Aikijujutsu a Kenjutsu v ČR?

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Re: Aikijujutsu a Kenjutsu v ČR?

Příspěvekod Sennin » pát 11. pro, 2015 21:54

Japonské meče jsou tak složitá kapitola, že je na světě (i u nás) málo odborníků, kteří jim skutečně rozumí. Ale je pravda, že jak japonské, tak i evropské meče a potažmo i středoasijské (pak i evropské) šavle byly více ostřeny blíže k hrotu, protože to byla ta část, která sekala nejvíce a oblast více k rukojeti zase sloužila k zachytávání soupeřových seků.
U nože to je jiné, slouží k jinému účelu a tam by měl být ostří stejné po celé délce (myslím u klasického typu nože), protože v první řadě jde o "pracovní" nástroj, určený k řezání. Každý brousí nože jinak, to je jasné. Mě se teda ještě nikdy nepodařilo nabrousit nůž tak, aby holil :( ale při krájení masa, zeleniny ap. poznám, jestli mám ostrý nebo tupý nůž...
Naposledy upravil Sennin dne pát 11. pro, 2015 23:17, celkově upraveno 1
Marek Pszczolka
Jeet Kune Do CZ
http://www.jeetkunedo.cz/
Uživatelský avatar
Sennin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 786
Registrován: úte 03. čer, 2003 23:00
Bydliště: Praha

 

Re: Aikijujutsu a Kenjutsu v ČR?

Příspěvekod Picard » pát 11. pro, 2015 22:03

ukropcany píše:To je jasné, ja som myslel "full-power" sek. Keby Ti "klepol" ostrým, tak to si bol v TV novinách :lol: :wink:


No, ono to je full-power sek, ale zastavuje těsně před dopadem (na vzdálenost jednoho palce, ale podle pokročilosti dál nebo třeba i blíž). Pokud se tedy pořád bavíme o Kendó kata jako na těch videjích.

V novinách bych asi byl jen tak napůl :D
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Re: Aikijujutsu a Kenjutsu v ČR?

Příspěvekod Picard » sob 12. pro, 2015 1:15

Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Re: Aikijujutsu a Kenjutsu v ČR?

Příspěvekod Picard » sob 12. pro, 2015 16:44

ukropcany píše:4picard - a čo tak na tretinky? :lol: :wink:


No cože, až takhle? Ale tak jako možná časem dojde u pana kolegy i na takové extremní řešení, co já vím... :-D
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Re: Aikijujutsu a Kenjutsu v ČR?

Příspěvekod practice » ned 13. pro, 2015 1:17

ukropcany píše:Tu som kamošovi kedysi brúsil nôž -
https://www.youtube.com/watch?v=1RfL0BVRSfc

slusne 8O
btw: co to tam krajis za batolata? :D
Feel the Force!
practice
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 130
Registrován: sob 02. črc, 2005 23:00

Re: Aikijujutsu a Kenjutsu v ČR?

Příspěvekod mysmys » pon 14. pro, 2015 6:52

****
mysmys
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 355
Registrován: čtv 06. zář, 2007 23:00

Re: Aikijujutsu a Kenjutsu v ČR?

Příspěvekod Jerryu93 » úte 15. pro, 2015 17:55

Lidi prosím vás,
nevíte někdo jestli studíjní skupina Tenšin Šóden Katori Šintó rjů stále funguje v Liberci?
Případně nemáte kontak na někoho z této skupiny, protože kontakt z těchto stránek http://www.katorishintoryu.cz/dojo_lib.php bohužel nefunguje.
Děkuji
Jerryu93
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 29. čer, 2014 19:45

Re: Aikijujutsu a Kenjutsu v ČR?

Příspěvekod Buji » stř 16. pro, 2015 19:35

I uchropcany občas pobaví :-)
Roman Kurc
Buji
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 58
Registrován: čtv 08. pro, 2005 0:00
Bydliště: kousek od Tachova

Re: Aikijujutsu a Kenjutsu v ČR?

Příspěvekod ingwe » pát 18. pro, 2015 9:10

Jerryu93 píše:Lidi prosím vás,
nevíte někdo jestli studíjní skupina Tenšin Šóden Katori Šintó rjů stále funguje v Liberci?
Případně nemáte kontak na někoho z této skupiny, protože kontakt z těchto stránek http://www.katorishintoryu.cz/dojo_lib.php bohužel nefunguje.
Děkuji


Poslal jsem Ti email, kde Tě informuju, že vánoční trénink Katori v Liberci pravděpodobně bohužel neproběhne, ale poslal jsem Ti v něm také kontaktní informace na Liberecké Katori dojo. Přišlo Ti to?
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Re: Aikijujutsu a Kenjutsu v ČR?

Příspěvekod Jerryu93 » pát 18. pro, 2015 18:20

Jo , přišlo díky moc za kontakt.
Jerryu93
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 29. čer, 2014 19:45

Re: Aikijujutsu a Kenjutsu v ČR?

Příspěvekod ingwe » pát 08. led, 2016 15:49

Nutno uznat, že PR má pan Procházka zmáknuté dobře. Na videu vypadá jako opravdový šihan. A ten záběr na stěnu plnou diplomů... :-)

https://www.youtube.com/watch?v=8IJno27-DS8

(jen mi není jasné, proč když se někdo napřáhne do džódan-no-kamae, má z této polohy před samotným sekem potřebu napřáhnout se ještě více za záda... proč se teda nenapřáhne rovnou za záda? :-) )

(thx Patriku za objevení)
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Re: Aikijujutsu a Kenjutsu v ČR?

Příspěvekod Jerryu93 » sob 09. led, 2016 22:18

(jen mi není jasné, proč když se někdo napřáhne do džódan-no-kamae, má z této polohy před samotným sekem potřebu napřáhnout se ještě více za záda... proč se teda nenapřáhne rovnou za záda? :-)


Opření meče o záda při seku je pouze cvičební pomůcka, při souboji se to samozřejmě nedělá, slouží to pouze k tomu aby se cvčící ujistil, že má meč rovně, možná to některým příjde jako blbost, ale postavte se před zrcadlo a párkrát sekně a uvidíte jak budete držet meč nad hlavou, mě osobně to třeba pomáhá, zkoušel jsem sekat bez toho a pak jsem se podíval do zrcadla a asi každy 5tý sek jsem držel meč rovně :( , pro začátek je to myslím dobré (pokdu nemáte zrcadlo :D ).
Jerryu93
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 29. čer, 2014 19:45

Re: Aikijujutsu a Kenjutsu v ČR?

Příspěvekod ingwe » sob 09. led, 2016 23:20

Jerryu93 píše:Opření meče o záda při seku je pouze cvičební pomůcka, při souboji se to samozřejmě nedělá, slouží to pouze k tomu aby se cvčící ujistil, že má meč rovně, možná to některým příjde jako blbost, ale postavte se před zrcadlo a párkrát sekně a uvidíte jak budete držet meč nad hlavou, mě osobně to třeba pomáhá, zkoušel jsem sekat bez toho a pak jsem se podíval do zrcadla a asi každy 5tý sek jsem držel meč rovně :( , pro začátek je to myslím dobré (pokdu nemáte zrcadlo :D ).


A proč je potřeba sekat rovně? Jaký je rozdíl mezi tím, jestli soupeře seknu svisle, nebo pod nějakým úhlem?
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

beru zpet

Příspěvekod mysmys » pon 11. led, 2016 14:53

Ingwe ma pravdu - fer to neni, beru svuj komentar zpet. Temto technikam v kata nerozumim, pohled myma ocima to muze byt zavadejici. Proto tenhle komentar edituji a puvodni nekorektni text nahrazuji timto.
Naposledy upravil mysmys dne úte 12. led, 2016 8:16, celkově upraveno 1
mysmys
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 355
Registrován: čtv 06. zář, 2007 23:00

Re: Aikijujutsu a Kenjutsu v ČR?

Příspěvekod ingwe » pon 11. led, 2016 20:25

mysmys píše:... a další provedení technik je beze smyslu.
...
Nikomu nedoporucuju, kdo ma opravdovy zajem o studium iai nebo technik mecem, aby se to od nej ucil - je to ztrata casu a energie. Dneska v CR uz lze nalezt v kazdem kraji lidi, kteri mec studuji pod uciteli, cvici a maji nejake relevanti zaklady a informace.


Nejsem si jistý, jestli je tohle úplně fér přístup. Zda je provedení technik beze smyslu, to asi může posoudit jen někdo, komu byly tyto techniky vysvětleny.

A to, že najdu někoho, kdo iaidó nebo cokoliv jiného japonského cvičí pod vedením japonského učitele, taky není samo o sobě zárukou kvality. I ti japonští učitelé totiž provedení technik postupem času mění a vkládají do toho své ideje, takže nikde už se dnes necvičí jako před staletími (i když se tím tradiční školy rády prezentují). A kdo jsem já, abych soudil, jestli má lepší nápady český šihan p. Procházka, nebo nějaký šihan japonský. Spíš bych doporučil neizolovat své cvičení v jedné malé lokální skupince, ale poznat více učitelů, více stylů a více tréninkových metod. Pomáhá to udržovat v mysli vědomí všeobecné relativity, bez které se člověk IMO dříve nebo později ve svém studiu zasekne a začne se točit v bludných kruzích (jako se to stalo mně :-) ).
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Re: Aikijujutsu a Kenjutsu v ČR?

Příspěvekod Luke007 » úte 12. led, 2016 13:45

ingwe píše:
mysmys píše:... a další provedení technik je beze smyslu.
...
Nikomu nedoporucuju, kdo ma opravdovy zajem o studium iai nebo technik mecem, aby se to od nej ucil - je to ztrata casu a energie. Dneska v CR uz lze nalezt v kazdem kraji lidi, kteri mec studuji pod uciteli, cvici a maji nejake relevanti zaklady a informace.


Nejsem si jistý, jestli je tohle úplně fér přístup. Zda je provedení technik beze smyslu, to asi může posoudit jen někdo, komu byly tyto techniky vysvětleny.

A to, že najdu někoho, kdo iaidó nebo cokoliv jiného japonského cvičí pod vedením japonského učitele, taky není samo o sobě zárukou kvality. I ti japonští učitelé totiž provedení technik postupem času mění a vkládají do toho své ideje, takže nikde už se dnes necvičí jako před staletími (i když se tím tradiční školy rády prezentují). A kdo jsem já, abych soudil, jestli má lepší nápady český šihan p. Procházka, nebo nějaký šihan japonský. Spíš bych doporučil neizolovat své cvičení v jedné malé lokální skupince, ale poznat více učitelů, více stylů a více tréninkových metod. Pomáhá to udržovat v mysli vědomí všeobecné relativity, bez které se člověk IMO dříve nebo později ve svém studiu zasekne a začne se točit v bludných kruzích (jako se to stalo mně :-) ).


Nevim kdo konkretne mu neco takoveho vysvetloval, ale rozhodne to nebyl nikdo kdo mel nekdy co docineni s iai-jutsu nebo jakymkoliv budo ala Katori-shinto ryu. Pri tomto provadeni seku se skutecnym mecem hrozi pobodani zad ci zachyceni mece o obi... tolik k prakticnosti. Dalsi veci je ze se jako oponent zbytecne odkryva, takze by byl prvni co zemre. Dalsi z nevyhod je ze oproti pozici s rukama a mecem nad hlavou je ostri mece o dobrych 50+ cm dale od oponenta, a tudiz zasazeni zamysleneho cile trva dele a opet by zemrel. Shrnuto, je to nesmysl, a proto takto zadny shihan v japonsku necvici. Pokud seka krive, nema odcviceny dostatecny pocet seku a nema kontrolu nad zbrani. Cvicit si svalovou pamet na spatny pohyb a navyk je cestou do ......
Luke007
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 33
Registrován: čtv 07. bře, 2013 9:57

Re: Aikijujutsu a Kenjutsu v ČR?

Příspěvekod mysmys » úte 12. led, 2016 20:57

Třeba také nerozumím tomuhle videu:
35. ZANCHIN BUDO - bezkontaktní boj
https://www.youtube.com/watch?v=uA4AbL7XaCw

Publikováno 17. 5. 2012
Vadim Starov - seminář Krokonoše 2012
autor videa - sensei Martin Procházka
mysmys
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 355
Registrován: čtv 06. zář, 2007 23:00

Re: Aikijujutsu a Kenjutsu v ČR?

Příspěvekod Picard » stř 13. led, 2016 0:29

ingwe píše:
A to, že najdu někoho, kdo iaidó nebo cokoliv jiného japonského cvičí pod vedením japonského učitele, taky není samo o sobě zárukou kvality. I ti japonští učitelé totiž provedení technik postupem času mění a vkládají do toho své ideje, takže nikde už se dnes necvičí jako před staletími (i když se tím tradiční školy rády prezentují). A kdo jsem já, abych soudil, jestli má lepší nápady český šihan p. Procházka, nebo nějaký šihan japonský.


Já bych přeci jen věřil japonskému (nebo i českému, to je už celkem jedno) učiteli, o kterém vím, že se učil soustavně a komplexně od někoho, kdo to se to učil zase komplexně a soustavně od někoho atd. (tím myslím desetiletí smysluplného tréninku) než od někoho, který tohle všechno přeskočí a někde v Liberci pokouší o nějakou prapodivnou repliku japonského šermu. Jasně i ten první případ nemusí být vždy stoprocentní, třeba proto, že jde zrovna náhodou o nějaký pako.



ingwe píše:Spíš bych doporučil neizolovat své cvičení v jedné malé lokální skupince, ale poznat více učitelů, více stylů a více tréninkových metod.
K tomu se připojuji.

Jinak myslím, že to video s p. Procházkou je celkem samovysvětlující a není k němu co dodávat, podívat se na to může každý a udělá si svůj názor sám.

Možná bych jen dodal, že představovat sám sebe Sensei je fakt už solidní zhovadilost. Ale v podstatě je to dobře, alespoň je hned jasné o co tu jde.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Re: Aikijujutsu a Kenjutsu v ČR?

Příspěvekod ingwe » stř 13. led, 2016 8:05

Picard píše:Já bych přeci jen věřil japonskému (nebo i českému, to je už celkem jedno) učiteli, o kterém vím, že se učil soustavně a komplexně od někoho, kdo to se to učil zase komplexně a soustavně od někoho atd. (tím myslím desetiletí smysluplného tréninku) než od někoho, který tohle všechno přeskočí a někde v Liberci pokouší o nějakou prapodivnou repliku japonského šermu. Jasně i ten první případ nemusí být vždy stoprocentní, třeba proto, že jde zrovna náhodou o nějaký pako.


Jakože jasně. V průměru to tak předpokládám bude. Moje hyperkorektnost je způsobená několika špatnými zkušenostmi s instruktory jedné legitimní japonské školy, kteří se chovají podobně, jako pan Procházka - vymýšlí si své vlastní věci a prodávají to jako tradiční záležitost. Což je vlastně v případě tradiční školy ještě horší, protože se to začátečníkovi těžko odhaluje.

Picard píše:Jinak myslím, že to video s p. Procházkou je celkem samovysvětlující a není k němu co dodávat, podívat se na to může každý a udělá si svůj názor sám.

Možná bych jen dodal, že představovat sám sebe Sensei je fakt už solidní zhovadilost. Ale v podstatě je to dobře, alespoň je hned jasné o co tu jde.


Asi tak. Jo, to sebetitulování mě taky dostalo :-) Asi aby všichni následovníci věděli, kdo je tady sensáj!
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Re: Aikijujutsu a Kenjutsu v ČR?

Příspěvekod Picard » stř 13. led, 2016 11:00

ingwe píše: Moje hyperkorektnost


Ta mě teda vyloženě překvapila :-D Kurva ingwe co je? :-D
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron