nunchaki

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

nunchaki

Příspěvekod Anonymní » úte 02. srp, 2005 17:34

nazdar lidi,zajimam se o zbrane zvane nunchaki,nevim jak se to pise ale vy urcite vite o co mi jde.Chci se priucit neco vic s touhle roztomilou zbrani a nevim jak dal.Za kazdý prispevek vam budu vdecny.Kdyby mi nekdo chtel zaslat neco k veci primo na muj mail: jeey@post.cz Dekuji vam vsem... J.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

 

Příspěvekod bruce » stř 03. srp, 2005 9:32

nunchaku mam aj ja a je to velmi neprakticka zbran k sebaobrane.je to jednoduche skusaj s nou hocijake otacky,roluij,bodaj..
NEZI ABY SI BOJOVAL ALE BOJUJ ABY SI ZIL!
bruce
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 321
Registrován: ned 20. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Anonymní » stř 03. srp, 2005 14:43

prave minuly vikend som si zaobstaral taktiez dvoje nunchaku, bruce ma pravdu ako zbran to je dost neprakticke, na druhej strane ako trening je to dobra vecicka, ja osobne som sa na to dal kvoli tomu, ze moja lava ruka je menej technickejsai ako ta prava (ako u vacsiny pravakov) a tymto sposobom to chcem trocha vylepsit .... niekde som nasiel asi 10 zakladnych tahov, mam to doma vytlacene, ak to najdem v elektronickej forme tak ti to mozem poslat .... no este lepsia vec, jeden australcan predava asi 76 minutove instrukcne video na DVD, a myslim si ze sa to oplati, z netu sa da stiahnut dvojminutova ukazka a vyzera to naozaj skvele, uz ked nie na boj (kto by nosil nunchaku po ulici) tak aspon pre lepsi balance a pohyb oboch ruk ...

to bruce - mozes mi dat vediet ohladom tych e-book, ktore mas, dik
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod bruce » stř 03. srp, 2005 19:50

julian-napis sukromnu spravu
NEZI ABY SI BOJOVAL ALE BOJUJ ABY SI ZIL!
bruce
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 321
Registrován: ned 20. úno, 2005 0:00

Teleskop

Příspěvekod horal » úte 23. srp, 2005 14:47

Neviděli jste neěkde teleskopické nunchaku? Údajně to existuje.
horal
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Anonymní » úte 23. srp, 2005 18:02

Videl a drzel v ruce,dokonce to maj na kazdy vietnamsky trznici,ale i zajimat se o to je ztrata casu.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Alejandra » stř 24. srp, 2005 16:37

Me se nunchaki vždycky líbili..myslíte,že bych si je mohla pořídit,ikdyž cvičím karate?Náš klub vůbec zbraně nepoužívá..Mohla bych s nimi trénovat sama?Neznáte nějakou stránku na,které jsou ukázané třeba nějaké triky s nunchaku?Předem vám moc děkuji.
Alejandra
Alejandra
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte 07. pro, 2004 0:00

Příspěvekod Anonymní » stř 24. srp, 2005 18:11

Tady mezi těma knihama je i jedna o nunchaku. Docela přehledně jsou tam základní techniky
http://www.fighter.az4u.info/redakce/in ... sekce=1652
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod BENNY » stř 24. srp, 2005 21:24

Podívejte se na http://www.nogravity.cz/v2/articles.php?a=212 jsou tam nějaké rady prozačátečníky a popis technik
BENNY
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 57
Registrován: pát 13. kvě, 2005 23:00

Příspěvekod patrik » čtv 25. srp, 2005 7:03

BENNY píše:Podívejte se na http://www.nogravity.cz/v2/articles.php?a=212 jsou tam nějaké rady prozačátečníky a popis technik


Mno IMHO, protože s tou věcí necvičím a nemám to v plánu... nicméně jako vždy mám výhrady k tomu, co je "tradiční" a tedy funkční a co ne... Takže v tom článku je hned na začátku věta:

"Dále je důležité nunchaky držet u provázku/řetízku, lépe řečeno tak asi 3-5 cm od něj, nikoli na opačném konci, to zlepšuje ovladatelnost."

Obrázek

Třeba mě opraví někdo, kdo s nunčaku cvičí, tím myslím bojové umění, nikoliv "triky"... Ale použití té zbraně, tedy funkční použití, je založené na tom, že dosáhnu, co nejdál - proto bych měl držet spíš na konci... anebo, že při krytí mám co "nejdelší" zbraň a tak kontroluju větší prostor.

Obrázek

Koukám, tohle je asi představa mnoha lidí o tom, jak se cvičí bojová umění...

"...ale také je velice dobré dělat techniky při ztížených podmínkách: v postoji, nebo se nedívejte na ruce, kterýma zrovna jako psychopati držíte nunchaky, jimiž šviháte do vzduchu. Dobré je pro začátek mít nějakou místnost se zrcadly, ve kterých na sebe dobře uvidíte, později se třeba vůbec nebudete dívat na ruce, ale přímo dopředu, takříkajíc do blba, a snad úplně nejsložitější je švihat nunchaky v nějaké póze s očima natvrdo zavřenýma, ale to už si člověk musí zatraceně věřit."

Nicméně autor sám zřetelně a jasně popisuje svojí praxi s tou věcí:

"já jsem po třech týdnech tréninku dokázal napsat tuto recenzi"

Myslím, že nunčaku je zbraň, která funguje, v případě, že se správně používá. Bojové umění, každé bojové umění, se učí s učitelem... Ne s knížkou, videokazetou nebo podle článků na Internetu.

Samozřejmě je na každém, jestli chce cvičit bojové umění, nebo tancovat na hudbu s podobnou "tyčkou" v ruce.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

 

Příspěvekod Gino » čtv 25. srp, 2005 7:09

patrik to řekl přesně.

není co dodat.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod bruce » čtv 25. srp, 2005 8:57

patrik píše:
BENNY píše:Podívejte se na http://www.nogravity.cz/v2/articles.php?a=212 jsou tam nějaké rady prozačátečníky a popis technik


Mno IMHO, protože s tou věcí necvičím a nemám to v plánu... nicméně jako vždy mám výhrady k tomu, co je "tradiční" a tedy funkční a co ne... Takže v tom článku je hned na začátku věta:

"Dále je důležité nunchaky držet u provázku/řetízku, lépe řečeno tak asi 3-5 cm od něj, nikoli na opačném konci, to zlepšuje ovladatelnost."

Obrázek

Třeba mě opraví někdo, kdo s nunčaku cvičí, tím myslím bojové umění, nikoliv "triky"... Ale použití té zbraně, tedy funkční použití, je založené na tom, že dosáhnu, co nejdál - proto bych měl držet spíš na konci... anebo, že při krytí mám co "nejdelší" zbraň a tak kontroluju větší prostor.

Obrázek

Koukám, tohle je asi představa mnoha lidí o tom, jak se cvičí bojová umění...

"...ale také je velice dobré dělat techniky při ztížených podmínkách: v postoji, nebo se nedívejte na ruce, kterýma zrovna jako psychopati držíte nunchaky, jimiž šviháte do vzduchu. Dobré je pro začátek mít nějakou místnost se zrcadly, ve kterých na sebe dobře uvidíte, později se třeba vůbec nebudete dívat na ruce, ale přímo dopředu, takříkajíc do blba, a snad úplně nejsložitější je švihat nunchaky v nějaké póze s očima natvrdo zavřenýma, ale to už si člověk musí zatraceně věřit."

Nicméně autor sám zřetelně a jasně popisuje svojí praxi s tou věcí:

"já jsem po třech týdnech tréninku dokázal napsat tuto recenzi"

Myslím, že nunčaku je zbraň, která funguje, v případě, že se správně používá. Bojové umění, každé bojové umění, se učí s učitelem... Ne s knížkou, videokazetou nebo podle článků na Internetu.

Samozřejmě je na každém, jestli chce cvičit bojové umění, nebo tancovat na hudbu s podobnou "tyčkou" v ruce.

Patrik
ale mozno ta nenapadlo ze sa to ma drzat u konca preto aby bol efekt lepsi kedze si sam povedal ze s nunchaku necvicis tak nevies aky je efekt ja to drzim u konca robi rychlesie pohyby..ale samozrejme ked idem urobit tah tak sa mi rychlo sklzne na koniec..ale nic proti..nunchaku je zbran ktorou som udrel do vreca a sa mi vratila len ze mi neodbyla hlavu-- :D ale ako povedal MIRIMON nunchaku je samozrejme dobre na precvicenie zapastia..to je asi vsetko co som chcel.. :wink:
NEZI ABY SI BOJOVAL ALE BOJUJ ABY SI ZIL!
bruce
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 321
Registrován: ned 20. úno, 2005 0:00

Příspěvekod pucmaz » čtv 25. srp, 2005 10:12

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 13:50, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod bruce » čtv 25. srp, 2005 11:26

pucmaz píše:Nunchaku jutsu je seriozni soucast okinawskeho buki jutsu. V kata s nunchaku je "machnuti" jen velmi zridka, prave proto, ze se pri narazu na cil zbran stava prakticky neovladatelnou (viz. Bruce, hehe). Svihnuti s nunchaku je v kata vedeno vzdy z pevneho uchopu a konci zase v podobnem uchopu. Neni mozne navazat na svihnuti dalsim svihem, nebo rotaci atp. Nunchaku jutsu se z drtive vetsiny sklada z bodani, uderu (ale podobnych uderum obuskem), pak a "skripani" napr. koncetin, krku atd.
To co je mozne videt na nogravity.cz je show, nic vic, nic min, ale urcite ne bojove umeni.JASNE TAK SOM TO MYSLEL ZE JE TO EFEKTIVNE


Obrázek
NEZI ABY SI BOJOVAL ALE BOJUJ ABY SI ZIL!
bruce
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 321
Registrován: ned 20. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Anonymní » pon 31. říj, 2005 18:10

Je velmi prakticka a drtiva, ale neni pro lenochy :-) Kdyz ji mas v sebeobrane v ruce poprve, protivnika velice pobavis. Po dlouhem treninku je nesmirne ucinna, i na pohled efektni a lze se ubranit celemu houfu lidi... coz se o jine tak male a nositelne zbrani rict neda, pokud tedy nechces nosit 20kg tezkou halapartnu :-) Bohuzel doba nutna ke cviceni je neumerne dlouha... (me trvalo vice nez 10 let)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod NAIA » pon 31. říj, 2005 21:23

pucmaz píše:Nunchaku jutsu se z drtive vetsiny sklada z bodani, uderu (ale podobnych uderum obuskem), pak a "skripani" napr. koncetin, krku atd.


Promiň ale to co jsi tu napsal je hloupost. Neber to nijak osobně, ale jestliže omezíš boj s touto zbraní na bodání a potom na skřípání končetin.... :lol: Přirovnal bych to asi k tomu, jako kdybys šermoval s katanou v pozdře u pasu. Přávě švihové údery jsou to co dělá nunchaku tak nebezpečnou.

Ještě jsem četl něco o krytech. Tak k tomu jen toto. Nunchaku je převážně útočná zbraň. Kryty s ní jsou sice hezké, ale máte na vykrytí úderu jen asi 20 cm a to je vždycky o prsty.
NAIA
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 846
Registrován: stř 24. lis, 2004 0:00

Příspěvekod patrik » úte 01. lis, 2005 10:56

NAIA píše:
pucmaz píše:Nunchaku jutsu se z drtive vetsiny sklada z bodani, uderu (ale podobnych uderum obuskem), pak a "skripani" napr. koncetin, krku atd.



Promiň ale to co jsi tu napsal je hloupost. Neber to nijak osobně, ale jestliže omezíš boj s touto zbraní na bodání a potom na skřípání končetin.... :lol: Přirovnal bych to asi k tomu, jako kdybys šermoval s katanou v pozdře u pasu. Přávě švihové údery jsou to co dělá nunchaku tak nebezpečnou.

Ještě jsem četl něco o krytech. Tak k tomu jen toto. Nunchaku je převážně útočná zbraň. Kryty s ní jsou sice hezké, ale máte na vykrytí úderu jen asi 20 cm a to je vždycky o prsty.


Jenže ono to tak v případě tradičního použití nunčaku je...

1) vůbec to nevypadá "pěkně" tedy nic na šou
2) je to spíš použití, které popsal pucmaz

V ČR jsem nic podobného neviděl, ale na záznamech ukázek BU okinawských škol karate se přesně takhle tyto zbraně používají... (ukázky z šedesátých a sedmdesátých let).

Přesně jak si napsal, švihové údery, ale ne kolem řetězu jednou rukojetí, ale kolem ruky... tj. celá délka nunčaku = jeden dlouhý pohyb. Nevím, jak to líp napsat.

To, jestli je 20 cm dost nebo málo na kryt... bych neřešil. Japonci se s podobnými "kryty" moc nes*ali, stačí kouknout na to, jak se používá džutte, kodači, nebo všechny zbraně "tenouči", kterým se tady obvykle dává jediné a nepřesné označení "jawara"

;)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod NAIA » úte 01. lis, 2005 14:31

Ja jsem viděl třeba Yamašitu jak děla s nunchaku, ale byly to jen kihon techniky a do praxe nic moc.
Jinak to bodani s nunchaku... ja vim že je to v tradičnich školach a mozna to jeste trenuji u WNA, ale o praktickem využiti bych skutečně pochyboval.
NAIA
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 846
Registrován: stř 24. lis, 2004 0:00

Příspěvekod adho » úte 01. lis, 2005 15:44

Rad by som prispel do tohto fora svojimi skromnymi poznatkami.
Cvicim s nunchaku nejaky ten piatok a takisto som zacinal (ako kazdy) so svihanim a nejakymi toceniami. Nesuhlasim s nazorom, ze nunchaku je zla zbran na sabaobranu - svihove techniky nunchakujutsu sa daju aplikovat aj s retazou, opaskom, voditkom od psa, atd... proste s tym, co mate poruke a ma charakteristiku nunchaku. Pri tomto končí ale vacsina ludi, co robi "nunchakujutsu".
Najvacsi problem je v tom, ze švihy (seky) s nunchaku su nekompromisne "atemi" techniky, ktorymi mozte superovi tazko ublizit, pripadne ho usmrtit a to v dnesnej dobe ja vazny problem. S nunchaku sa da ale pracovat na makkom (ju) aj tvrdom (atemi) principe. Atemi techniky obsahuju svihy, seky, bodnutia. Pri makkych technikach sluzi nunchaku hlavne na blokovanie superovej zbrane (bo, hanbo, jo, boken, bejzbolka, noz....), aby sme sa mohli bezpecne dostat blizsie k superovi. Mne osobne sa osvedcilo drzanie nunchaku v Tatami Mochi (drzanie obidvoch ramien v jednej ruke), vtedy sa nunchaku pouziva ako Tessen a zaroven mame volnu ruku na utok, alebo chytenie - pricom mozem hocikedy (v zavislosti od vzdialenosti supera) s nunchaku opet seknut,bodnut,svihnut.
Sam som neveril, ze sa daju robit s nunchaku makke techniky, ale skutocne to ide. Ci uz su to techniky z judo, jiu jutsu, alebo aikido. Tvrde techniky vie kazdy, ale vacsinou proti neozbrojenemu superovi - postavte sa proti protivnikovi, co ma dlhciu zbran ako vy a bude problem 8O
Nezabudajte, ze nun. sa drzi na koncoch, hlavne koli blokovaniu a koli silnejsiemu seku - pri fintickach sa drzi pri retazi, ale to vam v boji moc nepomoze, max. tak pri nejakej show :)
Pre zaciatocnikov odporucam nadrilovat aspon 10 zakladnych blokov a 7 svihov a hlavne vyhladat ucitela, co sa tejto problematike trochu rozumie a nema to tiez z kniziek :roll:
drzim palce
Adho (2.kyu nunchakujutsu, 2.kyu tonfajutsu)
v pripade otazok k tejto problematike na kobudokai@pobox.sk
adho
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř 18. srp, 2004 23:00

Příspěvekod NAIA » úte 01. lis, 2005 15:50

Hoj, mužu se zeptat kde cvičíš NUNCHAKUJUTSU? Diky.
NAIA
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 846
Registrován: stř 24. lis, 2004 0:00

Další

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron