Hadka o "real" atd

přátelské sparringy, praktická výměna zkušeností, testování dovedností, setkání, výzvy etc.

Příspěvekod patrik » pát 23. bře, 2007 9:09

2ukropčany ;) otázka byla rozsáhlejší, vybral sis jednu část 8)

Tak ještě jednou:

Říká Vám na tréninku trenér (autorita), co, jak případně kolkrát máte udělat?

Ano rozdíl v metodice je jiný, vždyť to tady furt dokola potvrzujeme ;) a taky je rozdíl v cílech, řekl bych. A? Co z toho plyne? Nedával jsem pozor.

Patrik

P.S.
Taky jsem chodil do několika klubů a zúčastnil jsem se cvičení v mnoha desítkách klubů a to, co píšeš, že v japonském budó se nesmí lidi na nic zeptat nebo že sensei řekne a všichni se z toho "po*erou" není až tak pravda :) (Ale že si tady nebudeme měřit pindíky a hádat se, kdo co viděl a zažil.)
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

 

Příspěvekod patrik » pát 23. bře, 2007 12:15

ukropcany píše:Ja mám väčšieho zaručene! :D :P :wink:


Gratuluju.

ukropcany píše:No dobre, k otázkam:
1. posieranie - jasné, že extrém o ktorom obaja vieme je v našich končinách relatívne zriedkavý, avšak celkový prístup je fakt iný
2. áno, tréner to hovorí, avšak nie je to tak úplne jednoduché, pretože:
- neexistuje žiadna hierarchia typu sensei - sempai - kohai
- neexistuje nič také, že tréner je nutne najlepší fighter v klube
- neexistuje žiadne hotovo curiculum podľa ktorého by sa systematicky v klube trénovalo (pokročilý)
- tréner často už ani aktívne netrénuje, skôr sa len udržiava v jakej takej forme
- neexistujú žiadne dogmy, namiesto dogiem sa ne/rešpektujú doporučenia a rady
- medzi pokročilými sa často trénuje individuálne, t.j. jeden robí to, druhý zase ono, pretože keď niekto potrebuje lapovať, tak potrebuje lapovať a mlátenie do mechu je mu zbytočné, pretože povedzme že bomby už má, ale je nepresný
- u pokročilých sú bežné individuálne tréningy systému "tréner + 1 žiak a dosť" úplne mimo bežných tréningov
- tréning vie odviesť hociktorý z pokročilých, pričom nikoho napr. nenabáda na niečo, keď sa mu nechce, nech nerobí, každému je to jedno, pretože on dostane na sparingu bitku a všetci to vedia
- často sú na tréningoch boxeri, ktorí nekopú, takže napr. 1/2 tréningu si idú niečo svoje a ignorujú okolie, neklikujú, nebehajú...
- často sú na tréningoch ľudia, ktorí napr. len spárujú (u nás som to napr. momentále ja, že chodím do domovského klubu len 1x do týždňa a to iba na sparingy, neklikujem, neskáčem, ... - robím to individuálne, a nikto mi z toho nerobí vetry, proste prídem 20 min. po začiatku a odídem 20 pred koncom)


Mám tu kolem sebe hromadu nedokončené práce, ale přesto a protože si s tím dal práci ;)

Spousta věcí, které si popsal právě odpovídá tomu, co znáš ze svého současného cvičení a srovnáváš s tím, co si zažil v jednom (IMHO extrémně špatně vedeném) klubu.

Kupříkladu hierarchie typu sensei, sempai, kohai... je úplně o něčem jiném. Sensei, ten, kdo cvičení vede je mimo tuhle hierarchii :) Ten tam prostě je. A vzta sempai/kohai se dotýká jen vztahu mezi dvěma lidmi. Toto není žádný titul, který by kohokoliv k něčemu opravňoval. Titul "sempai" je právě výplod moderního přístupu ke starým BU :) POužívání JPN slovíček, nikoliv principu. A o tom, že v Japonsku je všechno založené na vertikálním systému a tedy i japonské BU se nehádám, ale zdaleka to neznamená, co tu popisujete.

Trenér/učitel je obvykle nejzkušenější v klubu. Japonský systém :) Jestliže se dostaneš na "jeho úroveň", jestliže dokončíš vzdělání - buď odejdeš anebo mu pomáháš s dódžó a z toho plyne, že klidně můžeš být lepší než on :)

Jenže tady právě začíná ten respekt ke starším, kterej je tak špatnej a dle některých zde vůbec neexistuje :D

Co je na respektu ke zkušenějším tak hrozného?

Neexistuje curriculum? Fakt? Takže každej nováček přijde a od začátku si dělá, co chce? Není to spíš tak, že curriculum prostě dřív využívá "volné cvičení"? Problém je, že nevíš, co znamená tohle jasně stanovené curriculum, neznáš to z praxe a já Ti to vysvětlit neumím :) A co myslíš, že se stane, až se dostane člověk v JPN Bu na "konec" těchto osnov (curriculum je hrozně dlouhé slovo)?

Trenér aktivně netrénuje. To je podle mně škoda :)
U nás většina učitelů cvičí dál a furt. Pořád hledaj - ti lepší.

Dogmy? Popravdě nevím, co konkrétně myslíš. Tohle bych potřeboval rozvést - na základě konkrétní zkušenosti :) Víš co, já cvičím hlavně se zbraněma a musím se řídit tím, že někdo ví, jak se používají. Ale možná mluvíš o něčem jiném?

I u nás pokročilí cvičí samostatně to, co potřebují a světe div se, v Japonsku skoro furt :)

Tréninky v JPN bu taky vedou pokročilý. Nebo jejich části. To je normálka. A jestliže cvičí dobře, vědí, co mohou učit, nebo vysvětlit. Obvykle jen ukážou a vedou je systémem - začněte! skončete! Málokdy se zabývají nějakým vysvětlováním :)

To s tím, že jsou často lidé, kteří dělají jen jednu část cvičení... to je fakt jiné. Jestliže mají lidi u nás nějakou indispozici, asi to jde... nikdo je nevyhodí...

Zajímavé.

ukropcany píše:Záver z toho je ten, že z pohľadu napr. toho našeho známeho extrému je toto absolútny bordel a chaos, avšak napriek tomu sú u nás chalani, ktorí majú výborné výsledky (na svojej úrovni) a stále sú to lepšie výsledky ako v klasických dojo, kde cvičia vždy (skoro) všetci jedno a to isté, na ten istý pokyn, tým istým tempom, bez ohľadu na úroveň,


K tomuhle dvě věci ;)

Jednak to, že by se v klasických dódžó cvičilo, jak si popsal není pravda a potom to měření výsledků...

Jestliže Ty budeš měřit tyhle výsledky podle svých měřítek a předpokladů, tak jistě... Ale si si jistý, že chalani od nás očekávají "stejné výsledky"?

ukropcany píše:... BS sú proste individuálne a väčšina ľudí v klube je tam vlastne len na to, aby ten klub vôbec mohol existovať, ale nikdy z nich nič nebude, ale nikoho to ani netrápi, ani ich, ani trénera... tak ako ja, ja viem, že zo mňa žiadny strašný fighter už nebude, ale je mi to 5, pretože viem, že je to stále o 1000% viac ako niekde, kde mi dajú na krk začiatočníka lebo ja som už pokročilý a musím mu pomáhať :roll: No na kieho šľaka mu mám pomáhať? 8O Beriem snáď ja prachy za tréningy? :D


:) ale tohle je přeci stejné na mnoha místech :)

Patrik

P.S.
Pošli mi SZ nějaké veselé historky z dódžó, kdes cvičil, pls... z toho co jsem slyšel to tam byl opravdu extrém.
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod patrik » pát 23. bře, 2007 12:20

ukropcany píše:Jáj, ešte si sa pýtal, či povie ako máme búchať do mechu - no, vlastne ani veľmi nie :D Ako to máš robiť musíš totiž objaviť sám, búchanie do mechu totiž samé o sebe žiadne fighting skills nerozvíja, rovnako tak ako len tieňovanie, alebo len posilovanie. Pri sparingu zistí, že keď búcha nepresne, tak že si o lakeť rozbikje hánky a preto musí viac lapovať... a na lapách zistí, že nedočiahne a tak si musí opraviť postoj... a že po minúte nevládze, takže musí viac behať... atď. No, ale toto nikto nikomu neservíruje, to sa proste "vie" :D a je len na Tebe čo to robíš, alebo nie... nikto nikoho do ničoho nenúti... nie je treba, na sparingu sa všetko ukáže a po niekom hulákať je ozaj nutné len zriedkavo...


®e na správný postup musíš přijít sám je jasné i tady :)

A stále jedný rozdíl vidím v tom, že v některých BU se k tomu nepoužívá sparring :)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod zm » pát 23. bře, 2007 12:43

patrik píše:
ukropcany píše:Jáj, ešte si sa pýtal, či povie ako máme búchať do mechu - no, vlastne ani veľmi nie :D Ako to máš robiť musíš totiž objaviť sám, búchanie do mechu totiž samé o sebe žiadne fighting skills nerozvíja, rovnako tak ako len tieňovanie, alebo len posilovanie. Pri sparingu zistí, že keď búcha nepresne, tak že si o lakeť rozbikje hánky a preto musí viac lapovať... a na lapách zistí, že nedočiahne a tak si musí opraviť postoj... a že po minúte nevládze, takže musí viac behať... atď. No, ale toto nikto nikomu neservíruje, to sa proste "vie" :D a je len na Tebe čo to robíš, alebo nie... nikto nikoho do ničoho nenúti... nie je treba, na sparingu sa všetko ukáže a po niekom hulákať je ozaj nutné len zriedkavo...


®e na správný postup musíš přijít sám je jasné i tady :)

A stále jedný rozdíl vidím v tom, že v některých BU se k tomu nepoužívá sparring :)

Patrik

Ano, v některých bojových uměních se tomu říká třeba jigeiko, nebo jiyukumite, nebo randori. To je fakt rozdíl.
zm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 12. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Jendis » pát 23. bře, 2007 12:54

patrik píše:Jako obvyle se tu míchaj hrušky a obráběcí stroje.

mládenci......co tak obdivujete ducha Budo a tak různě aka bushido,četli jste to vůbec??


Nečetli... pokoušíme se to dělat :)
Mimochodem budó je něco jiného než bušidó. Občas slez z fóra a přijď to zkusit. Je to o tomtéž, o čem tu píše tak často třeba ukropčány

- pot, dřina



Patrik


Vím,že BUDO a BUSHIDO je velký rozdíl,Patriku....já mluvil o té teoretické části...o té cti,o zásadách.O tom,co tu opěvují mládenci po shlédnutí pár samurajských filmů.......ale vůbec,co bych to nějak rozváděl.....kdo chtěl,pochopil,o čem jsem mluvil...
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod zm » pát 23. bře, 2007 13:20

Jendis píše:
patrik píše:Jako obvyle se tu míchaj hrušky a obráběcí stroje.

mládenci......co tak obdivujete ducha Budo a tak různě aka bushido,četli jste to vůbec??


Nečetli... pokoušíme se to dělat :)
Mimochodem budó je něco jiného než bušidó. Občas slez z fóra a přijď to zkusit. Je to o tomtéž, o čem tu píše tak často třeba ukropčány

- pot, dřina



Patrik


Vím,že BUDO a BUSHIDO je velký rozdíl,Patriku....já mluvil o té teoretické části...o té cti,o zásadách.O tom,co tu opěvují mládenci po shlédnutí pár samurajských filmů.......ale vůbec,co bych to nějak rozváděl.....kdo chtěl,pochopil,o čem jsem mluvil...


Co je špatnýho na cti a zásadách? Tomu mládenci je přes 40. Je to divný, že i v tom věku je ještě idealista, ale naivní není.
zm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 12. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Jendis » pát 23. bře, 2007 13:43

nebylo to směřováno konkrétně,pokud se Tě to dotklo jako urážka či projev arogance,tak se omlouvám...a na cti a zásadách není špatného vůbec,VŮBEC NIC!!!!!
:wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod zm » pát 23. bře, 2007 13:55

Jendis píše:nebylo to směřováno konkrétně,pokud se Tě to dotklo jako urážka či projev arogance,tak se omlouvám...a na cti a zásadách není špatného vůbec,VŮBEC NIC!!!!!
:wink:

Není třeba se omlouvat, nedotklo se mě nic. Mé ego zůstalo už dávno na smetišti dějin, kam taky patří. Jsem rád, že jsme se shodli. Zajímají mě jen opravdu důležité věci. S balastem zacházím jako s tím egem a vůbec by to taky neškodilo i mnohým jiným. Nemyslím to vůbec osobně, ale kdo z přítomných dam (jsem zastáncem rovnosti příležitostí) a pánů se cítí, tak se vtípí.
zm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 12. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Jendis » pát 23. bře, 2007 14:05

zm píše:
Jendis píše:nebylo to směřováno konkrétně,pokud se Tě to dotklo jako urážka či projev arogance,tak se omlouvám...a na cti a zásadách není špatného vůbec,VŮBEC NIC!!!!!
:wink:

Není třeba se omlouvat, nedotklo se mě nic. Mé ego zůstalo už dávno na smetišti dějin, kam taky patří. Jsem rád, že jsme se shodli. Zajímají mě jen opravdu důležité věci. S balastem zacházím jako s tím egem a vůbec by to taky neškodilo i mnohým jiným. Nemyslím to vůbec osobně, ale kdo z přítomných dam (jsem zastáncem rovnosti příležitostí) a pánů se cítí, tak se vtípí.


ne,neshodli,na cti a zásadách špatného nic není,to je ale úplně o něčem jiném,než byl kontext debaty.Pitvat se mi to ale dále nechce,za sebe jsem,v podstatě,vše řekl již v prvním příspěvku.Jinak přeju pěkný den.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod patrik » pát 23. bře, 2007 14:29

no, pár detailov Ti z môjho príspevku uniklo


Ale Tobě přece taky :)

Popravdě, už nějak nestíhám... zřejmě každej píšeme o něčem jiném a to se nezmění.

Každej si vybíráme, z psaní toho druhého to, co jsme schopní pochopit a asi to nestačí.

:)

Tady bychom omýlali stále dokola totéž.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod defendu » pát 23. bře, 2007 19:42

4zm

Podle tvých reakcí na to co jsem napsal,mi přijde,že patříš mezi ty davy lidí co se shlédli ve východní filozofii a kteří se shovívavě usmívají nad názory hloupých materialistů,kteří nevědí.

Citovat vyčtené,mluvit o svém zahozeném egu a předhazovat druhým v jakém stavu je jejich mysl,tak to jsou přesně ty symptomy,říká se tomu tuším misionářský komplex.

Ideál je od slova idea - myšlenka,jakožto určitě "fundovaný" buddhista,tedy víš že v myšlení moc pravdy nenajdeš,žít podle ideálů navíc někoho cizího.......no jak myslíš ne-egoisto :wink:
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Skateordie » sob 24. bře, 2007 21:04

ukropcany píše:sensei nás dodrbal, že keď má niekto vyšší pásik, tak mu nemám nič opravovať a hovoriť a nemám mu ani robiť zle a ani na to poukazovať :D

To hadam nemyslis vazne. Tak to je fakt sila 8O 8O 8O 8O
Skateordie
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 688
Registrován: stř 16. lis, 2005 0:00
Bydliště: ?ilina

Příspěvekod Panda » ned 25. bře, 2007 11:25

Skateordie píše:
ukropcany píše:sensei nás dodrbal, že keď má niekto vyšší pásik, tak mu nemám nič opravovať a hovoriť a nemám mu ani robiť zle a ani na to poukazovať :D

To hadam nemyslis vazne. Tak to je fakt sila 8O 8O 8O 8O

:lol: :lol: :lol: tak já si jdu rychle do Makra koupit vyšší pásek než máš ty abys mě nemohlk kritizovat...joo to dává smysl :lol: :lol:
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Skateordie » ned 25. bře, 2007 15:37

Panda píše:
Skateordie píše:
ukropcany píše:sensei nás dodrbal, že keď má niekto vyšší pásik, tak mu nemám nič opravovať a hovoriť a nemám mu ani robiť zle a ani na to poukazovať :D

To hadam nemyslis vazne. Tak to je fakt sila 8O 8O 8O 8O

:lol: :lol: :lol: tak já si jdu rychle do Makra koupit vyšší pásek než máš ty abys mě nemohlk kritizovat...joo to dává smysl :lol: :lol:

Nerob si prcu. Ved to je logicke ze kto ma vyssi pasek ten je lepsi. :D :D
Skateordie
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 688
Registrován: stř 16. lis, 2005 0:00
Bydliště: ?ilina

Příspěvekod graver » ned 01. dub, 2007 16:10

Tradiční, sportovní nebo reálné - tenhle to rozsekl:
http://magazin.danjutsu.com/view.php?na ... 2006120025
Aikido, kendo, shotokan karate v jednom pytli jako styly, které "umřely na tradici a staly se mrtvými exhibicemi".
A teď se hádejte :wink:
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Harutomo_Yasumizu » ned 01. dub, 2007 18:37

Takovejhle článek napíše bez problému 10 letý dítě co čte knížky od Poláka, má to pro mě 0 hodnotu :lol:
Harutomo_Yasumizu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod hellas » ned 01. dub, 2007 19:42

graver píše:Tradiční, sportovní nebo reálné - tenhle to rozsekl:
http://magazin.danjutsu.com/view.php?na ... 2006120025
Aikido, kendo, shotokan karate v jednom pytli jako styly, které "umřely na tradici a staly se mrtvými exhibicemi".
A teď se hádejte :wink:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Příspěvekod Pepah » ned 01. dub, 2007 19:45

Harutomo_Yasumizu píše:Takovejhle článek napíše bez problému 10 letý dítě co čte knížky od Poláka, má to pro mě 0 hodnotu :lol:


Ja bych to zase tak nepodcenoval... Je videt, ze autor ma mnohalete zkusenosti prakticky se vsim co by se dalo zaradit do onech tri kategorii a vsechno uz nejednou vyzkousel v praxi. A neverim, ze by po tech "tri sta letech" usilovneho cviceni a zkouseni jen tak placal .... 8)
Pepah
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 121
Registrován: stř 02. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Sennin » pon 02. dub, 2007 9:29

Pepah píše:
Harutomo_Yasumizu píše:Takovejhle článek napíše bez problému 10 letý dítě co čte knížky od Poláka, má to pro mě 0 hodnotu :lol:


Ja bych to zase tak nepodcenoval... Je videt, ze autor ma mnohalete zkusenosti prakticky se vsim co by se dalo zaradit do onech tri kategorii a vsechno uz nejednou vyzkousel v praxi. A neverim, ze by po tech "tri sta letech" usilovneho cviceni a zkouseni jen tak placal .... 8)


Autora (Mika "Lokwona" Janouška) znám osobně a má opravdu BOHATÉ zkušenosti...
Marek Pszczolka
Jeet Kune Do CZ
http://www.jeetkunedo.cz/
Uživatelský avatar
Sennin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 786
Registrován: úte 03. čer, 2003 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Harutomo_Yasumizu » pon 02. dub, 2007 18:16

Sennin: hodnitil sem článek, v tomhle článku se buď zkušenostem velkým obloukem vyhl nebo má někde mezeru, v mnohým mám zkušenosti opačný.

Pepah: třeba 300 let nevěděl co třídí, já fakt nevím, ale roztřídit BU podle stylů do pytlů (funkční a nefunkční) mi příde amatérský. Kdyby doporučil jistý styl a napsal proč se mu líbí a doporučil tamtu školu protože tam zná dobrýho šéfa tak ani neceknu. Jakejkoli styl se dá cvičit jako sportovní(že se v něm závodí), bojovej(trénujou se i věci co bolej víc než je hezký), zdravotní(jede se na kondičku) a jesi tradiční nebo né to už je něco jinýho. Prostě obecně je rozdělit do 3 kategorií je blbost. Třeba tahle věta: "Obecně lze říci, že tradičními bojovými uměními jsou nazývány ty styly, které se dnes snaží předávat svým žákům totéž, co bylo cvičeno již před několika stovkami, resp. tisíci lety.", to je úplný nesmysl stejně jako většina jeho ostatních konečnejch výroků. Styl je flexibilní podle zkušeností a dokonce momentální nálady učitele, nikdo pokud učí BOJOVÉ umění nebude předávat něco zbytečnýho!
Harutomo_Yasumizu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

PředchozíDalší

Zpět na přátelé a nepřátelé

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron