Účinnosť Aikida=tvrdosť tréningu=úroveň klubu

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Účinnosť Aikida=tvrdosť tréningu=úroveň klubu

Příspěvekod Anonymní » pát 28. říj, 2005 12:38

No nazďo ,
som obyčajný slovák s priemernou inteligenciou (žiadny alkoholik,pouličný bitkár atď....) cvičiaci 5 rokov aikido .

Mal by som mať teda ako také skúsenosti , s otázkou ,či kvalita tréningov (v tom spojená tvrdosť,kvalita trénera ,členské osadenie klubu....) vplýva na účinnosť aikida. Ak máte na aikido podobné názory , postrehy myslím tým rozbyté nosi, ústa, skoro natrhnuté šľachy na rukách , udreté klúčne kosti, pohmoždeniny po celom tele, skoro vypichnuté oči pozbierané na tréningoch , ako ja, pokecajme si o tom.

Podľa hesla :"nie je aikido ako aikido " poďme na to.

zdravím KAJO
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

 

Příspěvekod Anonymní » pát 28. říj, 2005 13:31

Toto my vysvetli,ako to myslíš-flustrovaný.
Ináč mám prečítanú večšinu článkov a tvoje meno sa vyskytuje skoro všade,asi sa tomu aikidu priveľmi nevenuješ,keď máš toľko času vypisovať. Alebo si jeden z tých obávaných teoretikov?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod treeofdeath » pát 28. říj, 2005 14:07

kajo píše:Toto my vysvetli,ako to myslíš-flustrovaný.
Ináč mám prečítanú večšinu článkov a tvoje meno sa vyskytuje skoro všade,asi sa tomu aikidu priveľmi nevenuješ,keď máš toľko času vypisovať. Alebo si jeden z tých obávaných teoretikov?


:D :D :D mam pocit, ze je to cele lajbavost a netrpezlivost ludi, co aiki cvicia...podla hesla: ked padas jak pracka z nakladaku, neser sa do vysokych padov, ked nevies techniku rob ju najprv pomaly :wink:
treeofdeath
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 52
Registrován: stř 19. říj, 2005 23:00

Příspěvekod treeofdeath » pát 28. říj, 2005 14:18

ukropcany píše:Aby som ešte nezabudol - som dosť teoretický s mojou tiež 5ročnou JJ praxou so zlomenou nohou, do dnešného dňa bolavými rukami, zapálenými ramennými kĺbami a x-krát vyondenými prstami (vďaka Môcikovski-obľúbenej jubi-kansecu-waze :twisted: )? Dúfam že áno... pokecajme si to tom... 8O :evil: 8O :roll: :roll: :roll: :x :D :D :D


a z masivnou frustraciou zcasu premrhaneho civcenim ultra aikido suprebrutal iwama ryu azaňát buki waza... :lol: :lol: :lol:
treeofdeath
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 52
Registrován: stř 19. říj, 2005 23:00

Příspěvekod treeofdeath » pát 28. říj, 2005 14:48

divny dabl
treeofdeath
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 52
Registrován: stř 19. říj, 2005 23:00

Příspěvekod Anonymní » pát 28. říj, 2005 14:57

a cvicim u najvacsieho senseia na Slovensku S. Kurillu
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Traft » pát 28. říj, 2005 18:05

toto tu vyzera inac na zbytocnu temu pri ktorej sa tu budeme vsetci len podpichovat. Inak mam za sebou tiez 5 rokov Aikida :) . A myslim si ze vela zalezi od clenov klubu. Vlastne ti tvoria klub....
Traft
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 88
Registrován: pon 08. bře, 2004 0:00
Bydliště: Kosice

Příspěvekod Jendis » pát 28. říj, 2005 18:13

8O
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Picard » pát 28. říj, 2005 20:38

ukropcany píše:Hm... tak yo, už nerýpem... :oops: . Admin? Vieš toto tu celé seknúť preč?


Ano umim. Z jakeho duvodu (ja zadny nevidim)?
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Anonymní » stř 02. lis, 2005 7:54

Vidím,že som veľmi zle opísal tému,nebol to môj zámer.Čo sa týka tých zranení ,myslím si ,ak každý bude cvičiť aikido alebo hocijaký iný viac či menej "kontaktný" šport(BU) niekoľko rokov,tieto zranenia mu nebudú cudzie ,ako si aj ty Ukropcany spomýnal Tai box (nechcel som sa ťa dodtknúť ,ale ty si začal) . Mojím zámerom nebolo nikoho zaviesť alebo o aikide v našom klube (ozaj - necvičím u Pištu,niekto písal v mojom mene) urobiť zlú mienku. Chcel som sa len dozvedieť niečo o tréningoch v ostaných kluboch a trocha predstaviť verejnosti aikido aj z inej stránky .Aby ľudia ktorí cvičia v prvom klube ktorý našli a nevedia (nemajú až taký rozhľad ),že to ide inde možno lepšie,reálnejšie,získali ako taký obraz.

S prepáčením ,už ma serie to čo si o aikide myslí večšia časť verejnosti či už s BU alebo mimo neho a to čo z neho spravilo zopár zaslepených ľudí ,nehovorím len o slovensku ,ale aj o zahraničí. Nemyslím len cvičenie ,ale aj to okolo neho,správanie sa na tatami,obliekanie atď...

Ale ,ak to nikoho nezaujíma , prosím zrušte tému,mne to neublíži.

Zdravím
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

 

Příspěvekod patrik » stř 02. lis, 2005 10:09

kajo píše:S prepáčením ,už ma serie to čo si o aikide myslí večšia časť verejnosti či už s BU alebo mimo neho a to čo z neho spravilo zopár zaslepených ľudí ,nehovorím len o slovensku ,ale aj o zahraničí. Nemyslím len cvičenie ,ale aj to okolo neho,správanie sa na tatami,obliekanie atď...


Ale to je problém právě aikidistů (i já jsem), že se chovaj, jakoby byli něco víc... Jakoby aikidó bylo nepřekonatelný BU a oni sami byli reinkarnací Osenseie...

Potkal jsem stovky aikidistů a stovky lidí kolem jiných BU a na základě zkušeností s tím si myslím, že většina aikidistů se chová nepatřičně. Když se setkají s jiným BU, považují vše za horší, než aikidó... anebo že je vlastně všechno v aikidó a že to už Uešiba vymyslel. Když narazí na disciplínu, kde je "nižší úroveň" etikety, kasaj se jak moc jsou tradiční a když potkaj něco, kde je vyžadována "vyšší úroveň" etikety, plácaj o tom, jak je to zbytečný a přehnaný. Obvykle maj potřebu vše vysvětlovat... nezažil jsem kendistu, iaidistu, že by měl potřebu aikidistovi vysvětlovat, jak se lámou ruce, ale zažil jsem desítky aikidistů, kteří kendistům a iaidistům říkali, jak se má cvičit s mečem... Aikidisti maj potřebu říkat, jak je aikidó jemné a že původní Daitó rjú (aikidžucu) bylo drsný a třeba ho nikdy neviděli... apod.

Prostě, dokud se aikidisti budou chovat, jako pitomci, bude je každej za pitomce považovat.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Anonymní » stř 02. lis, 2005 10:24

Kde cvičím? Nechcem ,aby to vyznelo ako lacná reklama,cvičím v klube v Aikido dojo Bratislava, momentálne však v Senci - pod Richardom KOVÁČOM , neviem či ti jeho meno niečo hovorí ,nerobí zo seba strašne známeho.Vermi ,že to ani nepotrebuje. Odhliadnuc však od toho ,čo si myslím ja , prečo cvičím tam,kde cvičím všetko je každého osobná vec. Ak mu postačuje to čo mu jeho klub ponúka, budiž. Ja som sa s tým neuspokojil dodnes. Buď si istý ,že viem byť na tréningu pekne nepríjemný na trénera, so svojimy 87 kilamy (po 8-mich rokoch posilovne) som ho už nejed krát schmatol ,ako to len išlo (elketrické kliešte by sa zahambene schovali),pokúšal udrieť , a to myslím tým udrieť .®iaľ bohu pre mňa ,som v záujme pudu sebazáchovi musel použiť všetko moje umenie pádov a neviem čo ho ešte ,aby som tu mohol vôbec ešte písať. Veľa krát som sa musel pred umením chlapca čo má za sebou 10 rokov karate a 3-tí dan Aikikai hlboko pokloniť. Podotýkam , že nie som v klube najväčí ani najsilnejší. Pre mňa je práve on No.:1 v aikido.
Možno ,že to tak nie je , neviem ,ale konfrontácie sa nebojím .

Zatiaľ.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » stř 02. lis, 2005 11:13

pre Patrika,
Je mi veľmi ľúto,že ti musím dať za pravdu.Pokiaľ si však môže otvoriť klub aikido ,akýkoľvek "tiež "tréner,bez skúseností ,či už praktických alebo (hlavne) teoretických o BU-meniach, bude to takto vyzerať. Ja by som navrhol toto: pred tým než tréner dá svojmu klubu prívlastok "AIKIDO KLUB",musí prejsť schválením zahraničnej alebo domácej ,poverenej komisie. Aby nemohol robiť zbytočne hanbu ostaným. Ale to je utópia.
A niektorý ,aj zahraničný - hovoria si sensei,nie sú o nič lepší ako oni.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » stř 02. lis, 2005 12:48

patrik píše:
Prostě, dokud se aikidisti budou chovat, jako pitomci, bude je každej za pitomce považovat.

Patrik


Tohle by se melo tesat do zuly :D :D :D :D
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » stř 02. lis, 2005 13:57

4 UKROPCANY:
Možno budeš poznať Patrika HALLA,alebo Drahoša Gašparoviča, oni spolu s Richardom sú mojimi trénermi v Hale Mladosť.(oni vedú dojo po neslávne dopadnutom Mišovi Holenim).
S tou komisiou máte pravdu, ja som to nemyslel vážne,len ako blbú teóriu. Je mi jasné ,že by to skončilo zas tam ,kde je to teraz. (skô či neskôr). Čo satýka zahraničných učiteľov, trafil si do čierneho. ®iaľ Bohu takto to je s každým učiteľom , ktorý si s aikidom zarába na živobytie a potrebuje si "odučiť " svojich X sústredení ,aby prežil.

Možno máme šťastie v našom klube,že máme garanta francúza, ktorý nie je na aikide finančne závyslý , nepoptrebuje natoľko naše peniaze a je ochotný sa venovať aj človeku v teplákoch a nie len nám v sukňiach. Ak ešte máš záujem teraz ho môžeš vidieť 12.11. v ©H-Mladosť - p.NEBI VURAL,na danoch nezáleží (6.) - vynikajúci človek. Myslím ,že jeho by si asi neskopal do guličky.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Noname » stř 02. lis, 2005 15:14

Nie, to som bol ja "noname"
Kajo chodí do Senca a v Blave málokedy funguje ...
Noname
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 52
Registrován: čtv 14. dub, 2005 23:00
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Anonymní » stř 02. lis, 2005 15:52

Noname spomýnal ,®e ste tam boli dávnejšie pozrieť. On ťa pozná.
Niečo k tým silným úchopom:
podľa mňa je to tak, ak nepohneš s niekým keď ťa drží silno (kotai) a nevieš sa do techniky postaviť správne, aby si ho vychýlil, nevieš použiť kokyu ho,zbytočne začneš niečo robiť v pohybe a nedaj Bože rýchlo - naplno. Strašne nerád píšem tieto zasrané japonské výrazy lebo málo ľuďom niečo hovoria v praxi. Preto ďalej ani nebudem.

Máš pravdu,že hocijaké BU je vynikajúcim základom pre aikido(nie len pre aikido). Človek sa ,ale musí rozhodnúť pre jedno alebo druhé.Obe napLno - to podľa mňa nejde. Niečo na telo: Keď už si tak strašne na to aiki zanevrel,chceš mi povedať ,že ty si aikido , alebo aspoň nejaký úhyb zdedený z neho , nepoužil v MT?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » stř 02. lis, 2005 17:05

Niečo na záver:

podľa môjho názoru ,každé bojové umenie ,ktoré človek robí s nejakým zámerom,či už so zámerom stať sa tvrdým ,nepremožiteľným bitkárom na ulici ,v ringu alebo len prosto stráviť voľný čas v spoločnosti ľudí s rovnakým zmýšľaním, už splnilo svoj účel. Aspoň zopár ľudí sa netúlalo po uliciach s bielym práškom vo vačku, nemeditovalo nad poloprázdnym pohárom v bare rozmýšľajúc , ako sa dostane po svojich domov. Každá aktivita ,ktorá prispieva k tomu ,aby sa človek cítil lepšie,aby sa odreagoval od práce ,od každodenného stresu,či už je to aikido,karate,MT alebo posilovňa,aerobik,plávanie- je to jedno. Aj tak si pre seba už spravil viac ,ako tý ostatní ,ktorí nič nerobia a máš väčšie predpoklady prežiť- toto je budo.(silné slová čo?)
Na záver ,ak mi BU aspoň raz zachráni kožu a neskončím s odkopnutou obličkou alebo nebodaj s nožom v hrudi ,si poviem - stálo to za tie hodiny driny . Napriek tomu dúfam ,že to nebude nikdy.

zdravím všetkých budo -ákov
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod RBR » stř 02. lis, 2005 21:16

ukropcany píše:Ešte jedna vec k tomu úchopu - keď som Saitovi robi ukeho, nikdy sa oňo mňa nenechal chytiť naplno! Vždy keď cítil, že zvieram prsty, tak sa začal hýbať a nedostal som šancu ho poriadne drapnúť, aj keď som svoj útok zdržoval. Mal dokonalé načasovanie a odhad toho čo spravím. Lenže to bolo jediný krát, kedy som videl takemusu v praxi.


U nás se tomu říká správný feeling a timing. Feeling je vycítění toho co chce uke udělat a také, že to chce udělat (jinak řečeno zachycení nebo rozpoznání ukeho agresivní myšlenky) a timing je načasování (vše se musí udělat ve správný čas). Dle mého ten kdo zvládne tyto dva základní principy v jakémkoli BÚ tak se může považovat za mistra. To je pravé mistrovství. Kdo to nezvládne je stále žákem, když má X-tý dan a má dojem, že už něco umí. Osobně jsem neviděl moc lidí co to dokáží.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Anonymní » čtv 03. lis, 2005 6:21

Chalani zas neberte všetko ,tak strašne vážne s tými úchopmi.Naozaj ma nemusíte učiť čo tieto výrazy znamenajú.Ja viem ,že je to blbosť chytať na plno,celou silou..V reále to tak asi nikdi nenastane. Ale predsa každá technika sa najprv vyučuje so statiky , z úchopu(jedno akého) až neskôr ,ak na to máš predpoklady (myslím tým strašne veľa odcvičených a odpadaných hodín) môžes prejsť na to vaše správne načasovanie pohybu (techniky) alebo nebodaj vycítenie zámeru útočníka(zámerne nehovorím uke,nechajme to na tatami,v našej debade asi to slovo neobstojí).To sme sa však ,ako ste vraveli ,posunuli veľmi ďaleko. Ešte tak to načasovanie sa dá zvládnuť ,s určitými pohybovými a fyzickými danosťami po x rokoch(dobre viete ,že z každého aikidok ,ani boxer nebude ,zvládne to len hŕstka vyvolených),ale feeling -chalani nechajme to na majstrov ,ktorých je tu žiaľ bohu už strašne málo. Pomaly vymierajú. Ukropcány - čo sa týka mojej otázky či si použil..., nemyslel som samozrejme počas sparingu MT urobiť na niekom úchop alebo páku ,len ako takú prácu bokov ,úhyby ,ktoré sú súčasťou aikida ,ako klinč v MT.To len tak na okraj - ak nie ,tak nie.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Další

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků