Tradicní karate

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Re: Tradicní karate

Příspěvekod graver » pon 29. kvě, 2017 10:23

Ucrop: no jo, sad but true. Přitom tam nikomu nešlo o to, někoho zesměšnit nebo nějak ostentativně ukázat svou pravdu. Vždyť i já jsem dostal šanci si tam pinknout (kolega z Viet Vo dao). Klídek, pohoda, kdo chtěl něco vidět nebo předvést, měl šanci. Chápu, že kecatronům to nekonvenuje (a nemyslím tím teď nikoho konkrétního).

Cohen: pokud myslíš to, co já (tedy sebeobrana), tak to rozhodně není ideál, ale o tom se tu snad už napsalo dost a nemyslím, že by to někdo rozporoval. Ono ostatně hodně záleží na tom, jak cvičíš a už pak míň, co cvičíš. Když jsem ještě cvičil aktivně, tak jsme aspoň občas nějaké drily jeli - stoupneš si do rohu, já na tebe půjdu jako pralesní mlátička (žádné předem sjednané techniky karate) a ty dělej (s technikami karate), co umíš. Aspoň tak.

Abychom to nezamluvili - ty kryty mě opravdu zajímají.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

 

Re: Tradicní karate

Příspěvekod will » pon 29. kvě, 2017 11:30

for. Graver

Mno nevím jestli si děláš prdel nebo to myslíš vážně, tak budiž ještě jednou hláška o neexistenci krytu je prostě blud, nesmysl, zhovadilost, atd., a myslím si, že komukoliv, kdo má elementární znalosti BU to musí být jasné :wink: . A pro tebe, kryty jsou od začátku, některé styly karate jsou do posledních detailů přenesené čínské styly.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » pon 29. kvě, 2017 11:31

Will: Jojo, to je klasicka vymluva - "my to tak jenom cvicime, ve skutecnosti se to pouziva jinak". To, ze jenom hlupak cvici techniku jednim zpusobem a pak pouziva jinym, to uz tem vymlouvajicim se unika :wink: Ale mas pravdu v tom, ze i tohoto nesmyslu je karate plne - to je prave dukaz tristni neznalosti telesne mechaniky; trochu jako kdybych trenoval hokej a myslel se, ze me to nauci tenis.

A ani kopec 'talentu' neudela z nesmyslne taktiky(kryty) taktiku smysluplnou.

Graver: Ale no tak, co by se takovy moudry stary pan,co nema potrebu si leccos pomerovat, mohl dovedet od 'chlapcu'? :wink: Prece hlavne pohoda, klidek, tabacek, ne?

Kdy a jak se dostaly 'kryty' do karate popravde netusim; samotneho by me to zajimalo, ale tohle jsou veci, ktere nikde nejsou zachycene. Muj osobni tip ted a tady je, ze to byla kombinace ignorance (=Willove) a zlovule (zlovuli zde myslim, ze si ucitel naschval chtel nechat pro sebe principy toho, co uci; a tak ucil 'kryty'. Skutecnost, ze vsechno 'divne' je v dnesnim karate 'kryt' tomu napovida.

Tj. 'Uke' v prekladu z japonstiny znamena nejspis 'nechci kazdemu hnupovi vysvetlovat, co to doopravdy je'. :wink: )

PS:
Vezmeme si treba tzv. morote-uke:

http://1.bp.blogspot.com/-pK6l14x5gbQ/U ... +Uke+2.jpg

(Pro ne-karatisty: 'Kryt' u ktereho druha pest jaksi 'tlaci' loket kryjici ruky).

Jenom idiot by veril tomu, ze to je opravdu pouzitelny kryt. A presto se to jmenuje 'uke', cvici se to jako kryt, na obrazcich je to delane jako kryt....
A toto je obecna uroven treninku (a intelektu) v soucasnem karate.

-
A bonus: 'Morote-uke' se cvici uz v zacatecnickych katach Heian; presto NIKDO nerozumi tomu, k cemu ma vlastne slouzit.
Toto je obecna uroven pochopeni karate u karatistu, vcetne mistru s buhvijakym danem.

Jinak receno: Soucasne karate je saskarna, postavena na tom, ze aby se clovek trefil nekomu pesti do hlavy nemusi celkem moc nicemu rozumet.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » pon 29. kvě, 2017 12:03

Jiny priklad debilniho tzv. krytu:

http://www.nantanreikan.ca/Glossary/K/k ... %20uke.jpg

"Jsem takovy drsnak, ze vykryju dva udery pesti zaroven." - (c) Kyokushin

Karatiste nepotrebuji me, abych si z nich delal srandu; zvladnout to sami.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod graver » pon 29. kvě, 2017 12:52

Morote-uke: co mě učili, tak ruka netlačí loket, ale podporuje předloktí, což trochu vyjasňuje, k čemu asi (na obrázku proti přímému úderu to vypadá blbě, uznávám).
Kosa-uke asi není (c) Kyokushin - v Shotokanu je něco takového jako juji-uke (event. mě opravte). Prostě má karate dvojitý úder, tak musí mít dvojitý kryt :wink:
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » pon 29. kvě, 2017 13:20

graver: Ale chapes, ze je to porad stejne stupidni? At uz tlacis (pesti!) loket nebo predlokti, ten 'kryt' je na houby, a nikdo by ho takto nedelal.

Nemyslel jsem tim, ze kosa-uke maji jen v kyokushin (ono je i v tech Heianech); ale ze i v kyokushin, o nemz se lide domnivaji, ze je to no-nonsence styl, se uci takove blbiny.

A to, ze karate ma 'dvojity uder', tomu vazne veris, nebo ti to jenom nakukal 'sensei' na treningu?? Dvojity uder, kristepane! I negramotny cigan by pochopil, ze je to nesmysl; verit tomu, na to clovek zjevne potrebuje cerny pasek v karate :wink:
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod will » pon 29. kvě, 2017 13:23

Tak, tak ruka loket netlačí zase se dokazuje, že je to troll, který neví o čem mluví :wink: , mluví pouze o svojí neschopnosti.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » pon 29. kvě, 2017 13:36

Will: Ja vim, to tlaceni pesti se tam predvadi jenom navenek, aby se zmatl vecny zacatecnik; a ve skutecnosti mas tu pest ty az po zapesti v prdeli. :lol:

Graver: Jeste neco k tomu, jak se dostaly 'kryty' do karate:

Je treba si uvedomit, ze na Okinawe se vyucovalo karate tak, ze ti mistr predvedl kata - a delej, co umis, cvic si sam. Neexistoval zadny kihon, zadna terminologie, zadne vysvetlovani 'tento pohyb je kryt' a podobne.

To umoznovalo velmi striktni kontrolu predavani znalosti - zak mohl cvicit treba deset let (viz Funakoshi) a presto nicemu nerozumet(viz Funakoshi), az dokud mistr milostive neuznal, ze mu prozradi, co to vlastne cvici.

Pozdeji se zavadenim skupinoveho cviceni a kihonu bylo najednou nutne vymyslet nejake nazvy, nejaka vysvetleni; z te doby pochazeji nejspis vsechny ty 'udery' a 'bloky'. Z doby, kdy bylo najednou nutne studentum neco rict, tak se mistr chytil prvni blbosti, co ho napadla - a zaci to samozrejme vzali vazne, protoze....no vzdyt vis.

Pak se okolo tech vymyslenych blbosti udelala mytologie, a dnes jsou z nich svate pohyby tradicniho karate - 'kryty', 'dvojite udery' apod.

Popravde si myslim, ze treba v kungfu tohle (=zamerne mateni studentu) mistri delaji dodnes.
Naposledy upravil frajerKokoMihule dne pon 29. kvě, 2017 13:46, celkově upraveno 1
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod graver » pon 29. kvě, 2017 13:42

FKM:
@Morote: netlačí, podporuje, tzn. úder nepřichází z přímého směru. Jakože když máš chabrus jednu ruku, tak si ji podepřeš, aby se ti líp zlomila nebo co. Jestli je to blbost nebo ne, nechám na jiných (stejně jako vysvětlení). Je to tam, umět to musíš, použít nemusíš.
@Dvojitý úder: tak já to kvůli tobě přefrázuju: prostě je tam něco, o čem se tvrdí, že je to dvojitý úder (yama-cuki). Se s tím smiř. Hodnocení opět nechám na jiných. Já bych něco takového v reálu nepoužil - zkusit někoho praštit současně do nosu a na solar a přitom si odkrýt střed mi jako laikovi přijde poněkud neuchopitelné.

Jo, to vysvětlení, že se tedy těm krytům začalo z určitých důvodů říkat kryty až později, mi přijde logické :lol:
Ale asi bych měl toho teoretizování sám nechat.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » pon 29. kvě, 2017 13:53

graver: Bohuzel, to je zjevne tvuj problem - ze si myslis, ze 'hodnoceni nechas na jinych' a svuj zivot dozijes v klidu jako (tzv. neutralni) zapecnik.

Nemas ani tolik kouli, aby sis priznal, ze 'kryt s podporou' a 'dvojite udery' jsou blbosti("je to tam" - kde, proboha? U Willa v prdeli leda) . Pak si ale ke me nechod pro rozumy; ja pisu pro ty, kteri hledaji, ne pro ty, co se vezou.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod graver » pon 29. kvě, 2017 14:41

@FKM: díky za psychoanálytický exkurs - kolik bereš na hodinu? :roll:
Ano, hodnocení (neplést s názorem) nechám na jiných a dožiju v pohodě. Nejsem ten, kdo by o tom měl, uměl a chtěl zasvěceně akademicky žvanit - takových je tu dost.
Ad koule: to jsem nějak nepochopil. Proč by k vyslovení názoru bylo zapotřebí takových orgánů - to tak máš ty? Můj názor je, že obě techniky jsou v reálu úplně k hovnu, neviděl jsem je nikdy použít mimo kihon a obecně názory na to či ono jsem svým mistrům říkal bez problémů - nejsme sekta.
Že bych k tobě chodil pro rozumy... ale kdeže - nic o tobě nevím a netuším, jestli vůbec nějaké máš (no offense). Prostě se ptám, naslouchám názorům - nejen tvým. Buďto je řekneš nebo ne - díky za tvůj čas. Patetických keců o hledání cesty mě ušetři.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » pon 29. kvě, 2017 14:59

Pro ty, ktere zajima, proc je (nejen) karate v takovych srackach: Exhibit c.1, pan "doziju v pohode/je to tam/smir se s tim/netusim/nevim/nejsem" Graver. :wink: Nesmysly a zla vzdycky potrebuji armadu neutralu, kteri se 'staraji o svoje/naslouchaji nazorum' a u toho jim pomahaji vpred.

Od toho ovsem cloveku zadny psychoanalytik nepomuze, ani kdyby bral milion na hodinu; tento problem si clovek vyresi jedine sam v sobe.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod graver » pon 29. kvě, 2017 16:23

FKM: chlape, neztrácej glanc. Já to vidím tak, že tomu (nejen) karate kopou hrob spíš ti, kteří mají ve všem jasno (jako ty), než ti, kteří si uvědomují své místo v potravinovém řetězci (jako já). No jo, všude samé zlo, tradice se hroutí a graverům je to jedno. Relaxuj, čéče.
No, původně jsem se chtěl dozvědět něco jiného, než že jsem osobně odpovědný za úpadek karate, takže za mě k tématu všechno - na podobné trkačky už jsem starej.
Nechť tě Pikkiwoki opatruje.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » pon 29. kvě, 2017 17:28

graver: "Relaxuj", na to jsem zapomnel :wink: Neplet se, ja tu nejsem za 'neutraly', ani nejsem jejich kamos.

A pro 'glanc', ktery spociva v tom, ze cvicim veci, o nichz vim, ze jsou to pytloviny, jenom proto, ze 'je to tam' a 'proste to tak je', uz vubec nemam pochopeni. Karate trpi predevsim tim, ze je v nem spousta ovci, co jsou prilis pohodlne na to pouzivat rozum (aby to nahodou nebylo 'akademicke teoretizovani', vime?); a do teto kategorie ses ted zaradil definitivne.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod will » pon 29. kvě, 2017 19:34

No to mi fakt hlava nebere nech gravera být, on za tvoji neschopnost nemůže. Hodně jsem se pobavil s tím chozením pro rozumy, chlapče jsi těžce mimo, nevíš zhola nic, natož, aby si mohl rozdávat rozumy, ne karate je ve sračkách, ale ty, a to v těžkej sračkách a nikdy se z nich tímto přístupem nevyhrabeš. Ne jenom, že nejsi karatista, ale ty ani nejsi teoretik karatista, ty jsi prostě nic, nikdo, nula, chápeš celou dobu, tady meleš nesmysly, které pramení ne jenom z tvé praktické nevědomosti, ale i z té teoretické, bohužel, tak to je :wink: . Nikdy nemáš šanci karate pochopit nikdy, i kdybys tady naplkal stohy sraček. Nevíš nic o tom proč se cvičí v karate základní techniky, které tady dehonestuješ a nevíš ani co stojí za nimi, jak se provádí pohyby, neznáš základní prinicipy, atd. Ty si takový čumil velkohubý.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » pon 29. kvě, 2017 19:42

Will: Clovek by rekl, ze mas pred sebou zrcadlo, protoze epiteta jako nula,neschopnost,cumil a velkohubost na malokoho sedi lepe nez na tebe :wink: A propos, uz sis vytahl to morote-uke ze zadku?
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod graver » pon 29. kvě, 2017 19:59

ukropcany píše:Zlatý x-box... :roll:

Asi je blbý přiznat, že si to občas říkám taky :mrgreen:
A techniky karate za to nemůžou.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » úte 30. kvě, 2017 2:36

graver píše:
ukropcany píše:Zlatý x-box... :roll:

Asi je blbý přiznat, že si to občas říkám taky :mrgreen:
A techniky karate za to nemůžou.


Ne, mohou za to hloupi karatiste, tj. napr. Will a ty.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod will » úte 30. kvě, 2017 5:32

frajerKokoMihule píše:
graver píše:
ukropcany píše:Zlatý x-box... :roll:

Asi je blbý přiznat, že si to občas říkám taky :mrgreen:
A techniky karate za to nemůžou.


Ne, mohou za to hloupi karatiste, tj. napr. Will a ty.


Víš mě je tě osobně vlastně líto, ten mindrák, že nemáš černý pásek, tě evidentně hodně sžírá, je možné, že jsou tady objektivní důvody proč si ho nemůžeš udělat, o kterých nevím, třeba zdravotní, atd., ale že jsi to ty, tak ti prozradím jedno tajemství, ten pásek je jenom na to, aby ti nespadly kalhoty :wink: . Prakticky na něm nezáleží jde o to co je v tom člověku, chápeš.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod cohen » úte 30. kvě, 2017 8:25

graver píše:Ono ostatně hodně záleží na tom, jak cvičíš a už pak míň, co cvičíš.
Obavam sa, ze toto je uplna blbost, totalny sebaklam. Ako ked studujes socialnu pracu a myslis si, ako to natres jadrovemu fyzikovi. A to hovorim ako clovek, ktory zabil svoje najlepsie roky na karate, taekwonde, ju jutsu... stacilo to na 2 minuty v ringu s Ucropom, a to som naozaj treningy neflakal. Takze budiiiceeeek! 8)
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků