TAI JUTSU

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

TAI JUTSU

Příspěvekod Dener » stř 01. úno, 2006 21:42

Ahoj,žádám o radu. Mohl by mi někdo,kdo ví o čem je řeč napsat něco bližšího o tomto umění? Dále by mě zajímalo,zda by to bylo vhodné např do MMA,respektive dalo by se tím nahradit např. sambo,BJJ atd...vím o tom málo,tak prosím poraďte.
Dener
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob 19. úno, 2005 0:00

 

a

Příspěvekod roza » čtv 02. úno, 2006 9:15

Dener - snad by to mel byt souhrnny nazev pro umeni neozbrojeneho boje jako takoveho - telesnych dovednosti a metodiky jejich ziskani - v ramci Ninjutsu ,ktere se zabyva i mnoha jinymi dovednostmi.
Doufam ,ze se moc nepletu.

Roza
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod patrik » čtv 02. úno, 2006 11:39

:(

Taidžucu (umění těla) je podobně znásilňovanej termín, jako třeba kendžucu (umění meče) ;)

Prostě často někdo, aby ho někdo nenachytal, že si něco vymyslel, tak používá nějaký takový obecný název, který není "nic proti ničemu" a dá se pod to zahrnout všechno ;)

:idea:

Tak jako u kendžucu je třeba znát konkrétní "rjú" i taidžucu má konkrétní styl, k němuž patří... tj. jsou školy, které nepoužívají termín džúdžucu nebo jiný, ale mají termín "taidžucu" pro neozbrojený boj.

Jinak řečeno - taidžucu je jiný název pro věci, jako džúdžucu, jawara (džucu, -gi, -riki), torite, wadžucu, kumiuči... etc. ;)

Jenže na rozdíl od obecného povědomí české veřejnosti, toto nejsou zastaralé názvy, ale názvy starých škol "neozbrojeného boje"... nebo taky jiné formy boje v jednotlivých školách. Takže některé školy můžou mít okruh, který nazývají "kumiuči" a vedle toho kategorii technik "taidžucu"

Taidžucu používá/vala třeba škola Asajama Ičiden rjú (nebo heihó) nebo Jagjú ©ingan rjú. Tenhle termín pochází někdy ze 17. století. Je možné, že se tenhle termín používal častěji, než džúdžucu. Dnes je to naopak a často se všechno označuje jako džúdžucu.

Nejčastěji se setkáš s termínem taidžucu u Budžinkanu, ale o tom by měli napsat lidi, co ho dělají. Neznám souvislosti, tedy kromě toho, že je to ta část, kdy se nepoužívají zbraně. To je to, co popsal Roza.

Taidžucu se používá taky v mnoha případech cvičení aikidó. Ted třeba Iwama rjú má kkategorii buki waza (techniky zbraní) a taidžucu. Nevím ale, jak jsou na tom pohledy takových aikidó stylů, které zbraně nevyučují, nebo je mají ve velmi omezené míře.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Dener » čtv 02. úno, 2006 12:32

Znamená to tedy,že obsahuje i prvky jiu jitsu a boje na zemi? Dělám thaibox,kickbox a chtěl bych to zkombinovat i s bojem na zemi. Líbilo by se mi sambo nebo BJJ...bylo by vhodné začít s tím tai jutsu jako začátek pro boj na zemi??
Dener
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob 19. úno, 2005 0:00

a

Příspěvekod roza » čtv 02. úno, 2006 12:43

Dener - cert vi ,jak to tu kdo uci ,kdyz pujdes do Bujinkanu ,radsi se tu kluku predem zeptej ,par jich sem chodi.Nevim jestli jejich metodika vyhovuje tvym pozadavkum.

Jestli tu vyucuje jeste nekdo jiny ,kdo tomu rika Tai jutsu ,to nevim - viz Patrik.

Zkus normalni bjj ,jestli mohu doporucit.

Roza
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod patrik » čtv 02. úno, 2006 12:49

Já musel něco napsat blbě ;)

Taidžucu je alternativní název pro některé školy džúdžucu, nebo je to název pro neozbrojený boj v Budžinkanu a někdy v aikidó...

Tedy, není něco jako "taidžucu" bojové umění, anebo jinak, "taidžucu" může být vše, kde používáš tělo...

Jestli chceš dělat BJJ nebo sambo, dělej BJJ nebo sambo. BJJ vychází z "ne waza" v džúdó, takže můžeš dělat třeba džúdó...

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

a

Příspěvekod roza » čtv 02. úno, 2006 13:41

Patrik - ja to tak myslel :jak jsem psal ,cert vi JAK to tu kdo uci :wink: ,nemam velky prehled o jap.skolach ,predpokladal jsem ,ze by tu nektera mohla necemu rikat Tai jutsu,v ramci toho co vyucuje,a zaroven by to mohlo byt neco ,co Dener hleda.
Tim JAK jsem nemyslel primarne kvalitu ale spis pojeti ohledne teoretickeho vykladu a pouziti toho terminu.
S cimz by mohl byt dost problem.
Jinak se shodnem ,viz muj prispevek vyse ,ohledne doporuceni bjj ,pokud chce nekdo cvicit "neco jako bjj". :wink:

Roza
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod patrik » čtv 02. úno, 2006 13:54

2 roza

Reagoval jsem na Denera, když tu Tvůj příspěvek ještě nebyl ;)
Tedy, reagoval jsem na totéž, co Ty... asi skoro současně.

Patrik


Presunte sa do ineho fora, prosim. Vdaka.
Moderator
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín


Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron