Dovoluji si sem napsat par osobnich zkusennosti, pres to ze nemam zadnou masli tmavych barev ani zadne certifikaty ani zadne mistrovke tituly. Jen se par let potloukam v techto vodach a Chen-Tai-Ti delam jen 4 roky. Zase vsechno ostatni to budou moje osobni zkusennosti krome jedne spekulace.
<BR>
<BR>to ALL:
<BR>Na cem se asi schodneme je:
<BR>Jsou sestavy nutne? NE! Na to abys vyhral staci trocha sily a pevnejsi rozhodnuti vyhrat, nez ma protivnik. Casto jsem si vsimnul (a podle mych zkusenosti vzdy), ze byl boj rozhodnut vlastne pred prvni technikou. Jako by nejprve probehl v hlavach a "srdcich" lidi, kteri do nej vstupovali. Casto se mi stalo, ze stretnuti /i sparingova/ se rozhodly v okamziku, kdy se setkaly nase pohledy. To uz bylo o vitezi rozhodnuto, pak uz slo o nekolik technik, ktere ani nemuseli byt pekne. Jedine co to muze zvratit byla nahoda. Co si budeme povidat, o zivote a smrti muze rozhodnout i treba psi excrement....
<BR>
<BR>Problemem je, co z BU clovek ve svem zivote hleda, jestli boj nebo umeni. Protoze kdyz se clovek rozhodne realizovat v nejakem stylu, mel by ho prijmout se vsim vsudy, vcetne sestav a vsech ostatnich cviceni. Je to vyrazem ucty a pokory, pred lidmi, kteri praktikovali pred nami. Bohuzel v dnesni dobe je mnoho rychlych soudu na zaklade neuplnych informaci. Nekdo si treba udela tu praci (vetsina lidi ani to ne) a prijde si zacvicit Chen-Tai-Ti. Nauci se kousek sestavy a pak nekde napise, ze je to pekne zdravotni cviceni, ktere je totalne nahouby, protoze kazdemu z cvicencu musi kazdy Thai-Boxer rozbit drzku. Ano - pokud mluvi o zacatecnicich ma nejspis pravdu, ale nevidel jak se pracuje s energii, nevidel jak se buduje sila, nezazil cviceni ve dvojicich. Jak si to muze dovolit.

Stejne bych mohl napsat, ze prave Thai-Boxeri jsou vybouchany vymastenci. Neudelam to, protoze toho o nich prakticky nic nevim a usuzoval bych jen na zaklade vseobecne zaziteho pohledu ze spolecnosti.
<BR>
<BR>Pokud se tedy schodneme, ze se budeme bavit jen o stylech, kteri sestavy pouzivaji. Rozhodne nesmime oddelovat technickou a praktickou stranku. Jsou to dve strany teze mince a odriznutim jedne od druhe se neskutecne ochuzujete. Samozrejme se daji delat kazda zvlast, ale budou obe stradat. Zacatecnik se uci pouze pohyby. Technika pro nej nic jineho neznamena. Bez toho, ze si je vyzkousi s partnerem bude jeho technika prazdna a nebude v ni pravda. Kdyz se ale zacne s bojem moc brzy, nikdy se do nej technika nedostane a sklouzne v parodii na hospodskou rvacku nebo na takovy zensky postuchovani. (No jednou jsem prisel do mistnosti, kde se poprali dve stetky, ktere v zivote nedelali zadny BU. Bylo tam vymalovano krvi do vysky dvou metru!

) Takze technika (potazmo sestava jako knihovna technik) dava boji move moznosti a nove reakce. Boj dava technice smysl a jasne ukazuje vyznam a presny tvar techniky. S dostatecnymi bojovymi zkusenostmi se Sestava meni a stava se vice realnou. Kde to v tomto propletenci chcete od sebe oddelit?
<BR>To zase neznamena, ze se musi nutne provozovat najednou. Vzdy pujde technika pred praxi. Vzdyt na to, abych si mohl neco vyzkouset, to nejdriv musim umet. Myslim, ze rozdil mezi jednotlivymi styly je pouze v delce tohoto odstupu.
<BR>
<BR>to: and (ikdyz to je tak trochu moje spekulace)
<BR>Kdyz se bavime o techto starsich panech, je to trochu jina liga. Protoze ti vsichni uz meli svoje odbouchano, byli uz starsi a unaveni, nechteli riskovat svoji prestiz a predevsim uz nemeli soupere. Dobre vedeli, ze kdyz se jim kdokoliv postavi, tak pokud nebude velka nahoda, tak ho bez problemu porazi. Jedinym srovnatelnym souperem pro ne byl imaginarni protivnik, ktereho si pred sebe pri cviceni kata postavili. Ten byl vzdy dost silny, rychly a presny (ne jako jejich slabi zaci).
<BR>
<BR>to: laada
<BR>V tom jak cvicili pouze sestavu mel mistr patrne pravdu, ale mel by sis predstavit, jak vypada tehdejsi doba. Dnesni podoba Tai-Ti vznikala za vlady dynastie Quin. Ta byla prakticky celou svou dobu vlady ve valce se zbytky dynastie Ming a otrasana nekonecnou radou rebelii. Jak asi dopadl rolnik, ktery se pravidelne schazel se sousedy a cvicil bojove umeni? No odpovedet si zajiste dokazes sam.

<BR>Ale aby mohli cvicit sestavu, aby byli neporazitelni, museli cvicit i s partnery. Nemuselo to byt porad, ale aby pochopily obsah sestavy, je nezbytne tomu nejaky cas venovat. Prave Tai-Ti je velice "Cinske"... Vlastni vyznam pohybu je v nich tak dobre ukryt, ze vetsinou nemas sanci jej v nem objevit, aniz by ti to nekdo vysvetlil (i tak je to dost tezke). Bez toho bude obsah formy prazdny stejne jako jeji cviceni.
<BR>Jeden z klasickych textu o Tai-Ti tvrdi: Kdyz se nepritel nehybe, sam se nepohnu. Kdyz se pohne, pohnu se prvni. Tohle muze byt pouze na zaklade vysoke citlivosti a tu se jinak nez cvicenim ve dvojici nenaucis.
<BR>Jako spravne Tai-Ti se vratime v kruhu na zacatek. Kdyz uz jsi pochopil vyznam pohybu a naucil jsi se citlivost, vratis se spatky k sestave, protoze vsechno tohle je v ni ukryto. Pri cviceni si vsechno tohle vyvolavas a rozvijis. Neutuchajicim cvicenim takove sestavy se muzes stat neporazitelnym, ale slo by to bez predchozich kroku? Odpoved necham na vas.
<BR>