Všeobecné zaměření... (ŠERM)

dotazy, připomínky, návrhy etc., týkající se serveru bojovaumeni.cz

Moderátor: bojovaumeni_cz

Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod kokyta » úte 22. črc, 2014 21:39

Je možné se věnovat Klasickému a japonskému šermu zároveň nebo se mám zaměřit na jedno???????????????
(Druhá varianta se mi moc nechce.)
Dík předem za odpověď.
kokyta
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte 22. črc, 2014 21:08

 

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Emiel » úte 22. črc, 2014 21:43

Důležitá otázka je, co od toho očekáváš a s čím chceš dál pracovat.
Hlavně bych v tom nedělal takový rozdíly. Zkoušel jsem si obojí a v lecčem se asie i evropa prolínají. Tak jako tak se připrav, že se napřed budeš muset naučit "chodit" :)
Never get into fights with ugly people because they have nothing to lose.
Emiel
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 321
Registrován: úte 13. lis, 2007 0:00

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Jian » sob 26. črc, 2014 8:15

kokyta: no pokud se Ti nebude chtit dojizdet, tak s prihlednutim k tomu kde bydlis bych preferoval "Evropu". Nejake skoly evropskeho sermu tam mate (minimalne Fencingroom), ale o nicem japonskem nevim.
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Zdenal » pát 07. lis, 2014 13:56

Pokud si pod evropským šermem představuješ šerm dlouhým mečem, tak se s japonským šermem budou doplňovat. Pokud si pod Evropským šermem představuješ sportovní šerm, tak jsou to dvě různé věci, které se ti budou trochu plést. Jinak není důležité jaký šerm děláš, ale u koho. Není nic horšího než špatný trenér či "mistr", který tě bude učit kraviny.
Zdenal
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 28. kvě, 2012 23:00

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Tetrev » pon 10. lis, 2014 12:39

Doplňovat, překrývat a i si budou odporovat.
Ze začátku bych zvolil jen jednu cestu, protože seriózně studovat obojí mi přijde trochu moc najednou. Vybírej podle učitele ne školy nebo stylu.

Je to v dnešní době trochu problém, protože kdo dneska vlastně bojuje(zabíjí) mečem? Asi nikdo, že. Možná tak mačetou nebo nožem, ale mečem a to ještě proti podobně ozbrojenému protivníkovi... Možná tak taxikáři v Pze, kteří vozí v kufru leccos. A k těm bych se zase nešel učit, protože bych se v životě nedoplatil :)

Každopádně já se teď zaměřuji na učení jednoho amerického sensei v Rjótó jutsu (umění obou mečů). Jedna z pokročilejších technik:

https://www.youtube.com/watch?v=QJ3_w9Nr3e0

Kdyby to někoho zaujalo můžeme se domluvit na semináři, který s povolením sensei uspořádám.

Cheers!
Nesoucí naginata, ďábelsky se smějí...
Tetrev
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte 04. bře, 2014 10:51

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Jian » stř 12. lis, 2014 0:01

Tetrev: me teda konkretne obourcni serm zajima asi tak nejvic, protoze nejsem striktni levak/pravak, ale toto video... to ma byt nejake recese ci co? 8O
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Tetrev » čtv 13. lis, 2014 20:27

To video mě donutilo poprskat si notebook jablečným moštem natolik důkladně, že se mi ani po týdnu nepodařilo to pořádně vyčistit. :)

Viděl jsem sice nějaký obrázek z manuskriptu kde je použití dvou dlouhých mečů najednou, ale myslím si, že je to dost exotika. Otázka je jestli se vůbec dá dopracovat tak daleko, aby to vůbec bylo použitelné v boji, resp. abys byl tak dobrý, že na to vsadíš svůj život.

Ber to tak, že třeba Kozáci umějí točit oběma šavlema najednou, ale kdo z nich ti ukáže, že s nima umí i bojovat ;)
Nesoucí naginata, ďábelsky se smějí...
Tetrev
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte 04. bře, 2014 10:51

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Picard » ned 28. pro, 2014 12:44

Něco k tématu dvou mečů:

Tady je zajímavý krátký pořad televize NHK o Kendó, kerý se v druhé části věnuje nitó (boj se dvěma meči)

1. cást https://www.youtube.com/watch?v=tQvyaIBVEIw
2. část https://www.youtube.com/watch?v=wHkh6-hh64A
3. část https://www.youtube.com/watch?v=M5ZQ-yNu7tE

Koho by to zajímalo více, tak si o tom můžete přečíst zde http://mr-tvola.blog.cz/1412/nito-rju (dole jsou odkazy na další videa)

Na video senseje z USA výše to teda samozřejmě nemá, za to se předem omlouvám :D
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Jian » pon 29. pro, 2014 20:27

Picard: me by spis zajimaly skoly, ktere v Japonsku ucily/uci boj se dvema stejne dlouhymi meci, nez zrovna tohle nito. Jestli mas neco zajimaveho i k tomu, rad si rozsirim obzory.
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Picard » úte 30. pro, 2014 11:18

Na to je velmi snadná odpověď - žádné takové nejsou (tedy pokud vím). Tehdejší válečníci nosili dlouhý a krátký meč, proto se učili bojovat s dlouhým, s krátkým, případně s oběma najednou. Dva dlouhé nebo dva krátké meče se nenosily, Proto to ani žádná škola nevyučuje. K takovému použití zbraní by došlo asi jen nějak nouzově a improvizovaně.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

 

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Picard » úte 30. pro, 2014 11:48

BTW v situaci kdy má soupeř jeden obouruč držený meč a ty dva jednoruč držené meče, tak je imho praktičtější mít jeden kratší a lehčí a jeden delší. Soupeř bude s obouruč drženou zbraní rychlejší, na to se právě hodí ta lehčí a kratší zbraň v jedné ruce abys ho stíhal (s dvěma těžkými to moc velké terno nebude).
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Jian » úte 30. pro, 2014 18:01

Picard: tak to ja jsem cetl neco jineho. Ale musel bych zapatrat co presne a kde, coz se mi ted moc nechce (kdyztak az se vratim domu).

Jinak se trochu usmivam, jak te hned napadlo, ze chci resit dva tezke mece. :) Ja psal "stejne dlouhych", nespecifikoval jsem to. A mam dojem, ze to co se ke me dostalo v kontextu s Japonskem se tykalo zrovna boje s dvema kratkymi meci.

A pak je tu ta vec, ze v prubehu historie prece i v Japonsku existovaly ruzne typy mecu (ne jenom "ten dlouhy" a "ten kratky") a nektere bych si osobne dokazal v paru predstavit. Ted me napadne treba kyo-gunto (kratsi verze). Proto jsem se ptal, zda o tom neco treba nevis.
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Picard » úte 30. pro, 2014 21:49

Pokud vím, tak žádná japonská klasická škola šermu nevede ve svých osnovách boj s dvěma krátkými meči. Dva krátké meče se prostě normálně nenosily (nosil se dlouhý a krátký).

IMHO mít delší a kratší meč v páru je výhodnější kombinace proti soupeři s jedním mečem než dva krátké. Kratší meč je rychleji tam, kde ho potřebuju (třeba na odražení soupeřova seku/bodu) a taky dobrý na boj nablízko a delším mečem zase dosáhnu na soupeře, který je dál. Kdybych měl dva krátké, tak bude mít soupeř převahu v dosahu a může mě z relativně bezpečné vzdálenosti zasahovat a pak se zase stahovat, kdyby to nevyšlo a zkusit to zase znova.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Tetrev » čtv 01. led, 2015 21:49

Ok,
je jasný, že každý chce hned být za Zaklínače nebo Musašiho, ale dva dlouhý meče najednou by ani tihle borci nezvládli tak, že by s tím šli do ostrého boje. Kromě toho všeho co uvedl Picard mě ještě napadá jedna věc a to že skoro všichni máme jednu ruku(stranu) dominantní a tou můžeme vést dlouhý meč zatímco druhá se stará o práci krátkého meče(snazší manipulace).

Jak se už napsal mám v hlavě uloženou fotku manuskriptu kde je ilustrace pána co drží dva rapíry nebo dva klasický meče s košem(teď si nejsem jist). Není to moje deziluze skutečně jsem to viděl, ale ne a ne na to znovu natrefit. Každopádně jsem přesvědčen, že se jedná o naprostou výjimku.

Na dvě krátké zbraně mě napadá třeba eskrima. Jednou spároval s klukem co se nečemu podobnému věnoval a musím říct, že mě dokázal několikrát nechutně překvapit.

Ale jestli má Jian nějaké info k použití dvou dlouhých mečů najednou, rád se nechám poučit.
Naposledy upravil Tetrev dne čtv 01. led, 2015 21:58, celkově upraveno 1
Nesoucí naginata, ďábelsky se smějí...
Tetrev
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte 04. bře, 2014 10:51

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Picard » čtv 01. led, 2015 21:58

Sparring s borci s dual escrima tycema jsme zkouseli na Pratelskem sparringu se zbranemi, rozhodne supr zkusenost!
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Tetrev » čtv 01. led, 2015 22:04

Na Přátelský sparring bych se někdy rád přijel podívat. Zase si nechat trochu zvednou tlak a napumpovat trochu adrenalinu. Nějak se mi toho při cvičení kata nedostává a je to znát...

Co vlastně používáte jako zbraně? Máte normálně železa a dobrý vybavení nebo klacky/trubky a rukavice?
Nesoucí naginata, ďábelsky se smějí...
Tetrev
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte 04. bře, 2014 10:51

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Jian » pát 02. led, 2015 10:24

Picard: tak jsem se vratil z "divociny", trochu zapatral a myslim, ze by melo jit o nito-kodachi jutsu (cetl jsem o tom v kontextu se skolami Yagyu Shingan-ryu aTendo-ryu). Pokud nebudeme resit jen mece, tak je zajimave treba i nicho-jutte, ale to uz odbiham.

Jinak proti souperi s dlouhym mecem si teda osobne nejradeji vezmu dva delsi, nez dlouhy a kratky, ale to je vec vkusu a samozrejme i toho, jak jsou tezke (v evropskych a treba i cinskych skolach to takovy problem neni). :)

Tetrev: s tim co pises moc nesouhlasim, ale nechtel jsem resit evropske skoly, ve kterych mam asi o neco vetsi prehled nez v japonskych (myslim pokud jde o serm se dvema meci). Takze dva rapiry apod. se mi ted nechce moc rozebirat, mozna jindy k tomu neco napisu.

K tomu co pises o dominanci jedne ruky, hm, ja se o to zajimam prave kvuli tomu, ze to tak nemam. Krome toho jsem slysel o minimalne jednom stylu (japonskem), ktery uci boj s kratkym mecem vyhradne levou rukou. Mam sam zkusenost, ze pokud zacnes sermovat "dominantne" levou, tak to radu souperi prekvapi, protoze se tam daji vyuzivat atypicke osy/uhly, coz je ostatne pry jeden z hlavnich duvodu, proc ten zmineny styl vubec nekdo dal dohromady. Pokud ma ale nekdo hodne dominantni pravacku, tak je samozrejme otazka jestli (a jak) by mu to slo...
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Picard » pát 02. led, 2015 12:10

Jiane není problém dorazit na příští sparring, kde to budeme moci vyzkoušet praktickou experimentální metodou :D

Tetrev> používáme tam prakticky všechno možné, kdo co donese
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Picard » pát 02. led, 2015 13:36

BTW Jiane to je samý "slyšel jsem", co takhle nějaký zdroj?
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Jian » pát 02. led, 2015 18:54

Picard: tak sorry, ale uz jsem uvedl nazev toho stylu + skoly ve kterych se to udajne ucilo. To je vazne takovy problem si k tomu pripadne zkusit neco dohledat, teda pokud te to vazne zajima?
Nevim co vsechno najdes na webu, ale existuji ruzne brozurky, treba "Yagyu shingan ryu nito kodachi no jitsu" od Marka Sterkeho nebo "Yagyu shingan ryu" (Katchu Yawara) i s obrazkama samuraju se dvema kratkymi meci...

Google mi vyhodil napr. odkaz na tuto diskusi:

http://www.e-budo.com/archive/index.php/t-40711.html

Trochu jsem cekal, ze v tomhle budes mit vetsi prehled ty a ne ze ja budu poucovat tebe. :D Proto jsem se prave tebe taky ptal, zeano...
Naposledy upravil Jian dne pát 02. led, 2015 19:03, celkově upraveno 1
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

Další

Zpět na bojovaumeni.cz

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron