Goju-ryu vs Shotokan

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Goju-ryu vs Shotokan

Příspěvekod Attila » pon 03. říj, 2005 20:35

Ahoj vsichni,
mel bych na vas jeden mensi dotaz. Asi nebude lehke na nej odpovedet protoze je to spise individualni otazka, ale stejne :

Jaky mate nazor na dve skoly Karate-Do : Goju-ryu a Shotokan ?
Ktera myslite ze je ucinnejsi, lepsi, tvrdsi, rychlejsi atd. ?

P.S. Nejakou dobu delam styl Shotokan a zajimalo by me prave objektivni porovnani.... Diky
Attila
Attila
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 02. říj, 2005 23:00

 

Příspěvekod Jendis » pon 03. říj, 2005 21:45

se omlouvám,ale fakt to nevydržím...lepší,účinnější...blablabla.....to jsou otázky.....

mám kulomet a malorážku?????Co je účinnější na chlapa????Kulomet,že?! :wink: :idea:

Bude-li tu malorážku držet v packách dobrý střelec,oddělá chlapa taky.....a nebude tolik bordelu.... :wink: :wink: 8) :!: :!: :idea: :idea: :idea:

K porovnání stylů......to asi může jen někdo,kdo oba styly cvičil(cvičí)...možná by mohl Pucmaz,ale myslím,že ani od něj to nebude objektivní......
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod pucmaz » úte 04. říj, 2005 3:47

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 14:02, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod Jendis » úte 04. říj, 2005 6:09

nemyslel jsem to ve zlém,prostě se to objektivně srovnat nedá....asi jsem to blbě napsal,ale kdyby někdo namítal,že žiješ a studuješ v Japanu,tudíž bys mohl porovnávat,zmínil jsem tu poznámku dopředu...vím,že máš o karate velký přehled a znalosti,ale takovéhle srovnání je(podle mne) nad síly kohokoliv.
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Attila » úte 04. říj, 2005 8:12

Ale ne.Ta otazka nebyla vubec myslena
jako porovnani typu :"kdo by vyhral na ulici".To jste me spatne pochopili.

Ja jelikoz delam pouze shotokan,tak by me zajimalo,v cem se Goju-ryu lisi oproti Shotokanu (krom vyssich postoju,jinych kat apod.)? Jelikoz jsem slysel,ze Go Ju znamena mekky tvrdy,tak prave proto se ptam. Videl jsem totiz par technik z Goju-ryu (napr. mawashi-uke),ktere se od Shotokanu radikalne lisi.

Snad jsem popsal spravne moji otazku a tesim se na odpoved ;) ATTILA
Attila
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 02. říj, 2005 23:00

Příspěvekod Harutomo_Yasumizu » úte 04. říj, 2005 14:16

Mě příde aspoň co jsem viděl pár našich šótokanů, že voni to měkký právě neznaj, je to takový hrubší, robotický. Na tělo s váma nepudou, prostě de na ně ruka, bum do ní, nějak, ruka musí pryč :) Taky je šotokan takovej dost kopací, drží si od vás furt vobrovskou vzdálenost, aby vás mohli nakopnout, když dete do nich, oni utíkaj od vás, nejlíp je nahnat ke zdi. Ale není to uneverzální, ona většina karatistů sou totiž kopací fanatici :) Ale nakonec je výsledek stejnej jako Musašiho názor z jeho Kruhů na používání dlouhejch mečů, moc zajímavej názor. GOJU má naopak postoje nižší. To jsou moje jedinný dojmy.

Víte co, nemůžu teď cvičit mám zlomenej nárt, tak mám tu hubu plnou keců :)
Harutomo_Yasumizu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Anonymní » úte 04. říj, 2005 15:51

Cvicil som aj shotokan a teraz robim goju,neda sa povedat co je lepsie... Velmi zalezi aj na trenerovi. Mne osobne sa viac lubi goju,ale ci je lepsie...
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod RBR » stř 05. říj, 2005 15:43

Zbytečná debata. Karate je jen jedno. Pokud pochopíš principy, pak je úplně jedno , ktekou školu děláš. Obě budou fungovat stejně. Princip měkký, tvrdý se používá i shotokanu, pokud se cvičí správně.
Případný rozdíl vychází z historie. Možná tím teď mnohé překvapím, ale karate se historicky rozvíjelo jako sebeobrana proti zbraním. Proto jsou např. shotokanu (původně šuri-te) dlouhé postoje (rozdílem výšky postojů bych se nerozebíral, to je výsledek sportovních vlivů). Potřebujete pevný a stabilní postoj aby jste dokázali ustát úder např. tyčí do krytu a toho následně můžete využiít pro protiakci. Přemýšleli jste někdo nad tím, proč se v katách shotokanu tolik používá přesunů? Všimli jste si někdo toho, že žádná kata nezačíná útokem? Vždy je nejdříve kryt a pak až protiútok.
Krátké postoje používané v goju nevznikly jen tak bez důvodu. Oblast města Naha byla známá svou kopcovitostí a nerovným terénem. Proto místní školy hledaly způsoby jak zvládnout boj v krátkých postojích. Výsledkem jejich snahy jsou styly naha-te (z nich vychází goju).
Hlavní rozdíl mezi oběma školama je v použiti odlišných postojů a v odlišném způsobu pracování se vzdáleností v boji, ale podstata je stejná.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Anonymní » stř 05. říj, 2005 15:59

4RBR: Ustát úder tyčí do krytu díky dlouhýmu postoji? Ňák si to neumim představit. Co tim myslíš?
___
Jox
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod pucmaz » stř 05. říj, 2005 16:32

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 14:01, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

 

Příspěvekod choze » čtv 06. říj, 2005 7:21

v podstate suhlasim s pucmazom. len by som doplnil pre vsetkych, ktory by dalej chceli diskutovat o karate (najma o jeho historii, sposobe cvicenia, postojoch.. atd), aby si precitali (aspon trochu) o chlapikovi menom Itosu Anko, mozno co to pochopia (myslim, ze aj pucmaz to uz niekde spominal).
Uživatelský avatar
choze
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 253
Registrován: úte 09. lis, 2004 0:00
Bydliště: Bratislava

Re: Goju-ryu vs Shotokan

Příspěvekod TaoCircle » čtv 06. říj, 2005 9:20

Attila píše:Ahoj vsichni,
mel bych na vas jeden mensi dotaz. Asi nebude lehke na nej odpovedet protoze je to spise individualni otazka, ale stejne :

Jaky mate nazor na dve skoly Karate-Do : Goju-ryu a Shotokan ?
Ktera myslite ze je ucinnejsi, lepsi, tvrdsi, rychlejsi atd. ?

P.S. Nejakou dobu delam styl Shotokan a zajimalo by me prave objektivni porovnani.... Diky
Attila


Podľa toho čo hovoria ľudia žijuci na Okinawe: ,,karate je len jedno".
Suhlasim s RBR-om: ak niekto pochopí princípy je jedno aké karate robí, doplnil by som to ešte o: ,,že jedno aké bojové umenie, úder sa stáva úderom, kop kopom, ...
TaoCircle
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 37
Registrován: čtv 29. zář, 2005 23:00

Goju-ryu

Příspěvekod Yvan » čtv 06. říj, 2005 12:01

Jaký máte názor na teorii o vlyvu bojového umění Fujian White Crane, konkrétně mistra Xie Zhong Xiang (Ryu RyuKo) (1852-1930 ), na vývoj Goju-ryu karate?
Yvan
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 690
Registrován: ned 18. dub, 2004 23:00
Bydliště: Praha

dfd

Příspěvekod Anonymní » čtv 06. říj, 2005 12:05

............. :roll: ...............
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

fgf

Příspěvekod Anonymní » čtv 06. říj, 2005 13:45

hrozně složitý.Doporučuji knihu Tradice karate.Kdysi jsem to četl.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod RBR » čtv 06. říj, 2005 19:48

Děkuji za Vaše reakce a především za to, že se naše dabata tentokrát obešla bez osobních výpadů a nadávek.

To Pucmaz:
Tak jako vždy s něčím souhlasím a s něčím nikoliv.

1. Celé karate bylo ovlivňováno čínským bojovým uměním. Když říkám celé, tak tím myslím oba směry. Níže ti předhodím důkaz. V shotokanu je kata, která má v současné době dvě varianty (kanku-dai, kanku-sho). Tato kata se dříve nazývala kushanku, podle čínského mistra, který ji na Okinawu dovezl.

2. Nevím jaké máš zkušenosti s krytím tyčí a vůbec s bojem proti zbrani, proto to zde trochu rozvedu. Ve výše uvedeném článku jsem z celé problematiky vytáhnul pouze otázku postojů. Neřeším zde časování, vzdálenosti, feeling atd. Jen takovou malou drobnost. Tyč má největší sílu zhruba v 80% délky (když s ní sekáš jako s mečem). Pokud jí budeš krýt u rukou soupeře tak Ti neuškodí (zkus si to). A to je jeden z principů krytí zbraní v karate, vždy pokrývám zbraň co nejblíže rukou soupeře a zároveň aktivně pracuji se vzdáleností. Samozřejmě z časového hlediska čím dřív tím líp. Nikde jsem nepsal, že tam budeš stát jak makiwara a necháš se sekat. V ideální případě soupeře sundáš dřív než se vůbec stačí napřáhnout. Často se ale stává, že soupeře zachytíš až v půli úderu. Jeho technika není sice plně rozvinutá, ale už má poměrně dost síly, proto při střetu musíš jeho energii absorvovat. Zde je důležitý pevný a stabilní postoj.
Pokud ji necháš rozvinout do plné síly a jak si psal, neprovedeš úhyb tak máš smůlu :lol: .

3. Pokud jde o krajinu kolem města Naha. Nebyl jsem tam, takže nevím. Všechny informace čerpám z dostupné literatury v ČR. Ten důvod krátkých postojů jsem taky někde vyčetl. Pokud se znáš jiné sem poděl se s námi.

4. Karate se dříve cvičilo kdekoliv. Nezapomeň, že bylo jistý čas zakázáno. Vlastní praktická realizace se konala většinou mimo jakékoliv dojo. Většinou pod širým nebem. Zkus si někdy zacvičit katu venku v botách na louce (doporučuji všem, co to s karate myslí vážně). Velmi rychle se zde projeví nedostatky v postojích. Doporučuji např. gankaku.

5. Cvičil jsem v oddílech, kde se věnovali GOJU. Neříkám, že to bylo super GOJU, ale mám představu jak vypadá GOJU. Dokonce jsem paměťově znal Sanchin, ale zapoměl jsem ji (moc jsem nevěřil těm co mě ji učili, že jí umějí správně, tak jsem ji moc neprocvičoval).

6. Nakousl jsi otázku dýchání. Můžeš ji víc rozvinout. To je základ karate. Možná tě překvapím, ale ani v shotokanu není jen jeden způsob dýchání.

7. Pokud jde o délku postoje. Dělám karate dle Nishijami. Najdi si, prosím, na netu nějaké stránky, kde je nafocen v postojích. Jeho postoje jsou ve výšce a délce velmi blízké Funakošiho, což nepřekvapuje, neboť je to jeden z jeho posledních žijících žáků. Nedělám to co asi máš v paměti, že je shotokan.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod pucmaz » pát 07. říj, 2005 1:16

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 13:59, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod Angus » pát 07. říj, 2005 7:40

pucmaz píše:Docela me zaujalo to o dychani v shotokanu (a v goju) , co to takhle probrat pres SZ, mejl?


Prosím, prosím, probrat veřejně, ať se poučí i ostatní, když už jste to tu nakousli.
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Příspěvekod Anonymní » pát 07. říj, 2005 8:52

Dovolte, abych k tématu řekl pár slov - stupeň modifikace stylů v ČR (a asi nejen tady) dosáhl takové míry, že argumentace nějakou původní formou je dosti plochá - podle našeho Senseie je obhajitelná jakákoliv aplikace (technika či postoj), která je v praxi funkční a rozhoduje lidský faktor, nikoliv jakýsi směr.
Prošel jsem si několik oddílů Karate - a ačkoliv se jednalo o směr Shotokan, viděl jsem cvičit i základní kata Heian Shodan několika způsoby. Vyzkoušel jsem Ninjutsu v Ruzyni - opět nová zkušenost, ale techniky přísně vzato nic převratně nového. Nedávno jsem v Praze začal navštěvovat oddíl, kde cvičí Jan Gyuris okinawský styl, který je považován za relativně neměnný - a ejhle, před pár měsíci se najednou pasáže, které se dříve cvičily v kata pomalu, začaly cvičit rychle, najednou se změnily nohy při překroku v kiba dachi - přední za zadní...a teď můžeme dumat nad tím, co je lepší.
Victor Van der Wijngaarden kupříkladu při přechodech v ZKC dachi nedělá pasivní kryty rukou, jako jsem pozoroval v některých oddílech, ale naprosto jasný úder, takže začátečník má dojem, že při cvičení kupříkladu gyaku zuki se jedná o údery dva....a tak by se dalo pokračovat dál a dál...
Zůstal bych nejspíše u toho, že člověk nakonec zakotví u stylu, který je nejbližší jeho naturelu, případně si vezme kombinace ze stylů jiných, které ovšem také vyhovují přímo jemu - domnívám se, že nějaké dogmatické myšlení v tomto směru nemůže mít žádný pozitivní přínos.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

g

Příspěvekod Anonymní » pát 07. říj, 2005 13:59

For Yvan-pokud si ale myslíš že Goju Ryu obsahuje původní stovky let staré formy z White Crane tak tě zklamu.Téměř všechny byli upraveny či modifikovány Okinawany pouze pro bojové účely...hlubší aspekty zde tedy nenajdeš.Jinak už je to třeba se směrem Uechi Ryu(řešil sem to na tomto foru pod přezdívkou Kaze před pár měsíci )Tento systém obsahuje několik zcela původních forem Bílého jeřába kde se už dá hovořit o kultivaci chi...Více už neřeknu.Pro nadšence doporučuji tu knihu Tradice karate kde je celá pravda zcela popsána a hledače pravdy by mohla oslovit.Čauky
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Další

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 3 návštevníků