulu RENSHI – dokonalý trénovaný samuraj....????? Jak může být někdo dokonalý trénovaný samuraj, když samurajové byli zrušeni v roce 1868?
Tak veselý překlad tohoto titulu jsem ještě neviděl... Japani z nás gaidžinů musí mít fakt prdel.
Jen pro zajímavost google na renshi říka tohle - "renshi" generally means a trainer/instructor..., ale dokonalý samuraj vypadá o hodně lépe.... :lol:
Jinak plodná diskuze o danech, dlouho jsem se tak nepobavil.

RBR
hehehe, tradicia je svataaa :D ...a ten preklad - no comment 8)
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

Příspěvekod Gino » úte 16. srp, 2011 8:50

ukropcany píše:Skvelý príspevok... a je to vybavčo... :D Proste celá téma získavania pásikov je hovadina a historicky ide o niečo úplne iné... Ja sa s takýmto vysvetlením úplne v pohode stotožním, pretože mi to dáva zmysel. Ale téma "aká je kvalita cvičenca s čiernym pásikom s tromi striebornými pásikmi", tak to je ozaj pod úroveň...

No hurá :roll: :wink:
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod Gino » úte 16. srp, 2011 10:34

Ucrope, ale to už je něco pod co se podepsat mohu :wink: To je mimochodem to, co se tu patrik, nebo před ním picard, snažili vysvětlit - já nevím, co na tom x-boxery opět tak trhlo. Jak už jsem psal tady, nebo vedle v tom totožném vlákně - divím se, že se někdo ještě diví.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod Jian » úte 16. srp, 2011 17:24

patrik: +1, take me tyhle veci docela zajimaji, ale casu je malo... Ten clanek bude urcite zajimavy.
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

Příspěvekod Picard » úte 16. srp, 2011 18:16

Víte co - problém je podle mě dost v tom, že se to tu příliš dlouho mýtyzovalo. Podle to bylo nějak takhle - už z dob totáče se tu původní procesy a zvyklosti z těch původních BU ignorovaly, nebo spíš neznaly a dalo to různým chytrákům šanci aby si místo toho vymysleli něco svýho a měli tu spoustu následovníků, kteří jim to ochotně baštili. A nejde asi zdaleka jen o ty dany.

Je dost škoda, že to i v době když třeba můžeme jezdit do Japanu a poznat jak je to doopravdy, tak se tu různý blbosti tradujou vesele dál. Ono já to chápu, pro nějákýho domácího rádobymástra nebo bafuňáře nějaké organizace už asi bude dost nepřijatelný přenést přes ego, že by někdy něco dělal blbě :-D

Dan velmi překvapivě není "technický stupeň" a div-se-světe ani to není "mistrovský stupeň", jak se tu tak hezky traduje a zabedněně opakuje - je to prostě jen "stupeň"!

Bez znalosti nějakého širšího kontextu toho, jak a za co a v jakém systému se uděluje je naprosto nesmyslný spekulovat a hodnotit, jestli ho někdo má mít nebo nemá. Prostě má první stupeň. Co si z toho asi tak chcete dál odvozovat, když nevíte nic dalšího.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Picard » úte 16. srp, 2011 18:24

cohen píše:pre zaujimavost, kedze som na gympli 4 roky robil goju ryu, tu je CV mojho trenera - takto nejako si to cele predstavujem: http://www.ippon.sk/index.php?option=co ... &Itemid=54


LOL "dokonalý trénovaný samuraj" :-D To už snad ani neni možný. Přesně to jsem myslel v tom mém předchozím příspěvku :D Fakt jsem dlouho uvažoval, jak to někdo může myslet vážně. Ale asi fakt může.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

:-)

Příspěvekod kumori » úte 16. srp, 2011 18:35

tak mám pocit, že i KICKBOXu se udělují KYU a DAN, fajn, jaká jsou kritéria?
V JJ je to bordel, to je pravda, spíš bych se orientoval podle učitele, který ten či onen pásek udělil, to by mohlo být měřítko.No ikdyž není problém si verifikovat dan z judo do JJ, že?Nebo založit vlastní styl a za eura si ho nechat potvrdit třeba v Německu nebo Polsku...
V karatedo bych byl opatrný a asi bych neporovnával sportovní a bojové ( tradiční? )
Judo platilo nebo platí, nezávodíš - nepáskuješ

Mno, za mých mladých let byla zkouška ze 3 částí - teorie, provedení technik a pak randori, na závěr buď jsi zvládl nebo ne.
kumori
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 476
Registrován: stř 04. dub, 2007 23:00

Příspěvekod choze » úte 16. srp, 2011 21:34

za mna k teme kratka ukazka z dokumentu, ktory by sa mal objavit niekedy na zaciatku buduceho roku
http://www.youtube.com/watch?v=XHdPh3CEfGM&feature=feedlik
Jozef Obuch
Hinode kobudo dojo Slovakia
www.kobudo.sk
Uživatelský avatar
choze
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 253
Registrován: úte 09. lis, 2004 0:00
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod graver » stř 17. srp, 2011 6:25

Picard píše:Dan velmi překvapivě není "technický stupeň" a div-se-světe ani to není "mistrovský stupeň", jak se tu tak hezky traduje a zabedněně opakuje - je to prostě jen "stupeň"!

Ok, ale když říkáš tohle "A", tak by nebylo od věci k tomu říct taky "B". Jak to vypadá, každý (překvapivě) ví, co pásky a dany nejsou, ale nějak jsem z té diskuse nepochytil, co tedy vlastně jsou ("prostě jen stupeň" je pro prosťáčka jako já poněkud neuchopitelné).
Za co a proč se tedy ty "prostě jen stupně" např. v JPN/karate udělují a dle jakých kriterií? Samotný pojem "stupeň" je jen relativizací předchozího stavu - tzn. nějaký posun nějakým směrem bez ohledu na absolutní výchozí pozici. Poslední stupeň na krátkých schodech bude asi níž, než na dlouhých - a přesto je poslední a nejvyšší.
Já jsem to od samého začátku chápal jako pokus o standardizaci, který poněkud nevyšel. pokud mi to někdo vysvětlí, slibuju, že přestanu zabedněně opakovat pověry o STV a mistrovských stupních :idea:
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod choze » stř 17. srp, 2011 7:47

este som si spomenul na jedno video k teme, ktore sa uz na fore objavilo, ale nie je zle si ho pripomenut
http://www.youtube.com/watch?v=ylpdy0XEOfw&feature=list_related&playnext=1&list=PL5105DADE1489A017
Jozef Obuch
Hinode kobudo dojo Slovakia
www.kobudo.sk
Uživatelský avatar
choze
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 253
Registrován: úte 09. lis, 2004 0:00
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod patrik » stř 17. srp, 2011 8:44

graver píše:
Picard píše:Dan velmi překvapivě není "technický stupeň" a div-se-světe ani to není "mistrovský stupeň", jak se tu tak hezky traduje a zabedněně opakuje - je to prostě jen "stupeň"!

Ok, ale když říkáš tohle "A", tak by nebylo od věci k tomu říct taky "B". Jak to vypadá, každý (překvapivě) ví, co pásky a dany nejsou, ale nějak jsem z té diskuse nepochytil, co tedy vlastně jsou ("prostě jen stupeň" je pro prosťáčka jako já poněkud neuchopitelné).
Za co a proč se tedy ty "prostě jen stupně" např. v JPN/karate udělují a dle jakých kriterií? Samotný pojem "stupeň" je jen relativizací předchozího stavu - tzn. nějaký posun nějakým směrem bez ohledu na absolutní výchozí pozici. Poslední stupeň na krátkých schodech bude asi níž, než na dlouhých - a přesto je poslední a nejvyšší.
Já jsem to od samého začátku chápal jako pokus o standardizaci, který poněkud nevyšel. pokud mi to někdo vysvětlí, slibuju, že přestanu zabedněně opakovat pověry o STV a mistrovských stupních :idea:


Srry, že budu chvíli zas nudit. Po ránu to na mě někdy přijde. Taková ranní literární erekce :)

Jenže já si pořád myslím, že ta historie pomáhá k pochopení některých souvislostí.

Jádro pudla asi až dole, ostatní je vata.
- - -

Hlavní věc je, že to nemůžeme generalizovat. To se tu snaží Pikoš vysvětlit od začátku. A i další ;)

Jak to chodí v karate v JP Ti asi nikdo nezvšeobecní. Různá školy, různé organizace. Zajímavý jsou dany takových těch nadbudó organizací. To je taky dobrá prča. Jak je to s dany v Kokusai Budoin (IMAF) si neumím představit, když spojuje mnoho různých budó a zároveň uděluje vlastní dany.

Nevím moc dobře, jak to myslí Picard s tou netechničností stupňů, to by mě docela zajímalo. Že ale nejsou mistrovské, o tom není žádná. Nebo, když boucháž čúDANcuki, tak boucháš úder na "střední mistrovskou úroveň" ;) ? Jen vtípek.

Původně v budó nebyly vyloženě stupně, ale svitky - mokuroku, menkjo. Licence, nebo tak něco, ty říkaly co umíš, případně co smíš učit. To asi víš. Teprve ten poslední z nich říkal, že máš hotovo. Co je zajímavé (ale ne překvapivé), že každá škola měla vlastní řadu co se počtu i pojmenování jednotlivých úrovní týče. Udává se, že jich bylo mezi 3 - 5, ale některý jich měli víc. Takže úrovně v tradičních JBU byly a jsou. Co je ještě zajímavější, že ne každý z posledním stupněm mohl stupně sám udělovat. Na to jsem narazil poměrně nedávno.

Džigoró Kanó, když vymyslel moderní džúdó (bylo to postupně), asi taky vymyslel moderní stupeň namísto systému svitků. Nevím přesně jaký měl stupeň ve svých dvaceti letech z Kitó rjú a Tendžin šinjó rjú, ale možná to bylo proto, že sám ještě svitky udělovat nemohl. Anebo prostě opravdu chtěl něco moderního, něco svého. Něco, co by bylo vhodnější pro masy. Chápu-li to dobře nejdřív byl jen "dan". IMHO chtěl nějak oddělit začátečníka od pokročilého ve svém dódžó. Prý první šodan udělil v roce 1883. A zajímavé je, že se to nejmenovalo a nejmenuje "ičidan" nebo tak něco ale šodan, tedy doslova "počáteční stupeň". Terpve o tři roky později k tomu přidal rozdělení na pásky - bílé (mudanša, dosl. ten kdo nemá stupeň) a černé (júdanša, dosl. ten kdo má stupeň). Kde se vzaly dany se ví, prý z deskové hry go, ale mají je i jiné nebojové disciplíny (aranžování květin, kaligrafie). Ty pásky (bílý a černý) si vypůjčil prý z vzdělávacího systému JP školství, snad od plavců - zkušenější měli černou stuhu kolem pasu.

Koukal jsem na net jaké vysvětlení je u go a tam je opravdu řeč o "students rank vs. masters rank". Jenže zároveň je tam řečeno, že jde vlastně o soutěžní handicap (asi něco jako u golfu nebo u šachů). Myslím, že to není totéž, jako u budó (krom sumó, kde se handicap mění podle výkonnosti). Ten systém ale pochází z Číny, kde bylo devět stupňů (jako danů v go). Asi žádné kjú nebo jeho ekvivalent.
Odbočuju, sry.

Těžko ale najít, kdy se vzaly kjú (a jejich spojení s dan systémem). Tedy něco před danem. Něco, co by z danu dělalo "mistrovský" stupeň. Ostatní barvy v džudó před dany prý přidal v roce 1935 jiný džúdista. Takže Kanó asi kjú - dan měl, ale odkdy? Wikina říká zajímací informaci. Tokijská metropolitní policie hodnotila šermířské schopnosti svých důstojníků systémem kjú (od 8. do 1.). Tehdy prý bylo kjú a dan totéž. Poslední info je že Dai Nippon Butoku Kai (1895) na konci 90. let 19. století uvedla systém kjú/dan do ostatních BU. Vzhledem k propojení této organizace, mnoha moderních BU a Ministrestva školství (Kanó) v té době, odhaduju že se to prostě upeklo u nějakého stolu.

Těžko se ale upeklo, co bude znamenat kjú a co dan, krom významu těch slov třída (taky stupeň) a stupeň. A stopro si kritéria časem každý upravil dle svých potřeb.

A teď jinak.

Šodan je začátek, první stupeň. Kjú jsou pouze kroky na cestě k němu. A od něj se pokračuje dál. Ty stupínky jsou spíš výš a výš od sebe. V mnoha případech se kjú přeskakuje anebo dokonce vynechává, mmch. Moc pochybuju, že v době vzniku kjú a dan existovaly nějaké zkoušky na ně. Prostě podobně jako svitky ty stupně kdosi udělil. Byla tu řeč o dokončení základní školy. Já chápu šodan jinak. Zvládnutí základů, ale to není zvládnutí základní školy. Ve škole mě naučili číst už v průběhu prvního roku. Byl jsem malý a roztomilý chlapec, uměl jsem číst a taky psát. To bylo zvládnutí základů IMHO. Všechny ostatní děti to zvládly taky, někteří mnohem lépe. V osmičce už to bylo podstatně horší... a jsou i lidi, co mají vysokou :)

Pro někoho to může být jinak.

Patrik
Naposledy upravil patrik dne stř 17. srp, 2011 9:00, celkově upraveno 1
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod graver » stř 17. srp, 2011 8:55

Ok, díky - je to zajímavé. Dokázal bych si představit, že třeba každá škola měla svůj vlastní grading system jen pro svoje žáky, aby se mohli odlišovat/poměřovat mezi sebou (třeba jen pro "optické" oddělení nějakých cvičebních skupin) a i když to třeba mělo víc škol, tak každá jinak. Tam bych chápal ten účel - prostě stupeň pokročilosti v rámci nějakého celku - nikdo se asi neobsíral pojmy "technický", "mistrovský" apod.
Ptám se opravdu jen proto, že mě to (stejně jako historie karate) prostě zajímá. Nijak to nesouvisí s mým cvičením karate ani s tím, že mám rád suši a syrový ryby :wink:
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Předchozí

Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků

cron