AGRESIVITA

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

AGRESIVITA

Příspěvekod Quijote » úte 08. črc, 2003 12:03

Je možné cvičit bojové umění, jmenovitě tai ji, byť s aplikacemi, a přitom se vyhnout nárůstu agresivity?
Od juda i kung-fu jsem odešel, protože jsem se nedokázal vyrovnat s nárůstem agresivity ze cvičení.

1.Nejde to.
2. Cvičím špatně.
3. I když se považuji za pacifistu, jsem agresivní kruťas.
4. Nesprávný výběr stylu?
5. ©patní učitelé?
Quijote
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 15. čer, 2003 23:00

 

Příspěvekod F4ust » úte 08. črc, 2003 12:22

Konkrétně u wushu a juda bych nějaký nárůst agresivity neočekával, můžeš mi to nějak příblížit?:)
F4ust
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha/Hongkong :-)

Příspěvekod Anonymní » úte 08. črc, 2003 12:23

- tchaj-ti je jeden ze stylu kung-fu
- co si cvicil za styl kung-fu a u koho?
- chces cvicit "zdravotni tchaj-ti" ala Zora Jandova, nebo tchaj-ti jako bojove umeni (= drina, drina, drina)? co se tyce boje, osobne na kouzelne dedecky - pacifisty typu mistr Miyagi z Karate Kida moc neverim... slysel jsem, ze si Qin shifu kdysi povzdechl, ze by chtel mit na tchaj-ti takovy zaky, jaky chodej na thajsky box...
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Quijote » úte 08. črc, 2003 12:42

neprihlaseny PM píše:- tchaj-ti je jeden ze stylu kung-fu
- co si cvicil za styl kung-fu a u koho?
- chces cvicit "zdravotni tchaj-ti" ala Zora Jandova, nebo tchaj-ti jako bojove umeni (= drina, drina, drina)? co se tyce boje, osobne na kouzelne dedecky - pacifisty typu mistr Miyagi z Karate Kida moc neverim... slysel jsem, ze si Qin shifu kdysi povzdechl, ze by chtel mit na tchaj-ti takovy zaky, jaky chodej na thajsky box...


Ježíšikriste 8O Přece mi nebudeš brát iluze :(
Naposledy upravil Quijote dne úte 08. črc, 2003 12:48, celkově upraveno 1
Quijote
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 15. čer, 2003 23:00

Příspěvekod Quijote » úte 08. črc, 2003 12:47

F4ust píše:Konkrétně u wushu a juda bych nějaký nárůst agresivity neočekával, můžeš mi to nějak příblížit?:)


No,sportovní judo. Začalo to soutěžením a končilo širokými rameny (10-17let)
1991-1994 jsem cvičil u Hladíka. Prostě jsem se špatně ovládal a vybuchoval při každé drobnosti.
Quijote
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 15. čer, 2003 23:00

Příspěvekod Anonymní » úte 08. črc, 2003 13:00

aha...
tak povez, jaky mas iluze, ja uz kdyztak prestanu odpovidat;-)
...ale ostatne ber me s rezervou, je to jen muj nazor vyplyvajici z mych doposavadnich - nevelkych - zkusenosti... tajiquan se mi moc libi (nevim proc, ale vzdycky se mi nejvic libil Yang), ale neumim ho a nerozumim mu
ale mas stesti, taiji tady uci rada dobrych cinskych (Qin, Zhai Hua, Zhai Hongyin... ) i necinskych mistru (Husek, Vojta, Knazko... ), tak se spise obrat na ne (osobne, e-mailem... )

jinak "agresivita" je myslim otazka tykajicich se bojovych umeni obecne a odpoved de facto zavisi na tom, co je pro to ci onoho "bojove umeni"... (no, mozna je to hlavne otazka individualne lidska... )
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod PrayingMantis » úte 08. črc, 2003 13:03

Já jsem shodou okolností tohle téma jednou probíral s psychiatrem a ten potvrdil, že agresivita a vůbec vše negativní..., se při normálním tréninku B.U. má (aniž by si to cvičenec uvědomoval) "spalovat".
Rozhodně se neboj, že je to dáno stylem. Jestli není problém v Tobě, může to být možná spíš školou, terenérem, způsobem výuky...
Mimochodem, co myslíš tím agresívním krutasem? :-)

PS: Shodli jsme se se všema kámošema z tréninků, že když se v noci vracíme "rozhejbaný" z tréninku domů, jsme akorát tak v rozpoložení na někoho hupsnout... Každý se tomu v duchu zasměje a kašle na to. Agresivita se dá v počátečních fázích snadno potlačit, jen to člověk nesmí podcenit...
PrayingMantis
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 111
Registrován: ned 01. čer, 2003 23:00
Bydliště: Jižní Čechy

Příspěvekod Quijote » úte 08. črc, 2003 13:42

neprihlaseny PM píše:aha...
tak povez, jaky mas iluze, ja uz kdyztak prestanu odpovidat;-)

jinak "agresivita" je myslim otazka tykajicich se bojovych umeni obecne a odpoved de facto zavisi na tom, co je pro to ci onoho "bojove umeni"... (no, mozna je to hlavne otazka individualne lidska... )


To je právě ono. Iluze. Mám pocit, že ty první roky po 89 nějak pokřivily moje vnímání. A cvičení u "sijulumpaje" tomu moc nepřidalo. :cry:

a k té Zoře. Podle toho, co jsem viděl, tak se mi líbí něco mezi Bolo Yengem z Tygřích spárů a Chow Yun-Fat z Tygr a Drak. :lol:
Quijote
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 15. čer, 2003 23:00

Příspěvekod Quijote » úte 08. črc, 2003 13:48

PrayingMantis píše:Já jsem...

Mimochodem, co myslíš tím agresívním krutasem? :-)

... nesmí podcenit...


No, když jedu v obci víc než 60, u zubaře drze odmlouvám a natluču kocourovi, když mi šlohne housku. :oops:
Quijote
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 15. čer, 2003 23:00

Příspěvekod Anonymní » úte 08. črc, 2003 13:52

siuLUMPaj:-))) i know, veni, vidi...
Tygri spary, Tygr a drak... myslis styly, jaky tam cvicili, nebo jak to cvicili (trenink), nebo jaky to byly osobnosti, nebo... ?!?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

 

Příspěvekod Quijote » úte 08. črc, 2003 14:04

neprihlaseny PM píše:siuLUMPaj:-))) i know, veni, vidi...
Tygri spary, Tygr a drak... myslis styly, jaky tam cvicili, nebo jak to cvicili (trenink), nebo jaky to byly osobnosti, nebo... ?!?


U Bola mě vždy fascinovala jistota, kterou dával pohybům. Li Mu Bai (Chow)styl a pravě jako OSOBNOST!!!
Quijote
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 15. čer, 2003 23:00

Příspěvekod DMC » úte 08. črc, 2003 14:04

Pises
"Je možné cvičit bojové umění, [...]a přitom se vyhnout nárůstu agresivity?"
a pak
"Prostě jsem se špatně ovládal a vybuchoval při každé drobnosti."

Vubec te neznam, takze se muzu plest, ale pripada mi ze "chyba" muze byt spis v jedinci (tj. v tomto pripade v tobe) nez v tech bojovych umenich. A "taiji s aplikacema" by to v takovym pripade spis tutlalo, nez nejak resilo.

Odbocim - cvicim s jednim klukem, kterej je takovej tichej, uslapnutej, podle vlastnich slov ma zivotni cil "byt dobrej,hodnej". Ale jakmile jsi do nej pri treninku kopnul nebo ho poslal na zem, zacal vyvadet a jit ti po krku. To bylo zpocatku - tedka uz si zvykl a dovede byt i v takovym pripade klidnej. Faktem je, ze kdyby cvicil akorat solovy drily a domluveny aplikace, tak by tahle stranka jeho osobnosti nikdy nevyplula na povrch.

Takze i kdyz riskuju, ze to bude znit jak od KwajCengKejna, tak byt tebou bych zkusil nejaky bojovy umeni kde je kontakt a "souboj" s zivym partnerem, protoze tam bys mohl poznat, jak to s tou tvoji agresivitou vlastne je(protoze bys ji nemel kam schovat), a treba se ji naucil kontrolovat.

No offense.
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Anonymní » úte 08. črc, 2003 14:30

DMC - mas recht.

skatulkovani typu box/thajsky box/... = tovarna na tupe agresivni bijce vs. taijiquan/aikido/... = tovarna na bojovniky - pacifisty je hloupe.

Quijote - no, tak to nepomuzu, ja uz jsem obdivu filmovym postavam trosku odrost (s vyjimkou nekolika malo herecek;-)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Quijote » úte 08. črc, 2003 14:31

DMC píše:Pises

No offense.


Aj, aj. :cry: Tohle asi byl hřebíček na hlavičku. Takže asi budu muset makat a mystikou to neokecám. :?
Ale to bude bolet!!!! 8O
Quijote
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 15. čer, 2003 23:00

Příspěvekod Quijote » úte 08. črc, 2003 14:36

PM: Ten obdiv bez s rezervou. :oops:
Já si prostě myslím, že je v podstatě jedno, co cvičíš. ®e důležitá je OSOBNOST učitele. :!:
Quijote
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 15. čer, 2003 23:00

Příspěvekod tokugawa » úte 08. črc, 2003 14:53

Asi bychom si meli ujasnit par veci:
Agresivita jako takova, neni spatna. Bez ni bychom se nedokazali v zivote prosadit.
Dulezite je take, ze neni jedna agresivita, ale de fakto agrasivity dve:
a) agresivni popud - tim je mysleno, kdyz mas pred ocima rudou mlhu a zabijes kazdeho, koho potkas. Tomuhle bychom se meli v normalnim zivote radeji vyhnout. Je to ale vec, ktera může zachránit v nebezpecne situaci zivot, protoze znasobi silu a vydrz, ale na ukor nervo-svalove koordinace.
b) agresivni masku - To je maska, kterou si nasazujeme, kdyz chceme druheho presvecit, ze to myslime vazne a ze nam ma ustoupit. At uz je clovek dokonaly jako Budha, vzdycky existuje okamzik ve kterem musite ostatnim ukazat, ze tady konci sranda. Tohle je schopnost jakou si muze clovek vycvicit a muze ji volne v zivote pouzivat, POKUD ji dokaze oddelit od agresivniho popudu.

Nejdulezitejsi je podle me uvedomit si, ze v KAZDEM z nas drime jak agresivni popud, tak agresivni maska. V kazdem z nas je ukryty tenhle demon, ikdyz sobe i svetu rikame jak jsme svati, protoze jsme vsichni jenom lide.
Dalsi dulezitou veci, je naucit se s agresivitou pracovat. Rozpoznavat agresivni popud a dokazat ho potlacit nebo pustit. Naucit se vyuzivat agresivni masky bez agresivniho popudu.
V tomhle okamziku nam vyborne muze pomoct sport a B.U. zvlast. Proste ja kdyz jdu na trening, tak se tesim, jak necham vyvencit moji agresivitu na kratkem voditku. Proste mi to umozni si svou agresivitu najit, podivat se na ni a trochu si ji osahat. Zjistit, jake to je, kdyz zacina jit do tuheho, a kdy je nejlepsi rict: tak dal uz radeji ne!
Uplne nejhorsi jsou lide, kteri agresivitu v sobe nevidi nebo popiraji. To jsou ty klidne a bezkonfliktni manzelky, kterym rupne v kouli, vezmou muz a podriznou manzela jako kure. Nebo prijemni intelektualni studenti, kteri by neublizili mouse, ale prinesou do skoly pistoli a postrili ucitele spolecne s vetsinou spoluzaku.

Netvrdim, ze B.U. jsou jedinou cestou, jak se s agresivitou vyporadat, ale me osobne se nejvic libi.

Mimochodem delam Chen Tai-Ti u Quin Min Tana neco okolo 3 let.
Uz jsem ale otravoval dost dlouho a kdybych se jeste rozepsal o Tai-Ti, neskoncim nikdy. Takze preju hezke odpoledne.
tokugawa
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Chrást u Plzně

Příspěvekod sun » úte 08. črc, 2003 15:05

Nemyslím, že by byla agresivita všeobecně špatná. Důležité je si ji uvědomovat a naučit se s ní pracovat. Každý ji má a soupeři stačí najít spouštěcí mechanismus. Její záměrné vyvolávání se používá v každém sportu, soupeř je pak více náchylný k chybám.
Studium bojového umění ovšem není sport a jde o to sám sebe poznat. Tím že o tom přemýšlíme, bavíme se, tak sami sebe poznáváme. Taiji se tím od jiných stylů určitě neliší, jen má prostě jiný přístup k tréninku. Nemyslím si, že by přívlastek "zdravotní" bylo hanlivé. Většina mistrů tvrdí, že právě to je ten cíl u studia bojových umění. Když budu mluvit pouze za styl taiji, který cvičím, tak se domnívám, že dlouho trvá než cvičenec své tělo připraví, tak, aby vůbec chápal, o čem to taiji je. Aby vytvořil v těle příslušné vlastnosti a byl schopen začít taiji studovat. Bez toho je nesmyslné dělat nějaké bojové záležitosti a rovněž je nesmyslné mluvit o nějaké výrazném vlivu na zdraví. Ke všemu se člověk musí propracovat, trpělivě a pečlivě nejlepe pod vedením znalého mistra. Čímž se zároveň snižuje případná agresivita a čím více se žáci procvičují ke stejnému chápání věcí, tak nastupuje chuť příjít věcem na kloub a ta vyžaduje spolupráci nikoliv boj. Těžko se tak složité věci učí pod stresem. Někdo může namítnout, jak se naučit bojovat, bez boje. Ovšem vše má svůj čas. Řekl bych to tahle, v mládí jsem se naučil tenis a rekreačně docela dobře, ovšem dnes po pár letech cvičení taiji, kdybych si chtěl zahrát můžu se jej učit znova mé pohyby vycházejí již trochu z jiných principů než dřív a hrát prostě neumím. To stejné by bylo s bojovými aplikacemi. Naučil bych se je, driloval, ale pokud bych se cvičením (sestavy, stáním v pozicích) náhodou dopracoval k jiným principům, tak bych se mohl začít učit aplikace znovu. Ovšem takhle to není, kdo cvičí aplikace a dokonce je driluje a nemá zvládnuté principy pohybu v taiji, tak se docvičí někam jinam, ale taiji to nebude. Takže na takových trénincích převažuje agresivita nad touhou studovat detaily a principy pohybu. Pramení to z nevědomosti a touhy zakrývat tuto nevědomost býti lepším v aplikacích neboli v tzv. bojování. Pokud máš tedy problémy s agresivitou je to zcela normální, ovšem je skvělé, že si to dokážeš přiznat a pracovat na tom. Není to zcela běžné.
sun
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod WICKING » stř 09. črc, 2003 9:44

Dulezity je si uvedomit, ze jsem agresivni a hlavne s tim chtit pracovat. Ono se cloveku casto nechce. A navic neni to tak, ze BU nutne vypestuje agresivitu v jedinci. Spis hezky ukaze co v tobe uz dlouho pekne zahniva :)
No a osoba ucitele je velice dulezita, ale to vzdy.
WICKING
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte 03. čer, 2003 23:00


Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků

cron