Meditace a bojova umeni

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

Meditace a bojova umeni

Příspěvekod Riverman » stř 01. čer, 2005 10:13

Je podle vas dulezita meditace v bojovych umenich v dnesni dobe?...a venujete se ji?
"Je lepší každý den udělat pět kliků, než každý den neudělat patnáct."
Riverman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 375
Registrován: stř 22. zář, 2004 23:00
Bydliště: Brno

 

Příspěvekod tekki » stř 01. čer, 2005 10:52

Pride na to ake BU robis. Podla mojho nazoru take aikido, kendo, iaido... Na druhu stranu kickboxeri ani bojovnici Muay Thai nemedituju.
Ja tiez nemeditujem, lebo to neviem :(
Ozaj co je spravna meditacia :?: :?: :?:
tekki
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 108
Registrován: úte 21. zář, 2004 23:00
Bydliště: Nitra

Příspěvekod Riverman » stř 01. čer, 2005 10:58

nemyslim si, ze je podstatne jake bojove umeni clovek cvici...spis me zajima jestli je to od urcite urovne nutnost jak se dostat dale nebo ne
"Je lepší každý den udělat pět kliků, než každý den neudělat patnáct."
Riverman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 375
Registrován: stř 22. zář, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod tekki » stř 01. čer, 2005 11:10

Ak chces byt majstrom tak to nutnost asi bude, s vynimkou boxu a kickboxu - to nejsu BU. Jak daleko sa dostat - to budu musiet odpovedat skusenejsi ludia nez ja 8)
tekki
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 108
Registrován: úte 21. zář, 2004 23:00
Bydliště: Nitra

Příspěvekod josefmlady » stř 01. čer, 2005 13:56

rozjímání, hloubání, přemítání....tak tohle mi vyjel slovník při zadání slova meditace. Pokud z toho výjdu, pak musím říct, že bez těchto aktivit se dostaneš jen do určitého bodu. Pokud je pro mně mistr BU člověk, který se snaží o tělesnou a duševní dokonalost, pak je jistě meditace nutností.
josefmlady
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 167
Registrován: stř 09. bře, 2005 0:00

Příspěvekod Anonymní » stř 01. čer, 2005 16:55

tekki píše:Pride na to ake BU robis. Podla mojho nazoru take aikido, kendo, iaido... Na druhu stranu kickboxeri ani bojovnici Muay Thai nemedituju.


MT pochází z Thaiska,kde je hlavní naboženství budhismus.Divil bych se,že by tam bojovníci nemeditovali.U nas v Evropě mě to nepřekvapuje.
Co takhle autohypnoza nebo autogenní trénink to má k meditaci blízko?.Stejně tak různá relaxační cvičení,kterými sportovci procházejí.To vše má velmi blízko k meditaci jen to nezní tak východně
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

ztráta

Příspěvekod Anonymní » čtv 02. čer, 2005 12:48

Ztráta času.
V noci v posteli se dají dělat mnohem zajímavější věci. :lol:
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Dle

Příspěvekod Anonymní » čtv 02. čer, 2005 22:29

Dle mého odborného posouzení je toto zcela zřejmě jistý druh tantrické meditace vyučovaný těmi nejtajnějšími školami kámásútry. Pravděpodobně jsi zasvěcencem vysokého stupně a jenom si tu z nás děláš prdel :D
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Krokac » čtv 09. čer, 2005 10:41

Lidičky, musí se rozlišovat. Meditace, koncentrace a relaxace.

Relaxace: To jsou chvíle, kdy vy odpočíváte a může to být i aktivní odpočinek !!!

koncentrace: Jste např. jen vy a přiroda, kdy zavřete oči a nasloucháte ji, kdy si čistíte mysl a provádite dechová cvičení atd.

meditace: je stav, kterého dosáhnete až po několikaletém tréninku. Kdy začínate chápat hlubší souvislosti s cvičením, které děláte, životem, je to i otázkou víry ... . Sám vám to nedokážu pořádně vysvětlit.

Zkrátka meditovat nemůže každý. Lépe řečeno může, ale mnoho lidí toho nedosáhne, protože buď se tomu nevěnují tak jak mají nebo to vzdají !!!
Bojovat se musí se ctí, houževnatě, chytře, ale nikdy ne zakaždou cenu !!!

http://mtulak.sweb.cz
Krokac
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 181
Registrován: ned 05. čer, 2005 23:00

Příspěvekod MartinMartin » čtv 09. čer, 2005 19:51

Ja bych rekl,ze i koncentrace je aktivni proces na kterem se musi pracovat a koncentrace muze kdykoliv prejit v meditaci. Alespon tak jsem to slysel. :wink:
MartinMartin
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 82
Registrován: ned 30. lis, 2003 0:00
Bydliště: Praha

 

Příspěvekod Krokac » čtv 09. čer, 2005 21:24

Těžko říct, chtělo by to někoho, kdo tím už prošel. Jen jsem napsal svůj názor a pohlede na věc. Ale pokud někdo nastolí rozumnou konstruktivní kritiku a vysvětlí to nám všem bude fajn :)
Bojovat se musí se ctí, houževnatě, chytře, ale nikdy ne zakaždou cenu !!!

http://mtulak.sweb.cz
Krokac
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 181
Registrován: ned 05. čer, 2005 23:00

Příspěvekod Riverman » pát 10. čer, 2005 9:27

no ja se moc meditacim nevenuju (ale pomalu k tomu smeruju), mam trochu problem s kolenem tak ho nechci zatezovat v nejakych pozicich v sedu nicmene kazdej den pred spanim tak 15-20 min. relaxuju...lezim, dycham, na nic nemyslim a nechavam vsechny myslenky volne plynout...je to hrozne prijemnej pocit, prestavam si uvedomovat telo, stava se celistvou hmotou... a v hlave mam chvily klid...vylozene se na to kazdej den tesim:)
"Je lepší každý den udělat pět kliků, než každý den neudělat patnáct."
Riverman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 375
Registrován: stř 22. zář, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Krokac » pát 10. čer, 2005 9:37

No to je super, já dělám něco podobného. Bohužel né pravidelně poněvač chodím všelijak pozdě domů. A v 23h se mi fakt už nechce.

Ty to provádíš před spaním ? To já bych při té koncentraci i po 10 min usnul a meditoval bych až do rána. :D Seš fakt dobrej, že se z toho probereš.
Bojovat se musí se ctí, houževnatě, chytře, ale nikdy ne zakaždou cenu !!!

http://mtulak.sweb.cz
Krokac
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 181
Registrován: ned 05. čer, 2005 23:00

Meditace a BU

Příspěvekod Anonymní » pát 17. čer, 2005 2:13

Pekny den preji
co je mi malicko zahadou je jakou mate vlastne predstavu o prinosu meditace do cviceni BU.
Asi to nebude o tom ze by manik z Thai Boxu hodku zamedil, pak hup, a rozprasil oponenta po vsech 4 rozich a nadelal z nej dva maly.
Ne ze bych byl tak daleko, ale mam trosku pocit ze by to spis vedlo k potrebe zvazit nakolik smysluplna ta cinnost (otloukani si hlav a tela mezi provazama za nadseneho prihlizeni divactva?:)) vlastne je.

Moje predstava (a neni ciste z me hlavy) je asi takova, ze bojovnik (v dobe kdy BU bylo o praktickem pouziti pro preziti), po letech cviceni a boju a meditace pokroci natolik, ze je schopny (napriklad) predvidat tah protivnika s jistym predstihem. Zaroven vsak pokroci natolik, ze kdyz uz dokaze odhadnout predem ze by ke konfliktu mohlo dojit, dokaze se mu take efektivne vyhnout ....... a tady pak BU prestava byt o boji.

Jenze co potom v dobe kdy nektera BU nejsou o zpusobu jak obstat v konfliktu, ale o sportovnim uspechu? Muze vam meditace prinest vetsi sportovni uspechy? (To jiste ano, ale dava to smysl?)

Myslim si ze meditace muze byt velmi vhodna v pripade ze BU je vnimana jako cesta, rozvijejici kvality osobnosti cviciho, a ne jako sport kde dulezite je bodovat a "byt nejlepsi".

To River - smim se zeptat jake BU cvicis?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Riverman » pát 17. čer, 2005 8:35

Krokac píše:No to je super, já dělám něco podobného. Bohužel né pravidelně poněvač chodím všelijak pozdě domů. A v 23h se mi fakt už nechce.

Ty to provádíš před spaním ? To já bych při té koncentraci i po 10 min usnul a meditoval bych až do rána. :D Seš fakt dobrej, že se z toho probereš.


no vetsinou usnu, ale to me nijak nevadi...je docela fajn pocit uvedomovat si jak se pomalu posunujes k te hranici, kde vypnes a usnes:)....
"Je lepší každý den udělat pět kliků, než každý den neudělat patnáct."
Riverman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 375
Registrován: stř 22. zář, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Re: Meditace a BU

Příspěvekod Riverman » pát 17. čer, 2005 9:14

Paaaaaaja píše:Pekny den preji
co je mi malicko zahadou je jakou mate vlastne predstavu o prinosu meditace do cviceni BU.
Asi to nebude o tom ze by manik z Thai Boxu hodku zamedil, pak hup, a rozprasil oponenta po vsech 4 rozich a nadelal z nej dva maly.
Ne ze bych byl tak daleko, ale mam trosku pocit ze by to spis vedlo k potrebe zvazit nakolik smysluplna ta cinnost (otloukani si hlav a tela mezi provazama za nadseneho prihlizeni divactva?:)) vlastne je.

Moje predstava (a neni ciste z me hlavy) je asi takova, ze bojovnik (v dobe kdy BU bylo o praktickem pouziti pro preziti), po letech cviceni a boju a meditace pokroci natolik, ze je schopny (napriklad) predvidat tah protivnika s jistym predstihem. Zaroven vsak pokroci natolik, ze kdyz uz dokaze odhadnout predem ze by ke konfliktu mohlo dojit, dokaze se mu take efektivne vyhnout ....... a tady pak BU prestava byt o boji.

Jenze co potom v dobe kdy nektera BU nejsou o zpusobu jak obstat v konfliktu, ale o sportovnim uspechu? Muze vam meditace prinest vetsi sportovni uspechy? (To jiste ano, ale dava to smysl?)

Myslim si ze meditace muze byt velmi vhodna v pripade ze BU je vnimana jako cesta, rozvijejici kvality osobnosti cviciho, a ne jako sport kde dulezite je bodovat a "byt nejlepsi".

To River - smim se zeptat jake BU cvicis?


mam pocit, ze prinos meditace v boj. umenich je v tom, ze cloveka proste zklidnuje, nuti ho o sobe premyslet jinak nez jako o zabijakovi, posunuje ho k te "duchovnejsi a filozofictejsii" casti boj. umeni...diky tomu pak muze resit konflikty jinak, v klidu (kdyz to jde, kdyz ne tak proste musi vyhrat)...

tvoje predstava o bojovnikovi, ktery leta cvici a dosahne urovne, kdy je schopen "predvidat" je jiste spravna....ale rekl bych to prave naopak, ta schopnost odhadovat a resit situace vyhnutim se boji, je prave to bojove umeni a nejvetsi ideal boje samotneho...aspon pro me

sportovni uspech vs. obstat v konfliktu...chodim ted asi druhej mesic mimo jine na thai box a obcas vidim nebo sparuju s lidima co jezdi po soutezich a jsou to hodne uspesni reprezentanti a muzu ti rict, ze maji 100x vetsi kondicku nez ja (a vetsina lidi co znam), daleko tvrdsi, rychlejsi a uvolnenejsi udery a kopy a hlavne odhad a "cteni" soupere...proste potkat takovyho "sportovce" na ulici a dostat se do konfliktu tak si ani neskrtnu, pokud bych nemel hooodne velky stesti....to je ciste po bojove strance, charaktery tech lidi neresim, neznam je...vim jen to, ze postupujou pomalu od zakladnich pohybu nahoru a moc nekecaji a o to vic makaji...coz je pruser vetsiny jinych skol, kde se s oblibou listuje vysokoskolskyma skriptama bez znalosti stredni skoly (nekdy i zakladky)

cvicim neco pres 6 let chen taiji, k tomu jsem delal sandu a ted chodim jako bokovku na ten thai box...krasne se to doplnuje, ale priorita je taiji
"Je lepší každý den udělat pět kliků, než každý den neudělat patnáct."
Riverman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 375
Registrován: stř 22. zář, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Re: Meditace a BU

Příspěvekod lokwon » pát 17. čer, 2005 9:23

Podle toho, co tu někteří píší začínám mít pocit, že diskutujete o něčem, co jste nikdy nezkusili. Mám obavu, že přínos meditace je trochu slabší, než-li si mnozí z lidí představují. Přesto podstatou meditace je bdělost - žádný mysticismus, ale pouhá pozornost a sebeovládání (v dnešní době tak často přehlížené). Meditace je duševním a duchovním rozvojem osobnosti. Pokud si někdo myslí, že díky ní zrychlí své kopy, je na omylu. Přesto je pravdou, že mezi meditací (duchovní složkou) a fyzickým tréninkem je úzká vazba a díky rozvoji jedné složky můžete kvalitativně vylepšit i druhou. Bohužel, dnešní bojová umění a bojové systémy jsou stále pod časovým tlakem a díky tomu tento seberozvoj není veden v jednotlivých dojó (přirozeně, protože za každou minutu tréninku se v pronajaté tělocvičně platí a platit za 20 minut nehybného sezení může mnohým trenérům připadat dost úchylné, kort když sami nejsou schopni docenit kvality meditace). Pokud si chcete vyzkoušet meditaci (doporučuji buddhistický směr - je pro začátečníky nejpřístupnější) najděte si nějakou duchovní školu http://www.kwanumzen.cz, http://www.centrumlotus.cz, http://www.zendojoplzen.cz, http://www.sotozen.cz a po určitou dobu tam choďte. Ne, JEDNOU nebo DVAKRÁT, ale pravidelně alespoň 2-3 MĚSÍCE. A pak si pojďte popovídat o meditaci a jejích vlivech v kontextu BU. Případně, pokud jste z jižní Moravy, jsem ochoten a schopen se s vámi sejít osobně a podiskutovat. Preferuji přímou diskuzi při osobním setkání - internetová diskuze je dobrá v chvíli, kdy se lidi znají a nemají možnost se sejít a pokecat. Anonymní internetová diskuze je podle mě "plácáním prázdné slámy".
lokwon
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Riverman » pát 17. čer, 2005 9:34

internetova diskuze ma smyl jako kazda jina...za predpokladu, ze se neco dozvis a neco ti to da...
"Je lepší každý den udělat pět kliků, než každý den neudělat patnáct."
Riverman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 375
Registrován: stř 22. zář, 2004 23:00
Bydliště: Brno

MEditace a BU

Příspěvekod Anonymní » pát 17. čer, 2005 9:42

To Riverman - Yeah. Pak myslim ze si asi rozumime, proti tomu cos napsal neni co namitat. Zajimalo me to proto ze si myslim ze je tady hodne lidi orientovanych na to jit do konfliktu, a ne naopak. Tvoje pojeti je mi veskrze blizke. Ta kombinace toho co cvicis je tez zajimava :)
S taici mam osobni zkusenost - i kdyz momentalne z jistych duvodu necvicim, a myslim si ze se skvele doplnuje takmer s cimkoli. Jediny problem mi delala kombinace "vnitrnich" cisnkych a japonskych smeru, ale to treba casem prejde a ja se vratim i k taici.

To lokwon(snad jsem si spravne zapamatoval nick:) ) - V podstate naprosto souhlasim, i kdyz si myslim ze vysledny prinos bude mnohem vetsi. Nevim jestli ma zazen podobne efekty jako napriklad cchi kung, kdy clovek mnohem jasneji vnima energii oponenta a reaguje tak uz na zamer pohybu a ne az na pohyb samotny. Tenhle efekt potom ve vysledku vypada jako by clovek delal neco rychleji - ale on to jen dela drive :).
Moje zkusenosti s cchi kung, zenovou meditaci a dalsimi nejsou "hluboke a dlouhodobe", presto - z vlastni zkusenosti vim jaky efekt na me maji.
Tezko muzu mluvit o vysledku 40 let intenzivni praxe - ale treba az tam budeme ... tak se tu sejdem a pohovorime :) jinak jsme vsichni zacatecnici ...:)

Jsem z jizni Moravy a rad se sejdu hodit rec .... Na kterem Dojo cvicis? Soto? Plzen?

Pavel
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Krokac » pát 17. čer, 2005 10:13

Riverman píše:
Krokac píše:No to je super, já dělám něco podobného. Bohužel né pravidelně poněvač chodím všelijak pozdě domů. A v 23h se mi fakt už nechce.

Ty to provádíš před spaním ? To já bych při té koncentraci i po 10 min usnul a meditoval bych až do rána. :D Seš fakt dobrej, že se z toho probereš.


no vetsinou usnu, ale to me nijak nevadi...je docela fajn pocit uvedomovat si jak se pomalu posunujes k te hranici, kde vypnes a usnes:)....


Doufám, že si to odemě nepochopli nijak špatně !!! Pochopil jsem Tě a souhlasím. Taky se o to tak nějak pokouším :)
Bojovat se musí se ctí, houževnatě, chytře, ale nikdy ne zakaždou cenu !!!

http://mtulak.sweb.cz
Krokac
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 181
Registrován: ned 05. čer, 2005 23:00

Další

Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků