wu-šu vs. kung-fu

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod Anonymní » stř 19. bře, 2003 16:27

jaký je váš názor na rozdíl mezi tzv. moderním wu-šu a tradičním kung-fu?!?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

 

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod Anonymní » čtv 20. bře, 2003 13:10

Podle me kdykoliv zacne byt v nejakem bojovem stylu dulezitejsi "jak vysoko vyskocim a jak dobre u toho vypadam" nez "jak rozbit nekomu hubu", uz prestava byt bojovym, a nemel by se tak prezentovat. Jedna se pak spis o nejakou gymnastiku nebo tanec. <BR>A to, ze se tenhleten druh skakani ("moderni wushu") prezentuje jako pokracovatel nebo "bratr" tradicniho cinskeho kung-fu, je ostuda.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod laada » čtv 20. bře, 2003 15:52

politika a prachy :-?
laada
laada
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 13. úno, 2003 0:00

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod katana » čtv 20. bře, 2003 18:35

Pokud je řeč o "wushu" ve smyslu moderních závodních sestav (což je BTW opravdu hodně zavádějící klasifikace), nemyslím že by šlo o jiný druh "komerce" nebo sportu než v případě thaiboxu, tkd, karate, kung-fu... O tom, zda je víc o "rozbíjení huby" tradiční nebo moderní wushu, bych se netroufal polemizovat...
katana
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 102
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod pm » ned 23. bře, 2003 14:22

<!-- BBCode Quote Start --><TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citace:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE> <BR> 20.03. 2003 v 15:52, laada napsal(a): <BR>politika a prachy :-? <BR></BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR></TD></TR></TABLE><!-- BBCode Quote End --> <BR> <BR>no jo, ale ted z který strany - "moderního wu-šu" nebo "tradičního wušu" (= kung-fu)?
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod Anonymní » ned 23. bře, 2003 20:48

<!-- BBCode Quote Start --><TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citace:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE> <BR> 19.03. 2003 v 16:27, Anonymní napsal(a): <BR>jaký je váš názor na rozdíl mezi tzv. moderním wu-šu a tradičním kung-fu?!? <BR></BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR></TD></TR></TABLE><!-- BBCode Quote End --> <BR> <BR> <BR>Pokud neni clovek uplnec blbec a umi koukat, ma otevreny oci a chape - tak musi dojit k nazoru ze jde o to samy. Ten kdo to neumi a vidi nebo je schopnej jen videt to co je na povrchu si muze mysle ze to je neco jineho.Dobre mu tak :-) <BR> <BR>Petr <BR>
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod Anonymní » ned 23. bře, 2003 21:21

Aneb argumentace jako prase - "kdo si mysli neco jinyho nez ja, je uplnej blbec". Tak hele, ty jeden "experte": <BR> <BR>"Also, Wu Shu from China; such moves are enjoyable to watch. We can not do this type of movement. For fighting, the moves we use, they can´t apply this either. So, we can not copy them and they can not copy us. (Master Ho performs a Wu Shu pose). These motions have no meaning, like saluting, there is no fighting aspect. Also, running around and performing splits have nothing to do with fighting. This may be good for health and movies, it is wonderful to watch, but that type of martial art is different that what we practice" <BR> Sifu Ho Kam Ming, Wing Chun <BR> <BR>"Modernized wushu is different from traditional kungfu. Traditional kungfu is a martial art, and great traditional kungfu like Shaolin includes chi kung and spiritual cultivation. Modernized wushu is a sport. A modern wushu student does not learn self-defence, chi kung or spiritual cultivation. I use the prefix "modernized" to avoid possible confusion, because the term "wushu" is actually the term the Chinese use to refer to what in the West would call "kungfu". " <BR> Sifu Wong Kiew Kit, severni Shaolin <BR> <BR>a last but not least: <BR>"V poslední době zdravotně-kondiční, volnočasový a sportovní aspekt bojových umění získává na převaze, a to značně - stačí se podívat na sportovní karate, moderní wushu, olympijské sporty, taebo, capoeiru... Tento trend je do jisté míry pochopitelný a já ho respektuji, ale řekl bych, že se tím ztrácí jedna dimenze, a to ta nejpůvodnější, tedy aspekt bojový." <BR> Pavel Macek, Hung ga <BR> <BR> <BR>a to je jenom tech par, na ktery jsem si tedka vzpomnel. Chces rict ze tihle vsichni jsou blbci a nechapou? <BR> <BR>Lidem jako ses ty bych sebral volebni pravo. <BR>
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod Anonymní » ned 23. bře, 2003 21:39

<!-- BBCode Quote Start --><TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citace:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE> <BR> 23.03. 2003 v 21:21, Anonymní napsal(a): <BR>Aneb argumentace jako prase - "kdo si mysli neco jinyho nez ja, je uplnej blbec". Tak hele, ty jeden "experte": <BR> <BR>"Also, Wu Shu from China; such moves are enjoyable to watch. We can not do this type of movement. For fighting, the moves we use, they can´t apply this either. So, we can not copy them and they can not copy us. (Master Ho performs a Wu Shu pose). These motions have no meaning, like saluting, there is no fighting aspect. Also, running around and performing splits have nothing to do with fighting. This may be good for health and movies, it is wonderful to watch, but that type of martial art is different that what we practice" <BR> Sifu Ho Kam Ming, Wing Chun <BR> <BR>"Modernized wushu is different from traditional kungfu. Traditional kungfu is a martial art, and great traditional kungfu like Shaolin includes chi kung and spiritual cultivation. Modernized wushu is a sport. A modern wushu student does not learn self-defence, chi kung or spiritual cultivation. I use the prefix "modernized" to avoid possible confusion, because the term "wushu" is actually the term the Chinese use to refer to what in the West would call "kungfu". " <BR> Sifu Wong Kiew Kit, severni Shaolin <BR> <BR>a last but not least: <BR>"V poslední době zdravotně-kondiční, volnočasový a sportovní aspekt bojových umění získává na převaze, a to značně - stačí se podívat na sportovní karate, moderní wushu, olympijské sporty, taebo, capoeiru... Tento trend je do jisté míry pochopitelný a já ho respektuji, ale řekl bych, že se tím ztrácí jedna dimenze, a to ta nejpůvodnější, tedy aspekt bojový." <BR> Pavel Macek, Hung ga <BR> <BR> <BR>a to je jenom tech par, na ktery jsem si tedka vzpomnel. Chces rict ze tihle vsichni jsou blbci a nechapou? <BR> <BR>Lidem jako ses ty bych sebral volebni pravo. <BR> <BR></BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR></TD></TR></TABLE><!-- BBCode Quote End --> <BR> <BR>Ano volit nemusim :-))) <BR>kdo je to Ho Kam Ming??? Ten trumpeta v Canade co ho ho maji i vlastni lidi od Wing Chunu za saska??? kdo je to Wong Kiu Kit ??? Ten z Malaisie co cvici od Hung Garu prez TaiChi po Wing Chun??? Pavel Macek ??? :-))) To je KDO ? Dalsi citaty odpborniku??? Wu Su je to samy co kung fu.Ten kdo to nerozezna- tak to nerozezna, jeho vec :-) Ne ze je "blbec", proste to nerozezna, ale casem na to prijde. Kdyz jsem byl malej bejby, taky jsem se hadal do krve ze skodovka neni AUTO, ze AUTO je jenom ten NAS zigulik :-)))
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod Anonymní » ned 23. bře, 2003 22:17

Vzdavam to, vypada to ze "blbci" jsou vsude kolem...musel bych ti to asi donyst vlastnorucne napsany od Dalajlamy, aby to bylo pro tvuj jemnocit dostatecne prukazny. <BR> <BR>Pavlovi Mackovi se omlouvam, ze jsem ho do toho zatahl, byla to ode me neuvazenost.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod pm » pon 24. bře, 2003 8:44

ha ha ha, ta posledni vazna autorita/blbec jsem ja;-) <BR> <BR>no problem, osobne tohle tema povazuju za zajimavy.... pokud nekdo sleduje zahranicni bu servery, diskuze ci imperialisticky tisk (Inside Kung-Fu, Wushu Kungfu Qigong) vidi, ze je to hojne diskutovane tema. zkuste devcata a hosi misto invektiv hodit do plena nejaky rozumny argumenty, co, ne je dva extremni nazory (1. je to uplne neco jinyho 2. je to uplne to samy), hm?
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

 

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod Anonymní » pon 24. bře, 2003 14:23

Me akorat vytocil prispevek toho mamlase, co si mysli ze sezral Salamounovo hovno... <BR> <BR>Ptam se tedy jinak: Ma "moderni wushu" zhanzhuang/chikung? Ma posilovaci a otuzovaci cviky? Ma drily pro dva? Ma sparring? Ma cviky na rozvijeni Jingu?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod laada » pon 24. bře, 2003 14:26

Jakej Jing myslis? Esenci jing nebo neco jinyho?
laada
laada
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 13. úno, 2003 0:00

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod Anonymní » pon 24. bře, 2003 15:40

Ehm, myslel jsem ´Jingy´, cili ´bojove energie´ - to co ´pohani´ jednotlive techniky. (V ceske transkripci to asi zni ´ting´).
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod laada » pon 24. bře, 2003 18:21

pro me je totiz daleko znamejsi esence jing (ťing) ze tri pokladu shen, qi a jing. :-)
laada
laada
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 13. úno, 2003 0:00

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod Anonymní » pon 24. bře, 2003 18:34

Do historické diskuze se pouštět nebudu, na to tady máme jiné kádry (Pavelo? :-D). Jen bych rád reagoval na tu zmínku o "vytrácející se bojové esenci", za předpokladu, že do "moderního wushu" zahrnujete sanda/sanshou jsem odhodlaný tvrdit, že je we wushu bojové esence víc, než kde jinde v čínských bojových uměních. Pokud jde o samotný trénink "moderního baletu", osobně si myslím, že otužování (úderových ploch a těla obecně), posilování, rozvíjení rychlosti, síly a především flexibility těla, je v moderním wushu desetkrát více než v libovolném tradičním stylu. Sparringové sestavy ve dvou? Těm se upřímně směju, z funkčního sebeobranného hlediska mi připadají absurdní a z estetického se od "baletu" snad neliší. Nicméně i ty jsem např u Qin MingTanga potkal. Co dál? Duchovní rozvoj, meditace, qigong? Těžko říct, s těmito vnitřními prvky jsem se dosud nesetkal na podle mě odpovídající úrovni u žádného vnějšího stylu, což je ovšem dost možná moje chyba... Jinak, co takhle se zaregistrovat, ať víme, s kým máme tu čest?:)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod Anonymní » pon 24. bře, 2003 18:57

jenom k tem sestavam ve dvou: <BR>je to jeden z prostredku jak se naucit principy toho ktereho stylu (bu), ale aby mely smysl musi se k nim tak pristupovat a samozrejme je tak musi ucit i ucitel. Ne se to ucit jako gymnastickou sestavu pro dva.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod Anonymní » pon 24. bře, 2003 19:03

A jak se podle tebe liší akrobatické a "tradiční" sestavy ve dvou, tedy co se metodiky a poznávání principů týká?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod Anonymní » pon 24. bře, 2003 19:38

Takze <BR>1) pokud pokladas tzv. Sanda/Sanhou (resp. to co je pod timto nazvem videt) za esenci kungfu/wushu, tak panbuh s tebou (resp. se mnou, jestli mas pravdu). Kdyz se na to podivam, tak vidim kickbox - ani stopa po tom, co bych ze sveho laickeho pohledu nazval "principy kungfu". Nulova navaznost na formy, primitivni techniky...tim nechci rict ze neumeji bojovat, ale ma to jeste neco spolecneho s kung-fu? <BR> <BR>2) pokud styl nepostrada to, co jsem vyjmenoval, ma podle me potencial byt dobrym stylem. (Tedy za predpokladu, ze nekecas a v modernim wushu se tohle vsechno opravdu cvici - samozrejme s navaznosti na aplikacni stranku! Nejak me to nesedi s tema malyma cinankama, co je vidim cvicit na soutezich). <BR> <BR>3) Co se tyce "baletu"....kdyz chci kopat do lidi, cvicim kopy, kdyz chci mlatit, hazet, lamat, cvicim udery, shuaichiao a chin-na; ale k cemu salta a motylky? Ja vim ze nektere z tech prvku maji jistou omezenou aplikaci, ale je to nutny? <BR> <BR>4) Jesisisivsim, nerikal jsem nic o sparringovych sestavach ve dvou, kterym taktez neprikladam zrovna velkou vahu. Mluvil jsem o "drillech s partnerem" a "sparringu". <BR> <BR>Poznamka: Ten prispevek o sparringovych sestavach jsem nepsal ja.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod katana » pon 24. bře, 2003 20:53

Sanda/sanshou přirozeně nemá zhola NIC společného s technikami tradičních stylů (spíš jde o eklektický mix thaiboxu, kickboxu, boxu, zápasu...), nicméně jsou zahrnovány do čínských bojových umění => wushu a tak s nimi také jednám. Jak jsem se s wushu setkal například já, u Qina se jeho žáci učí jak sestavy (changquan, nanquan, dahongquan atd), tak i Sanda, tzn kontaktní sparring. Nicméně musím říct, že na obojím mi hodně do bojového umění scházelo - u sestav šlo o takřka absurdní opakování pohybů, které mist nikdy v praxi nevysvětlil (tzn. nikdo z jeho žáků nejspíš dodnes neví, k čemu má jaká technika ze sestavy jaké praktické využití), trénink s partnerem, jak ty říkáš, jsme praktikovali zřídka a jeho přínos jsem moc nepochopil, nejčastěji šlo opět o párovou SESTAVU. Sanda jsme sice časově trénovali poměrně často, např od oka každý druhý trénink po dobu několika měsíců, nicméně přišlo mi, že celá jeho výuka probíhá naprosto nesystematicky, například jsem byl několikrát svědkem toho, jak se mistr Qin rozhodl se do toho opřít a vytrénovat "šampióny", nicméně už po pár týdnech ho to zjevně omrzelo a svévolně se vracel k sestavám, přičemž zbytečně zakoupené kontaktní vybavení mnoha jeho adeptů byla nejmenší újma:-)) Místo toho, aby vysvětlil pár základních pohybů a potom nás nechal volně "spárovat", 99% tréninků věnovaných Sanda probýhalo principem známým již z cvičení sestav, tzn úmorné opakování pohybů, jejichž význam zůstal většině zcela skrytý, například hodinový individuální "nácvik" jabu (přímého úderu z přední ruky) na místě a bez partnera. <BR> <BR>S tradičním kung-fu, o kterém tu mluvíte, nemám bohužel dosud zkušenost, ale zajímalo by mě, jak probíhá jeho trénink, pokud má kdokoliv co říct ohledně sparringu a nácviku REÁLNÉHO boje v tradičních BU, rád se něco dozvím...
katana
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 102
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod yingjowpai » úte 25. bře, 2003 0:12

k tradičnímu kung fu jak jsem ho poznal : <BR> <BR>Velmi přesný systematický přístup, velmi detailní nácvik jednotlivých technik, přesná dráha pohybu. I u zdánlivě jednoduchých pohybů, důraz na určitou souhru kloubů a šlach a jejich pozici, jak např. u ruky provádějící techniku, tak současně koordinovaně s ostatními klouby těla od kotníků počínaje. Všechno ihned prakticky ukázáno, proč je tato technika nebo postoj, když je špatně provedena slabá a naopak, když je udělána správně je v ní síla, jsou skryty a chráněny klouby a určitá místa na těle před možným úderem,pákou atd.atd. Drilování technik na prázdno, postupně s partnerem.Otužování těla, tvrdá i měkká forma qi gong. Každá technika ve formě má své použití a to ne jedno. Ihned po základním zvládnutí pohybu po poměrně krátké době vždy mi bylo ukázáno, co technika znamená a jak se cvičí v aplikaci případně další varianty. Drily nohou: švihy, kopy, určitým specifickým způsobem, tak aby se postupně zvyšovala síla,flexibilita a rychlost, opět velká přesnost v pohybech a postavení těla,strečink a posilování. A samozřejmě úmorný nácvik postojů, zase jasný přesný proč a jak. Můj Sifu je tradiční učitel, pro něhož byl a bude prvořadý fighting. Jeho učitelkou je Sigung Gini Lau , cvičil i s dalšími členy rodiny Lau.Cvičím styl orlího spáru, ying jow pai nebo také severošaolinský fanze orlí spár někdy uváděn i jako arobatic style. Sijo Lau Fat Mang, otec Gini Lau, mimo to,že patřil ke špičkovým tradičním mistrům v Číně, byl současně i vynikající akrobat. Patřil k hlavním instruktorům Chin Woo asociace po jejím založení v ©anghaji, později sám vedl pobočku v Honkongu. Sigung Gini Lau mimo tvrdý trénink od 4 let pod vedením svého otce, absolvovala trénink v Pekingské opeře spolu s Jackiem Chanem, Samo Hungem atd., znovu spousta akrobacie atd. Její otec přitom vedl speciální komando ve válce proti Japoncům, obě dvě dcery Gini a zejména starší Lily se často věnovaly tréninku ozbrojených složek . Proč asi? Určitě je neučily salta. To na druhou stranu neznamená, když někdo udělá salto, že necvičí tradičně. Je to jen jeden z mnoho způsobů tréninků těla a samozřejmě se nesmí stát účelem, je to jen prostředek. Výsledkem musí být uvolněnost, rychlost (ale ne bezúčelná), přesnost, zautomatizování až instinktivnost pohybů a z toho plynoucí uvolnění energie patřičným způsobem. Samozřejmě do toho všeho musí být člověk patřičně naladěn, mentální výcvik, určitý stupeň kontrolované agresivity, naučit se necítit bolest atd. atd. Zjednodušeně pokud bude účelem jen nějaký pohyb pro rozhodčí a diváky a nebudete vědět co děláte a proč to děláte, těžko to bude správné a tradiční a naopak pokud to vím, můžu cvičit i moderní formu a bude to tradiční. Obecně ale lze říci, že některé základní formy slouží více k získání základní síly a koordinace, uvolnění těla atd. a mají v určitém smyslu méně použitelných aplikací (přitom mohou být pohybově,kondičně aj. velmi náročné, což je asi i případ tzv. sportovních forem) než vyloženě řekl bych pokročilé, vyloženě bojové formy, kde pohyb je méně nápadný, vypadají mnohdy jednoduše, obsahují drobné skryté pohyby a přitom jsou velmi náročné na pokročilost cvičence, vyžadují práci s vnitřní energií a jsou doslova nabity efektivními bojovými technikami. Domnívám se, že je zde určitá paralela např. s taiji. V mém stylu to první, to jsou některé formy odvozené od sev. šaolinu a fanze stylu (proto někdo občas říká, že styl je pěkný, ale trochu moc wu shu) a to druhé je případ tzv.starého stylu, tzv. jádra systému,(který asi moc lidí nezná a běžně se moc neukazuje) kde jsou kratší techniky, spousta drobných pohybů, kopy max. do pasu, spíš do kolen atd. tzn. techniky, které používal údajně generál Yue Fei pro výcvik svých vojáků již ve 12.století a musely fungovat a to velmi rychle, protože šlo o život. ( a dnes jsou zajímavé např.pro ozbrojené složky). Zdar Petr <BR>
yingjowpai
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 82
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00

Další

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků

cron