Karate Okinawa

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod DMC » pát 19. led, 2007 9:07

Napadlo tě někdy, že se v blbém shotokanu hned v první katě (hean shodan), hned první technikou řeší obrana proti útoku tyčí?



Chachachaaa, tak ten byl fakt dobrej.
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

 

Příspěvekod Fritz01 » pát 19. led, 2007 9:30

:)
Naposledy upravil Fritz01 dne stř 24. led, 2007 16:29, celkově upraveno 1
Fritz01
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: ned 14. led, 2007 0:00

Příspěvekod graver » pát 19. led, 2007 9:33

DMC píše:
Napadlo tě někdy, že se v blbém shotokanu hned v první katě (hean shodan), hned první technikou řeší obrana proti útoku tyčí?

Chachachaaa, tak ten byl fakt dobrej.

První technika je gedan-barai - když o tom uvažuješ takhle, tak každá technika může být obranou proti tyči, když máš v zásobě dost ručiček a nožiček náhradou za ty přeražené :D :D
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Fritz01 » pát 19. led, 2007 9:51

:)
Naposledy upravil Fritz01 dne stř 24. led, 2007 16:30, celkově upraveno 1
Fritz01
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: ned 14. led, 2007 0:00

Příspěvekod graver » pát 19. led, 2007 9:54

Fritz01 píše:Hmmm, anoano, ale vercajk tohoto typu neblokujeme nikdy tak, abychom se sebepoškozovali, ale bud ruku držící zbraň nebo pokud máme dost rozumu a času, tak úhybem, zbraně jsou jen ("zpomalujícím") prodloužením rukou-našich zbraní.

To jsem se právě snažil naznačit - že si neumím představit, jak pomocí první techniky v heian shodan kryju útok tyčí. Ale jsem začátečník, tak mě snad někdo poučí.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Fritz01 » pát 19. led, 2007 11:09

:)
Naposledy upravil Fritz01 dne stř 24. led, 2007 16:31, celkově upraveno 2
Fritz01
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: ned 14. led, 2007 0:00

Příspěvekod majkx » pon 22. led, 2007 10:40

4 pucmaz, dík za odpověď. Líbí se mi, že při studiu stojíte nohama na zemi!! Co to je prosím tě tecchu?
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 459
Registrován: úte 08. lis, 2005 0:00

Příspěvekod jeikob » pon 22. led, 2007 15:49

K těm katám hodně zaleží jak,který oddíl pristupuje k tréningu cvičil jsem 5 let shotokan.A byl starší chlápek žižkovák za mlada se obcas pral v hospodách a karate u mu učarovalo skoro hned když se tu objevil.A pravě jeho prístup byl pomerně tvrdý tréning i když jsme byli deti a dukladný zvládnutí technik a duraz se kladl na cvičení ve dvojici.Tak když jsme se učili heian shodan tak jsme se ji učili rok!!A jednotlivý pasáže jsme prave cvičili s partnerem.Tudíž zafixovaní reakce uhyb blok protiuder to byl drill.Kamarád chodil do jiného odílu a on za dva roky už uměl teda spravně spíš znal pohyby všech pěti zakladních kat dokonce chodil na závody.Náš trenér nám řikal že o závodech mužem premejšlet až tak po třech letech. A ješte k těm zakladum.Takové ty zakladní kryty jako gedan barai,uči uke,age uke a soto uke pracují s rotací v predloktí a dostavají energii z rotace boku mužou sloužit i jako utočný uder a soupeřovu končetinu. A při protiutoku pomocí cuky mužete místo pesti otevřít dlan a máte hned velmi učinou sebeobranu.A mám pocit,že se tak i puvodní kata tak cvičila až funakoši je upravil
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Opilé karate

Příspěvekod Sukuba » pon 22. led, 2007 16:10

Dlouho jsem nevěděl (karate není můj obor), že v okinawském karate existují i opilé formy:
http://youtube.com/watch?v=dWs0yNOlnBY
Je to příjemné překvapení, hlavně ten pragmatický přístup k boji v opilosti z rukama pro jistotu blízko země. :wink:
Sukuba
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 26. říj, 2006 23:00

Re: Opilé karate

Příspěvekod jeikob » pon 22. led, 2007 16:19

Sukuba píše:Dlouho jsem nevěděl (karate není můj obor), že v okinawském karate existují i opilé formy:
http://youtube.com/watch?v=dWs0yNOlnBY
Je to příjemné překvapení, hlavně ten pragmatický přístup k boji v opilosti z rukama pro jistotu blízko země. :wink:


Tak na okinawe bylo plno čínanu.A co vím tak treba goju rju má treba hodně prvku ze stylu pa-kua
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod pucmaz » pon 22. led, 2007 16:44

.
Naposledy upravil pucmaz dne ned 22. úno, 2015 21:41, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod Gusep » úte 23. led, 2007 13:30

graver píše:To jsem se právě snažil naznačit - že si neumím představit, jak pomocí první techniky v heian shodan kryju útok tyčí. Ale jsem začátečník, tak mě snad někdo poučí.


Samozrejme nekryješ tyč na jej konci, kde má najvačšiu silu ale v mieste kde ju drží ruka súpera. Preto ten výkrok..dostať sa bližšie. A práve preto, že blokuješ tyč tak kime v tejto technike je dlhšie. ..toť aspoň moje chápanie.
Gusep
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 205
Registrován: úte 04. říj, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod RBR » úte 23. led, 2007 13:53

DMC píše:
Napadlo tě někdy, že se v blbém shotokanu hned v první katě (hean shodan), hned první technikou řeší obrana proti útoku tyčí?



Chachachaaa, tak ten byl fakt dobrej.


Jaké máš zkušenosti s tréninkem karate?

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod RBR » úte 23. led, 2007 13:57

graver píše:
Fritz01 píše:Hmmm, anoano, ale vercajk tohoto typu neblokujeme nikdy tak, abychom se sebepoškozovali, ale bud ruku držící zbraň nebo pokud máme dost rozumu a času, tak úhybem, zbraně jsou jen ("zpomalujícím") prodloužením rukou-našich zbraní.

To jsem se právě snažil naznačit - že si neumím představit, jak pomocí první techniky v heian shodan kryju útok tyčí. Ale jsem začátečník, tak mě snad někdo poučí.


To by mě zajímalo co na vodovce děláte. O kus výše máš vysvětleno jak použít gedan-barai proti bo a nepřijít o packy. Popátrej v Brně i po jiných oddílech karate, uvidíš i jiný pohled na cvičení.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod DMC » úte 23. led, 2007 13:59

Aplikací Kata jsou spousty, útok tyčí je jedna z mnoha možností,


Pokud jsou vsechny ty aplikace takovy jako ta proti utoku tyci, potes panbuh!

Samozrejme nekryješ tyč na jej konci, kde má najvačšiu silu ale v mieste kde ju drží ruka súpera. Preto ten výkrok..dostať sa bližšie. A práve preto, že blokuješ tyč tak kime v tejto technike je dlhšie. ..toť aspoň moje chápanie.


A co s tou tyci ten souper dela, stoucha te s ni do palce u nohy? Jak se tomu uderu vyhnes? Zkousel nekdy nekdo z vas dat kamosovi do ruky tyc a rict mu, at vas s ni mlati, a pak se zkouset branit gedan barai?

Takové ty zakladní kryty jako gedan barai,uči uke,age uke a soto uke pracují s rotací v predloktí a dostavají energii z rotace boku mužou sloužit i jako utočný uder a soupeřovu končetinu. A při protiutoku pomocí cuky mužete místo pesti otevřít dlan a máte hned velmi učinou sebeobranu


Skoda ze jsem to nevedel driv, ze cloveku staci otevrit pest, a hned ma velmi ucinnou sebeobranu :-) Kde vy chlapci zijete...

A mám pocit,že se tak i puvodní kata tak cvičila až funakoši je upravil


Neni pravda - kata pred Funakoshim pouzivaji vetsinou stejny udery pesti jako kata po nem, stejne jako sestavy jiznich skol kungfu, ktere jsou jejich predchudci.

Mimochodem, co tahle nejaka smysluplna aplikace prvni techniky Heian Nidan?
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod DMC » úte 23. led, 2007 14:00

RBR píše:
DMC píše:
Napadlo tě někdy, že se v blbém shotokanu hned v první katě (hean shodan), hned první technikou řeší obrana proti útoku tyčí?



Chachachaaa, tak ten byl fakt dobrej.


Jaké máš zkušenosti s tréninkem karate?

RBR


Jen ty nejhorsi :twisted:
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod RBR » úte 23. led, 2007 14:04

Fritz01 píše:
RBR píše:
defendu píše:
Copak tě vede k tomuto chytrémupojmenování?

Aplikací Kata jsou spousty, útok tyčí je jedna z mnoha možností, podstatnější je zdali provádíš správně princip cvičení, což je pro začátečníka go no sen, kde je na rozdíl od Kata forma, krátký odsun nebo u pokročilejších tai no sen, což je na dlouhý, čitelnější útok(maegeri, bo) snadněji proveditelné, již po relativně krátkém čase správného cvičení, proto jsou Kata Heian považovány za základní, žákovské

:wink:


Mohl by jsi to blíže rozvést? Co si představuješ pod termínem go no sen a tai no sen?

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod DMC » úte 23. led, 2007 14:13

Pokud se v nějakém stylu učí jednoduchá obrana a následný protiútok proti na ulici běžným útokům (capáky,údery hlavou,držení jednou rukou a mlácení druhou,kravatě,klinčům apod.) tak je úplně jedno co cvičíte za styl,ale pokud to v tom stylu není a to proto,že to tam ani nikdy nebylo,tak na ulici můžete mít značný problém.

Takže otázka pro o. karatisty - řešíte na trénincích i tyto "přízemní" věci,nebo je neberete v potaz?V shotokanu,který jsem jako kluk dělal to nikdo neřešil,jak je to v Okinawa stylech?Tu otázku zkuste prosím brát seriózně,ne jako úvod do nějaké hádky,kterých je tady mraky.


Defendu:
No, pokud vim, tak vetsina technik z kata je ve skutecnosti obrana proti takovym utokum (kravaty, uchopy apod.), proto taky prevazne vypadaji tak divne. Jenze se zda, ze vetsina karatistu spis travi cas tim, jak se branit gedan barai proti utoku baseballovou palkou 8O
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod RBR » úte 23. led, 2007 14:18

Zkousel nekdy nekdo z vas dat kamosovi do ruky tyc a rict mu, at vas s ni mlati, a pak se zkouset branit gedan barai?


Pravidelně každý týden

Jak se tomu uderu vyhnes?


Proč bych se mu měl vyhýbat, když mu pouze stačí vzít vzdálenost. Každá zbraň potřebuje správnou vzdálenost k tomu, aby mohla být efektivní. Když ji vezmeš pak není problém. Celé tajemství je v práci se vzdáleností, nic víc. Samotný kryt má vedlejší roli.
Rozhodně tam nestojím jak tvrdé y a nečekám až mě borec vezme klackem po pařátě.
:lol:

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod DMC » úte 23. led, 2007 14:35

Proč bych se mu měl vyhýbat, když mu pouze stačí vzít vzdálenost. Každá zbraň potřebuje správnou vzdálenost k tomu, aby mohla být efektivní. Když ji vezmeš pak není problém. Celé tajemství je v práci se vzdáleností, nic víc. Samotný kryt má vedlejší roli.


To je asi tak na urovni tvrzeni, ze neni treba ucit se kryt udery, protoze staci ustoupit krok dozadu, a borec prasti do prazdna.

Pokud tedy dobre rozumim tomu, cos napsal, tak ten "sparring" proti holi, ktery provozujete kazdy tyden, spociva v tom, ze souper zvedne hul, a ty okamzite vystartujes k nemu a prastis ho gedan barai pres ruku - konec souboje? Inu, taky se da, ale kdyby to bylo tak jednoduche, tak by lidi zbrane vubec nenosili.

A vyvozovat z toho, ze toto je princip, ktery uci PRÁVĚ gedan barai v heian shodan....
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků

cron