Aiki

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Aiki

Příspěvekod dandax » pon 24. úno, 2014 13:27

Dobry den, chtel bych se naucit paky a hody z Aikido, idealne pokud je soucasti treninku i cviceni s bokutô, jak tomu je v pripade Aikiken. Nicmene, barbarsky, nemam zajem o techniky na zemi a doprovodne - snad krome padu.
Znate nekdo, v Praze, klub kde by meli takovehle zamereni, nebo natolik individualni pristup abych se mohl domluvit na danych osnovach?

Dekuji.
dandax
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: pon 24. úno, 2014 12:21

 

Re: Aiki

Příspěvekod Luke007 » úte 25. úno, 2014 17:30

dandax píše:Dobry den, chtel bych se naucit paky a hody z Aikido, idealne pokud je soucasti treninku i cviceni s bokutô, jak tomu je v pripade Aikiken. Nicmene, barbarsky, nemam zajem o techniky na zemi a doprovodne - snad krome padu.
Znate nekdo, v Praze, klub kde by meli takovehle zamereni, nebo natolik individualni pristup abych se mohl domluvit na danych osnovach?

Dekuji.


ahoj, napis me kdyztak do PM, na tvuj pozadavek jedine pripadaji v uvahu soukromky, paky + bokuto, ale v cenne 500kc za hodinu, aby se me vubec vyplatilo mit s tim starosti a zarizovat ti extra trenink. Technikami na zemi hadam myslis asi v suwari-waza, ale bez znalosti technik padu na zem se to to studovat neda, takze plus trenink padu. Jakou mas predstavu o dobe studia? Treninky by byli mozne o weekendu (to je na tatami po domluve volno), a az bude tepleji tak i venku. A uz jsi neco cvicil? Proc te zajima pouze postoj a boken?
Luke007
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv 07. bře, 2013 9:57

Re: Aiki

Příspěvekod levakbob » stř 26. úno, 2014 9:27

Protože 23.2. šel v televizi film Nico - víc než zákon :-)
levakbob
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 16. dub, 2010 23:00

Re: Aiki

Příspěvekod dandax » stř 26. úno, 2014 10:03

Mel jsem na mysli obecne techniky, koncici pakou na zemi, mohl bych se je naucit a pripadne nepouzivat, ale prijde mi to jako ztrata casu, kdyz dostat se s protivnikem na zem, i pro ucel fixace, je imho neprakticky -ikdyz asi neni, proto me spis nez paky jako takovy, zajimaj hody a jejich vyuzivani k nim.
Cose tyce bokkenu, mam nekolik casti z vice bojovych umeni a systemu, a prace s bokutô je supr pohybova cast, stacila by mi kata na chvili treninku, ktery bych se pak venoval sam do priste atd... jde mi spis o pochopeni principu a pouziti mece, ale nechce se mi venovat kuli tomu Kendo.
Aikido sem asi rok delal, ikdyz sem se tam poradne nic nenaucil -proto snaha preskakovat, nemyslim ale ze by to vyzadovalo primo soukromy lekce, pokud existuje klub s osnovou podobnou, treba v pokrocile skupine, pady mam s kym natrenovat, pripojil bych se k nim a doucil potrebne
fyi, televizi nemam ^^
dandax
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: pon 24. úno, 2014 12:21

Re: Aiki

Příspěvekod dandax » stř 26. úno, 2014 10:57

ukropcany píše:Myslím, že sa snažíš o "nemožné". Cieľom Aikido nie je bojovať, ale pestovať džaponskú kultúru v "tradičnej" forme - typicky suwari waza a bokken. V našich zemepisných šírkach skutočne nemá zmysel ani jedno ani druhé. Je logické, že si chceš vybrať z torty len čerešňu a ten cukrový humus naokolo nechceš, ale to nie je reálne. Typický aikiďák totiž na to nehľadí Tvojimi očami a žerie to cakum pakum ako to je aj s chlpami. Ak chceš páky na džaponský štýl, tak choď na nejaké jujutsu, prípadne ak to chceš ozaj 100%ne funkčné, tak MMA. Ďalším problémom je to, že typický aikiďák je chcípák a s takým trénovať nemá zmysel. Potrebuješ nabitého agresívneho protivníka, vtedy vieš "s istotou" že to funguje. Aikido v čistej podobe len na ešte väčšieho chcípáka...


zase nechci trenovat tak ze si necham zlomit klicni kost, chapu co mas se snazis rict, ale nemyslim ze mas uplne pravdu, verim ze je spousta lidi co si tradicni bojovy umeni ohyba k svemu obrazu, tak proc by me nekdo z nich nemohl naucit jenom postoje a techniky ve stoje, nemyslim ze by to bylo tak inovativni, jelikoz ty techniky sou uz zakomponovany ve spouste systemu, vetsinou ale prilis efektivnich a tvrdych, bez elegance -krav maga, fisfo, mma, ...
kde sme se ale nepochopili urcite je moje zamereni 'ne zem' na coz je v jujutsu, aikijutsu, daitô-ryû daleko vetsi zamereni nez v aikidu -z pohledu laika, jestli se pletu, prosim reknete :)
proto se thread jmenuje Aiki, jelikoz bych radsi lehci techniky ( jak nekoho hodit na zem s vykloubenym ramenem, nez slozite fixovat loket na zemi, pomoci vsech mych koncetin, prece jenom to nemam na souteze :))
dandax
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: pon 24. úno, 2014 12:21

Re: Aiki

Příspěvekod dandax » stř 26. úno, 2014 11:23

ukropcany píše:Daj vedieť ako si dopadol, pretože to by ma celkom zaujímalo. Boj totiž nie je spravidla nikdy "elegantný". Keď si na YT napozeráš ako vyzerajú pouličné bitky, tak možno lepšie pochopíš, prečo sa tie systémy snažia byť "efektívne" a nie "elegantné". Na elegantné zvládnutie boja musíš mať brutálne navrch a túto výhodu Ti aikido poskytne žiaľ len ťažko. No ale daj vedieť či si niekoho našiel.


chapu te, nicmene sem nazoru ze forma ti pomaha ucit se a citit pohyby, ze se naucis styl kterej se ti libi, snaz, lip, preciznejc...vysledek tomu samozrejme odpovidat nemusi, ale zaklad ...proto je japonsko nejseverneji kam se ve svym hledani asi dostanu :)
aikido mam k tomu abych vedel jak stat k protivnikovi a co s koncetinou kdyz ji chytnu, jak ji chytit, pripadne jeho a urychlit mu cestu na zem
dandax
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: pon 24. úno, 2014 12:21

Re: Aiki

Příspěvekod majkx » stř 26. úno, 2014 14:30

co s koncetinou kdyz ji chytnu, jak ji chytit, pripadne jeho a urychlit mu cestu na zem


Obávám se že to je přesně to co se v aikidu nenaučíš reálně využít a použít, tomu všemu předchází umět vstoupit do takového útoku a tuhle dovednost v česky pojatém aikidu asi nezískáš.
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 459
Registrován: úte 08. lis, 2005 0:00

Re: Aiki

Příspěvekod Luke007 » stř 26. úno, 2014 16:37

dandax píše:Mel jsem na mysli obecne techniky, koncici pakou na zemi, mohl bych se je naucit a pripadne nepouzivat, ale prijde mi to jako ztrata casu, kdyz dostat se s protivnikem na zem, i pro ucel fixace, je imho neprakticky -ikdyz asi neni, proto me spis nez paky jako takovy, zajimaj hody a jejich vyuzivani k nim.
Cose tyce bokkenu, mam nekolik casti z vice bojovych umeni a systemu, a prace s bokutô je supr pohybova cast, stacila by mi kata na chvili treninku, ktery bych se pak venoval sam do priste atd... jde mi spis o pochopeni principu a pouziti mece, ale nechce se mi venovat kuli tomu Kendo.
Aikido sem asi rok delal, ikdyz sem se tam poradne nic nenaucil -proto snaha preskakovat, nemyslim ale ze by to vyzadovalo primo soukromy lekce, pokud existuje klub s osnovou podobnou, treba v pokrocile skupine, pady mam s kym natrenovat, pripojil bych se k nim a doucil potrebne
fyi, televizi nemam ^^


Tak s temito pozadavky asi nepochodis, bud budes chodit na bezne hodiny do nektereho aikido ci budo klubu v praze v cas treninku, ale v tom pripades cvicis bez kecu to co ostatni, a nebo vyzadujes specialni pristup, tedy specialni lekce, a ty budes muset pokryt u nekoho kdo bude ochoten ti svuj cas venovat. Jsou pouze tyto 2 varinaty. A pokud shanis bojove umeni ,,co neboli a kde se moc neunavis,, je pro tebe vhodne spise playstation ci sensei youtube...
Luke007
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv 07. bře, 2013 9:57

Re: Aiki

Příspěvekod dandax » stř 26. úno, 2014 17:13

majkx píše:co s koncetinou kdyz ji chytnu, jak ji chytit, pripadne jeho a urychlit mu cestu na zem


Obávám se že to je přesně to co se v aikidu nenaučíš reálně využít a použít, tomu všemu předchází umět vstoupit do takového útoku a tuhle dovednost v česky pojatém aikidu asi nezískáš.


asi si me pochopil nejlip zatim, a nezkousis mi prodat zadny hry :)
ale co pises zni jako by byli vsichni v CR neschopny, tomu se mi nechce moc verit...asi to bylo nadneseny, ale stejne, proc si to myslis?
dandax
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: pon 24. úno, 2014 12:21

Re: Aiki

Příspěvekod Sennin » stř 26. úno, 2014 18:56

Marek Pszczolka
Jeet Kune Do CZ
http://www.jeetkunedo.cz/
Uživatelský avatar
Sennin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 786
Registrován: úte 03. čer, 2003 23:00
Bydliště: Praha

 

Re: Aiki

Příspěvekod majkx » stř 26. úno, 2014 19:57

dandax píše:
majkx píše:co s koncetinou kdyz ji chytnu, jak ji chytit, pripadne jeho a urychlit mu cestu na zem


Obávám se že to je přesně to co se v aikidu nenaučíš reálně využít a použít, tomu všemu předchází umět vstoupit do takového útoku a tuhle dovednost v česky pojatém aikidu asi nezískáš.


asi si me pochopil nejlip zatim, a nezkousilevém.prodat zadny hry :)
ales zni jako by byli vsichni v CR neschopny, tomu se mi nechce moc verit...asi to bylo nadneseny, ale stejne, proc si to myslis?


Už to více méně na pravou míru uvedl ukrop. Můj kamarád měl 2-3 dan v aikidu a chodil 2x tydně na MT, aikido je bu které je snad z 90% tvořeno atemi-údery, neznám aikidoku, který by uměl atemi, pokud je nenastudoval na x-boxu, karate apod. Vstoupit někomu do útoku se naučíš podle mě tam kde se fullcontact sparuje a až si tuhle dovednost osvojíš, pak další level.
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 459
Registrován: úte 08. lis, 2005 0:00

Re: Aiki

Příspěvekod dandax » čtv 27. úno, 2014 11:33

co navrhujes, zacit necim jinym? ale pak se znova dostanu k ty otazce, jen za rok, kde se naucit jenom urcity postoje a atemi z nich, jako laikovi mi pripada nemozny aby to neslo naucit samostatne, asi jako se naucit jenom 'kraul' kdyz se ucite plavat a neucit se 'prsa'
dandax
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: pon 24. úno, 2014 12:21

Re: Aiki

Příspěvekod dandax » čtv 27. úno, 2014 14:47

dobre, diky, vsechno co spojuju se snazim aby melo podobnej princip pohybu a postoju, aikido mi tam pravda nesedi nejvic, takze du radsi otravovat do mistnosti jizni asie :))
ale nekdy to tu zas obnovim, dik vsem
dandax
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: pon 24. úno, 2014 12:21

Re: Aiki

Příspěvekod marcelinho » pát 28. úno, 2014 21:59

ja osobne si myslim ze na to aby fungovali paky z aikido musis trenovat hybrid Judo a Greko zapasenia..osobne som videl na youtube urobit kotegaeshi paku Roaya Deana na graplingovej sutazi,tusim naga z collar-elbow zapasnickej pozicie a Wakigatame paku som videl urobit Shinyu Aokiho realne v 2 variantach..raz to urobil v MMA v over-under klinci z overhook pozicie a druhy krat v kimone v BJJ sutazi ked ho super chytil za limec a on ruku priklincoval podmedzi svoj hrudnik a pazu a trhol sposobom ako pri judohode..moje 2 centy k teme..aikido paky necvicim,su to nizkopercentne techniky v pomere vykon-cena a su podriadene uderovej zlozke..
Naposledy upravil marcelinho dne sob 01. bře, 2014 9:44, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
marcelinho
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 131
Registrován: sob 21. dub, 2012 23:00

Re: Aiki

Příspěvekod will » sob 01. bře, 2014 8:57

No, aby ti fungovali páky nemusíš cvičit dalších já nevím kolik bu, ale v první řadě musíš mít najetý ty páky a fyzickou sílu.Jestli si někdo myslí, že v aikido nebo jujutsu nepotřebuje fyzickou sílu, protože je to tzv. jemné umění, tak je to blbost, samozřejmě, že když se dělají zkoušky nebo sport, tak uke nebude držet v úchopu, atd,, ale na ulici je to úplně jiné kafe než na tatami. Obecně lze říct, že páky fungujou, ale člověk musí vědět jak a kdy je použít. Jinak už jsou dneska různé jujutsu systémy, které už dávno techniky z aikida cvičí, musí z nich skládat i zkoušky na vyší technické stupně, pokud chce cvičit konkrétní techniky z aikida asi ala segal (každého věc), tak si může zaplatit soukromou hodinu, stejně jak to funguje v boxu, atd.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Aiki

Příspěvekod frajerKokoMihule » sob 01. bře, 2014 12:21

will píše:No, aby ti fungovali páky nemusíš cvičit dalších já nevím kolik bu, ale v první řadě musíš mít najetý ty páky a fyzickou sílu.


To je fakt, Hulkovi Hoganovi to fungovalo :wink:
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

paky

Příspěvekod mysmys » sob 01. bře, 2014 16:36

Páky to je siroke tema, pacit se daji ruce( prsty, zapesti, lokte, ramena)i nohy (kolena, kotniky, kycle). Kazde se hodi na neco jineho.

Sve opodstatneni maji, v pripadech, ze te nekdo drzi, ci ty jiz drzis ruku protivnika ci jej chces "lidsky" donutit k poslusnosti (kontrolovat, znehybnit, odvest, paralyzovat) a ne jej rozbit (utlouct, ukopat). Kdyz kopnes, bouchnes, ne vzdycky se da predpokladat, co to s protivnikem udela.... Proto je treba pouziva Policie ve vycviku.

V japonskych BU jako dzudo ci aikido jdou paky v ruku v ruce s atemi technikama - treba Gosin dzucu no kata v dzudo: http://www.youtube.com/watch?v=q9SfzhSDjBw
Paky jsou casto jsou hybnym momentem pri hodech protivnika. Sila k provedeni pak je treba, cim ma clovek lepsi techniku, tim ji potrebuje min a dokaze spravne vystihnout moment nasazeni.
Samozrejme jsou situace , kam se paky nehodi. Kdo je umi, najde jiste jejich vhodne uplatneni, kdo je neumi, je treba ani nepotrebuje.
Naposledy upravil mysmys dne sob 01. bře, 2014 17:02, celkově upraveno 1
mysmys
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 355
Registrován: čtv 06. zář, 2007 23:00

mec

Příspěvekod mysmys » sob 01. bře, 2014 16:56

K tomu pozadavku ohledne technik mece. Dle meho i lidem, co se tomu venuji primo, trva podstatnou dobu nez zvladnou zaklady nejak obstojne. Je to beh na dlouhou trat, ne neco, co lze kratce nabyt.
Chces se to naucit nezbyva nez u iaidistu, kendistu, dzodistu. K aikidistum bych kvuli technikam mece nesel.
mysmys
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 355
Registrován: čtv 06. zář, 2007 23:00

Re: paky

Příspěvekod frajerKokoMihule » sob 01. bře, 2014 18:29

mysmys píše:Páky to je siroke tema, pacit se daji ruce( prsty, zapesti, lokte, ramena)i nohy (kolena, kotniky, kycle). Kazde se hodi na neco jineho.


Zapomnel jsi na pater (krcni a bederni) :wink: Ale myslim, ze v tomto threadu jde vesmes o paky na paze, nasazovane ve stoje.

Sve opodstatneni maji, v pripadech, ze te nekdo drzi, ci ty jiz drzis ruku protivnika ci jej chces "lidsky" donutit k poslusnosti (kontrolovat, znehybnit, odvest, paralyzovat) a ne jej rozbit (utlouct, ukopat). Kdyz kopnes, bouchnes, ne vzdycky se da predpokladat, co to s protivnikem udela.... Proto je treba pouziva Policie ve vycviku.

V japonskych BU jako dzudo ci aikido jdou paky v ruku v ruce s atemi technikama - treba Gosin dzucu no kata v dzudo: http://www.youtube.com/watch?v=q9SfzhSDjBw
Paky jsou casto jsou hybnym momentem pri hodech protivnika. Sila k provedeni pak je treba, cim ma clovek lepsi techniku, tim ji potrebuje min a dokaze spravne vystihnout moment nasazeni.


Paky ve stoje jsou kontroverzni téma, o kterem by se dalo dlouze debatovat :wink:
Snad jenom k te sile: Nejaka sila je potřeba(napr.sila uchopu); ale to je i na lyzovani nebo na basketbal. Ale pokud si někdo tu silu představuje, jako ze svalama vlastní paze pretlaci svaly protivnikovy, tak podle me to uz nepatri do bojového umeni, ale do arm-wrestlingu(pretlacovani).
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Aiki

Příspěvekod will » úte 04. bře, 2014 9:45

No to záleží, kdo a co považuje za bojové umění, je tedy páka součástí bojového umění, odpovím si sám, vzhledem k tomu, že v některých karate katách jsou obrany proti různým druhům tzv. pák, lze z toho dovodit, že páky jsou součástí různých bojových umění. Jestli si někdo myslí, že na nasazení páky nepotřebuje fyzickou sílu tzn. sílu svalů, tak je silně na omylu, opak je pravdou ve většině případů je k úspěšnému nasazení páky potřeba i tzv. hrubá síla, tzn. síla svalů a je třeba překonat sílu svalů toho druhého , protože často nastávají situace, kdy protivník zatne a k nasazení páky je potřeba hrubé síly nebo zatne např. v polovině nasazení páky a musí se přecházet do jiné páky, kdy opětovně se částečně překonává síla svalů. Troskám fungují páky, tak akorát na tatami :D .
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Další

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků