BJJ vs. JJ

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

BJJ vs. JJ

Příspěvekod Dener » stř 17. srp, 2005 21:08

Mohl by mi někdo vysvetlit jaký je rozdíl mezi normálním jiu jitsu a brazilským jiu jitsu? Nebo je mezi nimi vůbec nějaký rozdíl?
Dener
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob 19. úno, 2005 0:00

 

Příspěvekod Gino » čtv 18. srp, 2005 8:31

Co škola, to rozdíl, chlape.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod DMC » čtv 18. srp, 2005 9:50

Velkej, japonsky jujutsu je z Japonska a brazilsky jujutsu je z Brazilie :-/

Ted vazne - hlavni rozdil je v tom, ze BJJ se temer vubec nesoustredi na hody v postoji. Prioritou je strhnout protivnika na zem a tam ho porazit bojem na zemi, na ktery se BJJ specializuje temer vyhradne. Dalsi rozdil je v tom, ze BJJ nema napr. kata a hlavni treninkova metoda je sparring (tj. trenink proti nespolupracujicimu partnerovi). Dusledkem toho je, ze BJJ je velice popularni a ucinna treninkova metoda pro MMA a boje bez pravidel.

Tak, ted si celej predchozi odstavec invertuj (resp. si k nemu udelej doplnek) a mas JJJ.
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Dener » čtv 18. srp, 2005 12:24

For DMC: Díky moc...
Dener
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob 19. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 18. srp, 2005 14:56

snad jeste, ze v BJJ se obcas vyuziva nekterych, rekneme akrobatickych pohybu, ktere v tradicnim dzutcu neuvidis.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 18. srp, 2005 15:15

Sin píše:snad jeste, ze v BJJ se obcas vyuziva nekterych, rekneme akrobatickych pohybu, ktere v tradicnim dzutcu neuvidis.

to jako který třeba?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 18. srp, 2005 15:16

Sin píše:snad jeste, ze v BJJ se obcas vyuziva nekterych, rekneme akrobatickych pohybu, ktere v tradicnim dzutcu neuvidis.

to jako který třeba?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 18. srp, 2005 22:42

Eh... já se teda Ju jutsu už nějakej pátek věnuji, ale ještě jsem na kata (ve smyslu samotatných na sebe navazujících pohybů - viz. karate) nenarazil... ??
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 18. srp, 2005 22:53

Yosei: no co sem videl, ruzne polohvezdy, naskoky atd.

Anonym: no ale existuji :)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod raduz » pát 19. srp, 2005 6:49

Sin píše:Yosei: no co sem videl, ruzne polohvezdy, naskoky atd.

Anonym: no ale existuji :)


Tie "naskoky" a ostatne veci uvidis casto v zapasoch pri pokusoch dostat sa na leziaceho supera. Ale namyslim si ze su sucastou treningu bjj (isto neviem - len moj nazor) , tam sa skor trenuju rozne takedowny(strhy) a potom nasledna praca na zemi.

Inac niektore tie "hviezdy a naskoky" vizeraju efektne v zapase ale mam dojem ze casto krat to boli viac toho utocnika (skakajuceho) ako leziaceho :? (tym nemyslim dupanie na supera, ale ked sa na neho hodi telom)
Inac dupanie po leziacom superovi, a penalty do hlavy - :evil: , nemam to rad, aj ked je to boj skoro bez pravidiel.....
raduz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 555
Registrován: čtv 18. lis, 2004 0:00
Bydliště: NMnV

 

Příspěvekod Gino » pát 19. srp, 2005 6:55

Sin - kde? Kde existují - v osnovách které školy, prosím?
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod Anonymní » pát 19. srp, 2005 8:08

ad naskoky: videl sem zapas Shoguna s nejakym japoncem a tomu teda ty naskoky vychazely naprosto perfektne (Shogunovi:-)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » pát 19. srp, 2005 8:25

Anonymní: Kata ve smyslu karate, tedy do vzduchu, v jujutsu neexistují, tam jsou to cvičení ve dvojici, jako forma nebo způsob cvičení technik (doufám, že je to srozumitelné, kdyžtak prosím o upřesnění. :) )
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod patrik » pát 19. srp, 2005 8:50

Mně třeba ukamenujte ;)

Brazilské džúdžucu jsem nestudoval a japonské sleduji z dálky, ale mám tu taky jeden pohled :) - jestli tedy neva.

Tedy brazilské džúdžucu se IMHO dostalo do Brazílie z JPN stejně jako třeba do Evropy a Rakousko Uherska... V době, kdy se všem podobným zábavám z ®aponska říkalo "Jiujitsu" a tak podobně...

V Brazílii byla v první polovině 20. století dost silná JPN komunita, hromada přistěhovalců a mnozí z nich pravděpodobně cvičili bojová umění (mimochodem aikidó a kendó je v Brazíli podobně významné). IMHO se z této formy džúdó respektive džúdžucu vyvinulo to, co známe jako brazilské džúdžucu... Zaměřené hodně na boj na zemi a jak tu bylo řečeno na funkční boj, vhodný třeba do ringu ;)

Osobně by mě zajímalo, jestli se dá vyhledat, kdo v Brazílii džúdžucu "vytvořil" a co předtím cvičil... jestli to byl vynález až Brazilců, žáků nějakých JPN učitelů, nebo jak to bylo... Ptám se vážně.

U nás se z příchozího džúdó, v té době Rakousko-Uhersko... první republika, etc vytvořila jiná forma sebeobrany se základem v Kanově džúdó.

Nicméně tradiční džúdžucu (pod spoustou jiných názvů) bylo a je o něčem trochu jiném... Jsou to školy souběžně vyučované s nějakou starou formou budžucu, nejčastěji kendžucu... Většinou mají i katy s partnerem, ale viděl jsem třeba Jagjú ©ingan rjú, která má kihon-katy bez partnera... a prý se za starších dob učili hóóódně dlouho, než někoho pustili k partnerovi... Staré formy džúdžucu mají to, co znáte jako sutemi waza v džúdó a co by mohlo odpovídat té akrobacii... Tedy upadnu a strhnu soupeře na zem. Právě zmiňované Jagjú ©ingan rjú (tady se nic takového necvičí) má hooodně propracované techniky pádů... jako přijmutí techniky. Přikládám fotku z http://www.koryu.com.

Obrázek

Nedávno jsem slyšel od jednoho pána zajímavou myšlenku, že staré džúdžucu mělo zajímavé "pravidlo"... Taky mi/nám to ukázal... Jde o to, že ve starých formách džúdžucu se obvykle v boji použila jedna ruka (kdo použil dvě, prohrál)... protože tou druhou se obvykle vytáhla zbraň... vlastní nebo soupeřova...

Druhý příklad z http://www.koryu.com jde o Takenouči rjú bódžucu kogusoku, který se v rámci téhle školy učí jako džúdžucu

Obrázek

Na druhou stranu, jiné školy můžou mít třeba i ten boj na zemi http://www.koryu.com a Jawara (džucu) Tacumi rjú z 16. století

Obrázek

Takže jestli můžu radit, rozlišujte tradiční džúdžucu od tradičního džúdžucu... Tedy jestli chcete samozřejmě.

Patrik

P.S.
IMHO je v Japonsku víc možností cvičit brazilské džúdžucu než japonské.
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Anonymní » pát 19. srp, 2005 9:03

2 patrik: k to mu. kdo bjj vytvořil. http://en.wikipedia.org/wiki/Brazilian_jiu_jitsu
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Gino » pát 19. srp, 2005 9:08

Patriku: to, cos napsal mě pohladilo po srdci a děkuji za pěkné fotky! Trochu mě zlobí, jak se všude možné píše, že až Brazilci z toho udělali účinné džúdžucu. Přitom málo kdo ví, co je opravdu džúdžucu - dneska se pod tím názvem u nás prezentují různé školy. A to se člověk jenom diví, jaké jsou rozdíli v pojetí.

Jinak ohledně sutemi waza - to je snad to nej. co znám :-) I vzhledem ke své postavě je pro mě klasická nage waza "problém", ale sutemi... to je jiné kafe :-)
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod Fireball » pát 19. srp, 2005 12:42

Zdar.

Pekné Patrik, fakt pekné ;)

Snáď môj pohľad je taký že v BJJ ide skôr o novodobý spôsob zápasu, teda šport s pravidlami, pri tradičnom JJ myslím ide o reálny boj, ale na druhej strane oba umenioa sú tak prispôsobivé, že ide skôr o človeka na čo sa pri ich cvičení zameria.

Patrik
Fireball
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 424
Registrován: stř 09. čer, 2004 23:00

Příspěvekod Anonymní » ned 21. srp, 2005 1:07

neslo ma prihlasit ale info o bjj najdete aj tu:
[url]http://www.jkd.sk/tr_bjj.html[/url]
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00


Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků