Všeobecné zaměření... (ŠERM)

dotazy, připomínky, návrhy etc., týkající se serveru bojovaumeni.cz

Moderátor: bojovaumeni_cz

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Jian » pát 02. led, 2015 19:20

Malinka ukazka toho druheho o cem jsem psal by myslim mohla byt tady:

https://www.youtube.com/watch?v=6F555uHq7go

od cca 7:45, co jsem si to ted tak letmo projel. Nazev by mel byt Gyokushin Shinto Ryu.
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

 

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Tetrev » pát 02. led, 2015 20:32

Jian:
Jestli máš takovou vyrovnanost, že ani jedna strana pro tebe není dominantní, tak ti tiše závidím. To by se mi taky líbilo.

Pořád si ale stojím za tím, že práce se dvěma dlouhými meči najednou je frajeřinka, kterou se může skutečně chlubit jen Pan Šermíř. Například Di Grassi, že. Jelikož zvládnout něco takového je podle mě velmi náročné.

Nehledě na to, že stačí jen vyměnit jednu dlouhou zbraň za dýku, štít, či pukléř a je z toho naprosto normálně a pro běžného člověka použitelná kombinace.
Nesoucí naginata, ďábelsky se smějí...
Tetrev
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte 04. bře, 2014 10:51

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Jian » pát 02. led, 2015 21:31

Tetrev: pokud myslis ty dva rapiry, tak ty ucil napr. i di Grassi. Osobne to povazuju za vysoce efektivni, pochopitelne pokud to nekdo umi. Vetsina argumentu proc je lepsi mit druhou zbran kratsi tady pada, protoze u rapiru nemusis pouzivat jen cepel, takze delka ti nutne nepusobi potize (treba dostane-li se souper prilis blizko)

Je ovsem dobre vedet, ze italsti mistri (vcetne zminovaneho di Grassiho) ucili prave to, ze s kazdym rapirem bys mel zachat stejnym (neuprednostnujicim) zpusobem. Tzn. oba by mely byt schopne stejne tak "utocit", jako "branit". Pokud tohle nekomu delalo potize se naucit, tak se podle nich do toho nemel vubec poustet.
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Jian » sob 03. led, 2015 11:00

Tetrev: mam dojem, ze jsi ten prispevek dodatecne zmenil, takze jeste dodatek k tomu proc se domnivam, ze ucit se se dvema meci je proste lepsi nez s mecem + puklerem apod.
V evropskych stylech plati, ze i horsi sermir-levak muze mit prevahu nad lepsim sermirem-pravakem. Tim spis, pokud lepsi sermir-pravak s levaky nesparruje a neni na to zvykly.
Duvodu, proc tomu tak, je cela rada. Nektere najdes shrnute treba v tomto textu, zamerenem primarne na sportovni serm, konkretne fleret:

http://www.okpb.cz/serm/studium/_Specia ... eretu.html

Proto, pokud se ucis se dvema meci a zvladnes to tak jak to ma spravne byt (neee "mam jeden na kryti se a druhy na utoceni", to je nesmysl), tak dokonce i kdybys pak sermoval jen jednim, muzes podle potreby tohle prohazovat. Napriklad chvili budes sermovat jako "pravak" a pak najednou postoj zmenis, cimz soupere muzes naprosto vyvest z miry. Rovnez tak se muzes mnohem lepe prizpusobit tomu, jakou ruku pouzivat tvuj souper.

No a jeste vic to pochopitelne vynikne ve chvili, kdy budes sermovat treba se dvema rapiry soucasne, zvlast kdyz to bude proti nekomu, kdo bude mit jen jednu zbran.

V praxi mi tim padem tohle prijde mnohem pouzitelnejsi (vidim znacne vic duvodu proc se tomu venovat), nez treba to, co predvadi tady ten pan, byt na pohled to vypada chezky. :)

https://www.youtube.com/embed/0SULHB97AbY
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Tetrev » sob 03. led, 2015 13:01

No chápu tvoje argumenty a přeju ti hodně štěstí ve studiu. Řekl bych, že oba asi hledáme něco jiného. Důvod proč se učit zacházet s mečem a pukléřem / rapírem a dýkou /tachi a kodachi vychází prostě z logiky věci, že dva rapíry nebo dva dlouhý meče s sebou prostě lidi nenosili, tudíž by se do takové situace v boji nedostali. Možná tak na předem smluveném souboji s přípravami. Co se týče bitevní použitelnosti dvou rapírů nebo dlouhých mečů - k tomu snad nemusím nic dodávat.

Co se týče schopnosti zacházet se zbraní jak pravou tak i levou rukou, toho si velmi cením a již delší dobu se to snažím cvičit. Ovšem ne kvůli tomu, že bych si prohazoval zbraň z ruky do ruky během souboje - to mi přijde až moc "Dumasovské téma". :) Cvičím to proto, že pochopením té druhé strany se zlepším v práci na svojí dominantní straně. A taky člověk zmírní svalovou disbalanci, že... ;)

Ohledně toho videa. Přijde mi, že tyhle "tanečky" se dvěma meči dělá docela dost lidí a je to na podívání pěkná věc. Ale u toho to taky končí. Nic bojového v tom nevidím.

Na druhou stranu jsem rád, že jsem se díky téhle diskuzi trochu pověnoval Di Grassimu a zjistil tak, že dva dlouhé meče někdo skutečně cvičil a nejspíš i úspěšně používal v soubojích. Za to děkuji. ;)
Nesoucí naginata, ďábelsky se smějí...
Tetrev
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte 04. bře, 2014 10:51

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Picard » sob 03. led, 2015 17:38

Cau,

tak to tendo ryu jsem fakt nevedel, diky za tip. Nicmene i tak je to dost extremni raritka, vedu to jaky vyjimku potvrzujici pravidlo.

To yagyu shingan ryu tam pisou ze to je technika, kdy pouzijes svy kodachi a souperi pri tom slohnes to jeho. takovy pekny ju jutsu. Nicmene tady rozhodne nejde o nejaky system sermu se dvema kodachi

Jian píše:Malinka ukazka toho druheho o cem jsem psal by myslim mohla byt tady:

https://www.youtube.com/watch?v=6F555uHq7go

od cca 7:45, co jsem si to ted tak letmo projel. Nazev by mel byt Gyokushin Shinto Ryu.


Covece at koukam jak koukam, vidim tu borce s jednim dlouhym a jednim kratkym mecem.

Jinak se dvema kratkymi meci nebo dvema rapiry ti fandim, i kdyz si porad myslim, ze to je horsi kombinace. Prijd na Sparring tam to zkusime co funguje lip (chodi tam i lidi co cvici podle Di Grassiho, tak ti to urco oceni).
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Re: Všeobecné zaměření... (ŠERM)

Příspěvekod Jian » sob 03. led, 2015 18:15

Picard: jj, ja se halt zajimam o takove ty raritni, hodne malo zname veci. To nito-kodachi jutsu nekde nazyvali primo "kurioznim stylem" co si tak vybavuju.

"Yagyu shingan ryu" by mel byt nazev skoly a ne techniky (jak uz jsem uvadel). V tomto pripade jedne ze skol v ramci (respektive urcitych jejich linii) se nejake ty techniky se dvema kodachi ucily. Cimz samozrejme nechci tvrdit, ze se tak neoznacuje i neco uplne jineho, ono v tech japonskych nazvech je dost zmatek.

To o cem pises je asi ta jedna konkretni kata, kdy sedis v seize a pouzijes svoje kodachi + i kodachi soupere jak uvadis, ale myslim, ze krome ni by tam melo byt jeste neco dalsiho... nebo si to pletu ja/ti od kterych cerpam.

Jinak k technikam skoly Tendo Ryu se toho da najit vic, dnes jsem narazil treba na tohle videjko:

https://www.youtube.com/watch?v=7Zy9NCa ... r_embedded

Gyokushin Shinto Ryu je to druhe o cem jsem se tu zminoval, tzn. styl s kratkym mecem, kdy se pouziva vyhradne leva ruka (jak by melo byt videt na tom videu). Vaze se k tomu nejaka povidacka, podle ktere byl vytvoren "na miru" pro kohosi, kdo mel jen jednu ruku a presto se chtel ucit sermovat. Ale to vesmes byvaji legendy, ze. :)
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

Předchozí

Zpět na bojovaumeni.cz

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků