IAIDO v Ostrave

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

IAIDO v Ostrave

Příspěvekod Luigi » úte 14. lis, 2006 11:17

Zdravim,

mozete mi niekto poradit, kde by som nasiel IAIDO klub v Ostrave?

dik

:)
Luigi
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 14. lis, 2006 0:00

 

Re: IAIDO v Ostrave

Příspěvekod patrik » úte 14. lis, 2006 11:38

Luigi píše:Zdravim,

mozete mi niekto poradit, kde by som nasiel IAIDO klub v Ostrave?

dik

:)


Bohužel nikde. Je tam oddíl aikidó, kde se cvičí aikidó tóhó iai, nicméně to je součást cvičení právě aikidó a pouze při cvičení technik aikidó to dává smysl. Tedy, nechceš-li s sebou házet o zem a chytat se za ruce, není to asi, co hledáš...

Mimoto je tam skupina lidí, kteří cvičí Katori šintó rjú pod brněnským dódžó a to je zase sogo budžucu, tedy iai je součástí celé řady dalších disciplín. Nicméně to má iai podstatně blíž.

Oddíl iaidó tam není.

Čas od času, když pořádáme u nás seminář iaidó ve Zlíně přijede z Ostravy někdo, kdo cvičí třeba jiné BU, takže možná v budoucnu někdo cvičit bude.

Přehled oddílů iaidó v ČR najdeš tady http://tenshin.cz/iaido/odkazy.htm
Najdeš tam, který oddíl je nejblíž.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod kik » úte 14. lis, 2006 19:45

mam pro tebe řešení jestli chceš tak mi napiš a domluvíme se na iaido pošlu ti jak vypadá iaido co cvičíme ju
kik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 414
Registrován: pát 08. zář, 2006 23:00

Příspěvekod kik » úte 14. lis, 2006 22:02

Patrik to napsal trochu nepřesně ta škola se jmenuje aiki toho iai a je to škola iaido dává smysl i když nevcvičíš aikido jen má hlubší myšlenku ,že fakt ty seky s mečem pak znázornují techniky v aikido jinak však uvidíš.
kik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 414
Registrován: pát 08. zář, 2006 23:00

Příspěvekod patrik » stř 15. lis, 2006 6:29

kik píše:Patrik to napsal trochu nepřesně ta škola se jmenuje aiki toho iai a je to škola iaido dává smysl i když nevcvičíš aikido jen má hlubší myšlenku ,že fakt ty seky s mečem pak znázornují techniky v aikido jinak však uvidíš.


Patrik to napsal tak, jak to je, jak to vidí a jak se s tím seznámil. Aiki tóhó iai (tóhó je metoda meče) je vlastně jiná forma aikikenu. Je to způsob, jak používá meč Nišio aikidó. Není horší nebo lepší, než ostatní aikiken. Jestliže u Vás v dódžó vyučujete aiki tóhó mimo osnovy aikidó, jestliže aiki tóhó učíte neaikidisty, jste dál, než lidé, kteří to vymysleli a kteří Vás učí. Tj. stačí kouknout na programy různých seminářů Nišio stylu aikidó...

...a zjistíte, že z pětihodinového denního programu člověk cvičí půl hodiny, hodinu iai. A tedy, ačkoliv se to zjednodušeně označuje jako iaidó, jde stále o aiki tóhó (iai). Tedy iai, které je součástí aikidó. Člověk, který se učí, řekněme šihó nage se totéž šihó nage učí tak, že tasí meč. Jenže tasení meče (bató) není jediná věc, kterou iai obsahuje a pro iaidistu je šihó nage něco s čím se v životě nesetkal a setkat nepotřebuje.

Když potom kouknu na stránky klubů aikidó, kde se vyučuje aiki tóhó iai, vidím, že je tam rozvrh obvykle bez bližší specifikace toho, kdy se cvičí tóhó. Z toho vyplývá, že se učí jako součást tréninků aikidó. Stále nechápu, co jsem napsal nepřesně, ale popravdě je mi to šumák.

Jak už jsem napsal, není to horší nebo lepší metoda, ale je to prostě metoda použití "tasení" viz http://www.hvezdicka.cz/ba/mpeg/Toho5.mpg odpovídající postupům (Nišiova) aikidó. Ten pohyb je velice specifický a natolik se liší od klasických škol iaidó, že prostě neaikidistovi, zájemci o iai řekne hlavně to, jak má cvičit aikidó. A to neaikidista nepotřebuje.

Nišio sensei to sám řekl - hledal odpověď na to, jak se cvičí se zbraněmi v aikidó, tu odpověď nedostal a tak vytvořil vlastní metodu.

Iaidó možná není tak zábavné a "nemá hlubší myšlenku" :roll: ale nevyučuje se obvykle jako součást nějakého jiného umění. Obsahuje toho k naučení víc než dost... Viz http://iai.whaleeaters.org/ Nicméně nechám to na ostatních lidech a dál to rozebírat nebudu. Luigimu jsem odpověděl.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Luigi » čtv 16. lis, 2006 12:08

Dakujem Vam za odpovede pani ...

Len aby som upresnil co hladam, tak cvicim akido aj iaido (MJER) v Bratislave, ale kedze sa teraz castejsie vyskytujem v Ostrave, ak som chcel vediet, ci tam nejaky klub existuje, kde by sa dalo pozriet, zacvicit, ...

kik, Ty si pisal ze cvicite v zline, je tak?
Luigi
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 14. lis, 2006 0:00

Příspěvekod Hosobiki » čtv 23. lis, 2006 14:34

kik píše:mam pro tebe řešení jestli chceš tak mi napiš a domluvíme se na iaido pošlu ti jak vypadá iaido co cvičíme ju

Zajímalo by to více lidí:)
Hosobiki
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 204
Registrován: pon 20. lis, 2006 0:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod kik » pát 24. lis, 2006 12:41

patrik píše:
kik píše:Patrik to napsal trochu nepřesně ta škola se jmenuje aiki toho iai a je to škola iaido dává smysl i když nevcvičíš aikido jen má hlubší myšlenku ,že fakt ty seky s mečem pak znázornují techniky v aikido jinak však uvidíš.


Patrik to napsal tak, jak to je, jak to vidí a jak se s tím seznámil. Aiki tóhó iai (tóhó je metoda meče) je vlastně jiná forma aikikenu. Je to způsob, jak používá meč Nišio aikidó. Není horší nebo lepší, než ostatní aikiken. Jestliže u Vás v dódžó vyučujete aiki tóhó mimo osnovy aikidó, jestliže aiki tóhó učíte neaikidisty, jste dál, než lidé, kteří to vymysleli a kteří Vás učí. Tj. stačí kouknout na programy různých seminářů Nišio stylu aikidó...

...a zjistíte, že z pětihodinového denního programu člověk cvičí půl hodiny, hodinu iai. A tedy, ačkoliv se to zjednodušeně označuje jako iaidó, jde stále o aiki tóhó (iai). Tedy iai, které je součástí aikidó. Člověk, který se učí, řekněme šihó nage se totéž šihó nage učí tak, že tasí meč. Jenže tasení meče (bató) není jediná věc, kterou iai obsahuje a pro iaidistu je šihó nage něco s čím se v životě nesetkal a setkat nepotřebuje.

Když potom kouknu na stránky klubů aikidó, kde se vyučuje aiki tóhó iai, vidím, že je tam rozvrh obvykle bez bližší specifikace toho, kdy se cvičí tóhó. Z toho vyplývá, že se učí jako součást tréninků aikidó. Stále nechápu, co jsem napsal nepřesně, ale popravdě je mi to šumák.

Jak už jsem napsal, není to horší nebo lepší metoda, ale je to prostě metoda použití "tasení" viz http://www.hvezdicka.cz/ba/mpeg/Toho5.mpg odpovídající postupům (Nišiova) aikidó. Ten pohyb je velice specifický a natolik se liší od klasických škol iaidó, že prostě neaikidistovi, zájemci o iai řekne hlavně to, jak má cvičit aikidó. A to neaikidista nepotřebuje.

Nišio sensei to sám řekl - hledal odpověď na to, jak se cvičí se zbraněmi v aikidó, tu odpověď nedostal a tak vytvořil vlastní metodu.

Iaidó možná není tak zábavné a "nemá hlubší myšlenku" :roll: ale nevyučuje se obvykle jako součást nějakého jiného umění. Obsahuje toho k naučení víc než dost... Viz http://iai.whaleeaters.org/ Nicméně nechám to na ostatních lidech a dál to rozebírat nebudu. Luigimu jsem odpověděl.

Patrik




bla bla bla ani jsem to nečetl celé.Nišio vytvořil svoji školu meče a je to tak a to že mají ty tychniky vztah i k aikido technikám tak v tom vidím jen přínos a pokud se podíváš třeba na rozvrh semináře tak tam najdeš že se cvičí iaido a pak aikido http://www.hvezdicka.cz/ba/download/shi ... 0611CZ.php mrkni na to.
kik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 414
Registrován: pát 08. zář, 2006 23:00

Příspěvekod kik » pát 24. lis, 2006 12:43

Luigi píše:Dakujem Vam za odpovede pani ...

Len aby som upresnil co hladam, tak cvicim akido aj iaido (MJER) v Bratislave, ale kedze sa teraz castejsie vyskytujem v Ostrave, ak som chcel vediet, ci tam nejaky klub existuje, kde by sa dalo pozriet, zacvicit, ...

kik, Ty si pisal ze cvicite v zline, je tak?



ne v Ostravě
kik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 414
Registrován: pát 08. zář, 2006 23:00

Příspěvekod patrik » pát 24. lis, 2006 12:47

kik píše:bla bla bla ani jsem to nečetl celé.(...)http://www.hvezdicka.cz/ba/download/shishiya/Shishiya200611CZ.php mrkni na to.


Možná sis to měl celé přečíst.

...a zjistíte, že z pětihodinového denního programu člověk cvičí půl hodiny, hodinu iai.


Dal si odkaz na něco, co to potvrzuje http://www.hvezdicka.cz/ba/download/shi ... 0611CZ.php

hodina denně iai oproti čtyřem hodinám aikidó :)

Já, když budu chtít studovat iaidó, nebudu chtít cvičit denně čtyři hodiny aikidó, ale budu chtít cvičit čtyři hodiny iaidó.

Kiku, pls, když nečteš, co píšu, radši na mně nereaguj. Zapomeň, že existuji a bude Ti líp.

Patrik

P.S.
To je stejně psina - sice nevím, co si napsal, ale není to pravda :D
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

 

Příspěvekod kik » pát 24. lis, 2006 13:29

patrik píše:
kik píše:bla bla bla ani jsem to nečetl celé.(...)http://www.hvezdicka.cz/ba/download/shishiya/Shishiya200611CZ.php mrkni na to.


Možná sis to měl celé přečíst.

...a zjistíte, že z pětihodinového denního programu člověk cvičí půl hodiny, hodinu iai.


Dal si odkaz na něco, co to potvrzuje http://www.hvezdicka.cz/ba/download/shi ... 0611CZ.php

hodina denně iai oproti čtyřem hodinám aikidó :)

Já, když budu chtít studovat iaidó, nebudu chtít cvičit denně čtyři hodiny aikidó, ale budu chtít cvičit čtyři hodiny iaidó.

Kiku, pls, když nečteš, co píšu, radši na mně nereaguj. Zapomeň, že existuji a bude Ti líp.

Patrik

P.S.
To je stejně psina - sice nevím, co si napsal, ale není to pravda :D




Je to psina ,že?Mi se to taky hodně líbí!jen jsem chtěl říct ,že Nišio vytvořil svoji školu iaido a nic víc a nic míň.To ,že ty techniky mají návaznost na aikido v tom není nic špatného a vidím v tom dokonalost.Když jsi zmínil ty názvy tak třeba název techniky používáme dva v iaidu je maegiri shohato a v aikidu ikio atd.A s tím aikikenem ses teď sekl aikiken je úplně něco jiného.
kik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 414
Registrován: pát 08. zář, 2006 23:00

Příspěvekod Higen » úte 13. lis, 2007 9:00

Jen pro upresneni:

Netusim kdo je Kik, jestli je z naseho oddilu, nikdo me neinformoval, takze asi ne (www.furui-genki.wz.cz), v necem mate proste pravdu oba. Cvicime aiki toho iai, ktere ma spojitost a smysl hlavne v aikido, avsak katy jsou pouzitelne a plnohodnotne stejne jako v klasickych skolach iai. Nevenujeme se jen jemu, cvicime treba 1.skupinu technik Omori ryu, neni to nase specializace, ale rozhodne prulom v Ostravskem iaido. Co se teninku tyce: Cvicime 4x tydne po dvou hodinach. Pulka je iaido a pulka aikido ...
Higen
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 196
Registrován: úte 13. lis, 2007 0:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Higen » úte 13. lis, 2007 9:05

pro kik:

rekl jsi: "Je to psina ,že?Mi se to taky hodně líbí!jen jsem chtěl říct ,že Nišio vytvořil svoji školu iaido a nic víc a nic míň.To ,že ty techniky mají návaznost na aikido v tom není nic špatného a vidím v tom dokonalost.Když jsi zmínil ty názvy tak třeba název techniky používáme dva v iaidu je maegiri shohato a v aikidu ikio atd.A s tím aikikenem ses teď sekl aikiken je úplně něco jiného."

Maegiri shohatto je klasicka technika iaido, nema s aikido nic spolecneho stejne jako posledni zakladni kata č.15 (Suemonogiri )

Ikkyo je znazorneno katou č.2 (Uke nagashi).
Higen
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 196
Registrován: úte 13. lis, 2007 0:00
Bydliště: Ostrava


Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků

cron