Aikido a seiza

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Aikido a seiza

Příspěvekod Jenik198 » stř 26. srp, 2015 22:44

Ahoj, mám dotaz na lidi, kteří se delší dobu věnují nebo mají zkušenosti s aikidó. Chci začít studovat aikidó, ovšem nejsem schopný se posadit do seiza. Nesnesitelně mě bolí kolena a nedosednu až dolů. Myslíte si, že by to mohlo překazit mé plány s aikidó? Předem děkuji za reakce.
Jenik198
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 26. črc, 2015 13:00

 

Re: Aikido a seiza

Příspěvekod cohen » čtv 27. srp, 2015 8:53

Neboj, na aikido beru kazdeho. A aj ked sa tam nic zmysluplne nenaucis, co ti garantujem, nikomu to nebude prekazat. Hlavne, ze platis clenske. :mrgreen:
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

Re: Aikido a seiza

Příspěvekod danke » čtv 27. srp, 2015 11:36

Ti co mají problémy s koleny, tam můžou sedět třeba v tureckém sedu, nebo jak je ti pohodlné. Jestli tě to umění táhne, tak to určitě zkus. Ale záleží jaké jsou tvoje očekávání - jak píše cohen.
A pracuj na správném dřepu. Na seizu se zatím vyser. Já si na tom utrhl přední křížový vaz. Bylo to boží : )
danke
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát 03. led, 2014 18:48

Re: Aikido a seiza

Příspěvekod frajerKokoMihule » čtv 27. srp, 2015 12:46

Osobne bych se spis snazil zjistit, proc te ty kolena boli. Bolava kolena pri sedu na patach to neni podle me zrovna normalni; mohla by to byt nejaka disbalance, ktera by se mohla vymstit pri necem jinym...
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Aikido a seiza

Příspěvekod mysmys » sob 29. srp, 2015 16:46

Po operacich kolen a nasledne 9 meisicny rehabilitaci (pretrzeny krizovy vaz) jsem mel problemy si sednout do seiza. Postupnym cvicenim se vse spravilo.

Dle meho to chce postupne si sedat do krajni polohy, kdy to jeste neboli, tam setrvat. Cvicit pravidelne, kazdy den vicekrat a ono se to bude zlepsovat. Nesednout si do seiza neni duvod nezacit cvicit aikido.
mysmys
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 355
Registrován: čtv 06. zář, 2007 23:00

Re: Aikido a seiza

Příspěvekod Jenik198 » čtv 03. zář, 2015 18:57

Děkuju všem za reakce. K Aikidu mě to táhne ne pro sebeobranu, ale pro Aikidó jako celek. Libí se mi jeho filozofie.
Jenik198
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 26. črc, 2015 13:00

Re: Aikido a seiza

Příspěvekod pm » čtv 03. zář, 2015 19:23

Vlož si pod kolena velký srolovaný ručník, a postupně ubírej na tloušťce. Sezení v seiza je dobré pro x jiných věcí (plantární flexe kotníků, kolena... ).
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Židle chudého muže

Příspěvekod mysmys » pát 04. zář, 2015 20:22

Obecně vynikající cvičení na posílení a hybnost dolních končetin (proti ztuhlosti kyčlím, kolenům, kotníkům) je sed ve dřepu či také "židle chudého muže".

Níže je odkaz na docela fajn pojednání
Židle chudého muže
http://www.petrruzicka.com/blog/zidle-chudeho-muze/
mysmys
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 355
Registrován: čtv 06. zář, 2007 23:00

Re: Aikido a seiza

Příspěvekod frajerKokoMihule » pát 04. zář, 2015 21:06

mysmys: Zajimalo by me, zda je skutecne 'zdrave' travit delsi cas ve drepu, jak tam onen pan pise. A to myslim zcela bez ironie.

Prece jenom, ta kulata zada a zmacknute bricho moc ergonomicky nevypadaji. A co se tyce toho, jak 'praclovek' odpocival, nevim nevim - vetsina zvirat si k odpocinku lehne; nejsem si proto jisty, proc by zrovna clovek mel u nej drepet.

PS:
A ted uz zase s ironii: Uz zacinam byt alergicky na ty adorace malych deti u pohybovych guru. Ano, male deti jsou super; ale jejich pohyblivost je dana hlavne tim, ze maji 20kg a 50cm. Kdyby melo male dite 80kg jako dospely clovek, tak se pri tech eskapadach zabije. Sila neroste linearne; slon neni 'zvetseny jaguar'.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Aikido a seiza

Příspěvekod roza » sob 05. zář, 2015 9:43

frajerKM
ano,s tvou poznámkou za PS plně souhlasím.

Nicméně,když odhlédneme od vší té slovní omáčky okolo,jak,co a proč dělali pračlověcí je mi úplně šumák - sám to sezení v dřepu na patách používám a doporučil jsem ho ostatním klukum u nás.Protahuje to,co to protahovat má,bez ryců a koordinovaně,jak spodek,tak vršek - záda třeba díky tomu zakulacení,dýchání do břicha proti zmáčknutí taky nese své.
Dva nejdůležitější body u tohoto cvičení vidím následovně:zaprvé se to nesmí zvrhnout v závody "kdo má prdel níž" nebo "kdo dýl" a zadruhé necvičit pozici jako takovou,ale vždy včetně navazujících pohybů - pomalým dřepem do pozice,pomalým zdvihem z ní,nebo v pozici střídat nohy,hrát si s balancem atd,přecházet kontrolovaně do frog atd...

Pokud se to tak necvičí,může se to zdát jako vopruz.
Je to jen nástroj,dá se samozřejmě použít různě chytře :-)
Nezastávám se "onoho pána" protože se známe,zastávám se přínosů cviku,protože mám dlouhodobou vlastní zkušenost.

Roza
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

 

Re: Aikido a seiza

Příspěvekod pm » sob 05. zář, 2015 17:44

"Sezení" v dřepu je fajn a doporučeníhodné, ale - je to stále sezení.
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Re: Aikido a seiza

Příspěvekod frajerKokoMihule » čtv 10. zář, 2015 3:53

roza:
V pohode, me to zajimalo proto, ze jsem to chtel zkusit. Ale zase bych si nerad kolena oddelal vic, nez jsou :wink: Takze delas tech 30 minut drepeni denne? Pri jake hmotnosti? Co zdravotni problemy s koleny, vidis jako kontraindikaci?


ukropcany:
Muze byt, nemam patent na rozum :wink: Aniz bych se chtel jakkoliv zastavat sezeni, tak:

-ad Asiati: Otazka zni, nakolik to ma souvislost s jejich anatomii. Prece jenom, vetsina asiatu je relativne lehka a mala. A kdovi, jestli tam nejsou dalsi anatomicke odlisnosti (kratsi nohy vzhledem k trupu?). Pokud jsi nekdy videl ty silene polohy, v nichz cvici sestavy wushu - nevim, zda se to da oduvodnit jenom tim, ze celej den drepi.
(Tak me napadlo, ty prislovecne male deti maji TAKY vzhledem k telu kratke nohy).

-ad zvireci metafory: Mne jsou kockovite selmy docela sympaticke - a ty, pokud zrovna nelovi, tak lezi :wink:
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

sed

Příspěvekod mysmys » čtv 10. zář, 2015 8:02

frajerKokoMihule píše:mysmys: Zajimalo by me, zda je skutecne 'zdrave' travit delsi cas ve drepu, jak tam onen pan pise. A to myslim zcela bez ironie


Nevim, jak moc delsi cas mas na mysli - 30 minut v kuse nedam, ani to neni muj cil. Ja si sednu takhle nekolikrat denne treba na dve ci tri minuty. Nejdrive to byl problem vubec tu pozici zaujmout, ale behem jednoho tydne uz to problem nebyl. Muzu rict, ze mym kolenum, kyclim, kotnikum to prospiva, mam 188 cm a 95 kg. Po plastikach zkrizenych vazu na obou kolenech kolen jsem uz nedelal treba Seoinage do sedu (ne do kleku), jak to treba cvici Kosei Inoue. Po tomhle postupnem a lehkem cviceni to zase jde. V mem pripade byl problem v te zatuhlosti/zkracenosti a tohle tomu pekne pomohlo. Tot vse.
mysmys
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 355
Registrován: čtv 06. zář, 2007 23:00

Re: Aikido a seiza

Příspěvekod roza » čtv 10. zář, 2015 11:33

FrajerKM - nee,30 nedávám,nevidím v tom smysl,ani o to neusiluju.(ale je pravda,že já si do tý pozice prostě sednu,nic mě netahá,což spousta lidí nemá a tak asi nějaký postupný dlouhý výdrže potřebujou.)Nevadí mi třeba 10 minut si tak sednout mezi jinýma činnostma během dne,někdy tak čumim na bednu.....čas vůbec nevnímám jako nějaký ukazatel.
Kolena jsou snad to jediný,co mám po těch letech ještě vpořádku,nevnímám v nich nic než pocit příjemnýho protažení a zahřátí,když si je v sedě před dalším cvičením třu nebo přikreju podpažím.Pak můžu začít zvedat dřepy na jedný,nebo dělat přes frog,elefant nástupy do stojek a dalších opičáren,co mě zrovna teď bavěj.Stejně tak do mostů.
Pro kolena to vidím jako bezpečný cvik,žádný rotace a štosy,jinak většina lidí s tím má problém ne kvůli kolenům,ale kvůli okolním navazujícím "táhýlkům" - achylovky,mobilita kotníků,kyčlí,beder atd....
Ale vidím to z úhlu člověka,který o tu pozici neusiluje,už si jí prostě jen užívám.
39 let,187cm,96 kg
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Re: Aikido a seiza

Příspěvekod frajerKokoMihule » pát 18. zář, 2015 18:06

Ok, diky vam obema za info. Jinak vam zavidim ty zdravy kolena :wink:
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Aikido a seiza

Příspěvekod frajerKokoMihule » pon 26. říj, 2015 21:12

roza: Tak me napadlo, jak definujes to 'prijemny prohrati' kolen po treninku? Ja jsem kdesi cetl, ze na dotyk teply kolena = zanet; takze bad, not good....

Jinak, tohle je zajimavy téma:
http://www.stadion.com/flexibility-prob ... lt-joints/
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Aikido a seiza

Příspěvekod roza » pon 26. říj, 2015 22:15

FKM - psal jsem o prohřátí PŘED cvičením (v místnosti,kde jsme poslední 4 roky trénovali bylo přes zimu kolem 5 stupňů,už je to lepší,přestěhovali jsme se před měsícem :) )
Kolena po tréninku tedy nebyly nikdy teplý,prostě jenom nebyly zmrzlý :lol: a dalo se na nich potom dojít do hospody :wink:
Článek mi ,víceméně, dává smysl.
Ovšem,kdybych zohlednil všechny teorie o tom,co všechno se nemá dělat,nemohl bych dělat nic - a teoreticky by to dávalo smysl :D
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic


Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků

cron