Jak čelit strachu v sebeobranné situaci?

krev, pot, slzy a adrenalin - na ulici neplatí fair play!

Příspěvekod Virgee » sob 19. bře, 2005 19:34

Není to v bojových uměních(sportech), ale v přístupu, jakým se to které umění cvičí, lidmi, jací jej trénují,... To už tady zaznělo mnohokrát.

Lidí, ktří trénují MT, (kick)box,... - už od přírody to bývají ve většině případů bijci. Krom toho, jsou to umění jednoduchá (čímž nemyslím špatná, naopak), takže pár technik a konceptů a hlavně vybouchat, což je k nezaplacení, kontakt vám nic nevynahradí a jistě top pracuje i s psychickou.

Umění "technická" se právě zabývají onou technikou, existuje tam noho krásných pohybů, chytrých, efektivních, ale přeci jen někdy mnoho. Lidé, kteří cvičívají takovéto styly sice také třeba chtějí být schopni bojovat, ale přistupují ktomu jakýmsi jemnějším způsobem, jde jim o techniku, efektivnost(XYboxerům taky, já vím,...). Problém je právě v množství a neuniverzálnosti technik a také ve stylu jejich nácviku. Ve většině bojových umění je málo konfrontace, jsou silně vzdálena realitě a klade se důraz na "hezké" zvládnutí protivníka.
®ivot je boj /// http://virgee.wz.cz/
Virgee
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 313
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00

 

Příspěvekod marvin » ned 20. bře, 2005 0:24

napisal si to pekne, ale toto tu pochopi naozaj malokto ;(
marvin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 996
Registrován: úte 22. dub, 2003 23:00

Příspěvekod Virgee » ned 20. bře, 2005 18:43

Ukropcany - naprosto souhlasím s reakcí na můj příspěvek, box je technické umění ve smyslu kvality, ne kvantity. ©patně jsem to asi vyjádřil, jak je mým nedobrým zvykem.
Myslím si, že kvalita techniky boxerů apod. je obrovská, protože se věnují několika málo technikám stále dokola, takže je zvládnou mnohem lépe, než cvičenci BU , kteří mají sice třeba 50x víc technik, ale tím pádem také 50x míň času a praxe na každou.
®ivot je boj /// http://virgee.wz.cz/
Virgee
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 313
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00

Příspěvekod Krokac » pon 06. čer, 2005 9:43

Mňo budu teď reagovat na původní dotaz. Kvůli, kterému bylo založeno tohle fórum. Nejsem boxer, tak se nebudu vměšovat. Preferuji jiný styl.

K tomu, aby si byl připraven na to, že se nestane zaleknuti, zaskočení ... . Dle mě neexistuje žádná metoda než Hodíme Tě do vody a plav. Je dobré dělat bojové umění či sport. To ano, ale stejně pokud nemáš techniky zažité a naučíš se jich jen pár na páskování a pak je zapomeneš můžeš nosit 5 dan a budeš umět ho... .

Bojové umění či sport, když budeš dělat poctivě a budeš trénovat i doma nejen na tréninku, tak v realu docílíš toho, že budeš mít větší pocit jistoty a sebevědomí. Ale jinak nic. I to se může zvrtnout. Prostě záleží na tom jaká si povaha a jak moc dokážeš čelit krizi.

Pokud si chceš sáhnout na dno svých sil ? tak se přihlas na kurz PRÁDNINOVÉ ©KOLY LIPNICE Kurzy vedou zkušení psychologové atd. Nastíní Ti takovou situaci, že si budeš myslet, že to ani není součástí kurzu, že se to prostě vyskytlůo a ty to musíš řešit !!! Jestli zvládneš tady tento kurz a budeš vědět, že si v situacích věděl co dělat pak bravo a můžeš si říct, že máš realnou šanci "přežít".
Bojovat se musí se ctí, houževnatě, chytře, ale nikdy ne zakaždou cenu !!!

http://mtulak.sweb.cz
Krokac
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 181
Registrován: ned 05. čer, 2005 23:00

Příspěvekod Dark » pon 18. črc, 2005 20:10

Na téma strachu při napadení na ulici se sešla pěkná řádka zajímavých příspěvků. Já s tímto problémem v minulosti taky bojoval a znal jsem v podstatě všechny tyto teorie ale stejně mě to nebylo nic platné.
Když jsem začínal dělat na vyhazovače tak jsem měl respekt třeba k opilcům nebo impozantním gorilám a měl hrůzu z toho, že budu muset sám zasáhnout proti skupince skinheads nebo jiným agresivním partám. V takovém rozpoložení je jasné, že moje první zásahy nedopadly příliš dobře takže jsem měl chuť to v tomto oboru zabalit. Zůstal jsem jenom proto abych zjistil kde sakra dělám chybu. Vždyť jsem měl za sebou spoustu let tréninku BU a mělo by to být někde znát.
Ještě párkrát jsem dostal na budku a najednou se něco změnilo – sám nevím co. Ten tak svazující strach a obavy zmizely a já konečně začal používat to co umím dokonce začal těšit na další konfrontaci. Po několika letech jsem najednou zjistil že do akce nejdu ani s původním strachem ani s následným nadšením ale prostě šel jsem dělat svoji práci – dostavila se rutina.
Na základě své zkušenosti musím souhlasit pouze s příspěvkem od krokace – skočit do vody a plavat.
Dark
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob 09. črc, 2005 23:00

Příspěvekod Jendis » pon 18. črc, 2005 20:46

No super....hlavně,že jsi se "našel".... :wink: Já jsem dělal to,o čem jsem tu psal a také nikdy žádný problém.....každej holt potřebuje něco. :wink: 8)
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Krokac » pon 18. črc, 2005 22:07

Dark píše:Na téma strachu při napadení na ulici se sešla pěkná řádka zajímavých příspěvků. Já s tímto problémem v minulosti taky bojoval a znal jsem v podstatě všechny tyto teorie ale stejně mě to nebylo nic platné.
Když jsem začínal dělat na vyhazovače tak jsem měl respekt třeba k opilcům nebo impozantním gorilám a měl hrůzu z toho, že budu muset sám zasáhnout proti skupince skinheads nebo jiným agresivním partám. V takovém rozpoložení je jasné, že moje první zásahy nedopadly příliš dobře takže jsem měl chuť to v tomto oboru zabalit. Zůstal jsem jenom proto abych zjistil kde sakra dělám chybu. Vždyť jsem měl za sebou spoustu let tréninku BU a mělo by to být někde znát.
Ještě párkrát jsem dostal na budku a najednou se něco změnilo – sám nevím co. Ten tak svazující strach a obavy zmizely a já konečně začal používat to co umím dokonce začal těšit na další konfrontaci. Po několika letech jsem najednou zjistil že do akce nejdu ani s původním strachem ani s následným nadšením ale prostě šel jsem dělat svoji práci – dostavila se rutina.
Na základě své zkušenosti musím souhlasit pouze s příspěvkem od krokace – skočit do vody a plavat.


souhlas dobrý názor, ale jak říkal Jendis. Každý potřebuje něco jiného. Ovšem u tvé zkušenosti si myslím, že kdyby si chtěl někdo získat jistotu a stratit strach, tak tahle tvá metoda bude v 90% platit. Nic méně já u sebe pozoruji, že když je dlouho pauza, tak ten pocit jistoty strácím. Nastává u mě v krku jakoby takový "hustý žvanec" který prostě nemůžu spolknout. Ale dokážu už to překonávat a rychle na to zapomenout. Bohužel nemůžu říct, že to mám zažité jako rutinu. A navíc jsem se nesetkal úplně s každou váhovou kategorií. Takže mi zkušenosti chybí, ale nemohu říct, že bych neměl žádné.

PS: dobrej přízpěvek z praxe a žádný blábol. Takových by tu mělo bejt víc !!!
Bojovat se musí se ctí, houževnatě, chytře, ale nikdy ne zakaždou cenu !!!

http://mtulak.sweb.cz
Krokac
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 181
Registrován: ned 05. čer, 2005 23:00

Příspěvekod Jendis » úte 19. črc, 2005 7:21

Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Dark » úte 19. črc, 2005 12:58

Krokac: Nic méně já u sebe pozoruji, že když je dlouho pauza, tak ten pocit jistoty ztrácím.


Je zajímavé, že mám podobnou zkušenost jako Krokac. Pár let už vyhazovače nedělám. Takže když jsem loni měl po nějaké přestávce konflikt s jedním grázlem byl jsem v akci zatraceně nejistý. Snad proto, že se to událo nečekaně a strašně rychle udělal jsem i pár chyb a jen díky tomu, že protivník byl znatelně horší než já jsem to ustál. Když ale asi po dvou hodinách si ten dotyčný dovedl své tři kamarády – což jsem čekal – byl jsem připravený je zničit. K ničemu nedošlo - přece jen jsem známá firma - ale pro mě to je další zajímavá zkušenost.
Uvědomil jsem si jak rychle člověk ztrácí jednou nabyté reflexi ale také jak rychle je opět nabývá. Tedy pokud je někdy měl.

Asi nepotěším příznivce BU. BU jsem trénoval bez přestávky ale na udržení „zabijáckých“ instinktů to jaksi nestačilo.
Dark
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob 09. črc, 2005 23:00

Příspěvekod Krokac » úte 19. črc, 2005 13:05

Podle mě to je jako když vyjedeš do zahraničí a musíš používat jejich řeč. Jsi tam třeba půl roku a mluvíš plynule a skoro bez chyb. Vrátiš se pak domů a velmi rychle se aklimatizuješ zase zpět. No a řeč když nepoužíváš, tak v ní taky stratíš nejistotu.
Bojovat se musí se ctí, houževnatě, chytře, ale nikdy ne zakaždou cenu !!!

http://mtulak.sweb.cz
Krokac
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 181
Registrován: ned 05. čer, 2005 23:00

Příspěvekod Dark » úte 19. črc, 2005 13:29

Chápu kam míříš. Ze zahraničí dojedeš s plynulou znalostí řeči a najednou po pár měsících kdy onen jazyk nepoužíváš přestáváš automaticky reagovat naučenými frázemi, musíš si je vybavovat, přemýšlet – dostaví se nejistota. Pak ale vyjedeš znovu za hranice a za nepatrnou dobu jsi tam kde jsi už kdysi byl. Začneš přemýšlet v cizím jazyku a vrátí se schopnost naň automaticky reagovat. Navrátí se ztracená jistota.
Řekl bych, že toto přirovnání se dá bez obav aplikovat i na ztrátu a nacházení bojových instinktů o kterých je řeč.
Dark
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob 09. črc, 2005 23:00

Příspěvekod Krokac » úte 19. črc, 2005 13:50

jo jo, souhlasím s tebou. :) 8)
Bojovat se musí se ctí, houževnatě, chytře, ale nikdy ne zakaždou cenu !!!

http://mtulak.sweb.cz
Krokac
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 181
Registrován: ned 05. čer, 2005 23:00

Příspěvekod Jendis » úte 19. črc, 2005 13:54

Dark píše:

Asi nepotěším příznivce BU. BU jsem trénoval bez přestávky ale na udržení „zabijáckých“ instinktů to jaksi nestačilo.


Jo...přesně o tom neustále mluvím.....jenže musíš brát také v potaz,že třeba Miro cvičí přímo u zdroje a u opravdových "Čínských děduškov(jak by řekl Ukropčány)"....tam je to cvičení možná o něčem jiném.....nikomu se neznaším oponovat,prostě každej máme nějakou zkušenost,ze které pak vycházíme :wink: :idea:
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Dark » úte 19. črc, 2005 14:28

Jendis

Tak nevím jestli to s tím cvičením u opravdových "Čínských děduškov“ myslíš vážně a nebo ironicky. Já kdybych si mohl vybrat třeba mezi českým mistrem kung – fu a mezi nějakým zkušeným hospodským rváčem. Vždy bych si to raději rozdal s mistrem kung - fu.
[/b]
Dark
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob 09. črc, 2005 23:00

Příspěvekod Jendis » úte 19. črc, 2005 14:33

Dark píše:Jendis

Tak nevím jestli to s tím cvičením u opravdových "Čínských děduškov“ myslíš vážně a nebo ironicky. Já kdybych si mohl vybrat třeba mezi českým mistrem kung – fu a mezi nějakým zkušeným hospodským rváčem. Vždy bych si to raději rozdal s mistrem kung - fu.
[/b]


Člověče,myslím to vážně..(Miro cvičí na Taiwanu...mám ten pocit)....a Tvá volba by v některých případech byla špatná :wink:
Fakt jsou už i v republice velmi šikovní šikulové.... :wink: 8)

Třeba já bych si to nerozdal ani s jedním,pokud bych se tomu mohl vyhnout...a když se tomu nedá vyhnout,je to jedno.
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Dark » úte 19. črc, 2005 15:05

Snad bude výuka přímo u zdroje lepší než je obvykle u nás ale i tak je tady otázka zda je možné samotným tréninkem dosáhnout vrcholu.

Já si myslím, že nikdo kdo neprojde bojem na život a na smrt nemůže si být jistý jak dopadne v reálném boji. Ta strašlivá psychická zátěž co na člověka dolehne když si uvědomí, že protivník půjde po tobě i když si na zemi a vzdáváš se, že tě bude mlátit do bezvědomí a i potom je strašlivá. Kdo tímto neprošel asi nepochopí.

Dřív, ve starých nezkažených časech :)asijští mistři stavěli své žáky před závěrečnou zkoušku kdy šlo skutečně život. Pokud žák zemřel žádná škoda byl špatný student. Když ale přežil mohl si být mistr jistý, že tento žák pravděpodobně přežije všechno a dál bude šířit jeho dobré jméno.
Dnes dostane žák na závěr od svého mistra pouze dobrou radu: „Vyhýbej se boji, bud· jako tráva ve větru, ohýbej se.“
Na základě těchto faktů proto musím opět prohlásit, že žádný adept BU bez zkušenosti s reálným bojem pro mě nic neznamená.
:wink:
Dark
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob 09. črc, 2005 23:00

Příspěvekod Jendis » úte 19. črc, 2005 15:08

Ale no tak...každej cvičí kvůli něčemu jinému,tak nech na hlavě... :wink:

Jinak...právě,kdo tím neprošel,ten nepochopí....a kdo tím prošel.....ten o tom moc nemluví....tohle musí každej zažít na vlastní kůži.Tu zkušenost nijak nepřeneseš......bohužel.
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Virgee » úte 19. črc, 2005 15:11

Dark píše:Dřív, ve starých nezkažených časech asijští mistři stavěli své žáky před závěrečnou zkoušku kdy šlo skutečně život. Pokud žák zemřel žádná škoda byl špatný student.

Blbost
®ivot je boj /// http://virgee.wz.cz/
Virgee
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 313
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00

Příspěvekod Dark » úte 19. črc, 2005 15:19

Virgee:
Blbost


Blbost

:wink:
Dark
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob 09. črc, 2005 23:00

Příspěvekod Anonymní » úte 19. črc, 2005 15:31

Dark píše:Virgee:
Blbost


Blbost

:wink:

4 Dark: Esi by nebylo lepší říct, kdes k týhle informaci přišel. V kině?
___
Jox
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

PředchozíDalší

Zpět na sebeobrana, streetfighting a reálný boj...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků