Divoch či kamenná tvář

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Divoch či kamenná tvář

Příspěvekod Taranis » sob 20. říj, 2012 0:58

Zdravím,
Předem se omlouvám jsem totální zabiják české gramatiky tak mě prosím omluvte.

Hledal jsem něco o psychologii boje a moc jsem toho nenašel prošel jsem si už několik let různých bojových umění a sportů.
Z psychologického hledisky bojovníků je podle vás účinnější být spíše divoch nebo člověk s kamennou tváří (hned vysvětlím)
Z pohledu přírody je přirozené řvát myslím jak bojovník (ne nadávky nebo být hlasitý) a pustit se do sebe jako divoši nabuzení adrenalinem a emocemi.
Nebo naopak co učí v bojovém umění úplně v klidu Kamenná tvář bez známky emocí bez hlasitého projevu jenom upřený pohled.

Já jsem takový typ člověka 199 cm 120kg zarostlí, dlouho vlasy který pracuje v lese a jako kovář. Preferuji právě možnost u všeho řvát (jak říkal trenér takový žaludeční řev kdy člověk zatne všechno jak kdyby tahal něco těžkého).
Tak mě zajímá vaše zamyšlení a zkušenosti. Když jsem se setkal s protivníkem co byl bez kapky záchvěvu v obličeji tak mě to vyvedlo na chvíli z míry tak kamenná tvář. Právě mám pocit že jsem vyhrál díky řevu a divokosti toho se podle mě při kontaktu lekl.
V bojovém umění nás učí zachovat klid ale zase hodně čtu že řev a hluk se plouživá jako psychologická zbraň.

Přemýšlím jestli mám přistoupit na takový ten japonský styl Kameného ksichtu a snažit se mít všechno pod kontrolou nebo nechat průběh emocím a adrenalinu.

díky moc za radu.
Taranis
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 19. říj, 2012 23:00

 

Příspěvekod shoryuken » sob 20. říj, 2012 6:25

Pokud máš v blízkosti bydliště nějakej klub reálný sebeobrany, tak tam zkus zajít. Tohle se tam všechno dozvíš (Lee Morrison a mnozí jiní).
Sportu zdar!
shoryuken
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 54
Registrován: stř 12. srp, 2009 23:00
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod graver » sob 20. říj, 2012 6:43

Bojová umění nás především učí využívat vlastních výhod a nevýhod soupeřů. Takže kdybych měřil 2 metry, vážil 120 kilo a vypadal jak Sandokanův dědeček, pravděpodobně by mi už pokerface nijak nepřidal. Naopak takový dobře mířený řev umí divy. Podívejte na Zeda :wink:
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Taranis » sob 20. říj, 2012 7:56

Co se týče toho adrenalinu a emocí tak na tohle téma jsem se už bavil a nejsem z toho moc moudrý.

Někdo říká že pomocí adrenalinu a propadnutí emocí ztratíme rozum a techniku ale za to tělo bude mít věší sílu a zvýšený práh bolesti - tělo bude připraveno na maximální výkon.

A někdo zase tvrdí ,že klidnou myslí a pokerface neztratí člověk rozvahu a techniku a přesně bude vědět co dělá ale ztratí zase výhody chemického procesu v těle (adrenalin, nabuzenost, horlivost).

Já jsem se bavil už o tomhle s pár trenéry ale jak říkám co člověk to názor. Tak jsem si řekl napíšu sem tady je plno lidí plno názoru a spíše mě zajímal váš pohled na tuto věc.
A hlavně co preferujete vy ?
Taranis
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 19. říj, 2012 23:00

Re: Divoch či kamenná tvář

Příspěvekod luen » sob 20. říj, 2012 9:33

Taranis píše:Zdravím,
Předem se omlouvám jsem totální zabiják české gramatiky tak mě prosím omluvte.

Hledal jsem něco o psychologii boje a moc jsem toho nenašel prošel jsem si už několik let různých bojových umění a sportů.
Z psychologického hledisky bojovníků je podle vás účinnější být spíše divoch nebo člověk s kamennou tváří (hned vysvětlím)
Z pohledu přírody je přirozené řvát myslím jak bojovník (ne nadávky nebo být hlasitý) a pustit se do sebe jako divoši nabuzení adrenalinem a emocemi.
Nebo naopak co učí v bojovém umění úplně v klidu Kamenná tvář bez známky emocí bez hlasitého projevu jenom upřený pohled.

Já jsem takový typ člověka 199 cm 120kg zarostlí, dlouho vlasy který pracuje v lese a jako kovář. Preferuji právě možnost u všeho řvát (jak říkal trenér takový žaludeční řev kdy člověk zatne všechno jak kdyby tahal něco těžkého).
Tak mě zajímá vaše zamyšlení a zkušenosti. Když jsem se setkal s protivníkem co byl bez kapky záchvěvu v obličeji tak mě to vyvedlo na chvíli z míry tak kamenná tvář. Právě mám pocit že jsem vyhrál díky řevu a divokosti toho se podle mě při kontaktu lekl.
V bojovém umění nás učí zachovat klid ale zase hodně čtu že řev a hluk se plouživá jako psychologická zbraň.

Přemýšlím jestli mám přistoupit na takový ten japonský styl Kameného ksichtu a snažit se mít všechno pod kontrolou nebo nechat průběh emocím a adrenalinu.

díky moc za radu.


Ale ... preci priroda sama je dukazem toho jak to je, proc jednou selma rve a jindy prikrcena a v tichem koutku ceka ... zalezi na situaci :wink: Je rozdil, kdyz chces silu demonstrovat a pokud jsi na lovu je to take jine, ne?
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Re: Divoch či kamenná tvář

Příspěvekod frajerKokoMihule » čtv 28. úno, 2013 16:25

Někdo říká že pomocí adrenalinu a propadnutí emocí ztratíme rozum a techniku ale za to tělo bude mít věší sílu a zvýšený práh bolesti - tělo bude připraveno na maximální výkon.

A někdo zase tvrdí ,že klidnou myslí a pokerface neztratí člověk rozvahu a techniku a přesně bude vědět co dělá ale ztratí zase výhody chemického procesu v těle (adrenalin, nabuzenost, horlivost).


No, vlastne sis odpovedel sam:
Pokud chces v boji (nebo cemkoliv) pouzivat rozum, tak tam emoce misto nemaji;
pokud chces hlavne co nejzbesileji tlouct na vsechny strany, tam rvi a vztekej se :wink:

Ovsem musis tomu taky podridit vyber technik a taktiky - nema smysl cvicit nejakou komplikovanou motorickou dovednost, kdyz se planujes rvat jako zvire.

Ale jinak k tvoji puvodni otazce, ta prece znela jinak - muzes navenek rvat a delat ksichty a uvnitr byt klidnej jako zelva :wink:
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00


Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků

cron