Rychlost úderu

dotazy, připomínky, návrhy etc., týkající se serveru bojovaumeni.cz

Moderátor: bojovaumeni_cz

Příspěvekod RUNAR » sob 01. říj, 2011 11:16

Asi tak, prostě jde o koordinaci, a to nejen mezi hlavou a tělem ale i mezi svalama, koordinace svalový činnosti, pro rychlej pohyb je nezbytný aby jedny svaly silně kontrahovaly, teda lidově řečeno, zabíraly naplno a ostatní svaly byly uvolněný.

Takže ano souhra, koordinace, harmonie nebo jak tomu chcete říkat.
Ovšem harmonie je zprofanovanej pojem a připomíná spíš flákačství a tanečky.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

 

Příspěvekod RBR » sob 01. říj, 2011 14:42

ukropcany píše:Prepnutim mam na mysli vystriet do rovna. Nie do bolesti, alebo nieco podobne... ide hlavne o to, aby sa vykorenila ta karatisticka poucka Boh vie od koho, ze uder sa konci s pokrcenym laktom...


Kdes takovou blbost slyšel? Pravda dříve se něco takového v karate řešilo, vzniklo to nedostatkem informaci a špatným pochopením techniky. Jsem myslel, že to už je za námi.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod graver » ned 02. říj, 2011 6:14

Tak já jsem určitě špatný žák, ale tu poučku neznám :wink:
Já jsem to pochopil tak, že se začátečníkům vštěpuje, že loket nemá být propnutý do extrému, kdy už hrozí ta hyperextenze nebo ztráta kontroly nad kloubem a tedy možné prolomení při následné technice. Ale vysloveně tak, že loket má být na konci úderu pokrčený... No, snad se k tomu vyjádří někdo z místních echt karatistů, kdo třeba i vyučuje.
Ostatně třeba takové kizami s pokrčeným loktem... :lol:
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod will » ned 02. říj, 2011 7:36

Přesně tak, loket nesmí být propnutý a více bych to asi nekomentoval, protože to je z logiky věci více než jasné.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod Gino » ned 02. říj, 2011 8:11

Mě teda na karate učili loket propínat, protože jedině tak se do úderu dostane i všechna ta síla těla, kterou se do něj snažím dát :wink: Lidově řečeno, aby se do toho šlo pořádně "vopřít"...

Něco jiného jsou možná rychlostní údery, spíš takové ty štípací, co nemají za účel mít v sobě celou váhu...

Možná se k tomu vyjádří pucmaz, který ve svém dojo na tohle musí hodně apelovat, protože opravdu odevšad k němu chodí lidé, co si myslí, že loket musí být při dopadu úderu trochu pokrčený! Uplně jednoduše si pak vyzkouší rozdíl na makiwaře...
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod will » ned 02. říj, 2011 8:20

Runare no já si myslím, že jsou spíše zprofanované výrazy jako tanečky a flákačství, co tím jako myslíš. Uvědom si, že karate je bojové umění, které musí být cvičeno, tak aby ho mohl cvičit každý tzn. starý, mladý, dítě, žena. Ty jsi bijec a hledíš na to pouze z pohledu vnější cesty, tzn. síla těla, svalů, atd. Ale o tom karate není. Co budeš dělat až třeba onemocníš nebo budeš starý a fyzická síla vprchá, už nebudeš moct na těch aparátech bouchat, zjistíš pouze to, že tvoje cvičení bylo velmi ochuzené a že si vlastně na začátku. Tělo a mysl jednou jsou a musí jít ruku v ruce, když jednu složku vynecháš, tak je to špatně. Rychlost je člověku vrozená dá se rozvíjet cca do 13 let věku, kdy se uvádí, že se dá zlepšit cca o 10 procent to je tzv. vnější cesta, která má určité limity ovšem mysl žádné limity nemá a zde se můžeš rozvíjet do nekonečna, nad tímto je třeba se zamyslet a rychlost zvýšit ze vnitř.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod will » ned 02. říj, 2011 9:47

Gino píše:Mě teda na karate učili loket propínat, protože jedině tak se do úderu dostane i všechna ta síla těla, kterou se do něj snažím dát :wink: Lidově řečeno, aby se do toho šlo pořádně "vopřít"...

Něco jiného jsou možná rychlostní údery, spíš takové ty štípací, co nemají za účel mít v sobě celou váhu...

Možná se k tomu vyjádří pucmaz, který ve svém dojo na tohle musí hodně apelovat, protože opravdu odevšad k němu chodí lidé, co si myslí, že loket musí být při dopadu úderu trochu pokrčený! Uplně jednoduše si pak vyzkouší rozdíl na makiwaře...


Tak, je třeba si neplést výrazy, a to napínání paže (svalů s cílem axcelerace do překážky) a propínáním paže. Silně pochybuju, že někdo učil propínání paže, protože takovéhle základy se učí úplní začátečníci a člověk, který má aspoň 3. trénérskou třídu, tohle ne má, ale musí vědět. Jestli tedy nedošlo k nedoruzumění a je to, tak jak píšeš, tak sem napiš, kde to učí, ať se s tím dá něco dělat, protože tady jde těžce o zdraví.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod RUNAR » ned 02. říj, 2011 10:28

Anžto to tam tak udíraj stovky let tak tam asi problém se zdravím loktů nebude, že jo.Nemaj je ani starý pánové Karatisti.Jde jen o nedorozumění v pojmech.Každej kdo má rychlejší úder a stalo se mu že při sparringu promáchnul přímej úder do prolomení loktu má jasno že tak veškerou sílu úderu odnese kloubní pouzdro, to se nesmí stát.Snad je jasný že kinetická síla úderu se má řachnout do překážky(aparát nebo "útočníkova tlama") a ne do vlastního loketního kloubního pouzdra.Loket by to rakvilo a sílu by zaseknul a zastavil loketní kloub a nešla by do aparátu nebo "útočníkovi držky".
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod Gino » ned 02. říj, 2011 11:20

will - propínat, napínat... tuhle slovní válku já teda hrát nebudu, páč to nikam nevede.

Runar to napsal dobře (IMHO)... udírá se tam desítky, ne-li stovky let a problémy nejsou. Taky jsem viděl karateky, co v JPN takle udírají 40 let a žádných problémů u nich není. Prostě to mají nadřeno z makiwary a ruce naposilovaný z hojo undo.

Nevím, co by jsi s tím chtěl dělat jinýho, než to začít prostě cvičit správně.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod marcelo » ned 02. říj, 2011 13:29

will píše:Runare no já si myslím, že jsou spíše zprofanované výrazy jako tanečky a flákačství, co tím jako myslíš. Uvědom si, že karate je bojové umění, které musí být cvičeno, tak aby ho mohl cvičit každý tzn. starý, mladý, dítě, žena. Ty jsi bijec a hledíš na to pouze z pohledu vnější cesty, tzn. síla těla, svalů, atd. Ale o tom karate není. Co budeš dělat až třeba onemocníš nebo budeš starý a fyzická síla vprchá, už nebudeš moct na těch aparátech bouchat, zjistíš pouze to, že tvoje cvičení bylo velmi ochuzené a že si vlastně na začátku. Tělo a mysl jednou jsou a musí jít ruku v ruce, když jednu složku vynecháš, tak je to špatně. Rychlost je člověku vrozená dá se rozvíjet cca do 13 let věku, kdy se uvádí, že se dá zlepšit cca o 10 procent to je tzv. vnější cesta, která má určité limity ovšem mysl žádné limity nemá a zde se můžeš rozvíjet do nekonečna, nad tímto je třeba se zamyslet a rychlost zvýšit ze vnitř.



..no rychlost sice je vrodena,ale nikto z nas ju povacsinu nema posunutu do svojho extremu..tu dosiahne az poriadnym trenovanim..ale rychlost nie je rozhodujuca.. najdolezitejsia vec pre Fightera ,ktora sa da rozvijat a to celozivotne je...???

Timing-Nacasovanie

..moj oblubeny citat : "TIMING IS EVERYTHING" - RICKSON GRACIE
"If you want to learn how to fight, you must practice fighting against someone who is fighting back"
marcelo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1121
Registrován: úte 26. úno, 2008 0:00

Příspěvekod will » ned 02. říj, 2011 15:21

Ano, ale o tom už psal runar, načasování má zase souvislost s účinností úderu nikoliv s rychlostí (mohl bych jmenovat několik dalších aspektů účinnosti, ale to není předmětem tématu). Rychlost je samostatná kapitola. Je třeba rozlišovat mezi pojetím tvrdé a měkké školy, tedy v prvním případě budování svalů a úderových ploch, kdy končetinu připravuji na naráz a pohlcení energie nárazu a měkkou školou, která je nezávislá na otužení končetiny a zpětném rázu, kdy první pojetí je limitováno fyzickýmy schopnostmi jednotlivce a druhé pojetí nemá limity žádné. V jednotlivých bojových uměních se toto pojetí prolíná, i když to na první pohled nemusí být viditelné. Podle mě není dobré úpínat pozornost pouze na jedno pojetí, ale je třeba jít zlatou střední cestou.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod zipule » ned 02. říj, 2011 20:30

will píše:Ano, ale o tom už psal runar, načasování má zase souvislost s účinností úderu nikoliv s rychlostí (mohl bych jmenovat několik dalších aspektů účinnosti, ale to není předmětem tématu). Rychlost je samostatná kapitola. Je třeba rozlišovat mezi pojetím tvrdé a měkké školy, tedy v prvním případě budování svalů a úderových ploch, kdy končetinu připravuji na naráz a pohlcení energie nárazu a měkkou školou, která je nezávislá na otužení končetiny a zpětném rázu, kdy první pojetí je limitováno fyzickýmy schopnostmi jednotlivce a druhé pojetí nemá limity žádné. V jednotlivých bojových uměních se toto pojetí prolíná, i když to na první pohled nemusí být viditelné. Podle mě není dobré úpínat pozornost pouze na jedno pojetí, ale je třeba jít zlatou střední cestou.

Problém je ale to, že člověk co nemá ten timing z té tvé "vnější cesty" těžko může svičit efektivně tu "vnitřní", která povětšinou s tím timingem stojí a padá...
zipule
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 215
Registrován: úte 23. lis, 2010 0:00

Příspěvekod RBR » ned 02. říj, 2011 21:26

graver píše:Tak já jsem určitě špatný žák, ale tu poučku neznám :wink:
Já jsem to pochopil tak, že se začátečníkům vštěpuje, že loket nemá být propnutý do extrému, kdy už hrozí ta hyperextenze nebo ztráta kontroly nad kloubem a tedy možné prolomení při následné technice. Ale vysloveně tak, že loket má být na konci úderu pokrčený... No, snad se k tomu vyjádří někdo z místních echt karatistů, kdo třeba i vyučuje.
Ostatně třeba takové kizami s pokrčeným loktem... :lol:


Pochopil si to správně. Já si pamatuji jednu dobu, kdy jsme ohýbali ruku v lokti víc než bylo správné. Vzniklo to následkem špatného pochopení výkladu od Nishiyami. Snažili jsem se držet loket směrem dolů, což bez ohnutí ruky v lokti nejde. Naštěstí to naši trenéři včas zaznamenali a provedli nápravu.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Gino » pon 03. říj, 2011 8:19

ukropcany píše:Musím povedať, že ma hrozne mätie akú jadrovú fyziku z toho robíte... proste sú na to úplne jednoduché postupy, ktoré len treba sledovať a je to... :D
+
Kdo v tom za každou cenu chce hledat nějakou mystiku, ten si jí v tom hledá pořád a nevymluvíš mu to :lol:
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod RUNAR » pon 03. říj, 2011 11:13

Tak to napíšu srozumitelně:
Prostě, se tam musí vytvořit napnelismus, protože když se ruka nenapnelí tak napnelismus nevygeneruje potřebnou cukatůru (tsukatůru).
Jednoduše řečeno, ruka- li se nenapnelila pak cukatůra nebude poháněna napneleným napnelismem, ruka–li se nenapnelila tak cukatůra není myslitelná.
Nejdřív musí přijít napnelismus aby mohla nastat cukatůra a jedno bez druhého je kravinimum.

Hlavně to názvosloví, neplést si pojmy. Takže termitologie je důlažitá. Naši předci říkali zastarale „plížení“, my říkáme „pližba“, nebo říkali „lezení“ a my říkáme „lezba“.
A kombinování plížení a lezení je? No přeci: pližba s lezbou.

Takže termitologie, pánové, neplést si slova.

Nadar.

p.s: jsem zvědavej kdo mi napíše že názvosloví není termitologie ale terminologie.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod will » pon 03. říj, 2011 12:27

Tak ještě jednou, třeba věty:

Popravit, ne propustit.

Popravit ne, propustit.

Tyto věty vypadají zdánlivě stejně, ale význam mají úplně jiný, v tomto případě fatální.

Takže, kdo to nepochopil, propínání paže v lokti při úderu je chujovina a hrozí poškození zdraví. Komu to ještě nestačí, tak polopasticky, paže musí zůstat při úderu nepatrně pokrčená. Zdůrazňuji slovo nepatrně.
Naopak napínání paže, pro někoho kontrakce paže za účelem axcelerace do překážky (spíše za ní) je žádoucí. Jinak kontrakce a relaxace je základ tvoření síly v karate-do, zde je rozdíl mezi bojovým uměním a sportem. BU se nespoléha na velikost nebo hmotnost (vnější pojetí, síla svalů, atd.). Nejde mi o to hrát si na chytrýho, jde mi pouze o člověka :wink:
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod RUNAR » pon 03. říj, 2011 13:17

Ukrop: ale jo, já to vůbec nevztahoval na sebe, mě napadla ta stará hra Voskovce a Wericha a to jak tam mluvili o napnelismu, to se sem docela hodilo.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod graver » pon 03. říj, 2011 13:33

A prosímjich, při empi-uči musí být ručička taky propnutá nebo ji můžu aspoň trochu pokrčit? :wink:

Jinak tu znalost cizích slov nezlehčujte - Franz Josef si takhle jednou spletl kanalizaci s mobilizací a jak to dopadlo.
A jedna guma nám na vojenské katedře před náročným cvičením říkala "to vám soudruzi gratuluju, že poznáte hranice svých orgasmů". My blbci se ještě těšili...
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod will » pon 03. říj, 2011 14:05

ukrope

Možná, že hovno jo, ale i to hovno je relativní, i když se zajímám více o BU nežli o BS, BS rozhodně nezavrhuji. A co se týče těch knížek, na takové základy je nepotřebuji, ale když to tady čtu, tak chvála bohu za ně, takže ukrope šup do knihkupectví a kup si knížku o karate, tam se dočteš jak to má být správně, když ti to nebude stačit, tak si udělej trenéra, oni ti to i v tý 3. vysvětlí. Nic ve zlým. :D
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod choze » pon 03. říj, 2011 14:36

dve fotky k teme :) laket a uder

Obrázek

Obrázek[/url]
Jozef Obuch
Hinode kobudo dojo Slovakia
www.kobudo.sk
Uživatelský avatar
choze
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 253
Registrován: úte 09. lis, 2004 0:00
Bydliště: Bratislava

PředchozíDalší

Zpět na bojovaumeni.cz

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků

cron