
Z jakých ideí je odvozen symbol Kódókanu?
Červený kruh vyjadřuje železné jádro, který je rozžhavené, a bílý vnějšek znamená nit hedvábí, která obaluje jádro. Nit hedvábí je čistě bílá a je houževnatá i když je měkká. Čím více člověk kove/utváří železo, tím více bude silné.
Symbol vyjadřuje myšlenku, že členové Kódókanu by měli mít vždy následující myšlení: jemnost-navenek a tvrdost-uvnitř. To znamená, že by měli mít silného a odvážného ducha a měli by posilovat fyzické schopnosti, i když se chovají tiše, klidně a správně k ostatním.
Symbol byl vytvořen v roce 1940 vylepšením symbolu, který byl vytvořen hlavním instruktorem (šihanem) Kanem v prvních dnech Kódókanu. To vyjadřuje myšlení jemnost-navenek a tvrdost-uvnitř. Venkovní tvar květu vyjadřuje tvar květu zrcadla, které znamená, že slova vrchního intruktora (šihana) by žáci měli mít ve své mysli.
Zdroj:
http://kodokanjudoinstitute.org/en/beginner/about/
What images was the Kodokan symbol derived from?
The red circle expresses an iron-core that is fired, and the white outward means the floss silk that wraps the core. The floss silk is pure white and has toughness although it is soft. The more one forges iron, the more it becomes strong.
The symbol expresses the idea that Kodokan members should always have the following spirit: Soft-outward and hard-inward. That is to say, they should have a mighty heart and strengthened physical ability while they behave softly, calmly and rightly to others.
The symbol was made in 1940 improving a symbol that was set by Kano Shihan in the early days of Kodokan. It expresses the spirit of soft-outward and hard-inward. The flower-shaped outward expresses a flower shaped mirror that means trainees should have always Shihan's words in their mind.
-----------------------------------
Ohledně dalšího významu (například osvětlení významu mystického zrcadla Jata no Kagami) jsme již v minulosti uvedli v příspěvku Význam znaku Kódókanu, překlad článku džúdisty Senty Jamady z 60.let 20. století. http://judonokenkyu.blog.cz/1308/vyznam-znaku-kodokanu
"Zrcadlo všechno odráží pravdivě a je symbolem pro upřímnost."
"Jata no Kagami neni normální zrcadlo. Na rozdíl od běžného zrcadla, které odráží náš vnější obraz, Jata no kagami odráží naší duši."
-----------------------------------
Nicméně výše uvedená myšlenka "jemnost-navenek a tvrdost-uvnitř. To znamená, že by měli mít silného a odvážného ducha a měli by posilovat fyzické schopnosti, i když se chovají tiše, klidně a správně k ostatním." mi koresponduje s tím, co jsme zjistil, již v minulosti z textů Kana či jeho žáků a to, že jeden z cílů cvičením džúdó je rozvíjení "seišin tanren" (精神 鍛錬, kování ducha) a "seišin-rjoku" (精神力, morální/duchovní síla).
Kanó utřídil džúdó do tří částí, Rentai-ho, Śóbu-ho a Šúšin-ho. Rentai-ho označuje džúdó jako fyzické cvičení, zatímco Šóbu-ho je džúdó jako bojové umění. Šúšin-ho je pěstování moudrosti a ctnosti, jakož i studium a uplatnění principů džúdó v našem každodenním životě.