Karate Okinawa

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod jeikob » úte 23. led, 2007 16:14

No co my jsme cvičili gedan barai jako obranu proti klasickému mae geri na strední pasmo a to tak preci že do toho kopu vejdeš a vykryješ ho.A muže to být jedna z možností obrany proti tyči ,asi to chce rychlost a načasovaní.Obrana proti zbrani je asi vždycky na hov... ale když nemáš jinou možnost tak se nejak bránit musíš. A pokud nechcš aby ti prerazil hnátu musíš jít co nejblíž k ruce nebo utočit na ruku to je logický.Nebo uhejbat a utočit na dlouhou vzdálenost,ale to jeden musí bejt bruc lee:)
Podle mně jsou techniky v BU neco jako nástroje pro remeslníka ci stetce pro umělce.A zaleží na konkretním clověku jaký si vybere a jak se je naučí ovládat . A karate ,zrovna tak taekwondo ci další tu zasobu tech narádí maji poměrně širokou
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

 

Příspěvekod RBR » úte 23. led, 2007 19:40

To je asi tak na urovni tvrzeni, ze neni treba ucit se kryt udery, protoze staci ustoupit krok dozadu, a borec prasti do prazdna.


Netvrdím, že není nutné se učit kryty. Pouze v tomto případě je důležitější přesun než kryt a to je rozdíl. Vždy ten přesun probíhá s krytem.

Pokud tedy dobre rozumim tomu, cos napsal, tak ten "sparring" proti holi, ktery provozujete kazdy tyden, spociva v tom, ze souper zvedne hul, a ty okamzite vystartujes k nemu a prastis ho gedan barai pres ruku - konec souboje? Inu, taky se da, ale kdyby to bylo tak jednoduche, tak by lidi zbrane vubec nenosili.


Rozumíš tomu blbě. Nechápu proč bych měl soupeře práskat gedan-barai po ruce, když se napřáhne. Lze to řešit podstatně jednodušeji. Kde píši, že po úspěšném krytu končí akce??? Myslel jsem, že víš jak pokračuje hean-shodan. Po gedan-barai následuje cuki. Většinou tak bývá, že po bloku se snaží obránce převzít iniciativu protiútokem. To je poměrně běžné v BÚ a BS. :wink:

Myslím, že už to není nutné více rozebírat. Prostě stručně a jasně:
První technika v hean-shodan člověka učí mimo jiné, že je možné kombinovat posun s krytem. Pak následuje protiútok atd. Myšlenek je tam více, ale to ať si každý najde sám.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod graver » úte 23. led, 2007 20:18

RBR píše:To by mě zajímalo co na vodovce děláte. O kus výše máš vysvětleno jak použít gedan-barai proti bo a nepřijít o packy. Popátrej v Brně i po jiných oddílech karate, uvidíš i jiný pohled na cvičení.

No, vždyť se můžeš přijít podívat - nepředpokládám, že by tě někdo vyhodil. S bo tam opravdu necvičíme (proto ten můj dotaz - už je mi to jasnější). O jiných oddílech jsem taky slyšel :wink: ale myslím, že o sobě, svých schopnostech a prioritách jsem tu už psal mockrát, takže tak. Tohle mi vyhovuje (bez ohledu na to, o čem to je) a na víc asi nemám.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod DMC » stř 24. led, 2007 10:36

jeikob píše:No co my jsme cvičili gedan barai jako obranu proti klasickému mae geri na strední pasmo a to tak preci že do toho kopu vejdeš a vykryješ ho.A muže to být jedna z možností obrany proti tyči ,asi to chce rychlost a načasovaní.


Ale jo, ja vim, co se cvici. Problem je v tom, ze cvicit se da vsechno - potom to aplikovat je horsi. Jo, chce to rychlost a nacasovani - spoustu rychlosti a spoustu nacasovani, mozna az moc....Zkratka a dobre, co jsem chtel rict je to, ze proti holi je to krajne NEPRAKTICKA technika, a hledat ji v heian shodan je znouzectnost.

Jen jako poznamku - kryt kop vykrokem vpred s gedan barai znamena otevrit si hlavu na poradnou pumelici :-) Co na to povis?

Obrana proti zbrani je asi vždycky na hov... ale když nemáš jinou možnost tak se nejak bránit musíš.


Souhlas, ale proc tu obranu "na hovno" hledat v heian shodan?

Podle mně jsou techniky v BU neco jako nástroje pro remeslníka ci stetce pro umělce.A zaleží na konkretním clověku jaký si vybere a jak se je naučí ovládat . A karate ,zrovna tak taekwondo ci další tu zasobu tech narádí maji poměrně širokou


To jo, ovsem nektere typy pouzivani nastroju jsou neprakticke, kdyz ne rovnou nesmyslne - je to, pokud se pridrzim tveho prirovnani o remeslnikovi, jako zatloukat hrebik pilou. Jisteze to "trosku pujde" kdyz se budes hrozne moc snazit - jenze ten samy remeslnik, ktery bude pilou rezat a hrebiky bude zatloukat kladivem bude mnohem, mnohem efektivnejsi.
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod DMC » stř 24. led, 2007 10:47

RBR píše:Rozumíš tomu blbě. Nechápu proč bych měl soupeře práskat gedan-barai po ruce, když se napřáhne. Lze to řešit podstatně jednodušeji. Kde píši, že po úspěšném krytu končí akce??? Myslel jsem, že víš jak pokračuje hean-shodan. Po gedan-barai následuje cuki. Většinou tak bývá, že po bloku se snaží obránce převzít iniciativu protiútokem. To je poměrně běžné v BÚ a BS. :wink:


Aaaha, no v tom pripade jsem opravdu nepochopil cos tim chtel rict. Pokud
se tedy bavime o aplikaci cele te sekvence gedan barai-oi tsuki (proti tyci), k cemu podle tebe tedy slouzi aktivni cast gedan barai? Zatim jsem zaregistroval vstup do utoku-protiutok tsuki. Nemlatite tim gedan barai do te tyce, ze ne?

Jo a nikdo nezareaguje na tu moji otazku na smysluplnou aplikaci prvni techniky heain nidan? :D
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod tekara » stř 24. led, 2007 11:57

Myslím pánové, že se opět dostáváte k tomu, že začnete řešit k čemu je kata.
Nicméně můj osobní názor. První technika v Heian shodan jako obrana proti tyči, je opravdu blbost.
Dost těžko si umín představit smysluplný útok tyčí a kryt gedan-barai. Buď by musel píchnout a nebo obloukově udeřit přes ruku ( v levém držení), což je nesmysl.
Na tréninku si to každý cvičte jak chcete, klidně tyč vs. gedan-barai. Ale nedělejte tady s toho dogma, které ještě mermomocí obhajujete.
tekara
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 137
Registrován: úte 05. říj, 2004 23:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Fritz01 » stř 24. led, 2007 13:35

:)
Naposledy upravil Fritz01 dne stř 24. led, 2007 16:29, celkově upraveno 1
Fritz01
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: ned 14. led, 2007 0:00

Příspěvekod DMC » stř 24. led, 2007 14:00

Fritz01 píše:Aplikací ke Kata, je stejné množství jaké je množství způsobů napadení....


Vazne? Ja bych zase rekl, ze konkretni technika se vzdycky hodi maximalne na par konkretnich zpusobu napadeni, na ty ostatni uz je nevhodna ci neprakticka.

Obdobně je to v Heian Nidan, blok na začátku je džodan ami-Udeuke, druhá ruka nemá význam Ageuke proti útoku přicházejícímu z 45°,jak se snažil kdysi kdosi tvrdit, ale je to jen nápřah pro následující dž.gyaku ura cuki, nic víc nic míň....


No vidis, a me to tvoje vysvetleni prijde stejne nesmyslny jako ten "utok prichazejici ze 45" - proc by se nekdo naprahoval na urazuki nad hlavu ? Aby naznacil protivnikovi, co bude nasledovat za protiutok? Aby si odkryl bok?

Pokud, jak tvrdite, je aplikaci kata "nekonecne mnoho", tak proc vzdycky prijdete s tou nejnesmyslnejsi? :D
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Fritz01 » stř 24. led, 2007 14:15

:)
Naposledy upravil Fritz01 dne stř 24. led, 2007 16:27, celkově upraveno 1
Fritz01
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: ned 14. led, 2007 0:00

Příspěvekod DMC » stř 24. led, 2007 14:25

Fritz01 píše:
Nemám potřebu se s Tebou přít :wink: Bavíme se každý o něčem jiném, Ty o konkrétních technikách, já o obecných principech. :?


Hele nejses ty svatej Augustin :lol: Chapu, ze se nechces prit, protoze pochybuju, ze mas krome viry nejaky rozumny argumenty.

Mohl bys tedy sestoupit ze svych abstraktnich vysin a sdelit me nehodnemu konecne nejakou tu smysluplnou APLIKACI prvni techniky heian nidan?
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Fritz01 » stř 24. led, 2007 16:00

:)
Naposledy upravil Fritz01 dne stř 24. led, 2007 16:26, celkově upraveno 1
Fritz01
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: ned 14. led, 2007 0:00

Příspěvekod jeikob » stř 24. led, 2007 16:20

DMC píše:
jeikob píše:No co my jsme cvičili gedan barai jako obranu proti klasickému mae geri na strední pasmo a to tak preci že do toho kopu vejdeš a vykryješ ho.A muže to být jedna z možností obrany proti tyči ,asi to chce rychlost a načasovaní.


Ale jo, ja vim, co se cvici. Problem je v tom, ze cvicit se da vsechno - potom to aplikovat je horsi. Jo, chce to rychlost a nacasovani - spoustu rychlosti a spoustu nacasovani, mozna az moc....Zkratka a dobre, co jsem chtel rict je to, ze proti holi je to krajne NEPRAKTICKA technika, a hledat ji v heian shodan je znouzectnost.

Jen jako poznamku - kryt kop vykrokem vpred s gedan barai znamena otevrit si hlavu na poradnou pumelici :-) Co na to povis?

Obrana proti zbrani je asi vždycky na hov... ale když nemáš jinou možnost tak se nejak bránit musíš.


Souhlas, ale proc tu obranu "na hovno" hledat v heian shodan?

Podle mně jsou techniky v BU neco jako nástroje pro remeslníka ci stetce pro umělce.A zaleží na konkretním clověku jaký si vybere a jak se je naučí ovládat . A karate ,zrovna tak taekwondo ci další tu zasobu tech narádí maji poměrně širokou


To jo, ovsem nektere typy pouzivani nastroju jsou neprakticke, kdyz ne rovnou nesmyslne - je to, pokud se pridrzim tveho prirovnani o remeslnikovi, jako zatloukat hrebik pilou. Jisteze to "trosku pujde" kdyz se budes hrozne moc snazit - jenze ten samy remeslnik, ktery bude pilou rezat a hrebiky bude zatloukat kladivem bude mnohem, mnohem efektivnejsi.


Já s tebou souhlasím taky jsem nikdy tenhle kryt při kumite nepoužíval.Ale je to jedna z možností.K tomu otevrení prostoru u hlavy.V katě je čistá technika je to zakladní kata.A pri aplikaci v boji se ta druhá ruka nemusí stahovat ,ale muže zaroven utočit ci krýt hlavu.Utočník z tyčí má jednu nevýhodu.Aby zpusobil ujmu musí se porádně napráhnout
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod RBR » stř 24. led, 2007 21:05

Aaaha, no v tom pripade jsem opravdu nepochopil cos tim chtel rict. Pokud
se tedy bavime o aplikaci cele te sekvence gedan barai-oi tsuki (proti tyci), k cemu podle tebe tedy slouzi aktivni cast gedan barai?


Nechtěl jsem původně rozebírat celou sekvenci, ale z předchozího příspěvku jsem získal dojem, že je to nutné

Zatim jsem zaregistroval vstup do utoku-protiutok tsuki. Nemlatite tim gedan barai do te tyce, ze ne?


Kryješ tyč takže se jí musíš něčím dotknout jinak to není kryt. Někdo to již výše vysvětlil, ale vidím že je potřeba se k tomu vrátit. Tak se níže pokusím o vysvětlení.
Gedan barai pokrýváš tyč, tzn. musíš rukou do tyče dotknout, ale není tvým cílem do ní praštit. Nastavíš ruku do dráhy bo v počátku kdy ještě bo nemá dostatek energie.
V ideálním případě kryješ tyč tak, že se svým předloktím při gedan barai trefíš soupeřovy prsty obepínající tyč. Má to dvě výhody: tebe nebude bolet ruka a při troše štěstí přimáčkneš soupeřovy prsty na tyč =>což vyvolá bolest a on povolí stisk (máš šanci ho o tyč připravit).
To je ideální případ. Ne vždy se to podaří, ale je zásada krýt tyč vždy co nejblíže k rukám soupeře, protože je tam nejmenší síla. Když to uděláš ve správném čase tak je možnost tvého zranění minimální. Soupeř nemá prostor, aby mohl pro získat rychlost a tím pádem je síla zanedbatelná. Poměrně důležité je také provést rotaci předloktí (zápěstí) až po kontaktu s bo. Pokud to uděláš dřive tak jde kost na tyč a to hodně bolí. Nicnéně při správném provedení gedan barai máš také rotovat předloktím až na konci techniky (velmi častá chyba u karaťáků). Teď ses dozvěděl jeden z důvodů proč to tak je. Jo staří mistři nebyli pitomci.
Doufám, že jsem to jakž takž vysvětlil a moc se do toho nezamotal. Ideální by byla ukázka, z ní je všechno jasné.

Jo a nikdo nezareaguje na tu moji otazku na smysluplnou aplikaci prvni techniky heain nidan? :


Aplikací je více. Opět je zde i jedna možnost s Bo, ale to chce vidět. Opravdu to nechci popisovat.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Panda » stř 24. led, 2007 22:50

[quote="DMC"][quote="jeikob"]

Jen jako poznamku - kryt kop vykrokem vpred s gedan barai znamena otevrit si hlavu na poradnou pumelici :-) Co na to povis?

[quote]
Hoj
Gedan barai v praxi kryji jen přímé kopy (mae, joko), mawaši tím nekryji právě proto že kdyby jsi se "spletl" v pásmu dostaneš nohou do hlavy moc.
Co jsem měl možnost vidět thajský box kryje push kicky podoně.
Jinak ale riziko že soupeř naznačí, ty mu to sbaštíš odkryješ se krytem a budeš inkasovat je všude přítomné, nevidím způsob jak se ho technicky zbavit.
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod pucmaz » úte 28. dub, 2009 6:40

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 17:54, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod fakt » úte 28. dub, 2009 8:12

Čest jeho památce.
Byl velkou postavou krásného stylu.
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod pm » úte 28. dub, 2009 10:57

cest jeho pamatce
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod NOKT » úte 28. dub, 2009 13:40

Jaká škoda :( Ale jeho osobnost určitě nezmizí z povědomí studentů Goju Ryu.
NOKT
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 656
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod wakaki » úte 28. dub, 2009 17:12

Čest památce Velikého žáka a učitele.
wakaki
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob 31. pro, 2005 0:00
Bydliště: Habartov

Příspěvekod wakaki » úte 28. dub, 2009 17:14

Okinawské karate a více příspěvků je o karate Shotokan..co dodat. Mylsím, že než někdo něco písne, měl by prolistovat net o mnoha informacích, které by pak nikdy nikdo nevyplodil..
wakaki
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 52
Registrován: sob 31. pro, 2005 0:00
Bydliště: Habartov

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron