Meditace a BU

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

Re: Meditace

Příspěvekod Riverman » pát 17. čer, 2005 9:44

Paaaaaaja píše:To Martin(Martin) - Diiiiiky :). Uz jsem se chystal nejak podobne na practicovo zbesile zjednoduseni reagovat. Ale myslim ze tak dobre bych to asi nepopsal .... :) Jinak nevim jestli je anonym podepsany Martin a MartinMArtin tataz osoba tak budu jen tak pedpokladat ze jo:)
Z toho co pises se zda ze cchi kung (qigong=Cchi kung doufam) cvicis. Z moji zkusenosti bych temer rekl ze se i toto cviceni da povazovat za meditaci. Alespon nam Lenka Versinina rikala neco co jsem pochopil tak ze jde jen o to na zacatku urcity proces prace/ nabirani/premeny energie nastartovat a pak uz neni nijak nutne se na neco soustredit. Takze k obdobnemu "uprazdneni" mysli dochazi i zde. Najme pokud se cvici delsi dobu. Kvalitativne mozna bude hloubka meditaci jina nez napr pri zazenu, ale asi bych se neodvazoval rikat ze je jedno lepsi a druhe horsi.
Pokud se jedna o dostatek casu - tohle je sice postreh spise preneseny ze zkusenosti ucitele, ale podobny efekt jsem pri cviceni pozoroval i ja a velmi vyrazne i moje zena, praktikujici drive cchi kung, nyni zazen. Pokud se spravne pamatuji, bylo nam k tomuto receno, ze cviceni "velkeho stromu" muze nahrazovat stejne casove obdobi spanku, takze cloveku neubere cas z aktivniho dne.
Ja osobne jsem clovek ktery spanku potrebuje docela dost, presto mi nedelalo problemy cvicit dlouho do noci a rano vstavat drive nez obvykle velmi dobre odpocaty. Manzelce se dokonce skratila potreba spanku po jiste dobe praxe na asi 3-4 hodiny.
Takze cas bych jako problem nevidel ... spis je to o chuti :) zacit a vytrvat ... to je nas vecny problem ....

Jinak jeden z dalsich projevu meditace a dalsich "ocistnych" praktik u me je vyrazne snizeni agresivity. V podstate natolik, ze jsem od BU bojoveho typu a extremnich sportu jako mtb sjezd, dirt jump atd presel temer uplne na Kyudo, freediving .. proste velka ztrata potreby resit si nejakou agresivitu a silnou potrebu adrenalinu. A to znovu dodavam ..... nemedituji x hodin denne ... :) jake teda muzou byt skutecne vysledky castych, dlouhych a hlubokych meditaci?
Je zde nekdo s takovou praxi? Tohle by me napriklad docela zajimalo....

to Empty Bell - kdybys mel zajem, tak jsem si ted vzpomel, ze vim o jednom velmi "jednoduchem:)" druhu meditace ktery krome jineho ma mit za vysledny efekt prave minimalizaci strachu .... ale to mozna spis uz mailmo, at se tu na me nekdo nedsti ohen a siru :)


...sory Paaaajo, ale co to je bojove umeni bojoveho typu?....existuje snad bojove umeni nebojoveho typu?...pokud se teda drzime pri zemi

nikdy jsem nebyl adrenalinovej typ a nikdy me to nelakalo, ani agresivni, ani posera co ma ze vseho strach...nemedituju, proste mam rad klid, pohodu a stejne tak bojovy umeni...
"Je lepší každý den udělat pět kliků, než každý den neudělat patnáct."
Riverman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 375
Registrován: stř 22. zář, 2004 23:00
Bydliště: Brno

 

Příspěvekod Anonymní » pát 17. čer, 2005 11:33

To Riverman

hihi ... no jasne ... asi jsem se spatne vyjadril .... je fakt ze to zni divne
Ale pokud je Kyudo, Taici atd take BU ... tak nejak tak asi ....:)
Halt nemam tak pregnantni slovnik jako jini ... ale snad se dorozumime

Ad adrenalin atd .... ja nijak nehodnotim nikoho jineho .... jen jsem popsal pozorovatelny efekt u me. :) Asi je tim lip pozorovatelny ze se jedna o dost velkou zmenu.
Pokud ty jsi v pohodicce, tak tim lip pro tebe ..... ale porad je na cem pracovat rekl bych
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: Meditace

Příspěvekod Empty_Bell » pát 17. čer, 2005 13:36

to Empty Bell - kdybys mel zajem, tak jsem si ted vzpomel, ze vim o jednom velmi "jednoduchem:)" druhu meditace ktery krome jineho ma mit za vysledny efekt prave minimalizaci strachu

Co je to meditace, tak tím se zabývám již od mých 15 let, podle období více či méně intenzivně. Takže nyní 23 let... začalo to tenkrát na popud jakési knížky o józe, sednul jsem si a poslouchal zvuky kolem sebe. Tato zajímavá zkušenost mne vedla k dalšímu zkoumání a praxi. A ještě dřív, když mi bylo tak asi 12 let, jezdil jsem za dědou v autobuse. Seděl jsem, a hlavou se mi honily různé myšlenky, nekontrolovatelný pohyb... Už v té době jsem si uvědomil, že to co mi probíhá hlavou, není až tak přirozené, jako bych nebyl pánem své mysli. To byly začátky mého zkoumání.

Co je to meditace, tedy alespoň když se rozvine do určité úrovně, tak to je přebývání v nejpřirozenějším stavu mysli, jak je jenom možné. Není to žádná koncentrace na dýchání a pod., koncentrace může být dobrá na zklidnění, "podržení" chaotické mysli. Meditace samotná ale začíná v okamžiku, kdy končí koncentrace. Součástí meditace je prostě vše, co se objeví v prostoru vědomí, ale není to uchopováno, rozvíjeno, či jinak s tím pracováno.

Jedna věc je otázka, proč by měl člověk meditovat. Myslím, že to musí jedince samo přivést, tím důvodem bývá nespokojenost se svým stavem života. Je nesmysl meditovat, tedy pokud to má být meditace tak jak ji rozumím, abych lépe prováděl BU. To ne, pro mne meditace znamená možnost sebepoznání, kdo jsem, a děje se to při otevřené mysli, kdy pozornost sama odhaluje všechny vnitřní problémy. jako když třídíš hrách a čočku.

Je mnoho systémů a škol, také je mnoho cílů. Důležité je sám si ujasnit, co od života chci. Úspěch? Pomine. Sílu, obratnost? Odejde. Znalosti? Ztratíme. Umění? To nevydrží. ©těstí, příjemné pocity? Nejsou věčné. Všechny odpovědi na otázky jsou již v nás. Meditace je cesta k sobě samému.

Zbytečné strachy se eliminují v meditaci samy od sebe.
Naposledy upravil Empty_Bell dne pát 17. čer, 2005 13:53, celkově upraveno 1
Empty_Bell
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 247
Registrován: pát 20. kvě, 2005 23:00
Bydliště: Svět

Haiku pro EB

Příspěvekod roza » pát 17. čer, 2005 13:48

Zvon ,ac prazdny zcela ,stale zvoni ,cinka....


Roza
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod Anonymní » pát 17. čer, 2005 14:17

a kazda spravna vcela ,
krouti hlavou ,blinka.... :lol:
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Boris68 » pát 17. čer, 2005 14:36

Kokám Rozo, že se pořád jen navážíš do EB ale jinak se k tématu nevyjadřuješ. Copak neakceptuješ cizí názory, nebo čím tě tak sere? :D
Boris68
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 26. kvě, 2005 23:00

Příspěvekod Empty_Bell » pát 17. čer, 2005 14:48

Pavle, jake BU jezdíš do Vídně cvičit?
Empty_Bell
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 247
Registrován: pát 20. kvě, 2005 23:00
Bydliště: Svět

Meditace

Příspěvekod Anonymní » pát 17. čer, 2005 15:29

To Empty Bell - doufam ze sis to nevylozil tak ze si myslim ze o meditaci nic nevis .... z tech prispevku jsem pochopil ze o ni vis asi o dost vic nez ja ..... o takovych 20 let vic :) hehe .... ale myslim si ze o tom typu o kterem jsem se zminoval mozna vedet nebudes .... sam jsem to objevil velice nahodou ....
Tak jen abys nemel nejaky takovy pocit z toho ....

Do vidne jezdim cvicit Kyudo. V pondeli navic objednavame z japonska vybaveni takze do mesice pocitam by mely zacit pravidelne cviceni i u nas na morave.
Cvicime Heki Ryu Bishu Chikurin Ha ... vetev ktera se vice zabyva meditaci a vnitrnim rozvojem, neexistuje zadne paskovani, hierarchie, zavody (coz je mam pocit bezne v Insai Ha ktera je pod federaci jako oficialni a hlavni podporovany smer)
Vsichni jsou zaci ... velice prijemne ....
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: Meditace

Příspěvekod Anonymní » pát 17. čer, 2005 15:39

Pavle, nevyložil. Jen jsem tak tímto trochu odpověděl na otázku Ukropcanyho.

Klidně sem hoď ten "návod", jsem zvědav.

O cvičení kyudo jsem se zajímal když jsem opustil aikido, ale nikdy jsem to nedotáhnul do fáze "akce Vídeň", neměl jsem tolik volného času.

Jestli tady na Moravě budete cvičit, dej mi echo kdy a kde, možná bych se za vámi přijel podívat. Dík.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: Meditace

Příspěvekod Anonymní » pát 17. čer, 2005 15:41

Anonymní píše:Pavle, nevyložil. Jen jsem tak tímto trochu odpověděl na otázku Ukropcanyho.

Klidně sem hoď ten "návod", jsem zvědav.

O cvičení kyudo jsem se zajímal když jsem opustil aikido, ale nikdy jsem to nedotáhnul do fáze "akce Vídeň", neměl jsem tolik volného času.

Jestli tady na Moravě budete cvičit, dej mi echo kdy a kde, možná bych se za vámi přijel podívat. Dík.


E.B.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: Meditace

Příspěvekod Empty_Bell » pát 17. čer, 2005 15:47

Pavle, ještě dotaz, na kolik přijde to vybavení? Mám jen hakamu.
Empty_Bell
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 247
Registrován: pát 20. kvě, 2005 23:00
Bydliště: Svět

Příspěvekod Empty_Bell » pát 17. čer, 2005 16:15

Boris68 píše:Kokám Rozo, že se pořád jen navážíš do EB ale jinak se k tématu nevyjadřuješ. Copak neakceptuješ cizí názory, nebo čím tě tak sere? :D


Borisi68, to co píšu, prostě nenechává Rozu v klidu. Nyní se s tím neumí srovnat jiným způsobem, než autodestruktivně, ale to chce čas, netlačme na něj.

Dává zde najevo jakousi vnitřní nespokojenost, stačí číst mezi řádky. Už jsem se zmínil, že mohu pomoci, že to můžeme probrat v soukromém mejlu. Zatím měl ale odvahu jen k tomuto projevu.
Empty_Bell
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 247
Registrován: pát 20. kvě, 2005 23:00
Bydliště: Svět

EB

Příspěvekod roza » pát 17. čer, 2005 17:51

cililink
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod MartinMartin » pát 17. čer, 2005 18:04

:arrow: paaja
tak ten anonym Martin kupodivu nejsem ja. Cvicim chi kung a zaroven i meditace pod mistrem Yeshe Gyatso,ktery sem jezdi z Anglie a jeho hlavni ucitel meditace je mistr dzogchenu Chogjal Namkhai Norbu, tudiz ty meditacni praxe vychzeji z dzogchenu a zenu vubec nerozumim takze ti nepomuzu:o) ,ale myslim,ze principy vetsiny techto systemu budou stejny.
MartinMartin
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 82
Registrován: ned 30. lis, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Re: EB

Příspěvekod Empty_Bell » pát 17. čer, 2005 18:05

roza píše:cililink


:) jsem rád, že se ti tady líbí, pokračuj prosím
Empty_Bell
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 247
Registrován: pát 20. kvě, 2005 23:00
Bydliště: Svět

Meditace

Příspěvekod Anonymní » pát 17. čer, 2005 18:07

To Empty Bell - mnjooo, samozrejme nam budes vitan :) Ale musim upozornit ze jista ehm .. iniciace :) ... je nutna, kurz shichido ve vidni - presneji, pokud bys mel chut zacit cvicit. Potom uz samozrejme neni problem cvicit s nami, s tim ze cas od casu se bude jezdit do Vidne, kvuli korekcim atd.
Jinac jedeme ted za dva tydny cvicit na tyden do svycarska do hor, tak jiste prijedeme plni dojmu a zkusenosti - a pokud dorazi a vybavicka z japanu, tak pravidelne cviceni muze zacit.

Co se ceny vybaveni tyce - kazda sranda neco stoji, ze jo :), myslim ze uz to ze si objednavame z japonska mluvi za vse.
Orientacne:
Kake (rukavice) - cca 4000 kc
Yumi (luk laminatovy - na zacatek staci) - cca 6000 kc
sipy, obleceni, hromada drobnosti ale taky to neco stoji
makiwara - cvicny terc - ani nejsou tak drahe (jo ale ne TAK) ale vzhledem k jejich vaze je doprava z japanu zdrazi nekolikanasobne - takze improzivace po cesku.
Yumi Bambusove (pro poradne cviceni) od Kanjuro Shibata Senseie mladsiho cca od 12000 (mel jsem moznost je pouzivat - ten rozdil se tezko popisuje - ale stoji to za to :)) - cenovy strop samozrejme tezko hledat, videl jsem i luk za 90000 - ale to se nas netyka:))

Co je pro cviceni nutne je vlastni Kake a dobre je mit vlastni sip (je to na miru na cloveka) - s tim muzes bez problemu prijet na Kyudojo cvicit, skolni yumi maji na pujceni vetsinou bez problemu.
Samozrejme na zacatek pujcuji komplet vybaveni ...

U nas budou dva "skolni" laminatove Yumi, pokud nejsi pres dva metry velky clovek s hrozitanskou silou tak by to na zacatek nemel byt problem :)

Uff ... takze asi tak.

Pokud bude zajem o nejake blizsi informace, tak bych se asi spis potkal a probral to osobne. A samozrejme, i kdyz o tom muzem mluvit, jaky to je pocit kdyz vypustis svuj prvni sip, to se musi zazit :)

Mno .. zatim se tu mejte, padim se norit na trenink.

Pavel
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Riverman » sob 18. čer, 2005 11:21

Paaaaja:....chapu to tak, ze to co delas je lukostrelba nebo neco s tim spojenyho?...v japonskych stylech se moc nevyznam a tohle me prijde jako hodne nerozsirena zalezitost...
"Je lepší každý den udělat pět kliků, než každý den neudělat patnáct."
Riverman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 375
Registrován: stř 22. zář, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Kyudo

Příspěvekod Anonymní » sob 18. čer, 2005 12:14

To Riverman - Jojo, Kyudo - Japonska zenova lukostrelba. Pokud je mi znamo, tak budeme asi prvni pravidelne cvicici skupina u nas. Neco se jeste chysta v praze, a pak je tu par lidi co to studovali v japonsku ...
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: Kyudo

Příspěvekod Riverman » sob 18. čer, 2005 12:33

Paaaaaaja píše:To Riverman - Jojo, Kyudo - Japonska zenova lukostrelba. Pokud je mi znamo, tak budeme asi prvni pravidelne cvicici skupina u nas. Neco se jeste chysta v praze, a pak je tu par lidi co to studovali v japonsku ...

no to muze byt zajimavy...a ty ses z jakyho mesta?
"Je lepší každý den udělat pět kliků, než každý den neudělat patnáct."
Riverman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 375
Registrován: stř 22. zář, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Kyudo

Příspěvekod Anonymní » sob 18. čer, 2005 13:44

To Riverman - Ze Zlina :) jestli to Brno je doopravdy tak to je kousek ...
Pokud se vas sejde nejaka skupina lidi co by mela zajem si to vyzkouset (aspon 8 lidi) tak muzu domluvit seminar shichido ve vidni jen pro nasi/vasi skupinku .... zatim se nejaci zajemci pomalu rysuji :)
Na ten zacatek to chce opravdu zajet do vidne, at uz se jen podivat na trenink nebo na seminar. Prece jen je neco jineho videt cvicit lidi co uz maji 15 let praxe za sebou, a neco jineho jsme my ... :)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

PředchozíDalší

Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků

cron