Fullcontact a meditace

box, kickbox, thajský box, ultimátní zápasy, shootfighting, pankration, vale tudo...

Moderátor: Toman

Fullcontact a meditace

Příspěvekod Schlag » čtv 30. kvě, 2013 16:16

Ahoj zajímal by mne váš pohled na meditace a různá podobná cvičeni. Meditujete před zápasem/sparingem ? Je meditace a dechová cvičeni přežitek ze "staré doby" nebo může pomoci i v současné době full contactnim zápasníkům ?
Schlag
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Re: Fullcontact a meditace

Příspěvekod Zaraki » čtv 30. kvě, 2013 20:35

Schlag píše:Ahoj zajímal by mne váš pohled na meditace a různá podobná cvičeni. Meditujete před zápasem/sparingem ? Je meditace a dechová cvičeni přežitek ze "staré doby" nebo může pomoci i v současné době full contactnim zápasníkům ?

Nemedituji zdá se mi to zbytečný a u některých lidí bych řekl že by mohla zlepšit výkon ale pochybuji o tom ;) .
Zaraki
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Příspěvekod wanderlei2 » pát 31. kvě, 2013 5:29

Podle mě má každý něco jiného, co mu pomůže se zklidnit, nabýt novou energii atd. Třeba mně nejvíc pomáhá být v přírodě, tobě třeba pomůže meditace. Nejlepší je to zkusit, třeba nejdřív navštivit kurzy řízené meditace, abys meditoval správně.
wanderlei2
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník

Příspěvekod ukropcany » pát 31. kvě, 2013 8:22

Celkom pomáha veľa sparingu :twisted: Rozmýšľať (meditovať?) po sparingu (!) nad tým čo robím a čo robí súper je celkom na mieste. Premyslieť si čo budem robiť na sparingu je tiež celkom dobrý nápad :twisted: V prípade zápasu však neviem či to platí, pretože každý súper je iný a to že je napr. papierovo lepší, alebo naopak horší, nič neznamená - prax ničím nenahradíš. Prvé zápasy uvidíš, že budeš už niekoľko dní pred rozklepaný (je to normálne, niektorí bežne pred zápasmi od nervozity vracajú), avšak postupnou praxou to prejde a pôjdeš do zápasu so železným kľudom a slabú nervozitu ucítiš len tesne pred. V ringu po prvom údere opadne aj tá a ideš doňno... :twisted: :twisted: :twisted:

Ono tie džaponské skazky o koncentráciách sú o tom, že nejdem do toho jak debil, ale že si aj trošku premyslím čo a ako. Týka sa to každého športu, moje pocity pred nejakým závodným behom sú také isté ako som mával pred zápasom, adrenalín sa vyplavuje a telo sa chystá na boj. Je to norma... 8)
Fighters never quit, quitters never fight - Ray Sefo
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod frajerKokoMihule » pon 03. čer, 2013 0:58

Schlag píše:Ahoj zajímal by mne váš pohled na meditace a různá podobná cvičeni. Meditujete před zápasem/sparingem ? Je meditace a dechová cvičeni přežitek ze "staré doby" nebo může pomoci i v současné době full contactnim zápasníkům ?

Vzhledem k tomu, ze pod terminem "meditace" si ruzni lide predstavuji ruzne, castokrat i nesmyslne věci, myslim, ze je nepravdepodobne, ze bys dostal rozumnou odpověď.

Ale obecne: Jestliže je cilem "mentálních cviceni" uprava mentálního stavu - laicky receno, abys mel v hlave věci, co tam byt mají a nemel tam věci, co tam byt nemaji - jak by něco takového mohlo byt v jakekoliv dobe "prezitek"? Kazda fyzicka akce zacina v hlave, a pokud clovek nemá poradek tam, tak dostane, at "umi" cokoliv ;-)
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Schlag » pon 03. čer, 2013 15:41

dik za názory. Ale asi jsem to špatně formuloval ... Chtěl bych vědět jestli vy (myslim MMA fightery apod.) nějakým způsobem meditujete a jakým. Ty odpovědi se sparingem atd jsou super. Ale trošku mimo to co jsem chtěl vědět. Zajimá mne jestli se medituje v klubech které dělaji i Fullcontact, nebo jestli to patři "pouze" k tradičnim bojovým uměnim.
Schlag
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Příspěvekod defendu » úte 11. čer, 2013 18:31

Ne, ve sportovních klubech se standartně nemedituje, stačí?
Definuj co si pod pojmem meditace představuješ, proč tě napadlo bojové sporty k meditaci vůbec přiřazovat a k čemu je podle tebe dobrá...a třeba někdo pochopí na co a proč jsi se vlastně ptal.
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Schlag » úte 11. čer, 2013 21:01

jasný asi jsem to špatně formuloval. No zajímá mě proč jsou v nekontaktních bojových uměních jako součásti tréninku různá dechová cvičeni a ty zmíněné meditace a ve Fullcontactnich ne. Taky mne zajímá, jestli před tím než vstoupíte do ringu, nebo klece provádíte nějaká cvičeni na relax a jaká. Nechci poradit spíš se nechat inspirovat.
Schlag
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Příspěvekod ukropcany » stř 12. čer, 2013 6:40

Schlag píše:...ty zmíněné meditace a ve Fullcontactnich ne.
Pretože prax ničím nenahradíš. Na to aby si sa zbavil strachu z boja je potrebné získať skúsenosti a uvedomiť si "že o nič nejde". Čo sa Ti v ringu môže stať? Že Ti niekto rozkope nohu? Alebo rozbije držku? Alebo zlomí rebro? Áno, keď je toho veľa, tak sa Ti to vo vyššom veku pripomenie, ale inak sú to kraviny. Iná vec asi je bojovať so zbraňami a o život, ale tam by som povedal, že je to podobné, potrebuješ si veriť... a to získaš len tak, že požerieš významné množstvo "malých hadov".

Schlag píše:před tím než vstoupíte do ringu, nebo klece provádíte nějaká cvičeni na relax a jaká.

Nikdy som to nevidel. Čo vídam je, že chlapci chodia ako tigre v klietke, alebo naopak letargicky sedia a čumia do steny. Veru, žiadna romantika :lol:
Fighters never quit, quitters never fight - Ray Sefo
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod cohen » stř 12. čer, 2013 8:09

Tak tak, o nic nejde. Ked som vliezol do ringu z Ucropom, tiez som si tak hovoril. A vazne o nic neslo. Len ma potom 4 dni bolela polovica cloveka. Nastastie do mna nekopal, nebyt bezeckej sudrznosti, bolel by ma cely. :mrgreen: Clovek by mal meditovat (rozumej rozmyslat) najma po prehratom boji, ktory prezije. V ramci lizania si ran. Vtedy je na to ten spravny cas. ;) Napriklad ja som si rozmeditoval, ze najblizsich minimalne 5 rokov nevleziem do ringu s thaiboxerom, ktory ma technicky a fyzicky niekolkonasobne prevysuje a zaroven mi chce dat KO. Celkom to pomohlo. :D
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Schlag » stř 12. čer, 2013 16:28

super, dik za nazory (rady). Jen ted tim spiš nechápu proč se taková cvičeni stále v tradičnich bojových uměnich vyskytuji ?
Schlag
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Příspěvekod Asanoth » stř 12. čer, 2013 20:00

Dechová cvičení se dělají i v bojových uměních, které cvičí fullkontakt. Nedělají se ve sportech, protože jde o sport. Primárním cílem je vyhrát sportovní souboj.
V bojových uměních, teda v těch pořádnejch, je cílem samozřejmě naučit se bít v praxi(proto také cvičíme v rukavicích atp.), ale zároveň je tam například cíl mít zdravé a fungující tělo, a to za účelem kvalitního života, nikoliv za účelem být schopný v příštích pár letech někomu dát v ringu na budku, k čemuž mohou dechová cvičení pomoci.
Pokud někdo cvičí jen formy a do toho si občas "zamedituje", a lapu nebo pytel viděl leda na obrázku, necvičí bojové umění. Což neznamená, že mu to nemusí vyhovovat, ať si každý dělá, co ho baví :)
Asanoth
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér

Příspěvekod frajerKokoMihule » sob 15. čer, 2013 12:05

Schlag píše:super, dik za nazory (rady). Jen ted tim spiš nechápu proč se taková cvičeni stále v tradičnich bojových uměnich vyskytuji ?

Hazeni perel svinim, ale nemam co delat, takze:

Mentalni cviceni nejsou ani 'dechová cvičení' ani 'premysleni o necem' (napr. kdyz sedim na hajzlu, funim a premyslim co budu mit na obed neni mentalni cviceni). Necvici se proto, ze to nekoho 'bavi' nebo mu to 'vyhovuje', ba ani proto aby mel clovek 'zdrave a fungujici telo' (mentalni cviceni = cviceni mysli).

Prave naopak cilem skutecne meditace je mit zdravou a fungujici (v bojovych situacich) mysl. (Predstava, ze to neni potreba, je jako predstava Franty Vomacky, ze neni potreba delat takove kraviny jako zvedat cinky a tlouct do pytle, protoze on proste vleze do ringu a smazne Lebanera, bo on je fakt desnej frajer.)

Meditace se ovsem pouzivaji hlavne v systemech nabozenskych, jako je krestanstvi,yoga,budhismus,zen apod. a pak taky v japonskych BU, protoze ty jsou jako celek hodne prosakle zenem. To je odpoved na tvoji otazku, proc se v 'tradicnich' (tj.japonskych) BU meditace vyskytuji: Tehdejsim japonskym valecniku pripadalo, ze cvicit mysl zenovou koncentraci je pro boj uzitecna vec. Dnes uz se ovsem i tam 'medituje' hlavne ze setrvacnosti.

Drtiva vetsina lidi ovsem nevi ani, co to meditace je, natoz aby ji mohli provadet nebo tusili k cemu je dobra. Zapadni kultura obecne k meditaci moc netihne, a moderni zapadni kultura pak uz vubec ne.(pokud to neni nejaka pseudo-meditace pridruzena k new age pseudo-vychodni filosofii ;-)
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Schlag » sob 15. čer, 2013 18:01

dik za odpověd. Jen jsem nepochopil to: házet perly svinim. Prosim ještě i to mi vysvětli.
Schlag
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Příspěvekod frajerKokoMihule » úte 18. čer, 2013 5:55

Schlag píše:dik za odpověd. Jen jsem nepochopil to: házet perly svinim. Prosim ještě i to mi vysvětli.

To je biblicke rceni z Matouse 7:6 :wink:
"Nedávejte psům, co je svaté. Neházejte perly před svině, nebo je nohama zašlapou, otočí se a roztrhají vás."

Prenesene se jim oznacuje zasada, ze je zbytecne az kontraproduktivni neco vysvetlovat lidem, kteri to pravdepodobne nepochopi, nebo se podle toho nebudou ochotni zaridit. :wink:
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Schlag » úte 18. čer, 2013 16:14

a super dik za vysvětleni. Nyní ale nechápu jinou věc. Ty si myslíš že jsem založil diskuzi a ptal se na názory jen proto, abych to pak roztrhal a pošlapal ? Ach jo :?
Schlag
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Zpět na fullkontaktní sporty a MMA (mixed martial arts)...