Jak trénovat rychlost a reakci

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Jak trénovat rychlost a reakci

Příspěvekod Milky » pon 08. říj, 2012 22:18

Zdravím,
nedávno jsem začal chodit na tréningy Krav Magy. Přecejenom jsem ten typ člověka, co nikdy neměl rád tělocviky a kromě klasického vesnického dětství (blbnutí na kole, na stromech, blbnutí obecně) jsem co se týče fyzičky spíš v podprůměrném stavu. Ale tak nějak mě dostala myšlenka, že by nebylo špatné umět se ubránit třeba případnému agresivnímu cigánovi (a že jich u nás je čímdál víc) tak jsem si řekl, že se sebou něco udělám. Ale brzy jsem zjistil, že co se týče reflexů a reakce tak jsem na tom snad hůř než koala. Plánuju si proto koupit něco na tréning abych si reakce a rychlost zlepšil, alespoň nějaký levnější boxovací míč nebo hrušku. Chci se teda zeptat zdejších zkušených co je pro reflexy lepší. Tak nějak v každém obchodě a různých článcích se dočtu různé věci. Zajímaly by mě teda spíš zkušenosti přímo z praxe co je na to lepší. Jestli si mám pořídit spíš tu hrušku nebo ten punchball/míč na dvou gumách.

Dík za rady
fyzicky nezdatný skrček z kulturního centra slezska :-D
Milky
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned 07. říj, 2012 23:00

 

Re: Jak trénovat rychlost a reakci

Příspěvekod luen » pon 08. říj, 2012 22:32

Milky píše:Zdravím,
nedávno jsem začal chodit na tréningy Krav Magy. Přecejenom jsem ten typ člověka, co nikdy neměl rád tělocviky a kromě klasického vesnického dětství (blbnutí na kole, na stromech, blbnutí obecně) jsem co se týče fyzičky spíš v podprůměrném stavu. Ale tak nějak mě dostala myšlenka, že by nebylo špatné umět se ubránit třeba případnému agresivnímu cigánovi (a že jich u nás je čímdál víc) tak jsem si řekl, že se sebou něco udělám. Ale brzy jsem zjistil, že co se týče reflexů a reakce tak jsem na tom snad hůř než koala. Plánuju si proto koupit něco na tréning abych si reakce a rychlost zlepšil, alespoň nějaký levnější boxovací míč nebo hrušku. Chci se teda zeptat zdejších zkušených co je pro reflexy lepší. Tak nějak v každém obchodě a různých článcích se dočtu různé věci. Zajímaly by mě teda spíš zkušenosti přímo z praxe co je na to lepší. Jestli si mám pořídit spíš tu hrušku nebo ten punchball/míč na dvou gumách.

Dík za rady
fyzicky nezdatný skrček z kulturního centra slezska :-D


Zdar bratre Polaku, predpokladam, ze kdyz jsi z centra Schlasingu, budes z mesta Wroclaw :lol:

Na zrychleni je idealni jakekoli mistni pivo, to te prozene a urychli tve strevni castice daleko za hranice rychlosti svetla - ta uz totiz dnes neni limitem :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Milky » pon 08. říj, 2012 22:37

Když já měl namysli Opavu, ale budiž :-D Místní piva mají spíš účinek relaxační a zpomalovací, takže mi nějak extra nepomáhají :-D
Milky
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned 07. říj, 2012 23:00

Re: Jak trénovat rychlost a reakci

Příspěvekod freekarol » úte 09. říj, 2012 8:48

Milky píše:Zdravím,
nedávno jsem začal chodit na tréningy Krav Magy. Přecejenom jsem ten typ člověka, co nikdy neměl rád tělocviky a kromě klasického vesnického dětství (blbnutí na kole, na stromech, blbnutí obecně) jsem co se týče fyzičky spíš v podprůměrném stavu. Ale tak nějak mě dostala myšlenka, že by nebylo špatné umět se ubránit třeba případnému agresivnímu cigánovi (a že jich u nás je čímdál víc) tak jsem si řekl, že se sebou něco udělám. Ale brzy jsem zjistil, že co se týče reflexů a reakce tak jsem na tom snad hůř než koala. Plánuju si proto koupit něco na tréning abych si reakce a rychlost zlepšil, alespoň nějaký levnější boxovací míč nebo hrušku. Chci se teda zeptat zdejších zkušených co je pro reflexy lepší. Tak nějak v každém obchodě a různých článcích se dočtu různé věci. Zajímaly by mě teda spíš zkušenosti přímo z praxe co je na to lepší. Jestli si mám pořídit spíš tu hrušku nebo ten punchball/míč na dvou gumách.

Dík za rady
fyzicky nezdatný skrček z kulturního centra slezska :-D


A zeptal jsi se na to svého trenéra? To by měl být první zdroj informací. Proč mu jinak platit, když nemá co naučit...
Train Hard, Relax Hard.
freekarol
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon 05. bře, 2007 0:00
Bydliště: Ústecký Kraj

Příspěvekod Milky » úte 09. říj, 2012 22:01

Nene, zeptám. Ale spíš mě zajímal názor více lidí než jednoho jakéhosi trenéra který může mít svoje zkušenosti. Chtěl jsem tak nějak nasbírat víc názorů a podle toho si udělat vlastní mínění. Prakticky v tomhle dotazu jenom rozhoduju jestli si koupit MÍČ a nebo HRUŠKU.
Ale i za ty ostatní tipy děkuju :-)
Milky
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned 07. říj, 2012 23:00

Re: Jak trénovat rychlost a reakci

Příspěvekod frajerKokoMihule » úte 26. úno, 2013 15:53

Nerad kazim party, ale podle me "rychlost reakce" nezavisi ani tak na "treninku" (pokud nejsi zdrogovanej), ale hlavne na tom
1)na co reagujes
2)cim reagujes

Priklad - pokud budu reagovat na to, az protivnik 'udela uder pesti' (jak to ve vselijakych sebebobranach radi uci), tak dostanu akorat do nosu at mam reakce jake chci. Naopak, pokud budu reagovat na ty pohyby, ktery tomu uderu pesti nutne predchazeji, tak stihnu "zareagovat" driv nez to ke mne doleti.

Ten samy problem nastane, kdyz budu mit dvacet ruznych krytu, kazdej na jinej druh uderu.

Ovsem tohle te zadnej balon nenauci, akorat zivy souper.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Jak trénovat rychlost a reakci

Příspěvekod styx » úte 05. bře, 2013 0:29

ostry sparring dva krat do tyzdna..minimalne a uvidis ako pojdu reakcie hore...a na celu krav magu sa vyser cele je to len propaganda.v podstate v tychto veciach ti pomoze len jedno sprav si 10-15 zapasov v nejakom fullcontacte a potom sa pozeraj po veciach akop wch,krav maga a podobne .lebo len fullcontact ta pripravi na ten poulicny stret...adrenalin ,prax v sparingoch,takze nekupuij kraviny prihlas sa tam kde sa to oplati...proste kde mozes dostat"na drzku"
styx
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob 03. lis, 2012 0:00

Re: Jak trénovat rychlost a reakci

Příspěvekod Vrozkrokkop » úte 05. bře, 2013 9:42

Mě to přijde jako zajímavé téma. Kdybych to vzal obecně, jak trénovat rychlost reakce, počínaje od nervové soustavy? A jde to vůbec?
Nejprve pokácím strom, zapálím dům a zabiju ženu
Vrozkrokkop
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 17. úno, 2009 0:00
Bydliště: Praha

Re: Jak trénovat rychlost a reakci

Příspěvekod Dalt » úte 05. bře, 2013 11:00

frajer: sry ale to je blbost co pises (trenink reakce - drilly a sparingy jsou pro reagovani nejdulezitejsi) - v ostrym sparringu nebo zapase reagujes na udery - zkratka leti uder tak se mu vyhnes/srazis apod...cist rec tela (co se chysta souper udelat) je sice fajn ale v tvrdym zapase to jde pryc (zvlast kdyz boxujes proti nakymu divocakoj kterej to do tebe pere jak zbesilej) a zustavaj reakce ktery jsou na tyhle urovni (uhnes se kdyz neco leti) prave diky drillum a sparingum na treninzich...tak to zkratka je :wink:

ps.: kupovat hrusku nebo pytel na trenink reakce je na prd - na aparatech totiz zlepsujes tvrdost uderu, rychlost uderu a presnost...bohuzel ne reakce (ty nacvicis jedine s partnerem)
Jiří Vávra

"Dosáhl jsem všeho. Mám doma televizi i ženu. A obojí funguje."
Willie Pep
Uživatelský avatar
Dalt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: stř 25. říj, 2006 23:00
Bydliště: Litomyšl

Re: Jak trénovat rychlost a reakci

Příspěvekod will » úte 05. bře, 2013 19:04

Tak základním předpokladem pro trénování rychlosti reakce je podnět bez toho prakticky rychlost reakce nelze zlepšovat, tzn., že někdo musí velet, tohle je třeba hodně známé z karate např. počítaní nebo velení do technik. Vydávají se signály, třeba zvukové (počítání, názvy technik a velení do nich), dotykové tzn. dotknu se cvičícího a ten musí na dotek co nejrychleji provést techniku, optické - třeba zvednu ruku a cvičící musí co nejrychleji provést techniku. Ve sparingu už pouze využívám co jsem tímto cvičením získal, ne že sparingem reakci trénuji, samozřejmě, že i tím sparingem něco získám, ale není to trénink specielně orientován na reakci. Jinak o rychlosti reakce platí to samé co o rychlosti, ta je geneticky daná dá se cíleným tréninkem zlepšit cca o 10-15 procent, kdy se obecně udává, že zlepšovat ji jde, tak do 13 let věku.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

 

Re: Jak trénovat rychlost a reakci

Příspěvekod Vrozkrokkop » stř 06. bře, 2013 11:31

Will:
Těch 10-15% se mi zdá jako natolik vysoký číslo, že se mi nechce věřit 13 a šmytec. Nevíš, kde by se dalo načíst víc?
Nejprve pokácím strom, zapálím dům a zabiju ženu
Vrozkrokkop
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 17. úno, 2009 0:00
Bydliště: Praha

Re: Jak trénovat rychlost a reakci

Příspěvekod will » stř 06. bře, 2013 13:12

No já bych to nebral jako úplný šmytec, prostě se nezlepšíš v takové míře jako dítě, které to cvičí třeba od 6 let, to je prostě fakt. Jinak já vycházím ze školení trenérů karate, kde to bylo prostě řečeno, jinak se literatura liší, některá dokonce uvádí, že ji leze zlepšovat až 20 let. Ale co se bavím s lidma, tak jsou prostě zkušenosti, že když někdo začne cvičit v pozdějším věku, tak může být hodně dobrý, ale pořád tam bude v tý rychlosti hendikep, to jsou zkušenosti z praxe. Nějká forma trénování rychlosti reakce je součástí prakticky každého tréninku karate u dětí, dělá se to třeba, tak že máš skupinu po 5 lidech zavřou oči, kdy musí na dotek provést techniku maximální rychlostí, protože mají zavřené oči nikdy neví, kdy se jich dotknu.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Jak trénovat rychlost a reakci

Příspěvekod Vrozkrokkop » stř 06. bře, 2013 14:50

Jak to čtu, vzpoměl jsem si na jakýsi článek, že prý reflex a postřeh jde zlepšit třeba i hraním akčních her. Splňovalo by to podmínku, podobně jako ta reakce naslepo. Nakolik je to pravda ale nevím.
Co třeba tanec?

S věkem je jasný, že čím později, tím hůře.
Nejprve pokácím strom, zapálím dům a zabiju ženu
Vrozkrokkop
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 17. úno, 2009 0:00
Bydliště: Praha

Re: Jak trénovat rychlost a reakci

Příspěvekod Dalt » čtv 07. bře, 2013 10:21

will píše:Tak základním předpokladem pro trénování rychlosti reakce je podnět bez toho prakticky rychlost reakce nelze zlepšovat, tzn., že někdo musí velet, tohle je třeba hodně známé z karate např. počítaní nebo velení do technik. Vydávají se signály, třeba zvukové (počítání, názvy technik a velení do nich), dotykové tzn. dotknu se cvičícího a ten musí na dotek co nejrychleji provést techniku, optické - třeba zvednu ruku a cvičící musí co nejrychleji provést techniku. Ve sparingu už pouze využívám co jsem tímto cvičením získal, ne že sparingem reakci trénuji, samozřejmě, že i tím sparingem něco získám, ale není to trénink specielně orientován na reakci. Jinak o rychlosti reakce platí to samé co o rychlosti, ta je geneticky daná dá se cíleným tréninkem zlepšit cca o 10-15 procent, kdy se obecně udává, že zlepšovat ji jde, tak do 13 let věku.



Nevim jak je to se zlepsovanim v radu procent ale vim co jsem napsal - boxeri na reakci cvicej hlavne ty drilly (tj uhyby, duckingy, srazeni, sidestepy, kontry a jiny obranny blbiny v rychlym opakujicim se drillu - dva lidi proti sobe a jedou) a na overeni a zkombinovani s psychikou jsou pak sparringy...

Vrozkrokkop: jak jsem uz psal - nevim jak je to s hranicnima hodnotama zlepseni - to ma asi will pravdu ale myslim, ze u drtivy vetsiny lidi jde o neco jinyho - tzn kdyz mas cloveka c nedela bu/bs anebo jen sporadicky bude mit horsi reakci nez covek pravidelne trenujici (treba 4-5x tydne) klidne o 100% (ten sportovec je proste zvyklej - nepremejsli o tom - proste uhejba, brani se, utoci...)- myslim ze bavit se o reakci jako hodnote kam se da az posunout urcitej clovek ma smysl mezi spickovymi sportovci kdy uz 1 -2 % procenta mohou hrat roli...(a to se jeste spise tyka jinych sportu jako jsou beh, plavani apod v bojovym sportu se neda tvrdit, ze ten kdo ma lepsi reakci nevo tvrdost nebo silu atd tak zvitezi)
Jiří Vávra

"Dosáhl jsem všeho. Mám doma televizi i ženu. A obojí funguje."
Willie Pep
Uživatelský avatar
Dalt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: stř 25. říj, 2006 23:00
Bydliště: Litomyšl

Re: Jak trénovat rychlost a reakci

Příspěvekod will » čtv 07. bře, 2013 14:43

Nikdo se tady nepře, pokud dodržím základní zásadu zvyšování rychlosti reakční doby, kterou je podnět, tak tento trénink můžu aplikovat prakticky na jakoukoliv techniku tedy i na duckingy, sidestepy, atd. Pokud tam není podnět, tak prostě o rozvoj rychlosti reakce nejde. Naopak při stálém opakování pohybu maximální rychlostí nemůže být rychlost reakce zlepšována a naopak hrozí vytvrožení tzv. rychlostní bariéry. Rychlost reakce je ve sportu velmi důležitá, protože ovlivněje výsledek samotného pohybu vlastně jeho celkovou rychlost. Když to vezmu po lopatě, pokud cvičíte ty duckingy ve dvojicích, kdy jeden jede úder a druhý se uhýbá, tak je tam podnět, tím podnětem je ruka sparinga, jedná se o optický podnět, na který je delší reakce. Pokud ovšem jedu ty duckingy nebo údery, atd., třeba před zrcadlem co nejrychleji bez jakéhokoliv singnálu, tak se nejedná o rozvoj rychlosti reakce.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Jak trénovat rychlost a reakci

Příspěvekod Dalt » čtv 07. bře, 2013 19:08

will. Myslim ze oba pisem o tom samym takze souhlas (psal jsem ze ten drill spociva v aktivni praci cvicence a jeho sparringpartnera - tzn ano je tam podnet atd..) :)
Jiří Vávra

"Dosáhl jsem všeho. Mám doma televizi i ženu. A obojí funguje."
Willie Pep
Uživatelský avatar
Dalt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: stř 25. říj, 2006 23:00
Bydliště: Litomyšl

Re: Jak trénovat rychlost a reakci

Příspěvekod Vrozkrokkop » pát 08. bře, 2013 3:33

Dalt: Jasný, bavíme se o nějakém nekonkrétním bu/bs a co říkáš je pravda. V tom, řekněme, bs bude hodně svalový paměti, podmíněnýho reflexu... jak říkáš, zvyk.
Co by mě ale zajímalo, jestli relfex získaný i jinou činností může do onoho bs nějak výrazně přispět. A ať už jde o pohyb, nebo něco jinýho. Nebo to musí být reakce fakt na ten konkrétní podnět?
Když bych to přirovnal třeba k malování - když budu malovat, nejspíš se zlepším v psaní. Když budu kovat, dá mi to do šermu i do malování...
Nejprve pokácím strom, zapálím dům a zabiju ženu
Vrozkrokkop
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 17. úno, 2009 0:00
Bydliště: Praha

Re: Jak trénovat rychlost a reakci

Příspěvekod frajerKokoMihule » pát 08. bře, 2013 15:28

Dalt píše:frajer: sry ale to je blbost co pises (trenink reakce - drilly a sparingy jsou pro reagovani nejdulezitejsi) - v ostrym sparringu nebo zapase reagujes na udery - zkratka leti uder tak se mu vyhnes/srazis apod...cist rec tela (co se chysta souper udelat) je sice fajn ale v tvrdym zapase to jde pryc (zvlast kdyz boxujes proti nakymu divocakoj kterej to do tebe pere jak zbesilej) a zustavaj reakce ktery jsou na tyhle urovni (uhnes se kdyz neco leti) prave diky drillum a sparingum na treninzich...tak to zkratka je :wink:



Naopak, blbost (neboli nepravda) je to, co pises ty. Vzhledem k normalni reakcni dobe a delce trvani uderu je naprosto nemozne, abys reagoval no to, ze vidis "uder". To je vedecky dokazano, tj.zmereno.

Cili: Pokud si myslis, ze nereagujes na pripravne pohyby,ale na uder samotny, pletes se - proste bys to nestihl; pokud nekoho ucis 'kryt se' tak, ze nereaguje na pripravne pohyby, ale az na 'uder', ucis ho blbost.

Ale jak koukam na dalsi vyvoj debaty, tak si spis budete 'zlepsovat nervovou soustavu' - inu, hodne stesti. Az se vam to podari, zkuste pro zmenu vyrobu zlata foukanim doutnikoveho koure do vody. :wink:
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Jak trénovat rychlost a reakci

Příspěvekod Dalt » pát 08. bře, 2013 16:21

frajer: smarja..to musim dat precist trenerum (vedli repre) - preci jen diky tobe uz nebudou zit v nevedomosti... :lol:

jinak kdyz dostavas sodu tak opravdu reagujes na to co leti, ponevadz jsi v takovym tlaku ze nestihas odezirat co se souper chysta udelat... :wink: (je to asi to samy jako kdyz jdes po kurtu, otocis se a vidis ze na tebe leti tenisak a tesne uhnes - tomu se rika rychla reakce...)
Jiří Vávra

"Dosáhl jsem všeho. Mám doma televizi i ženu. A obojí funguje."
Willie Pep
Uživatelský avatar
Dalt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: stř 25. říj, 2006 23:00
Bydliště: Litomyšl

Re: Jak trénovat rychlost a reakci

Příspěvekod Vrozkrokkop » sob 09. bře, 2013 0:23

Frajer Koho Mihule: jasně, nervová soustava s refelexem nemá vůbec nic společného :D A to je vědecky dokázané :lol:
Nejprve pokácím strom, zapálím dům a zabiju ženu
Vrozkrokkop
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 17. úno, 2009 0:00
Bydliště: Praha


Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků

cron