Bouchačky a kvéry

všechno ostatní sem

Příspěvekod Genesis » stř 16. kvě, 2012 18:14

Taky pořádnej revolver z doby divokýho západu poslouží dobře i po vystřílení nábojů jako kyj :lol:
Genesis
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Lada » stř 16. kvě, 2012 20:08

graver píše:Napište něco o uchovávání zbraně a střeliva doma (mám rodinu a nějak si to neumím představit), o problémech s nošením (takové skryté nošení v létě chce asi invenci...) atd.
ucrop: jo, to jsou reflexy a návyky, které je třeba odbourat. Taky si vzpomínám na spolužáka z vojenské katedry, který, když byl vyzván lampasákem, aby odložil zbraň, se otočil k němu s nabitou zbraní a prstem na spoušti a nevinně se zeptal "a kam ju mám položit, sódruhu kapitáne?". Tak rychlej nýdr jsem ještě neviděl...

co a jak skrz legislativu od dvou zbraní atd... si najdeš včetně potřebného zabezpečení v zákoně případně tu: http://zbranekvalitne.cz/ kde máš mimo jiné vše potřebné ke zkoušce a mohu vřele doporučit... :wink: už to spoustě lidem pomohlo

Z toho druhého hlediska zabezpečení vůči dětem apod... tam je to hlavně na tobě kolik chceš investovat, děti jsou zvídavé, znám lidi co nosí klíče od trezoru na krku i do sprchy.. no ona zvědavost je prevít...
První podle mě důležitá věc je u starších dětí seznámení se zbraněmi doma, že pokud chtějí můžou se s ní pod dozorem učit zacházet, je možnost je vzít na střelnici atd.. jednoduše aby pro ně nebyly to "zakázané ovoce" když se jde ze střelnice naučit děti, že se pak o zbraně musí postarat vyčistit... ať to není jen zábava ale i další povinnosti. Když zavzpomínám tak znám píš ty střelce co jsou smutní, že to jejich děti nebere a po zbraních doma je ani nenapadne pátrat bo k nim mají přístup když si řeknou a je nezajímají... Samozřejmě vždy nějké zabezpečení má být - šuplík to tedy není.., pak je otázka kolik kdo chce investovat a zapřemýšlet také nad budoucností jestli náhodou těch zbraní nebude přibývat :D. Nějaká zamykací pixlička umístěná mimo dosah dětí je řešení, ale musí se hlídat klíče. U trezorů, většinou tedy spíš trzorových skříní je variant více obyč klíč - nejlevnější, mechanický kombinační - střední cesta, ale horší otvírání a možná bude i více bavit děti zkoušet, nejdražší elektronické zámky ale zas rychle otevřené, bez klíčů, bez problémů.... popřípadě kombinace. Já pořídil raději větší pixsličku co už není jen plechovka odpovídající lexislativě a má i jistou požární odolnost s el. zámkem pohodlí bez klíčů a už do budoucna myslející na děti. Dále se dá vymyslet další ochrana - poplach na dvířka nábytku,čidlo.. kde je trezor, i s sms na tel atd... když se otevřou, zloděje nezastaví, ale na děti upozorní...
Další možnost jsou zámky přímo na zbraň s možností ukotvení ke kci, zamčení spouště aj. s možností rychlého odemčení kdo ví jak, nebo na klíč. Možností je spousta a děti jistě nejsou překážkou má je spousta střelců co znám a některé i dobře střílí 8)

Jinak není problém se někdy na střelnici sejít a něco probrat a zastřílet si ;-), děláme i občasná setkání pro nováčky, střel. situace, modelovky, zacházení se zbraní atp... pak i v duchu LOS (lidová obranná střelba), kamarádi trénují v Brně pravidelně, tak není problém tě zkontaktovat.
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod TongPo » stř 16. kvě, 2012 20:12

Mých pár skromných názorů k tématu:

Vhodná obranná ráže
V našich končinách zatím není ze zákona možné k sebeobraně používat střelivo se zvýšeným zastavovacím účinkem, takže platí čím větší ráže, tím lépe a "brambora" ráže .45 je asi nejúčinnějším řešením. Jinak za takové minimum vhodné obranné ráže proti člověku je považován náboj 9 mm Browning Court (.380 Auto).

Vhodná obranná zbraň
Budu jí nosit velmi často, nebo jen příležitostně? Nebo bude sloužit jen k obraně domova? Pokud půjde o tu poslední možnost, pořiďte si co chcete. Při dlouhodobějším nošení si ale buďte jistí, že vás časem bude srát každej gram a milimetr navíc. Pokud tedy chcete nosit často, ale jen pro svoji obranu, zvolte něco lehkého a kompaktního. Nábojová kapacita 15 a více je sice super, ale vy přece neočekáváte přetřelku s drogovým gangem, že ne? I těch 5 "včelek" v bubínku malýho revolveru by vám mělo k vyřešení sebeobranný situace stačit, doporučoval bych ale spíš kompaktní pistole, jsou výrazně placatější než revolvery a tedy se lépe nosí.

Zabezpečení zbraně
U počtu do 2 ks zbraní zákon žádnou speciální skříň či trezor na zbraně nevyžaduje, jen obecnou povinnost je zabezpečit proti zneužití, ztrátě a odcizení. Zejména pozor na děti! U krátké zbraně to lze vyřešit např. nějakou schránkou na peníze v cenách již okolo 200,-Kč, kterou je možné i někam přišroubovat. U dlouhých zbraní pak např. zámkem spouště, dělají se buď na klíč, nebo s kódováním a taky v ceně pár stovek.

Případné konkrétní dotazy k tématu zodpovím v SZ :wink:
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :twisted:
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Lada » stř 16. kvě, 2012 20:22

Co se momentálních zbraní doma týče tak:
Alfa iron defender 9mm
CZ G2000 9mm
kopie MP5 - GSG 5 .22 LR
SA 58 TACTICAL 7,62 x 39 v novém kabátu, otřesné papundekly jsem hned vyhodil
další na řadě je semicompact v 9mm a pumpa, leč chechtáky už jistou dobu musí putovat jinam
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod graver » čtv 17. kvě, 2012 6:10

Předpokládám 1 kousek (ještě to budu řešit, ale nejspíš nějaký glock), nosit jen výjimečně (špatný čas, špatné místo). Děti sice mám, ale 20+ (to je věk, nikoliv počet :wink: ).
Momentálně sháním nějaký přípravný kurz před zkouškami, takže pokud někdo (Lada?) má nějaký kontakt/doporučení, uvítám (jsem z Brna).
Ještě k té kategorii: předpokládám, že mi bude stačit E (nehodlám soutěžit, sbírat, přebíjet...).
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
graver
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Lada » čtv 17. kvě, 2012 6:20

graver píše:Tak si ještě budu muset nastudovat terminologii. Pistole/revolver, kompakt/subkompakt... :oops:
Jinak v žádosti mám jen skupinu E - předpokládám, že je to dostačující.

Být tebou bych si určitě přidal i skupinu B - sportovní střelba atd... (většinou lze přidat i při zkoušce, tedy před ní se komisař ptá kdo by si to chtěl nějak změnit, nebo stačí říci... je na ní potřeba méně bodů tak je rozdíl jen těch 500,- navíc..

Hlavní výhoda skupiny B je, že budeš moci nabývat i náboje do jiných zbraní než vlastníš tj. půjdeš si s partou zastřílet, či někam na brokovou střelbu atp... a můžeš si koupit jakékoli jiné náboje, než jen do zbraně co vlastníš. Na E můžeš koupit pouze náboje do tvé zbraně většinou chtějí v obchodě předložit i průkaz zbraně při nákupu.
Další výhoda je, že na E nemůžeš přebíjet, tedy kompletovat si vlastní náboje kdyby tě to někdy chytlo... Myslím že za to pětikilo to stojí...
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Toman » čtv 17. kvě, 2012 7:19

Lada píše:Co se momentálních zbraní doma týče tak:
Alfa iron defender 9mm
CZ G2000 9mm
kopie MP5 - GSG 5 .22 LR
SA 58 TACTICAL 7,62 x 39 v novém kabátu, otřesné papundekly jsem hned vyhodil
další na řadě je semicompact v 9mm a pumpa, leč chechtáky už jistou dobu musí putovat jinam

Haha tak k tobě krást se teda může těžce nevyplatit bo člověk neví ... sedíš na záchodě a bum padesát osmička v ruce :lol:
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ukropcany » čtv 17. kvě, 2012 9:03

Pozerám, že tie skupiny máte úplne opačne ako u nás.

Lada - :twisted: :twisted: :twisted:

4TongVonPo - je nejaký rozdiel medzi "9 mm Browning Court (.380 Auto)." a "9 mm Luger"? :oops:
Fighters never quit, quitters never fight - Ray Sefo
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Lada » čtv 17. kvě, 2012 9:15

ukropcany píše:Ja tiež musím nejaký revolver vyskúšať, lebo tiež mám pocit, že .45 musí stačiť aj 6 rán a v tom revolveri je to na 100%. Aj keď teda, náboj sa mi zasekol len v 22ke pár krát, ale kupujem tie najlacnejšie lacáky... 8) V 9-ne zatiaľ ani raz... a teraz strieľam prebíjanými a 100%...

někomu revolvery sednou a někomu ne, osobně znám dost lidí co je nosí a ve většině obranných situací (když už má člověk smůlu) padne daleko méně výstřelů než 6 a většinou pohrůžka zbraní už samotná stačí.., tak by kapacita měla dostačovat. Každopádně mě tedy střelba z nich moc nesedí.
jinak u rev. lze používat i jiné typy nábojů u kterých mají samonabíjecí pistole problém s přetáhnutím závěru - brok náboje proti hadům, tzv. nesmrtící střelivo aj. v případě nouze je jistě spolehlivější... no každý si musí vybrat.

No a do lesa na případnou obranu vůči tamní zvěři se revolver hodí min. tak .357 mag
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod marcelinho » čtv 17. kvě, 2012 9:36

Lada píše:
ukropcany píše:Ja tiež musím nejaký revolver vyskúšať, lebo tiež mám pocit, že .45 musí stačiť aj 6 rán a v tom revolveri je to na 100%. Aj keď teda, náboj sa mi zasekol len v 22ke pár krát, ale kupujem tie najlacnejšie lacáky... 8) V 9-ne zatiaľ ani raz... a teraz strieľam prebíjanými a 100%...

No a do lesa na případnou obranu vůči tamní zvěři se revolver hodí min. tak .357 mag

..ale tusim ze do lesanie nie je na zahodenie ani pistolova 10mm auto,ci ?
marcelinho
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér

Příspěvekod Lada » čtv 17. kvě, 2012 9:38

graver píše:Předpokládám 1 kousek (ještě to budu řešit, ale nejspíš nějaký glock), nosit jen výjimečně (špatný čas, špatné místo). Děti sice mám, ale 20+ (to je věk, nikoliv počet :wink: ).
Momentálně sháním nějaký přípravný kurz před zkouškami, takže pokud někdo (Lada?) má nějaký kontakt/doporučení, uvítám (jsem z Brna).
Ještě k té kategorii: předpokládám, že mi bude stačit E (nehodlám soutěžit, sbírat, přebíjet...).

No člověk nikdy neví, třeba tě to chytne ;-), co za zbraň uvidíš pak chce si to s pár vystřelit a zkusit možností je zpousta. Glock je hnusná petflaška, ale slouží velice dobře a nové rámy mají už přívětivější pažbičky s možností změny ergonomie. Mě se z G26, G19, střílí dobře i z G17 ale to už je velké pádlo nevhodné na nošení a ta tloušťka pažby mi také až moc nevyhovuje, hold daň za dvouřadé zásobníky a větší kapačitu.... také je dobré si uvědomit jak a na co zbraň převážně bude a jak ji che nosit, jsou rozdílné mechanismy SA/DA, pojistky bez atd.. raději se neukvapovat s pořízením a něco odzkoušet, 100 lidí 100 chutí.

Co se přípravných kurzů týče myslím, že je to zbytečnost pokud je možnost se to dozvědět a vyzkoušet jinde. otázky a legislativu se musíš naučit sám, praktickou - zborka rozborka manipulace je popsána také na stránkách co jsem uváděl a není problém si to vyzkoušet a zajít na střelnici si zastřílet. S tím mohu kdyžtak pomoci ;-) i se poptat známých po těch kurzech. Jinak tu se ti určo dostane adekvátní přípravy pokud bys volil tuto cestu http://www.triggerbrno.cz/zbrojni-prukaz/jak-na-to

K těm skupinám, hlavní výhodu vidím v možnosti nabývat i jiné střelivo (což využívám v podstatě pořád) jinak na E soutěžit můžeš a než brát to přímo jako soutež je lepší brát to z pozice učení se návyků se zbraní, tasení, bezpečně zacházet, střílet pod tlakem, z různých situací a nakonec ona je to i zábava a něco jiného než jen z čáry střílet do papíru... i to je podle mě nutné trénovat pokud chceš tu zbraň byť jen občas nosit. (tech souteží je tedy velké množsví s různorodým zaměřením)
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Lada » čtv 17. kvě, 2012 9:54

ukropcany píše:Pozerám, že tie skupiny máte úplne opačne ako u nás.

Lada - :twisted: :twisted: :twisted:

4TongVonPo - je nejaký rozdiel medzi "9 mm Browning Court (.380 Auto)." a "9 mm Luger"? :oops:

No u nás má hlavně dost lidí i se zbrojákem problém s rozlišováním kategorií zbraní a skupin ZP :roll:

byť né na mě tak 9Br je bráno jako takové lepší minimum k obrané zbrani a dost se používá na záložky, 9 Luger je výkonejší a také o dost levnější náboj tj. na trénink vhodnější. Na Br. je dělána spousta menších lépe nositelných pistolí, ale většinou toho zas tolik nevydrží - x tisíc výstřelů
třeba tu je menší přehled: http://www.buchtik.eu/Revo/Jak/jak_cena.htm

2Toman
zas tak paranoidní nejsem abych ji sebou tahalna hajzlík :lol:

2marcelinho
Tak bude vhodnější, předá víc energie, a vše lepší než nic... samo také záleží čím se střílí - (jaká navážka, střela) a z čeho - podstatná je i délka hlavě. Obrovská nevýhoda je tu cena střeliva...
něco tu ještě: http://www.alfa-proj.cz/infoservis/zbra ... iva-40-sw/
Naposledy upravil Lada dne čtv 17. kvě, 2012 10:46, celkově upraveno 1
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Gino » čtv 17. kvě, 2012 10:11

A vejde se sem i dotaz, či žádost o doporučení co za zbraň si koupit, když nemáte (a ani nemáte možnost získat) ZP?

Plynovky, Flobertky, či jiné typy... měl by někdo echo? Zkušenosti? Přímé tipy? :wink:
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod bison » čtv 17. kvě, 2012 10:19

Gino:
flobertka je dle zakona slabsi nez vzduchovka (7.5J vs. 16J) -> ne

Volil bych perkusni derringer. Dve hlavne, dve rany, prodej na obcanku. Mrkni na GreatGun.
bison
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník

Příspěvekod reccol » čtv 17. kvě, 2012 10:20

Gino: Zalezi na co - ale treba dvouranna perkuska je tusim porad jeste bez ZP a presvedcovaci ucinek to ma. Nebo ty maly Derringery v .45 nekomu vyhovujou.
reccol
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér

Příspěvekod Toman » čtv 17. kvě, 2012 10:25

čuměl jsem jak puk ... Deringer .45 bez ZP nebo 9mm
Naposledy upravil Toman dne čtv 17. kvě, 2012 23:28, celkově upraveno 1
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Gino » čtv 17. kvě, 2012 10:28

Jako člověku se mi líbí například tohle http://www.colosus.cz/zbrane/plynovy-re ... o-cal-9mm/

Jako výhodu těch plynovek vidím v tom, že jednak se dají použít k sebeobraně a i jiným účelům - světlice, když se ztratím v alpách, nebo pyrotechnika na silvestra.

Ale proto to sem píšu, zajímá mě názor "střílečů" :)
Na ty perkusky se podívám.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ukropcany » čtv 17. kvě, 2012 10:48

S plynovkami je prúser, že keď ten druhý vytiahne ostrú, tak co pak... :?

Inak ten Derringer vyzerá zaujímavo...
Naposledy upravil ukropcany dne čtv 17. kvě, 2012 10:55, celkově upraveno 1
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Gino » čtv 17. kvě, 2012 10:52

Myslím, že když po mě půjde někdo, kdo má v kapse ostrou, tak už mi bude celkem jedno, jestli tu plynovku mám, nebo ne... možná budu ještě rád, protože ten druhej to alespoň do prvního výstřelu nepozná a tak by si to mohl rozmyslet. Ale to už jsme na co by, kdyby... mě láká to všestranné použití.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ukropcany » čtv 17. kvě, 2012 10:56

To už si musí každý vyriešiť sám, mne starší a múdrejší povedali "keď ju vytiahneš, buď pripravený ju použiť" a toho sa držím...
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

PředchozíDalší

Zpět na off-topic