Tradicní karate

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Re: Tradicní karate

Příspěvekod hellas » ned 16. črc, 2017 16:02

Dokument o karate na východě Moravy ;)
Mám pocit, že nejaké sensei tam použije "age uke" jako kontra úder. Ale necvičim to, tož těžko sódit 8)

https://www.youtube.com/watch?v=5bfWuxvk9sg
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

 

Re: Tradicní karate

Příspěvekod will » ned 16. črc, 2017 18:29

hellas píše:Dokument o karate na východě Moravy ;)
Mám pocit, že nejaké sensei tam použije "age uke" jako kontra úder. Ale necvičim to, tož těžko sódit 8)

https://www.youtube.com/watch?v=5bfWuxvk9sg


Ano, jedna z mnoha aplikací :wink: .
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod will » ned 16. črc, 2017 18:49

ukropcany píše:
Boxerista píše:...Stále je to o človeku a nie o BU alebo BŠ....

No a toto je práve omyl :D Na spodku pyramídy je systém, nie človek. Systém "vyberá" určitú skupinu a preto je karate tam kde je (rozumej očierňované). Holt priťahuje tú skupinu ľudí, ktorí mu robia hanbu. A že sa nájdu pozitívne výnimky, to je snáď jasné. Lenže jedna lastovička leto nerobí ani v Japonsku... :wink: Presne preto sa o MMA takéto debaty nevedú, lebo priťahuje ľudí, ktorí mu "bojovo" hanbu nerobia. Marketingové scénky zvyšujúce záujem divákov teraz neberiem do úvahy... 8)


No, hodně mírně řečeno, kdo komu dělá ostudu vidíme dnes a denně v televizi viď., že jo :wink: . Jinak stačí se podívat tady na fóru, kdo očerňuje, zpravidla se jedná o lidi, kteří ví o karate, když to řeknu mírně velký kulový to, je tvrdá realita, evidentně googlí atd., jedná se o internetové bojovníky. Ovládnout karate je dřina a začíná se základy potřebuješ flexibilitu atd., to všechno stojí námahu, ne každý je to ochoten podstoupit nebo ne každý na to prostě nemá. Naopak, když zjistí jak sám říkáš, že není do roka schopný bojovat, je nám asi každém jasné, kde tak se cvičením končí a pak očerňuje, ale ve finále se jedná jenom o jeho neschopnost vytrvat a něčemu se naučit.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod will » ned 16. črc, 2017 23:18

No nemám potřebu se předvádět pokud vím, tak tam byl tenkrát runar a jakou to má vypovídající hodnotu zase je to jenom o člověku. To co se tam dělo jsem si zkusil a bez chráničů. Já respektuji veškerá bojová umění. Já si myslím, že každý aspoň trochu zasvěcený člověk pozná rozdíl mezi x-boxem a sportovním karate. Jde jenom o to, že víc, ale o tom běžný člověk neví, když v tom nežije a pak jsou skreslený představy, a to je zcela evidentní i tady na fóru. Nechci se opakovat furt do kola, chápu tvoje myšlení mám jakýsi přehled i o x-boxu a jsou i karatisti, kteří kopnou i ten tvůj lowkick, protože, když se třeba učí mawashi, tak je třeba ukázat rozdíl mezi těmi kopy atd. Beztak je to všechno z jednoho hnízda a rozdíl je jen v přístupu. Realita je taková, že můžeš trénovat fulkontaktně, ale pak nebudeš mí v oddílu nikoho nebo jen pár jedinců, a v tom je právě dobrý, že když někdo má fulkontaktní ambice, tak si dneska může vybrat MMA,BOX, atd. Ale já tvrdím a za tím si stojím, že na běžnou sebeobranu, když ho děláš pořádně je karate plně dostačující, samozřejmě nebavím se o kleci atd. Spousta sebeobranných systémů i ta opěvována krav-maga má techniky pocházející z karate. Když se vrátím k tomu sportovnímu karate, protože se kolem toho trochu motám, tak je to těžko vysvětlovat, ale byl jsem tuhle na takový mezinárodní akci a byl tam caa 10 letý kluk co se dokázal přisunout takovou rychlostí a pustit úder, že člověk čumí jak blázen, dostat tohle do lebky naplno, tak ti vyletí mozek z hlavy 8O . Dokud tohle člověk neuvidí na vlastní oči, tak tomu neuvěří, tohle třeba u nás není běžně k vidění, a jak říkám spousta lidí neviděla ani běžné kumite natož špičkové, ale plná huba keců. Proto já říkám, že je třeba dělat všechno ne jenom kata, kihony, atd., ale právě i to kumite, pak je to teprve opravdové karate. Sport tě prostě tlačí dál. No a jak píšeš, že to tady ztichlo, to video je čaj, když jsem byl v thajsku, tak jsem viděl o hodně větší masakry, to by to tady mohli rovnou zrušit :D , ale si myslím, že to víš.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod cohen » pon 17. črc, 2017 9:11

Tato diskusia pride mi trochu smutna, ale vlastne mi to vobec neprekaza, pretoze je asi lepsie, ked ludia trpiaci sebaklamom neziskaju fighting skills a skoncia tak, ako si zasluzia - ako potrava pre predatorov. 8)
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

Re: Tradicní karate

Příspěvekod hellas » úte 18. črc, 2017 21:14

graver píše:Já bych měl řešení. My netradičně tradiční občas zařazujeme i prvky jiných BU (x-jutsu, judo...). Tak proč nezařadit x-box. První (půl)rok, pak už adept zvládá sebeobranu a street fighting a může se naplno věnovat karate.

Jo, Runnar, kde tomu je konec...

Warning: irony inside


Gdyž sem po 15.jařinách dal vale WingTsun, řikal sem si, že si občas zatrénuju, protože mě to bavilo. Že pudu na seminář a s technickýma (dnes Higher Grade) stupňama a zacvičíme si. Jenže..
Začal sem dělat MMA (rozumněj cvičit s pár mýma WT žákama), na ultraAMATÉRSKÉ úrovni (včil sme povýšili na amatérskó :lol: ) a ani ne za půl roku sem si řekl, "Co bych tam vlastně dělal?" divný formy, naznačování, X-dalších programů (hlavně vytáhnót love z lidí), sparringy 0 (ano, šak sám velké Kernie psal článek, že pro cvičence WT je sparring přímo NEVHODNÝ), prostě nic. No a přesně to samý by se stalo Tobě (mluvim o x-boxech, MMA a tak, ne o x-jutsu), prostě by sis řekl, proč to vlastně dělám :?: :idea:
A přesně o tomto mluvi(l) Ukrop X-let na zpět. A já nemůžu, než to z vlastní zkušenosti potvrdit a na 99,9% jeho příspěvků napsat JO, MÁ RECHT :!: No a kemu nevoní Ukrop, tož podobný je to s luenem :D
No a gdyby nekemu tytok "nový" systémy smrděly, poslal bych ho k pm :wink:
Cvičení (a Moravě) zdar, vyscanem lidem ZMAR :D
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod hellas » stř 19. črc, 2017 13:56

ukropcany píše:Ja z Teba umrem :lol: , toto mi nerob :lol: som si skoro oslintal tričko od smiechu... :lol:


Co? Triko? Ty nenosiš šolnu? 8O :mrgreen:
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod will » stř 19. črc, 2017 19:27

ukropcany píše:
will píše:...to video je čaj...

V popise je jasne napísané, že to bol "friendly sparring" 8) Nehovoriac o tom, že väčšina ľudí dala 2-3 kolá a mali dosť. Snáď je jasné, že tie kolená, ktoré som tam dával nemali ublížiť...

Inak samozrejme so spôsobom, ako to teraz opisuješ nemám problém. Poznám kopec ľudí, ktorí tvrdia, že 81kW TDI motor je super, lebo ťahá zdola. Asi ťahá, ale ja predsa radšej ostanem pri tých benzínových 210kW... :mrgreen:

.
To s tím čajem byla nadsázka. Já zůstanu zase o toho svého ne, že bych si třeba rád nezašel třeba zaboxovat nebo i na ten x-box, ale prostě už nemám na nic dalšího prostě čas.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod will » stř 19. črc, 2017 19:52

hellas píše:
graver píše:Já bych měl řešení. My netradičně tradiční občas zařazujeme i prvky jiných BU (x-jutsu, judo...). Tak proč nezařadit x-box. První (půl)rok, pak už adept zvládá sebeobranu a street fighting a může se naplno věnovat karate.

Jo, Runnar, kde tomu je konec...

Warning: irony inside


Gdyž sem po 15.jařinách dal vale WingTsun, řikal sem si, že si občas zatrénuju, protože mě to bavilo. Že pudu na seminář a s technickýma (dnes Higher Grade) stupňama a zacvičíme si. Jenže..
Začal sem dělat MMA (rozumněj cvičit s pár mýma WT žákama), na ultraAMATÉRSKÉ úrovni (včil sme povýšili na amatérskó :lol: ) a ani ne za půl roku sem si řekl, "Co bych tam vlastně dělal?" divný formy, naznačování, X-dalších programů (hlavně vytáhnót love z lidí), sparringy 0 (ano, šak sám velké Kernie psal článek, že pro cvičence WT je sparring přímo NEVHODNÝ), prostě nic. No a přesně to samý by se stalo Tobě (mluvim o x-boxech, MMA a tak, ne o x-jutsu), prostě by sis řekl, proč to vlastně dělám :?: :idea:
A přesně o tomto mluvi(l) Ukrop X-let na zpět. A já nemůžu, než to z vlastní zkušenosti potvrdit a na 99,9% jeho příspěvků napsat JO, MÁ RECHT :!: No a kemu nevoní Ukrop, tož podobný je to s luenem :D
No a gdyby nekemu tytok "nový" systémy smrděly, poslal bych ho k pm :wink:
Cvičení (a Moravě) zdar, vyscanem lidem ZMAR :D


No, tak když si dělal 15 let WT, tak už bys něco měl znát, i když bys to dělal pouze jako kroužek. Takže je zcela logické, že si chtěl dělat nebo zkusit něco jiného. Jinak není pravdou, že když někdo začne dělat x-box, že už u něho zůstane. Záleží pouze na osobní motivaci. Já jsem, taky pár let rekreačně boxoval, zkusil jsem si u toho i valetudo, atd. a nakonec jsem se stejně vrátil ke karate. Motivace se může v průběhu života z různých důvodů měnit, člověk by se měl jaksi vyřádit v mládí. Znám lidi, kteří nejen, že mají vysoké mistrovské stupně z karate, ale zároveň třeba juda nebo ju-jutsu, atd. Nic se nevylučuje není na světě pouze x-box. Pak znám dokonce lidi co precizně ovládly jeden styl karate včetně náročných kopů přešli na jiný styl karate, který také precizně zvládli a teď karate zcela jakoby zavrhli a začali dělat jeden z čínských stylů, přesně podle rčení je třeba vylít šálek čaje, aby mohl být znova naplněn. Ale tento člověk nemá třeba např, rodinu, atd., takže je to zase pouze o individualitě člověka. Ne všichni chtějí dělat x-box nezlob se, ale to je mylná představa vidím to v karate některé děti nechtějí dělat závodně ani kumite, protože na kumite a pro fullkontakt platí to samé, musíš mít předpoklady a jedním ze základních předpokladů je, že nesmíš mít strach. Prostě každý na to nemá.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » čtv 20. črc, 2017 15:05

Vidim, ze tema, ktere zajimalo me - tj. soucasne karate vs puvodni karate - tady skoncilo, takze to take prechodne zabalim.

Jenom jeste jednou zopakuji - neslo mi o jednotlive oddily,nedejboze jednotlive karatisty; slo mi o to, ze soucasne karate jako celek je postaveno na nesmyslech a fikcich; od spatne telesne mechaniky, pres nefunkcni 'kryty' az po nesmyslne 'bunkai' kata. (tzv. Prvni veta FKM o karate).

Moje promluvy ovsem necilily na ty, kteri uz karate cvici - ty nic nepresvedci, a vzdycky si najdou nejakou vymluvu, proc je karate vlastne v poradku jak je(tzv.Druha veta FKM o karate) - ale na ty, kteri tusi, ze s karate jak se dnes interpretuje a cvici je neco tragicky spatne.

Pro tyto lidi bych v budoucna rad publikoval neco jako 'Jak ma spravne vypadat karate' - ovsem slovo 'karate' v nazvu nejspis nebude, protoze to je, jak se objevilo v tomto threadu, slovo sproste.

Na rozdil od vysokopaskovych 'senseju' bych se rad venoval napr.tomu k cemu slouzi postoje (a ne, neni to k 'treningu nohou'); jak se branit bez 'krytu' a podobnych kvazifunkcnich taktik; proc v kata namisto uzitecnych uderu typu hak nebo zvedak jsou vesmes prapodivne 'kryty' a 'dvojite udery'; proc je Sanchin zakladni kata(a ne, neni to proto, ze Sanchin uci 'postoj, uder a dychani' - v Sanchinu neni jediny uder! A pouzivat pohyb Sanchinu jako uder v 'kumite' je prave mechanicky spatne) ; skutecne mechanice kata a podobnym drobnostem.

Do te doby nejspis adieu :twisted:
Naposledy upravil frajerKokoMihule dne čtv 20. črc, 2017 16:50, celkově upraveno 1
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod practice » čtv 20. črc, 2017 15:25

frajerKokoMihule píše: ... nekdy v budoucnu velmi pravdepodobne ...

:lol:
Feel the Force!
practice
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 130
Registrován: sob 02. črc, 2005 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » čtv 20. črc, 2017 15:30

practice píše:
frajerKokoMihule píše: ... nekdy v budoucnu velmi pravdepodobne ...

:lol:


Ano ano, posklebky delas presne na tu spravnou stranu - na tu, kde je vědění, namisto abys je delal na tu, kde je ignorance :wink: Proto opakuji - svinim nema cenu hazet perly.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod graver » čtv 20. črc, 2017 16:05

FKM: ty jdeš do sebe, chlape. Zatím jsme se dozvěděli, jak karate vypadat NEmá, že nemá žádný kryty etc. Jestli tedy po všech mých ponížených prosbách hodláš vyjevit, jak karate vypadat MÁ, tak máš můj dík (bez ironie). Samozřejmě to nebudeš psát pro mě a nebudeš tomu říkat karate - to respektuju.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Re: Tradicní karate

Příspěvekod practice » čtv 20. črc, 2017 20:41

frajerKokoMihule píše:Ano ano, posklebky delas presne na tu spravnou stranu - na tu, kde je vědění

Vis, ze nic nevis? :wink:
frajerKokoMihule píše:... svinim nema cenu hazet perly.

nebud labut a prihrej aspon jednu, chrocht chrocht :D

ale jinak musim uznat, ze jsi dost sikovnej troll :)
Feel the Force!
practice
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 130
Registrován: sob 02. črc, 2005 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » čtv 20. črc, 2017 21:02

practice píše:ale jinak musim uznat, ze jsi dost sikovnej troll :)


...na rozdil od tebe, tobe ani to trolleni nejde. :twisted:

Pro takove zivocichy, jako jsi ty, jsou nejlepsi tyto perly:

https://c2.staticflickr.com/4/3425/3755 ... z.jpg?zz=1

http://pedromorinigo.com.ar/blog/wp-con ... 24x768.jpg

http://www.nantanreikan.ca/Glossary/K/k ... ose-up.jpg

https://2.bp.blogspot.com/-iRy3UY81fok/ ... ji_Uke.JPG

Vy se v tom bahynku vyradite, a kick/boxeri a jini nezasvecenci se aspon zasmeji a podivi, co je vubec mozne trenovat jako 'bojovou techniku'.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod pm » pát 21. črc, 2017 7:08

hellas: souhlas, ukrop měl/má ve spoustě věcech recht - následování jeho rad mě/nás rozhodně posunulo kupředu. Dnes cvičíme to samé - ale výrazně jinak.

FKM: nebal, piš to, zajímací!
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod will » pát 21. črc, 2017 18:13

frajerKokoMihule píše:Vidim, ze tema, ktere zajimalo me - tj. soucasne karate vs puvodni karate - tady skoncilo, takze to take prechodne zabalim.

Jenom jeste jednou zopakuji - neslo mi o jednotlive oddily,nedejboze jednotlive karatisty; slo mi o to, ze soucasne karate jako celek je postaveno na nesmyslech a fikcich; od spatne telesne mechaniky, pres nefunkcni 'kryty' az po nesmyslne 'bunkai' kata. (tzv. Prvni veta FKM o karate).

Moje promluvy ovsem necilily na ty, kteri uz karate cvici - ty nic nepresvedci, a vzdycky si najdou nejakou vymluvu, proc je karate vlastne v poradku jak je(tzv.Druha veta FKM o karate) - ale na ty, kteri tusi, ze s karate jak se dnes interpretuje a cvici je neco tragicky spatne.

Pro tyto lidi bych v budoucna rad publikoval neco jako 'Jak ma spravne vypadat karate' - ovsem slovo 'karate' v nazvu nejspis nebude, protoze to je, jak se objevilo v tomto threadu, slovo sproste.

Na rozdil od vysokopaskovych 'senseju' bych se rad venoval napr.tomu k cemu slouzi postoje (a ne, neni to k 'treningu nohou'); jak se branit bez 'krytu' a podobnych kvazifunkcnich taktik; proc v kata namisto uzitecnych uderu typu hak nebo zvedak jsou vesmes prapodivne 'kryty' a 'dvojite udery'; proc je Sanchin zakladni kata(a ne, neni to proto, ze Sanchin uci 'postoj, uder a dychani' - v Sanchinu neni jediny uder! A pouzivat pohyb Sanchinu jako uder v 'kumite' je prave mechanicky spatne) ; skutecne mechanice kata a podobnym drobnostem.

Do te doby nejspis adieu :twisted:


No, tak než to tedy zabalíš a předpokládám tedy, že v té době budeš pracovat na tom článku, tak si to nejdřív pořádně nastuduj, když to je v angličtině, tak si to nech přeložit nebo to sežeň v češtině, protože, vzhledem k tomu, že tématu evidentně nerozumíš, snadno vytrhneš věci z kontextu a vznikne nesmysl, jak si tady několikrát dokázal a já to samozřejmě vyvrátil, protože jsem na rozdíl od tebe ty zdroje, z kterých se pokoušíš čerpat četl, a to opakovaně a kompletně, a to už někdy před 15 lety. Nemusel jsem tedy honem honem googlit jako ty, abych vyplodil nesmysl. Nevím co tě vede, že si se upnul zrovna na karate, ale evidentně tam bude nějaká špatná zkušenost viz. tvoje neustále zmínky o vysokých páscích, černých páscích, atd., je tam nějaká depka, že vysoký pásek nemáš. Ale jak jsem ti již dříve psal na pásku nezáleží jde pouze o tvoji osobní cestu. Jinak nevím proč se pokoušíš neustále dokazovat, že nic nevíš a neumíš, co dokazuješ tím jak si protiřečíš, tvé články mají sloužit těm co tuší, že s karate není něco v pořádku a karate necvičí, no to mi teda hlava nebere jak někdo může tušit, že s karate není něco v pořádku, když ho necvičí nebo tedy aspoň někdy cvičili 8O , jak by řekli naši sousedé, to je voľajaké čudné :lol: . Že by si cílil na ty co to mu nerozumí, protože ti co tomu rozumí se zasmějí a myslí si své, ne tomu nevěří takový ty nejsi :D . Jinak v loučícím článku spousta nepravd a nesmyslů jakože v kata nejsou háky a zvedáky, ale jsou, ale ty to jak laik nemůžeš poznat. Nesmysly o sanchinu, kdy evidentně nevíš ani nic o historii této kata. Je to fakt hrůza. Ale já mám tušení již hraničící s jistotou, že je všechno jinak vzhledem k tvé vytrvalosti a plození těžkých nesmyslů, je tvým cílem úplně něco jiného a mi oba asi víme co, že ano :wink: Ale nevím, zda jsi zvolil správný způsob k dosažení cíle.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » sob 22. črc, 2017 16:26

will:
Joojoo,popularni historie karate, to je dalsi zabavne tema! :wink: Jestli me chces opravdu rozesmat,muzes mi vykladat, jak Sanchin, nedejboze cele karate, vychazi ze stylu Bileho Jeraba.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » stř 09. srp, 2017 15:44

Ok,tak zase kratce:

Naprosto zakladni teze: Puvodni karate bylo vytvoreno jako metoda boje telo na telo - tim se rozumi grappling/wrestling (vestoje, ne na zemi). To je duvod, proc jenom v tomto kontextu davaji jeho techniky smysl.
A to je take duvod, proc se techniky karate nehodi do strikingu - nikdy k takovemu pouziti vytvorene nebyly, tecka. Tvurci karate byli odbornici na telesnou mechaniku a kdyby /chteli/ vytvorit strikingovy system, urcite by se zmohli na neco lepsiho, nez je karate jak ho podavaji dnesni karatiste. Jenze oni nic takoveho vytvorit zjevne nechteli.

Vezmeme si napriklad pevne,hluboke postoje - ty davaji pramaly smysl u strikingu; ale jsou zasadni pro zapaseni, v nemz musime fyzicky kontrolovat protivnika a prijimat/vnimat jeho silu.
Proto,napriklad, se u uderu ze zenkutsu dachi nezveda pata zadni nohy - patu zadni nohy zveda boxer, aby mohl pretocit bok do uderu; v zadnemu pripade ji ale nezveda zapasnik, protoze by ztratil v kontaktu se souperem rovnovahu a spadl na zadek.

Puvodni kata potom obsahuji ruzne metody boje telo na telo. Proto v nich nalezneme tak malo 'skutecnych' uderu - protoze protivnik je v kata tak blizko, ze k jeho neutralizaci je optimalni pouzit uplne jine metody nez striking. Tyto metody jsou pak schovane ve vsech tech podivnych pohybech kata - ty tzv.kryty, dvojite udery apod. jsou zkratka jenom zpusoby boje nablizko.

Ovsem - a to je druha zakladni teze - kata obsahuji /skutecne/ metody boje na blizko. Zadne hloupe paky na zapesti, seoi nage a podobny kvazi-jujutsu odpad, ktery v kata 'nachazeji' dnesni badatele a ktery se da bez problemu najit v libovolne prirucce sebeobrany. Bojove techniky kata jsou - s drobnymi vyjimkami - jednoduche pohyby, ovsem vymyslene tak, aby ten, kdo se dostane k bojovnikovi blizko, toho trpce litoval. (Priklady si zatim necham pro sebe).

Shrnuti: Da lakonicky rici, ze kdokoliv cvici nebo uci karate jako strikingovy styl, je mimo - puvodni karatista byl grappler, a karatisticka kata obsahuji techniky pro grapplery, ne pro strikery.

Priklad: 'Kryt uchi-uke' v kata znamena ve vetsine pripadu uder do loketniho ohbi protivnika, ktery nas drzi jednou rukou za obleceni. To vyvola (nervovou) reakci - protivnik pokrci loket a dostane se do dosahu dalsich (grapplingovych) technik.

Dodavam,ze je ale naprosto nesmyslne zkouset neco podobneho proti uderu - jak uz jsem vysvetloval nekolikrat.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod will » sob 12. srp, 2017 19:30

Frajere je to hloupost a velká, ano karate obsahuje i jak ty říkáš grapplingové techniky, ale je to asi to samé jako, že obsahuje strečink atd., prostě to není to fundamentální. Tvůj problém souvisí s tím a budu se opakovat, že nerozumíš základům. Kdybys věděl co je podstatou karate v životě bys nepsal tyto nesmysly. Nevím kam chodíš na tyto rozumy, ale jsou to ptákoviny, já mám tušení, že to je všechno jinak :D . To proč má karatista patu na zemi by měl vědět i úplný začátečník, ty to nevíš jestli ti to tady někdo neprozradí, tak se to ani nedozvíš :wink: . A zase jsme u toho co tvrdím od začátku, prostě je potřeba učitel (odborník), který to vysvětlí. Tak to prostě je. Neviděl si nikdy špičkové karate a o tom to je, špičkový karatista ti i v základní technice a nízkém postoji vystartuje takovou rychlostí, že klidně i knokautuje. Ale znovu ti opakuji tvrzení Funakošiho i Egamiho nízké postoje jsou pouze pro cvičební účely !!!. Ale to bys zase musel vědět co jsou to ty cvičební účely, je to furt dokola. Karate je náročné bojové umění je spousta šikovných karatistů s vysokými mistrovskými pásy s léty tvrdého tréninku za sebou, ale ani ti neví všechno, co potom ty jako laik :wink: . Spoustu věcí pochopíš při praktikování. Jak říkám začíná to rozcvičkou a průpravným cvičením už to samo o sobě je disciplína co potom techniky, atd. Vzdej to jsi vedle jak ta jedle, ber to v dobrým :wink: .
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků

cron