Proc vetsina odsuzuje aikido?

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod RBR » pon 27. úno, 2006 22:47

Jak uz nekteri psali, je to bezva BU na sebeobranu, kde cilem neni dat nepriteli jednou ranou KO.


Většina z nás nedělá BÚ proto, aby chodila po ulici a z každým se hned při sebemenší zámince porvala. Děláme to pro případ kdyby jsme se dostali do situace, ve které bude nutné použít znalostí BÚ, aby jsem se z toho dostali se zdravou kůží.

No a co budeš se soupeřem na ulici dělat. To ho budeš držet v páce a přesvědčovat ho, aby tě znova nenapadl až ho pustíš. Nebo mu zlomíš končetinu? A nebo ho hodíš na hlavu, aby si zlámal vaz??

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

 

Příspěvekod Rychi » úte 28. úno, 2006 14:05

RBR píše:
Jak uz nekteri psali, je to bezva BU na sebeobranu, kde cilem neni dat nepriteli jednou ranou KO.


No a co budeš se soupeřem na ulici dělat. To ho budeš držet v páce a přesvědčovat ho, aby tě znova nenapadl až ho pustíš. Nebo mu zlomíš končetinu? A nebo ho hodíš na hlavu, aby si zlámal vaz??

RBR


No, tak mu pomoci aikida zlomim koncetinu :) Jinak pochybuju, ze by na me jen tak z prdele zautocil nekdo v 3 danu v karate a sel do me natvrdo high kickama. Spis by na me zautocil nejaky nactilety fracek co by me chtel okrast. V tom pripade si myslim, ze by mi aikido stacilo :?
Rychi
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 12. úno, 2006 0:00
Bydliště: Tatami

Příspěvekod RBR » úte 28. úno, 2006 17:12

Rychi píše:
RBR píše:

No, tak mu pomoci aikida zlomim koncetinu :) Jinak pochybuju, ze by na me jen tak z prdele zautocil nekdo v 3 danu v karate a sel do me natvrdo high kickama. Spis by na me zautocil nejaky nactilety fracek co by me chtel okrast. V tom pripade si myslim, ze by mi aikido stacilo :?


No i 15tiletý fracek může mít nůž. Chtěl jsem tím naznačit, že ve finále je jedno zda-li borce sestřelíš nebo polámeš. Na rozdíl od jiných netvrdím, že A. je v sebeobraně úplně k ničemu, pouze se musí cvičit pořádně. Ne balet.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Rychi » úte 28. úno, 2006 18:51

RBR píše:
Rychi píše:
RBR píše:

No, tak mu pomoci aikida zlomim koncetinu :) Jinak pochybuju, ze by na me jen tak z prdele zautocil nekdo v 3 danu v karate a sel do me natvrdo high kickama. Spis by na me zautocil nejaky nactilety fracek co by me chtel okrast. V tom pripade si myslim, ze by mi aikido stacilo :?


No i 15tiletý fracek může mít nůž. Chtěl jsem tím naznačit, že ve finále je jedno zda-li borce sestřelíš nebo polámeš. Na rozdíl od jiných netvrdím, že A. je v sebeobraně úplně k ničemu, pouze se musí cvičit pořádně. Ne balet.

RBR


No, i kdyby mel nuz, tak v aikido sou techniky na obranu proti tanto (i kdyz nektere pro zacatecnika celkem nerealne). Idealni je podle me doplnit techniky jeste ruznymi udery, alespon tak se to ucim a toho 15fracka bych snad zvlad :)
Rychi
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 12. úno, 2006 0:00
Bydliště: Tatami

Příspěvekod severin » úte 28. úno, 2006 19:19

Cvičil jsem A celkem krátce,ale viděl jsem u pokročilých techniky s nožem.Zdálo se mi to dost nereálný,ale možná jsem jen neviděl ten správnej trénink.Cvičí se v A něco jako sparing s nožem ?
Tady jsou nějaká videa Kali/Arnis/Escrima,která mají k realitě trochu blíž,ale realita je holt realita.Zajímá mě hlavně obrana v A proti neustálému utočení ze všech uhlů.

http://sayoc.com/vidclips/tns01.wmv
http://sayoc.com/vidclips/tns02.wmv
http://sayoc.com/vidclips/tns03.wmv
http://sayoc.com/vidclips/tns04.wmv
http://sayoc.com/vidclips/tns05.wmv
http://sayoc.com/vidclips/20040203trailer.wmv
http://ptk-pitbulls.com/Mpeg_Videos/Kni ... ga_One.MPG
http://ptk-pitbulls.com/Mpeg_Videos/Kni ... nife_5.mpg
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Rychi » úte 28. úno, 2006 19:29

severin píše:Cvičil jsem A celkem krátce,ale viděl jsem u pokročilých techniky s nožem.Zdálo se mi to dost nereálný,ale možná jsem jen neviděl ten správnej trénink.Cvičí se v A něco jako sparing s nožem ?
Tady jsou nějaká videa Kali/Arnis/Escrima,která mají k realitě trochu blíž,ale realita je holt realita.Zajímá mě hlavně obrana v A proti neustálému utočení ze všech uhlů.

http://sayoc.com/vidclips/tns01.wmv
http://sayoc.com/vidclips/tns02.wmv
http://sayoc.com/vidclips/tns03.wmv
http://sayoc.com/vidclips/tns04.wmv
http://sayoc.com/vidclips/tns05.wmv
http://sayoc.com/vidclips/20040203trailer.wmv
http://ptk-pitbulls.com/Mpeg_Videos/Kni ... ga_One.MPG
http://ptk-pitbulls.com/Mpeg_Videos/Kni ... nife_5.mpg


Na pohled to vypada hezky, ale aikido to neni a rekl bych, ze je to nacviceny :?
Rychi
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 12. úno, 2006 0:00
Bydliště: Tatami

Příspěvekod severin » úte 28. úno, 2006 19:56

:?:
Naposledy upravil severin dne úte 28. úno, 2006 20:03, celkově upraveno 1
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod severin » úte 28. úno, 2006 20:02

[quote="severin"]Cvičil jsem A celkem krátce,ale viděl jsem u pokročilých techniky s nožem.Zdálo se mi to dost nereálný,ale možná jsem jen neviděl ten správnej trénink.Cvičí se v A něco jako sparing s nožem ?
Tady jsou nějaká videa Kali/Arnis/Escrima,která mají k realitě trochu blíž,ale realita je holt realita.Zajímá mě hlavně obrana v A proti neustálému utočení ze všech uhlů.


Já přece vím,že to není Aikido a navíc jsou to jen drily,které jsou jedna z mnoha možností,jak se připravovat na boj proti noži !!!! Moje otázka byla konkrétní !!!
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Rychi » úte 28. úno, 2006 20:11

severin píše:
severin píše:Cvičil jsem A celkem krátce,ale viděl jsem u pokročilých techniky s nožem.Zdálo se mi to dost nereálný,ale možná jsem jen neviděl ten správnej trénink.Cvičí se v A něco jako sparing s nožem ?
Tady jsou nějaká videa Kali/Arnis/Escrima,která mají k realitě trochu blíž,ale realita je holt realita.Zajímá mě hlavně obrana v A proti neustálému utočení ze všech uhlů.


Já přece vím,že to není Aikido a navíc jsou to jen drily,které jsou jedna z mnoha možností,jak se připravovat na boj proti noži !!!! Moje otázka byla konkrétní !!!


Aha, no tak sry. Co sem videl obranu v A proti vice utocnikum (a i z vice uhlu), tak zase jenom, jak rikate, "balet". V realu bych rek, ze je to mozny, ale s pouzitim kopu a vetsiho kryti. Jinak jeste si prectete tohle: http://www.cfai.cz/faq/faq.php
Rychi
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 12. úno, 2006 0:00
Bydliště: Tatami

Příspěvekod romantimpl » úte 28. úno, 2006 23:40

RBR píše:
romantimpl píše:Uješiba byl zakladatel aikidó a cvičil ho tak, jak ho cvičil, učil to, co považoval za podstatné a důležité. To znamená, že neučil to, co za důležité nepovažoval. Takže nějaké argumenty, že předtím dělal jiná umění neobstojí. Byl to dobrý fajtr, jeho aikidó bylo efektivní a nic jiného než aikidó nedělal.


To nemyslíš vážně. Nejdříve si pořádně nastuduj jeho životopis a pak jsem něco napiš. Pro větší objektivitu si zjisti názory jeho současníků na M.U. např. jeho učitele Daito-ryu. Tvrdíš stejnou blbost jako, když nějaký "odborník" prohlašuje, že Funakoshi cvičil celý život shotokan.

RBR


Dobrá tak po lopatě: OD JISTÉ CHVÍLE NIC NE® AIKIDÓ NEDĚLAL. Kdyby dál dělal daitó-rjú, tak by tomu říkal daitó-rjú. Důležité ale je, že to, co nazval aikidó a co jako aikidó vyučoval, je to, co považoval na bojových uměních za podstatné. Co nevyučoval, to zřejmě za podstatné nepovažoval. Takže ttady máš člověka mimořádných schopností, který vyučuje něco, co podle jeho názoru vede k získání těchto schopností.

Mě naopak přijde jako blbost si myslet, že stařík si řekl, že poté, co se (úspěšně) popral s kdekým, tak bude sekat latinu a jeho aikidó bude najednou samej mír a láska, a hlavně žádná efektivita. Nebo že je to jakási vyšší dívčí navazující na běžný kickboxerský trénink. Tyhle názory se tu v různých podobách opakují.

Podle mého Uješiba odevzdal svoje nejlepší pod hlavičkou aikidó. Jedni tomu věří a pečlivě to studují, jiní tomu nevěří a dělají něco jiného a další věří, že je to snadné a vyrábějí tak špatné jméno aikidó ve světě.
romantimpl
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 19. čer, 2005 23:00

Příspěvekod marvin » stř 01. bře, 2006 10:33

:D
Naposledy upravil marvin dne ned 17. pro, 2006 20:03, celkově upraveno 1
marvin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 996
Registrován: úte 22. dub, 2003 23:00

Příspěvekod romantimpl » stř 01. bře, 2006 12:41

Můžeš mi vysvětlit, co to znamená, že Uješibovo aikidó a jeho přímých následovníků je ze 60% založené na náboženství? Nechápu, jak může být bojové umění ZALO®ENÉ na náboženství. A ještě ze 60% 8O
To jakože 60% času se modlil nebo meditoval a zbytek trénoval?

Já bych to nekomplikoval. Z toho, co o něm vím, vyplývá, že M.U. vytvořil aikidó, že jeho aikidó bylo funkční a tato funkčnost je dosažitelná pro kohokoliv, jinak by asi neztrácel čas vyučováním. To je myslím podstatná informace, vše ostatní jsou spekulace. Neboli dobré aikidó je dosažitelné.
Z čeho aikidó vzniklo či náboženské založení MU je sice zajímavé, ale nepodstatné.
romantimpl
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 19. čer, 2005 23:00

Příspěvekod marvin » stř 01. bře, 2006 17:19

:D
Naposledy upravil marvin dne ned 17. pro, 2006 20:02, celkově upraveno 1
marvin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 996
Registrován: úte 22. dub, 2003 23:00

Příspěvekod romantimpl » stř 01. bře, 2006 19:03

Hmm, aikidó jsem cvičil asi 5 let, ale přestal jsem. M.U. životopisy jsem četl. Nezjedol som nič (i když je pomalu čas na večeři). Nikde tu netvrdím, že aikidó je jediné a super. Reagoval jsem pouze na některé názory o aikidó, které se tady dokolečka papouškují.

Ano, vím, že se v aikidó provozují různé očistné a meditační techniky. Nejsem na to odborník, ale jejich cílem je uvolnění a příprava těla a navození tichého a přítomného stavu mysli. Tahle cvičení beru jako součást aikidó (i jiných BU) a ne jako náboženskou praxi. Nemyslím si ani, že by aikidó bylo na těchto technikách založené, pouze jsou jeho součástí.
Jestli je aikidó na něčem založené, tak na uvolněném a pohyblivém těle, přítomné mysli a práci s rovnováhou a stabilitou. Ale můžu se mýlit, koneckonců jsem nedostudovaný aikidoda :wink:


for Ukropcany:
Myslel jsem tím, že pro praxi aikidó mi tyhle informace nepomůžou. Nebo myslíš, že aby mi fungovalo aikidó, musím nejdřív studovat daitó-rjú a postavit si doma šintoistickou svatyni? :D
romantimpl
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 19. čer, 2005 23:00

Příspěvekod 24volt » stř 01. bře, 2006 19:19

romantimpl píše: ... Nebo myslíš, že aby mi fungovalo aikidó, musím nejdřív studovat daitó-rjú a postavit si doma šintoistickou svatyni? :D


Ačkoliv je poznámka věnována někomu jinému, musím reagovat.
Zde jsi totiž, příteli, uhodil kladívkem o hřebíkovou hlavičku! Tedy alespoň s tím daito-ryu, nikoliv se svatyní.
Pokud by ses věnoval daito-ryu, šlo by ti aikido o poznání (ne-li o 100%) lépe, ovšem je spíše možné, že bys aikido už vůbec nepotřeboval :wink:

Proč jsi vlastně přestal s aikidem?
24volt
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 09. led, 2006 0:00

Příspěvekod romantimpl » stř 01. bře, 2006 22:39

Skutečně netuším, zda by mi šlo aikidó lépe, protože daitó-rjú takřka neznám (zažil jsem kdysi jednu ukázkovou hodinu). Ale ty narážíš pravděpodobně na to, že daitó-rjú je z hlediska sebeobrany reálnější.
Možná je, nevím, každopádně bych se ptal, proč tedy MU raději nezůstal u daitó-rjú?

Je pravda, že techniky v aikidó, tak jak se cvičí, nejsou reálné z hlediska sebeobrany. Stejně jako není reálné tuej-šou v tchaj-ťi. Rozdíl je v tom, že studenti aikidó je za reálné považují, zatímco v tchaj-ťi se většinou ví, že se jedná o hru, která má vypěstovat jisté dovednosti. Takže aikidisté se příliš soustředí na to, aby jim to "fungovalo" a všechno ostatní jde stranou. Navenek se zdá, že to funguje, ale co má doopravdy pracovat, když jde do tuhého, to nefunguje. Tedy opět můj názor, který určitě neplatí obecně.
Jednou jsem sledoval zkoušky na 1. kyu nebo 1. dan, už se nepamatuju. Urostlý chlapík tam prováděl techniky sice navenek správně, ale s tak přebytečnou silou a razancí, že se z něho v půlce lilo a ke konci nemohl popadnout dech. Kdyby ty zkoušky trvaly o 5 min. déle, asi by se složil. Možná by se reálně ubránil, protože měl neskutečnou páru, ale ne díky umění.

Aikidó jsem přestal cvičit z několika důvodů. Ten, který se týká tohoto fóra je, že mě zlákalo tchaj-ťi, které je pomalejší a připadá mi metodičtější.
romantimpl
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 19. čer, 2005 23:00

Příspěvekod 24volt » čtv 02. bře, 2006 9:28

romantimpl píše:...Možná je, nevím, každopádně bych se ptal, proč tedy MU raději nezůstal u daitó-rjú?


No, to mohu se jen domnívat a to následovně: kdyby Ueshiba zůstal u daito-ryu, nikdy by se nemohl osamostatnit, protože by mu na záda neustále dýchal Sokaku Takeda. Takeda by vždy byl jeho "nadřízený" a vždy by rozhodoval, co a jak smí učit a co ne. A Ueshiba měl jistě vyšší ambice, než posluhovat a ohýbat hřbet před sice geniálním bojovníkem, ale převážně jinak potrhlým a nahluchlým staříkem jako byl Takeda.

Další důvod byl i finanční - v některých oficiálních životopisech Ueshiby je psáno, že Takeda požadoval za každého žáka, kterého jeho podřízení vyučovali, nějaký ten peníz. Což se samozřejmě Ueshibovi nelíbilo (komu jo).

Samozřejmě že Ueshiba se nemohl vymanit z Takedova vlivu tak, že prchne do jiného kouta Japonska a tam bude vyučovat daito-ryu svým způsobem. Jednodušší bylo svůj pohled na věc nazvat novým jménem a vesele si vyučovat tam, kde mu to vyhovovalo a Takedu v případě prskání klidně odfuckovat.

Byla to prostě smůla - dvě velké osobnosti se sešly v jeden čas na jednom místě a každá z nich viděla bojová umění přes jiné brýle.

Asi tak :)
24volt
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 09. led, 2006 0:00

Příspěvekod patrik » čtv 02. bře, 2006 10:27

romantimpl píše:Je pravda, že techniky v aikidó, tak jak se cvičí, nejsou reálné z hlediska sebeobrany. Stejně jako není reálné tuej-šou v tchaj-ťi. Rozdíl je v tom, že studenti aikidó je za reálné považují, zatímco v tchaj-ťi se většinou ví, že se jedná o hru, která má vypěstovat jisté dovednosti. Takže aikidisté se příliš soustředí na to, aby jim to "fungovalo" a všechno ostatní jde stranou. Navenek se zdá, že to funguje, ale co má doopravdy pracovat, když jde do tuhého, to nefunguje. Tedy opět můj názor, který určitě neplatí obecně.
Jednou jsem sledoval zkoušky na 1. kyu nebo 1. dan, už se nepamatuju. Urostlý chlapík tam prováděl techniky sice navenek správně, ale s tak přebytečnou silou a razancí, že se z něho v půlce lilo a ke konci nemohl popadnout dech. Kdyby ty zkoušky trvaly o 5 min. déle, asi by se složil. Možná by se reálně ubránil, protože měl neskutečnou páru, ale ne díky umění.


Výbornej post. Souhlas.

--------------------------------

Ke vztahu Uešiba & Takeda.

Jde o to, že i Takeda "oživil" nějaké BU, dá se říct, že ho "vytvořil". Daitó rjú je sice legendární škola, ale vznik se počítá až právě od Takedy. Tj. od druhé poloviny (konce) 19. století. Takže Uešiba udělal totéž, jako většina Takedových žáků... Vytvořil svojí větev Daitó rjú (vedle Roppokai, Takumakai etc.). Tuhle větev si pojmenoval po svém... a vzhledem k dalším okolnostem jí i změnil.

Většina toho o Uešibově studiu kdovíkolika BU a mistrovství v nich je (jak to říct)... populární mýtus. Uešiba neměl dostudováno Daitó rjú a tak nemohl dál Daitó rjú jako takové učit. Musel učit nějaké své Uešiba rjú... a ne že by se nebaštili navzájem Uešiba a Takeda, ale Takeda a Deguči, hlava sekty Ómoto. Uešiba si vybral, komu dá svůj hlas v týhle volbě... Takeda nebo Deguči.

Někdy se říká, že Uešiba vybral z Daitó rjú "okuden", jindy že odebtral smrtící techniky... IMHO se to navzájem vylučuje.

Nicméně, jak už jsem tu nedávno psal. Většina z toho, co jsem v Daitó rjú viděl (ukázky, ukázkové hodiny) vypadá ještě víc "nefunkčně" než aikidó :)

(Prosím, mluvím o Daitó rjú. Tedy klasickém Takedově BU.)

Patrik

P.S.
btw pls, vynechte to "J" ve jméně Uešiba... zkuste to U-E-©-I-B-A ;)
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod mamushi » čtv 02. bře, 2006 11:32

romantimpl píše:Můžeš mi vysvětlit, co to znamená, že Uješibovo aikidó a jeho přímých následovníků je ze 60% založené na náboženství? Nechápu, jak může být bojové umění ZALO®ENÉ na náboženství. A ještě ze 60% 8O
To jakože 60% času se modlil nebo meditoval a zbytek trénoval?




Ueshiba byl jisty cas pod velikym vlivem Onisaburoa Deguciho, nasledovnika v cele skoly OMOTOKYO, jednoho z japonskych "shin Shukyo" - modernich nabozenstvi. OMOTOKYO zalozil v roce 1892 Nao Deguchi a vychazi z shintoisickych ritualu a legend.

Ueshiba s Deguchim stravil nejaky cas v Cine, kde japonska armada delala neuveritelna zverstva. Prave zkusenost s "utrpenim sirenym svym narodem" a Deguchim sirenou naukou o "vesmirne energi Ki, ocistnymi ritualy" byly patrne duvodem, proc Ueshiba zacal tolik akcentovat
1) MIROVE POJETI AIKIDO.
2) tolik vesmirne energie KI v Aikido.

Ta prvni myslenka je v celku pochopitelna, naprosty pacifismus se objevuje u spousty lidi, kteri prosli nejakym konfliktem a uvedomili si, ze na druhe strane fronty jsou taktez lide. (doporucuju precist treba knihu "Ohne na planinach" od Shoheie Ooky - vyslo cesky).

Omotokyo
Je skola, ktera mela drive pres 2 miliony nasledovniku, dnes ma kolem sto tisic vericich. pokud neko chcete, projdete si:

http://www.oomoto.or.jp/English/index-en.html

Maji dve centra, v Ayabe a v Kameoce, Aikidu se jako skola nevenuji. a Aikido a OmotoKyo jsou dnes zcela nezavisle organizace.

Filozoficky vzato, jiste existuje neco, co cloveka presahuje a co dava "zivot fyzickemu zivotu:. Spiritualni priprava ci ritualni ocista zcela jiste muze cloveku dle jeho vyznani pomoci ve vsech oblastech jeho aktivit, ale je ponekud zcestne domnivat se, ze toliko modlenim se clovek nauci nejakou paku, pady... pohyb.

To, co clovek denne dela muze prostoupit do nabozenskeho sveta dotycneho a prave ona koncentrace, ocista ci modlitba muze pomoci tam, kde ani pri 100% vykonu neni jisty vysledek. Clovek muze sve NACVICENE SCHOPNOSTI, svuj UM vlozit do rukou Bozich a nestresovat se starostmi o vysledek, ale, pomineme-li cisty zazrak, tak asi neni mozny postup opacny.
...but your counsciosness is all you, can take to your grave.
mamushi
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 123
Registrován: čtv 09. zář, 2004 23:00
Bydliště: Miya

Příspěvekod patrik » čtv 02. bře, 2006 11:59

jj

Maji dve centra, v Ayabe a v Kameoce, Aikidu se jako skola nevenuji. a Aikido a OmotoKyo jsou dnes zcela nezavisle organizace.


Do topicu o WHD jsem psal o Uešibovi, aikidó a náboženství odkaz zde

Ómoto kjó byla poměrně "vlivná" v Uešibově době a zřejmě mu dost pomohla v rozvoji, ale pokud vím, tak s nimi "vláda" zametla a Morihei měl potom na starosti jiné věci... Je to složité. Uešiba už v době, kdy byl v Ómoto kjó nejaktivnější učil uvnitř ní, v Ajabe i venku pro tokijské "prominenty". Potom ale definitivně odešel do hlavního města a začal učit v armádě i pro námořnictvo...

V té samé době, pokud vím, Deguči v době mezi lety 1935 - 41 seděl v krimu a současně Uešiba jezdil pro "japonskou vládu" do Číny ukazovat bojová umění... Řekl bych, že Uešiba byl poměrně loajální. Pravidelně v Mančukuo se předváděl v rámci oslav vzniku Japonska a pod. Tak nevím.

Zlom mohl být jinde... Myslím, že to souviselo se vznikem Dai Nihon Butokukai, která sdružovala bojové disciplíny tehdejšího Japonska. Toho se prý Morihei nechtěl přímo účastnit. Ono, mezi náma, v roce 42 Uešibovi táhlo na šedesát, takže prostě šel do důchodu. Ještě v tom roce dělal ukázky v Mandžusku a potom odešel do Iwamy.

No nic. Myslím, že tenhle post moc s tématem nesouvisí ;)

srry
Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron