Technika nízkých podmetů

krev, pot, slzy a adrenalin - na ulici neplatí fair play!

Technika nízkých podmetů

Příspěvekod Mantis » pon 02. dub, 2007 9:45

Zdravím vás, chtěl bych se znalejších zeptat na techniku nízkého podmetu (u nás- Bai lin toy) - je to ten podmet, kdy je jedna noha v podstatě v dřepu a druhá je natažená a dělá podmet ať už holenní či lýtkovou stranou nohy.
Problém je, že po několikerém rychlém opakování si koleno (na kterém jdu dolů) začne stěžovat. Ono se pak těžko dá tato technika zlepšit či posílit, když těch opakování zase tolik není...
Je třeba jít až opravdu do podřepu tak, že svaly na této noze jsou v podtatě uvolněné, nebo je nohu třeba naopak držet o něco výše a tím odlehčit kloubu?
Nebo něco jiného...?

Díky za fundovanou odpověď.

Mantis
Mantis
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 203
Registrován: úte 03. srp, 2004 23:00
Bydliště: UK

 

Příspěvekod Toman » pon 02. dub, 2007 10:38

Můžeš hodit nějaký obrázek nebo lépe sekvenci či video?
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1852
Registrován: čtv 10. úno, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod player » pon 02. dub, 2007 13:37

Ja bych se chtel zeptat, kdy bys tenhle podmet hodlal pouzit.Muzis byt totiz u soupere uz dost blizko a ten kop je pomerne pomaly, takze je pro cloveka alespon trochu bystreho prectitelnej a velice riskantni pro tebe.
Zrovna nedavno se me na to jeden student ptal a vyzkousel si, jak snadno to lze blokovat a dostat podrazejiciho do osemetne situace.
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

Re: Technika nízkých podmetů

Příspěvekod jeikob » pon 02. dub, 2007 13:53

Mantis píše:Zdravím vás, chtěl bych se znalejších zeptat na techniku nízkého podmetu (u nás- Bai lin toy) - je to ten podmet, kdy je jedna noha v podstatě v dřepu a druhá je natažená a dělá podmet ať už holenní či lýtkovou stranou nohy.
Problém je, že po několikerém rychlém opakování si koleno (na kterém jdu dolů) začne stěžovat. Ono se pak těžko dá tato technika zlepšit či posílit, když těch opakování zase tolik není...
Je třeba jít až opravdu do podřepu tak, že svaly na této noze jsou v podtatě uvolněné, nebo je nohu třeba naopak držet o něco výše a tím odlehčit kloubu?
Nebo něco jiného...?

Díky za fundovanou odpověď.

Mantis



Myslíš z ároven s otočkou?
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod player » pon 02. dub, 2007 13:55

Uricte mysli s otockou, jinak ten podmet nema vubec patricnou razanci, aby byla aspon nejaka sance nohu podrazit, coz je i s otockou docela problem, nestoji li podrazivsi na jedne noze;)
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

Příspěvekod Dong_wu » pon 02. dub, 2007 14:00

player píše:Uricte mysli s otockou, jinak ten podmet nema vubec patricnou razanci, aby byla aspon nejaka sance nohu podrazit, coz je i s otockou docela problem, nestoji li podrazivsi na jedne noze;)

Playere, jelikoz se tenhle podmet pouziva proti kopum, tak "podrazivsi" VZDYCKY stoji na jedne noze :roll: :idea:
Dong_wu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 331
Registrován: stř 03. bře, 2004 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod TongPa » pon 02. dub, 2007 14:05

player píše:Ja bych se chtel zeptat, kdy bys tenhle podmet hodlal pouzit.Muzis byt totiz u soupere uz dost blizko a ten kop je pomerne pomaly, takze je pro cloveka alespon trochu bystreho prectitelnej a velice riskantni pro tebe.
Zrovna nedavno se me na to jeden student ptal a vyzkousel si, jak snadno to lze blokovat a dostat podrazejiciho do osemetne situace.

:D Já si dokážu použití tohoto podmetu představit jen jako techniku pro cvičení na pohled efektních sestav, nebo jako komickou vložku do lehoučkého sparringu. Použití při tvrdém sparrigu či dokonce v opravdovém fyzickém konfliktu považuju za velmi riskantní až sebevražedné z těch samých důvodů, které uvádí player...
TongPa
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 520
Registrován: stř 08. lis, 2006 0:00

Příspěvekod Mantis » pon 02. dub, 2007 14:06

Díky za projevený zájem.
Bohužel, nemám foto, obrázek ani video zmíněné techniky, ale myslím, že každý kdo tu techniku zná, pozná podle popisu o co se jedná.

Player - já bych nerad posunul svůj dotaz do roviny, jestli je nebo není tato technika vhodná. Osobně si myslím,že je tato technika, při kvalitním zvládnutí a vhodné kombinaci minimálně takticky výhodná. Já ji viděl v provedení nějakého Korejce a to byl rachot. Osobně bych to rozhodně nenazval pomalým. Ale je to věc provedení a názoru, samozřejmě, správné načasování a použití je velmi důležité.
Můj problém Playere je, že ji mám v systému a musím se ji naučit minimálně technicky, bez ohledu na to, jestli to později budu používat v reálu.

Jeikob - oba způsoby - přední i zadní, s otočkou i bez :roll:
Mantis
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 203
Registrován: úte 03. srp, 2004 23:00
Bydliště: UK

Příspěvekod Toman » pon 02. dub, 2007 14:32

No já jsem tušil, že ji mit nebudeš, ale na webu by si ji jiste nasel.
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1852
Registrován: čtv 10. úno, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod jeikob » pon 02. dub, 2007 15:00

No je snad v každém hong kong akčnáku z 80.let :)Jinak je fakt těžká a jako kluci jsme se učili tyhle filmový parádičky a při lehčím kumite jsme se vyblbli. Ale v realu souhlasím s mantisem že tyhle efektní techniky ten dotyčnej musí zvládat se 150% mistrovstvím a pak při vhodný situaci a načasováním nadelaj paseku. Ale co muže být funkční teda v kumite to je silná zbran a to v karate se tomu řikalo ashi barai pokud to soupeře nesundá tak ho to při nejmenším rozhodí pokud neuhne.
jinak tady v té ukázce by par těch podmetu mělo být

http://www.youtube.com/watch?v=AeidPsZXyos
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

 

Příspěvekod pm » pon 02. dub, 2007 15:06

zdar Mantis,

vim o kterou techniku jde, nejmenuje se imho baai lin teui (to je svihovy kop zvenku dovnitr nebo zvenku ven), ale sou teui/geuk ("podmet") nebo sou dong geuk ("halu zametajici kop")

nacvik:

- pravidelne cvicit "stani v postoji", zaklad nejen pro vsechny kopaci techniky, ale obecne vsechny gf techniky
- pravidelne cvicit strecink
- nech si nekolikrat zkontrolovat od sveho sifu, jestli techniku provadis spravne
- vybrat si uvedenou techniku jako dril, a cvicit ji pravidelne a dlouhodobem, pomalu zvysovat pocet opakovani. zacni trebas deseti podmety na kazdou nohu denne, kazdy tyden pridej cca. 2, za 3 mesice jich uz budes delat pres tricet na kazdou nohu.
- cvic jakekoliv cviky z vaseho systemu, ktere prospivaji kolenum

klicem je pravidlene cviceni a postupne pridavani. no hurry, jsme mlady kluci :-)

pouziti techniky v boji (mas-li zajem):

po zvladnuti stinoveho drilu je potreba pracovat na "dovednosti" a pouziti. na to mate urcite svoji metodologii, ktera by mela zahrnovat "otuzeni" holene/zadni strany nohy (otloukani svazkem hulek, okopavani, kopani do sloupu) a drily ve dvojici. uspesnost - jako ostatne u kazdeho kopu - zavisi na technikach rukou (na to je ale kudlanka ostatne expert). klicova je vzdalenost, nacasovani, pripraveni si soupere (tj. aby se branil nahore), pak rychle potopeni a podmet (nemusi se provadet jen proti kopu). je potreba nacvicovat tez navaznost -jak po uspesnem tak neuspesnem provedeni (zarazis se o nohu/promachnes). techniku lze samozrejme provadet v daleko ekonomictejsim provedeni nez je v sestave, sestava te uci velky pohyb, rotaci.

jinak tato technika byla dle meho nazoru zarazena ze severoshaolinskych stylu, nepatri mezi klicove, kudlanka ma preci jiny, kratky podmet (viz bang bou, kolikrat se tam opakuje). u nas v Hung Kyun ji mame take ("predni" verzi) v jedne ze sparringovych sestav, ale je to severni doplnek k nasemu jiznimu curriculu. funkcnost zavisi na procviceni - uz jsem par sklapecek nebo radne nakoplejch noh videl i zazil, z jedne i druhe strany :-)

all the best
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Re: Technika nízkých podmetů

Příspěvekod Baxxse » pon 02. dub, 2007 15:16

Mantis píše:Zdravím vás, chtěl bych se znalejších zeptat na techniku nízkého podmetu (u nás- Bai lin toy) - je to ten podmet, kdy je jedna noha v podstatě v dřepu a druhá je natažená a dělá podmet ať už holenní či lýtkovou stranou nohy.
Problém je, že po několikerém rychlém opakování si koleno (na kterém jdu dolů) začne stěžovat. Ono se pak těžko dá tato technika zlepšit či posílit, když těch opakování zase tolik není...
Je třeba jít až opravdu do podřepu tak, že svaly na této noze jsou v podtatě uvolněné, nebo je nohu třeba naopak držet o něco výše a tím odlehčit kloubu?
Nebo něco jiného...?

Díky za fundovanou odpověď.

Mantis


Pokud se koleno pokrcuje vice nez do praveho uhlu tak v nem neumerne roste tlak...urcite by ti pomohlo kdybys nesel az uplne k zemi,tedy ze bys nepokrcil koleno do uvolneni svalu,ale otazka je jestli bys pak tuhle techniku zvladal spravne. Sam ji neumim(ani nechci umet),takze v tohle ohledu ti neporadim...

S kolenama mam problemy velke a prave pri tom pokrceni,ktere popisujes...jedine co pomaha je trochu orteza a nebo dany cvik nedelat...
Baxxse
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 381
Registrován: čtv 22. led, 2004 0:00
Bydliště: Cheb-Praha

Příspěvekod Mantis » pon 02. dub, 2007 15:54

Díky Pavle za odpověď, vyčerpávající;-)
My máme už v první dvojformě sadu těchto podmetů, já ale dělám zatím tu druhou, skákající, stranu, takže se tomu "úspěšně" vyhýbám - v tomhle případě pěknej dvojsmysl - ale co mi taky zbývá...

Osobně se mi taky líbí ty kratší verze z Bung Bo, ale co mám dělat...;-)
Jinak, jak moc je potřeba podpora rukou? Někde to je, někde to není (myslím, viděl jsem to i s i bez) určitě to ulehčí noze, možná to však zpomalí celou techniku.

Použití - taktické - naznač nahoře a zaútoč dole - je snad v každém stylu, ale je pravda, že u nás je to pořád dokola, v každé formě několikrát. Nicméně díky moc za ty tipy. Určitě jsem o něco chytřejší (ještě tak té praxe...), zajímalo by mě, kolik vlastně rozdílných metod nácviku může u technik být, jsme jen lidi podobné konstituce... někdy bych zašel k vám na trénink a mrknul na vás. To už jsem tuším psal, bohužel, zatím jsem tady a mám co dělat. Ne že by to u nás pak nebylo, spíše jen, to nebude tak "z ruky".

Jo, a ten název, tak to byl asi mistr unavený, když to překládal....

Ještě jsem si vzpoměl na ty kolenům prozpívající cviky od nás - mno, když si vzpomenu na ty výskoky a dopady do nízkých postojů, bude se mi hledat těžko - ještě že máme to Tai ji...;-)

Baxxse - myslím, že tyhle techniky se musí dělat až dolů - polovičatost asi nebude to nejlepší. Ovšem pro kolena by to byla ůleva, to uznávám;-)

Mantis
Mantis
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 203
Registrován: úte 03. srp, 2004 23:00
Bydliště: UK

Příspěvekod player » pon 02. dub, 2007 17:53

Mantis: ja osobne si to bez opory rukou dost dobre nedovedu ani predstavit...
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

Příspěvekod Mantis » pon 02. dub, 2007 20:57

Ještě jsem zapoměl - Baxxse - nesjem lékař, alr osobně bych si na cvičení nevzal žádnou ortézu či jinou "berličku". Dle mého pak můžaš mít problém, až to sundáš, ta podpořená část bude časem výrazně slabší než to kolem, čili, ideální místo na úraz....
Mantis
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 203
Registrován: úte 03. srp, 2004 23:00
Bydliště: UK

Příspěvekod Lada » pon 02. dub, 2007 21:44

Tak bych se radši zeptal nějakého toho lékaře :wink:

proč myslíš, že ti právě lékař (ortoped) předepíše v případě problémů nějakou tu ortézu? právě proto aby k tomu úrazu nedošlo.

Právě pokuď máš nějaké problémy s onou částí a vystavuješ ji velkému zatížení, je to to ideální místo a čas na úraz a proto použít ortézu a vyhnout se možnosti zranění při namáhání....

Tvoje teorie by platila kdyby jsi tu ortézu nosil několik měsíců v kuse pak ji sundal a šel cvičit, ale né když si ji vezmeš na tu dobu kdy vystavuješ část extrémnímu namáhání a v případě problému to ani nemusí být výrazné namáhání.

A o to že bude slabší se neboj. Pokuď to jde tak je potřeba v případě potřeby vhodným cvičením posilovat svali, vazivo atp. kolem onoho místa, ale to cvičení není stejné jako to co děláš teď a nehrozí ti při něm zranení.

Skoč si za nějakým dobrým ortopedem,ten ať tě pošle na rentgen (což by udělt měl,jinak od něj pryč) potom případně na CT a na základě toho navrhne léčení, rehabilitaci, ortézu atp.
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 793
Registrován: ned 20. srp, 2006 23:00

Příspěvekod jeikob » pon 02. dub, 2007 21:50

Ted si pouštím z ggogle video stáhnutej ten dlouhý dokument gung fu a v tech sestavách už se tam nekolik variant této techniky objevilo a provadí to zkutku velmi rychla jako by nic
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod Mantis » úte 03. dub, 2007 1:26

4 Lada - jak jsem psal nejsem lékař, vyznělo to zřejmě trochu jinak než jsem chtěl, takže - já osobně, kdybych měl TEN problém, bych se jej první snažil vyřešit (uzdravit) a zaměřil bych se na techniky apod. které by dotyčnou část namahály méně, je-li to možné. Sámo po konzultaci s doktorem ,kterého bych se taky zeptal, jak to dát dohromady a jak dlouho to asi bude trvat, myslím si totiž, že někdy počkat je lépe, než to hrnout bezhlavě vpřed, až do invalidního......;-)

Mantis
Mantis
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 203
Registrován: úte 03. srp, 2004 23:00
Bydliště: UK

Příspěvekod Mantis » úte 03. dub, 2007 1:28

4 Jeikob - namáš prosím Tě odkaz na to video, dá-li se to ještě stáhnout, nebo název, že by se to dalo sehnat jinde?
Díky moc
Mantis
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 203
Registrován: úte 03. srp, 2004 23:00
Bydliště: UK


Zpět na sebeobrana, streetfighting a reálný boj...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků