Beh ?

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Beh ?

Příspěvekod Emanuele » úte 27. bře, 2007 15:53

Lidi potreboval bych nekoho kdo je na tom technicky dobre s behem aby mi poradil!!

Uz chodim aspon rok pravidelne behat,s prehledem ubehnu 12-15 Km za nakych 60 minut,nebezim nejak rychle,vychutnavam si to ,dokonce dle rady jednoho byvaliho bezce sem si koupil kvalitni boty na beh a uz nebeham po betonu jako drive ale po mekcim povrchu jako trava atd :) .Ted ale mam par nedostatku v technicke strance behu!Mohl by mi nekdo udelat par zasadnich bodu spravneho behu,diky!

Mozna uz se to tady nekde probiralo tak stacil by odkaz,ja to hledal a nic :( :roll:
Emanuele
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 216
Registrován: ned 05. lis, 2006 0:00

 

Příspěvekod Dalt » úte 27. bře, 2007 15:57

super stranky - behej.com
Uživatelský avatar
Dalt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: stř 25. říj, 2006 23:00
Bydliště: Litomyšl

Příspěvekod Baxxse » úte 27. bře, 2007 16:53

Co se zeptat znameho bezce??
Baxxse
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 381
Registrován: čtv 22. led, 2004 0:00
Bydliště: Cheb-Praha

Re: Beh ?

Příspěvekod toddb » úte 27. bře, 2007 17:42

Emanuele píše:Lidi potreboval bych nekoho kdo je na tom technicky dobre s behem aby mi poradil!!

Uz chodim aspon rok pravidelne behat,s prehledem ubehnu 12-15 Km za nakych 60 minut,nebezim nejak rychle,vychutnavam si to ,dokonce dle rady jednoho byvaliho bezce sem si koupil kvalitni boty na beh a uz nebeham po betonu jako drive ale po mekcim povrchu jako trava atd :) .Ted ale mam par nedostatku v technicke strance behu!Mohl by mi nekdo udelat par zasadnich bodu spravneho behu,diky!

Mozna uz se to tady nekde probiralo tak stacil by odkaz,ja to hledal a nic :( :roll:


Taky kondicne beham a musim ti napred pochvalit formu, pac ja jsem ted po zime dost spatnej, 5km a mam dost...kazdopadne, parkrat jsem byl v letech minulych behat s kamaradem, co zavodne beha 200 a 400metru a mel jsem ten samy dotaz co ty, tedy ohledne techniky. Ujistil me, ze beham v pohode, zadnej pastyl nebo tak neco, takze predpokladam, ze u tebe to bude dost podobny, takze bych si s technikou moc hlavu nelama, tedy paklize nemas pocit, ze behas nejak vylozene spatne. Co se rozhodne divim, ze sis poradny boty koupil az po roce, boty jsou v podstate jedina investice do behu....jinak behu zdar!!!! :D
Mind controls the easiest way, sponsored by the C.I.A.
Uživatelský avatar
toddb
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 908
Registrován: sob 10. pro, 2005 0:00
Bydliště: Ústí calling

Příspěvekod Harutomo_Yasumizu » úte 27. bře, 2007 19:33

Co se týče techniky, tak třeba taková viditelnější věc je, jesi je lepší došlánout přez špičku, což je při sprintu samozřejmí a nebo došlap tlumit patou jako při chůzi?
Jako úplný začátečník když sem dal kolena dohromady a začal po 17 letech běhat tak sem si z nezvyku zlomil nárt - únavová zlomenina a od tý doby když ho moc zatěžuju tak eště bolí, tedy běhám přez paty a snažím se lehce došlapovat. Vím že přez špičky je to lepší, co když si ale pro změnu odvařím přez tuhou patu třeba kotníky, to je prostě maso, začnu běhat po rukou :lol:
Harutomo_Yasumizu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod toddb » úte 27. bře, 2007 19:36

ukropcany píše:V každom prípade 12 km za hodinu je slušné, takže neviem čo presne by si chcel zlepšiť... ja dám za hodinu 10 km a ani keby som sa neviem čo to nebude viac... uvidím keď dám možno ešte 10 kíl dole... :D


JJ, kdyz mam formu( brano na moje pomery :wink: ), tak za tu hodku tech 10 taky dam, ale vic proste ne a presne si rikam to samy, 10 kilo dolu a slo by to mnohem lip..
Mind controls the easiest way, sponsored by the C.I.A.
Uživatelský avatar
toddb
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 908
Registrován: sob 10. pro, 2005 0:00
Bydliště: Ústí calling

Příspěvekod Emanuele » stř 28. bře, 2007 6:34

Mno jedná se hlavné o techniku došlapu.Co sem slyšel na stránách které ste mi poradili,tak ten profík běhá jako já,samozdřejmě asi neběhám uplně jak to popisoval ale co už ,stejně maratony už běhat nebudu a dělám to jen čistě pro kondyčku :)a hlavně pro zábavu...

Jinak problém je v tom ,že sem slyšel že nekteří právě běhají i dálkově tak že došlapujou na špičku a pak to pouští na patu.Mě to příde jako blbost vzhledem k tomu že když došlápneš patou ,tak se přehoupneě na špičku a ta tě udraží.Takže budu se řídit tím co napsal ten profík na stránách !!

Díky všem...
Emanuele
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 216
Registrován: ned 05. lis, 2006 0:00

Příspěvekod Toman » stř 28. bře, 2007 8:04

ukropcany píše: ja s 93 kilami
Teda ty už musíš být vysekanej a rychlej jako :twisted:
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1852
Registrován: čtv 10. úno, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Lada » stř 28. bře, 2007 8:17

a kde běháte, případně jak si to pak měříte? jako do zblbnutí někde na hřišti dokola či spíš někam do lesa atp.. a pak jak si to měříte? pomocí GPS by se dalo nebio si od poldů půjčit kolečko :D či odhadem?
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 793
Registrován: ned 20. srp, 2006 23:00

Příspěvekod Emanuele » stř 28. bře, 2007 8:21

Mno ja v Brne chodim behat na turistickou stezku blizko reky.Je to na starym Brne a konci to u Olympie,fakt hezka stezka na behani a vpohode muzes behat u chodniku na trave,merim to tak ze sem si jednou zajem na kole s tachometrem :D
Emanuele
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 216
Registrován: ned 05. lis, 2006 0:00

 

Příspěvekod damien » stř 28. bře, 2007 18:56

fajn ja taky zacnu.
This is where the dragons went. They lie...
Not dead, not asleep. Not waiting, because waiting implies expectation. Possibly the word we're looking for is...
...dormant.
damien
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 08. bře, 2007 0:00

Příspěvekod Moshe » stř 28. bře, 2007 22:03

Lada píše:a kde běháte, případně jak si to pak měříte? jako do zblbnutí někde na hřišti dokola či spíš někam do lesa atp.. a pak jak si to měříte? pomocí GPS by se dalo nebio si od poldů půjčit kolečko :D či odhadem?

měření: www.mapmyrun.com
Moshe
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 82
Registrován: pon 13. zář, 2004 23:00
Bydliště: Na strahovskym vršku

Re: Beh ?

Příspěvekod Makoto » čtv 29. bře, 2007 8:57

Emanuele píše:Lidi potreboval bych nekoho kdo je na tom technicky dobre s behem aby mi poradil!!

Uz chodim aspon rok pravidelne behat,s prehledem ubehnu 12-15 Km za nakych 60 minut,nebezim nejak rychle,vychutnavam si to ,dokonce dle rady jednoho byvaliho bezce sem si koupil kvalitni boty na beh a uz nebeham po betonu jako drive ale po mekcim povrchu jako trava atd :) .Ted ale mam par nedostatku v technicke strance behu!Mohl by mi nekdo udelat par zasadnich bodu spravneho behu,diky!

Mozna uz se to tady nekde probiralo tak stacil by odkaz,ja to hledal a nic :( :roll:

Ahoj, beham uz par let vcelku pravidelne a posledne jsem si zkusil pulmaraton za 1:46, takze snad mohu s necim poradit :-)

Padl tu sajt behej.com. Doporucuji :-)

Pokud to s vyuzitim behu pri treninku BU myslis malicko vazne, doporucuji koupit sporttester (Osvedcila se mi znacka Polar). Nejde tu ani tak o to mit nejdrazsi model, ale aby mel sledovani tepove frekvence a ja osobne jsem rad, ze muj typ ma i sledovani spotreby energie a podil tuku na spotrebovane energie. Muzes si pak vysledky uploadovat na jejich sajt a tam ti ukazuje vysledky a zlepseni. Cena se pohybuje kolem 3.000 vyse. Pokud bude vice zajem na toto tema, muzu se rozepsat :-)

Dulezite je nesledovat rychlost ani vzdalenost, ale aby jsi behal v optimalni tepove frekvenci. To me osobne ze zacatku delalo dost problem, proto jsem to ze zacatku casto prepalil a na konci padal na drzku. Ted beham trikrat tydne 10 km za cca 53 minut v tepove frekvenci prumerne 150 tepu/minutu. Zlepsil se mi boj na zemi i ve stoje. Kondicka se zlepsila a to se hodne odrazilo na treninku. Mas-li vice dotazu (jak behat, jake boty, atd), jsem k dispozici :-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Toman » čtv 29. bře, 2007 9:33

Moshe píše:měření: www.mapmyrun.com

Hezky, prehledny, funkcni
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1852
Registrován: čtv 10. úno, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Lada » čtv 29. bře, 2007 11:59

Moshe píše:
Lada píše:a kde běháte, případně jak si to pak měříte? jako do zblbnutí někde na hřišti dokola či spíš někam do lesa atp.. a pak jak si to měříte? pomocí GPS by se dalo nebio si od poldů půjčit kolečko :D či odhadem?

měření: www.mapmyrun.com


díky i ostatním, taky musím začít pořádně běhat
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 793
Registrován: ned 20. srp, 2006 23:00

Příspěvekod Makoto » čtv 29. bře, 2007 12:08

Lada píše:a kde běháte, případně jak si to pak měříte? jako do zblbnutí někde na hřišti dokola či spíš někam do lesa atp.. a pak jak si to měříte? pomocí GPS by se dalo nebio si od poldů půjčit kolečko :D či odhadem?

Zkus http://www.polarshop.cz/store/
Najdes tam sporttestery, ktere meri vsechno mozne a ted uz i vzdalenost.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Makoto » čtv 29. bře, 2007 13:09

ukropcany píše:4makoto - Ty buržuj s tým polmaratónom :wink: Inak merač pulzu je pre normálny tréning nevyhnutnosť, pretože ak si aj niekto myslí, že vie čo robí, tak až keď si to dá na seba, tak zistí, že nevie...

Vsak mi z toho taky odeslo prave koleno :? ...takze jednou jsem si to zkusil a nikdy vice...a budu se modlit, abych si nekdy v budoucnu zabehl aspon polovicku v case, co jsem behaval. Ale dokazal jsem to :wink:

Jo a nebezel jsem oficialni pulmaraton, ale dal jsem si proste dve kolecka okruhu, o kterem vim, ze ma lehce pres 10 km. Ja tyhle organizovane behy nemusim...

Co se tyka sportesteru - svata pravda Ukropcany. Vlastni zkusenost :-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Re: Beh ?

Příspěvekod majkx » čtv 29. bře, 2007 19:45

Makoto píše: Mas-li vice dotazu (jak behat, jake boty, atd), jsem k dispozici :-)

Zdar Makoto
Toho musím využít, pomalinku polehoučku jsem opět začal běhat dávám si tak 6 km v lese 3x týdně (shazuju jateční váhu). V minulém století jsem běhával docela dost dopracoval jsem to na 4x týdně ráno 5 km odpoledne 5 km a večer 5 km nebo 10 km a 5 km, nakonec jsem toho po škole nechal, býval jsem často vysílený a bez šťávy, a behal jsem bez informací. Zajímají mě zejména, boty, jak běhat a ten tester a klidně i něco o kloubní výživě k běhání. Ze začátku jsem běhával v keckách z tržnice a pak jsem si už koupil New Balanc. Teď se právě rozhoduju o koupi botů na běhání, takže tvoje rady příjdou vhod. Díkes
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 459
Registrován: úte 08. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Makoto » pát 30. bře, 2007 7:58

Zdar, no chtel jsi to sam ;-)
Takze nejdrive ke zdroji mych informaci - beham pravidelne s clovekem, ktery byl mistrem Nemecka v triatlonu a i ted ve svych cca 45 letech ma daleko lepsi kondicku nez ja, proste magor :-)

Boty - zalezi na povrchu. Pokud jde prevazne o asfalt, pak doporucuji tzv silnicni boty, tj vysoce odpruzene po cele delce chodidla. Hlina, les, pole staci mit odpruzene boty hlavne na pate, kam smeruje hlavni naraz pri doslapu. Obecne plati, ze cim tvrdsi povrch, tim lepsi odpruzeni. V soucasne dobe se dobre bezecke boty pohybuji od 2.500 vice.
Je to vsak hodne generelne receno, protoze pokud to myslis vazneji, doporucuji se objednat na vysetreni k http://www.casri.cz/ kde ti zjisti laktatovou krivku, techniku doslapu, celkovou kondici, atd. a na zaklade techto udaju ti doporuci boty. Kompletni vysetreni stoji cca 1.500 Kc a trva par hodin.
Jedny boty vydrzi tak na 3.000 km, pak uz by jsi je mel pouzivat na bezne noseni, ale uz ne na beh.

Velice dulezite je uvedomit si, jestli behas na zvyseni kondice nebo vybusnost, ci vytrvalost. I dle toho se beha jinak a v jinych tepovych zonach. Obecne tu plati, ze na udrzeni kondice staci 2x tydne 10 km, na zvyseni je treba zvyseni na 3x tydne s tim, ze jednou za cas zkusis bezet trasu v opacnem smeru nez jsi zvykly (tedy tam, kde jsi mel cil bude start a kde start, bude pro tebe cil). Jde o to, aby si telo nezvyklo na stabilni zatez v urcitych intervalech (kopce, rovinky, atd) Po BU je potreba do behu zaclenit obcas i neco podobneho jako je tzv. "indiansky beh", tzn. ze zminovanou 10ti kilometrovou trasu zabehnes tak, ze minutu sprintujes a pak vyklusavas, dokud se nedostanes na optimalni tepovou frekvenci, pak opet minutu sprintujes, atd. Diky tomu casem zjistis, ze cas pro regeneraci se ti zkracuje a sprintem ubehnes dal. Ale opet je potreba se soustredit pouze na tepovou frekvenci ne na rychlost (pokud behas s nekym, nesnaz se ho drzet mermo moci), ani na vzdalenost. To v tomto pripade neni dulezite. Jen se drzet ve sve optimalni tepove frekvenci (jak se vypocita OTP se musim podivat doma, z hlavy neznam vzorecek) a vse ostatni prijde. Beh v OTP se vyznacuje tim, ze by jsi mel pri behu byt schopen mluvit, jakmile se uz zadychavas a popadas beh, bezis moc rychle. Ale opet i zde doporucuji sporttester, je to velice dobra investice do zdravi. Puvodne jsme byl k tomu skepticky, ale zmenil jsem nazor, kdyz behem dvou mesicu jsem dokazal zlepsit svuj cas na 10 km o 7 minut. A pak ubehnout ten pulmaraton bez toho, abych se citil kdovijak utahany.

Co se tyka casu behani - je jedno, jestli rano ci vecer. Dale pokud budes behat dele nez hodinu, je potreba doplnovat tekutiny (a pivo neni nejvhodnejsi stejne tak jako coca cola ci jine limonady :) Pro beh kolem dvou hodin staci voda s citronem a spetkou soli. Pit by si mel zacit v okamziku, kdy ucitis sucho v ustech, to uz je vnejsi projev, ze telo nutne potrebuje pit. Tady jsem bohuzel nevidel, ale v Nemecku se prodavaji specialni opasky s malymi (cca dcl) flaskami na vodu. Nechal jsem si privezt jedne opasek se dvema flaskami a musim rici, ze po takovem hodinovem behu, kdy uz clovek zaziva reset mozku to je doslova "stava" do nohou.
Zadnou cokoladu behem behu, jak se casto rika, protoze diky tomu ti vyleti inzulin a zase rychle poklesne, takze pak budes mit subjektivni pocit nohou z olova. Lepsi je kus bananu nebo musli tycinka. To ale hovorime o delsim nez hodinove behu.

To o cem pises je presne syndrom pretrenovani. Musis poskytnout telu dostatecny odpocinek a zkusit treba kolo nebo plavani, ale osobne bych spise doporucil spanek a odpocinek nez dalsi zatez. Dej tomu cas a ono se to zase vrati.

Dobre informace naleznes i v nove vychazejicim casopise Run (http://www.run-magazine.cz/ ) Vyslo uz treti cislo a dosud tam byly testy jednotlivych znacek bot, rady na techniku behu, jake boty vybrat na ruzne typy povrchu, reportaze o ultramaratonech, atd. Pisou tam spicky v oboru jako je napriklad Skorpil.

Tak snad jsem ti v tom neudelal vetsi bordel :-) Nevim, jestli tohle neni OT, pak asi bude lepsi poslat dalsi dotazy SZ.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod PC » pát 30. bře, 2007 8:21

Jojo Skorpil ultrachlapik, prednasel mi zdravou vyzivu a samozrejme doslo na beh, kdyz spustil: "... no to bylo kdyz jsem bezel z Prahy do Vidne a 60 km pred Vidni jsem si zlomil prst na noze...". 8O :) :)
PC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 569
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00

Další

Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků