Chin-na

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Chin-na

Příspěvekod DMC » stř 27. srp, 2003 13:01

Chtel bych nadhodit jedno tema, ktere me osobne zajima - jakou roli hraji v kung-fu techniky Chin-na (Kam-na)?

Treba konkretne v tom "vasem" stylu. Je to neco cim si kratite cas na treninku s tim, ze to stejne nepouzijete? Nebo je cvicite jako "humanni" alternativu k uderum, ev. pro kontrolu podnapilych individui? Nebo se jedna o integralni soucast stylu, ktera splyne s udery, a cini je jeste nicivejsimi ?
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

 

Příspěvekod Anonymní » stř 27. srp, 2003 13:32

Hungga gungfu: techniky uchopu, pak a drzení (na) patri mezi 4 zakladni druhy ofenzivnic technik stylu Hungga - zbyle 3 jsou základní kopy (tek), udery (da) a zápasnické techniky (syut).

uchopove a pakové techniky/kontratechniky stylu Hungga (Hungga kam na) zahrnuji zakladni cviceni "dovednostnich" aspektu (metody posilovani prstu, uchopu atd.) a techniky ze 4 zakladnich kategorii technik kam na:

fan gan ("trhani slach")
cho gwat ("vykloubeni a lamani")
bai hei ("zapeceteni dechu" - tj. skrceni, vyrazeni dechu, destrukce hrtanu... )
dim yut ("utoky na vitalni body")
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod SianLang » stř 27. srp, 2003 13:40

Kdepak "kamna"! Můj Si-fu topí plynem... :lol:
SianLang
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 83
Registrován: stř 04. čer, 2003 23:00

Příspěvekod yingjowpai » čtv 28. srp, 2003 10:25

Asi by se těžko hledal kung fu styl, jehož integrální složkou kam na (qin na) není. Ying Jaau Faan Zi Mun není vyjjímkou, naopak původní systém vychází z technik 108 rukou generála Ngok Fei (Yue Fei) a to je v podstatě vše kam na.
yingjowpai
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 82
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00

Příspěvekod DMC » čtv 28. srp, 2003 13:42

Dik za odpoved.
Uz jsem totiz parkrat slysel/cetl nazor, ze techniky Chin-na (hlave paky) se spis hodi ke kontrole protivnika, ktereho nechcete zranit; ze jsou komplikovanejsi,mene spolehlive a nehodi se pro boj s vice lidmi blablabla, a tudiz ze Chin-na neni rovnocenna technika s udery a hody.
(A nebylo to od nejakych ignorantu, ale od pomerne respektovanych lidi)
Naopak jinde se clovek muze docist, ze Chin-na je "jadro" mnoha stylu kungfu.
Zda se, ze prinejmensim u Hung ga a Ying jaau si jedna o tento druhy pripad...nemylim-li se.

PM: Trhani slach, to zni zajimave :-) To je pri pakach, nebo jenom tak neco chytnes a utrhnes? :-)
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 28. srp, 2003 14:20

qin na (kant. kam na;-) techniky:

...se spis hodi ke kontrole protivnika, ktereho nechcete zranit
muze byt, ovsem ne vzdy; v Hungga se paky vetsinou neprovadi taneckovym zpusobem jako v parodiich na aikido, ale rychle, vybusne, s "ging" (rychlou, koncentrovanou silou) - pomale nefunguji, jelikoz se souper bud staci prizpusobit, nebo ti dat pesti.

...ze jsou komplikovanejsi
techniky jsou relativne jednoduche, nekomplikovane

...mene spolehlive atd.
jde prave o to, ze se jedna o jedne z typu ofenzivnich technik, jak jsem zduraznil v prvnim prispevku (tek, da, syut, na), a ty se kombinuji - nechces do soupere jen bouchat (box), kopat (taekwondo), zapasit s nim (zapas) nebo ho pacit (aikido) - vsechny 4 typy technik se kombinuji a doplnuji.

...jadro Hungga gungfu

ne, to urcite ne, jednou ze soucasti.

...trhani slach
"fan" znamen a "oddelit", "gan" je slacha, sval, vaziva.... ony 4 typy kam na technik se casto prekryvaji, takze ano, bud pri pakach (kdy se krome vykloubeni zpretrhaji slachy, upony a svaly), tak pri uchopovych technikach (zaryti prstu - treba do slach pod zapestim, tricepsu, "kridel", trapez... , trhani usi, nosu... ) ...ale jeste mi nikdy v ruce nic nezustalo a ani jsem neslysel, ze by nekomu zustalo.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod DMC » čtv 28. srp, 2003 19:27

...se spis hodi ke kontrole protivnika, ktereho nechcete zranit
muze byt, ovsem ne vzdy; v Hungga se paky vetsinou neprovadi taneckovym zpusobem jako v parodiich na aikido, ale rychle, vybusne, s "ging" (rychlou, koncentrovanou silou) - pomale nefunguji, jelikoz se souper bud staci prizpusobit, nebo ti dat pesti.


To mi pripomina zajimavou vec, kterou jsem kdysi cetl v jedne knizce o Chin-na napsane cinskym instruktorem - ze pri "kontrolnich technikach" Chin-na se nejprve protivnikovi zlomi kloub a az potom ho skrz ten poskozeny kloub kontrolujes pakou :-)

...ze jsou komplikovanejsi
techniky jsou relativne jednoduche, nekomplikovane

V tomto pripade melo byt "ve srovnani s udery", ale jinak ok.

fan" znamen a "oddelit", "gan" je slacha, sval, vaziva.... ony 4 typy kam na technik se casto prekryvaji, takze ano, bud pri pakach (kdy se krome vykloubeni zpretrhaji slachy, upony a svaly), tak pri uchopovych technikach (zaryti prstu - treba do slach pod zapestim, tricepsu, "kridel", trapez...


To zni hodne zajimave. Co je cilem takoveho utoku uchopem - "jenom" zpusobit bolest poskozenim slach, nebo je mozne takovym zpusobem uplne vyradit ten dany sval (resp.koncetinu) z boje?

U prsnich svalu nebo kridel bych si to docela dovedl predstavit...u zapesti se tak daji chytit slachy na malikove hrane predlokti? A co ten triceps?


...ale jeste mi nikdy v ruce nic nezustalo a ani jsem neslysel, ze by nekomu zustalo.

Zase az tak vazne jsem to trhani nemyslel :-)

Tak me napada, nechtel bys treba nekdy napsat o Hung ga Kam na clanek? Je to dost zajimava tematika (teda pro me) :wink:
Hlavne ale at to neni o topnych telesech :-)
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Anonymní » pát 29. srp, 2003 10:32

...pri "kontrolnich technikach" Chin-na se nejprve protivnikovi zlomi kloub a az potom ho skrz ten poskozeny kloub kontrolujes pakou...
- muzes, nemusis - sam si urcujes, kolik tam das sily, a kdyz to nejde, prejdes do jine pakove techniky, nebo (a to casteji) ho kopnes, prastis a tak. spise mi slo o to, ze cosi jako pomale paky moc nefunguje - kdyz si to tak vezmes, na radu kam na technik potrebujes ruce 2, souper ma jednu porad volnou. je treba take procvicovat taktiku pouziti pak (zname "navolneni"), pozici tela a praci nohou (aby te nemohl prastit volnou rukou, kopnout... )

...je cilem takoveho utoku uchopem - "jenom" zpusobit bolest poskozenim slach, nebo je mozne takovym zpusobem uplne vyradit ten dany sval (resp.koncetinu) z boje?
- de facto je to skoro to same - staci, kdyz souper pocituje velkou bolest, a v tu chvili ma o jednu zbran min, a ty o jednu vic. neni treba ji vyradit "uplne" staci - na par sekund - a tech par sekund ho zasobujes destem kopu, uderu atd.
zapesti - pod zapestim, jako kdyz chytas souperovu ruku, ale chytas ho tak, ze tam zaryjes prsty. HG chyta temer vzdy takhle. triceps - no, jak to napsat... to se musi videt, nejlepe zazit. zduraznuju, ze k technice (faat) je dulezite mit dovednost (gung) - se slabymi prsty jsou vsechny kam na techniky nanic, proto velka cast treninku je venovana cviceni "gung". technik je par, a jako ve vsem, jde spise o principy nez techniky

...clanek
mno, uvidime

PM
http://www.hungga.org
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00


Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků