Pistol a vzdalenost

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Příspěvekod TongPa » stř 11. dub, 2007 8:31

NAIA píše:Ještě se tu nikdo nezmínil o útěku, to je také řešení ne? Je tu jedno pravidlo, které si asi nestřelci neuvědomují to je, že když utíkáte pravákoví (drží zbraň v pravé ruce) doprava tak se hůře na vás míří. Když budete utíkat na levo je to přirozenější.
Navíc trefit ten běžící terč není až tak jednoduché. Ale zase s rezervou, jde přeceo život ne?

Útěk... No, je to jedna z možností, ale jde spíše o loterii s velkým rizikem, že to pro "obránce" dopadne špatně... :? Něco jinýho by to bylo v případě, že má člověk možnost skočit za roh, či otevřenými dveřmi do vedlejší místnosti, ale na nějaké rovné chodbě či prázdné ulici... To už opravdu zbývá jen co nejrychleji prchat, kličkovat a doufat, že budu mít štěstí... :(
Jinak s tím útěkem "za střeleckou ruku" máš pravdu, míření je v takovém případě opravdu o něco horší. Ono vůbec naučit se trefovat pohyblivý cíl je obtížná záležitost, která představuje "tuny" vystřílené munice, než si člověk vypěstuje dostatečný odhad, o kolik (v souvislosti s rychlostí, směrem pohybu a vzdáleností cíle) předsadit. Situaci (ze strany střelce) podstatně vylepšuje použití bojové brokovnice či full auto zbraně. Ale v podmínkách na střelnicích v ČR se něco takového stejně obtížně realizuje, chybí potřebné vybavení a podobně... Já osobně viděl jen jednou na jakémsi policejním parkuru alespoň terč tažený po kolejničkach... :D
Ale zpět k ohrožení střelnou zbraní na větší vzdálenost: Je tu samozřejmě ještě jedna možnost... Za předpokladu, že je útočník matlák a z rozličných důvodů nezačne rovnou střílet - pokusit se ho nějak přilákat blíž... Například zahráním losera, kterého má zcela ve své moci - rozklepat se, začít škemrat o život a když si útočník opájející se vaší "bezmocí" přijde zamachrovat kousek blíž, přichází vaše chvíle... :twisted: Další možností může být sehrání infarktu... Ale to jsou všechno jen spekulace, pokud je například útočník pod vlivem alkoholu či drog, jeho chování může být naprosto nepředvídatelné... :?
TongPa
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 520
Registrován: stř 08. lis, 2006 0:00

 

Příspěvekod NAIA » stř 11. dub, 2007 8:48

Lada: To s tím točením za střeleckou rukou se těžko popisuje. Proste je to tak ze u střelné zbraně si nejsou obě ruce rovny. A z toho vyplívá že se na jednu stranu točí lépe a na druhou hůře.

Jinak jsem nikde nepsal že je to bezpečné - utíkat. Jen jsem chtěl napsat i tuto možnost.

Ale na druhou stranu asi se pohybuješ jako já spíše v městské zástavbě, takže bys neměl mít kryt zase tak daleko abys dal tomu střelci možnost na nějaké delší míření ne? Před pár měsíci jsem se díval na 112 a taky tam nějaký pašík minul policistu na pár metrů. To se těžko určuje jestli běžet nebo ne. Tomu poldovi to pomohlo (ale bylo to z USA - třeba tam běhají rychleji :D )

Ten AS nebo Paintball jsme taky zkoušeli. Ale tam je to trošku jiná situace, protože střelec je jako na automatech a nemá žádnou zábranu vystřelit. Ani zpětný ráz tamnení atd... Mám nějaká video o tomto problému a simulují to tam ze Simunition střelivem a už to není ře co střela to zásah.
NAIA
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 846
Registrován: stř 24. lis, 2004 0:00

Příspěvekod NAIA » stř 11. dub, 2007 8:54

BuFF píše:Dnes už i odborníci na střelbu začínaj pomalu vkládat do svého výcviku CQB používaní nože. Prostě si uvědomují, že když jsou opravdu na kontakt tak je ten nůž přece jen výhodnější a snažší na použití. Hlavně ta ranivost je fakticky velmi silně ve prospěch nože.


Já bych ani neřekl, že to dělají aby se s ním naučili bojovat, ale aby spíš pochopili co od něj můžou čekat. Nějak mi nejde do hlavy, že by policajt na blízko něco řešil nožem. Jak jsme si nedávno psal v SZ třeba tom videu Die Less Often od Dog Brothers tak tam je vidět právě, že Gabe Suarez (střelec) to cvičí jen aby ten nůž přežil vše tam řeší pistolí.
NAIA
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 846
Registrován: stř 24. lis, 2004 0:00

Příspěvekod TongPa » stř 11. dub, 2007 9:02

Lada píše:...a to pravidlo jsem nějak nepobral, já když střílím tak se za cílem raz dva natočím a je mi fuk jestli bude napravo či nalevo a i když bych držel kvér v jedné ruce v případě střelby a času ji stejně chytnu obouruč zamířím a prásk....aji kdybyb útočník střílel jednou rukou tak nebude stát jako poleno ale natočí se tak myslím, že o nějakém špatném mířená nemůže být vůbec řeč...

Myslím, že tomuto "triku" ani NAIA nebude připisovat nějakou zásadní funkčnost, jde spíš o to, že v takové situaci se "tonoucí i stébla chytá", to znamená použiješ i to, co ti pravděpodobnost přežití zvedne o pouhé 1%... Já osobně mám ze střelnice zkušenost, že při střelbě za pohybu (pohyb střelce) bývají zásahy v terčích na straně střelecké ruky o trošku horší, než na straně druhé. Pokud si ovšem jako zkušený střelec za prchajícím přešlápneš (dotočíš se), ztrácí výše uvedené smysl. Ale to už zde bylo napsáno - proti zkušenému střelci (či profíkovi) nemáš šanci. Ta vzdálenost taky hraje roli, my jsme to párkrát zkoušeli s paitballovýma zbraněma a do nějakých cca 7 metrů se z vystřelených ran většina "ujala" a to jsou to takový flusadla... :( Až se vzrůstající vzdáleností to začala být loterie, ale ze série ran přesto nějaká vždy našla svůj cíl. Ale všichni jsme byli relativně zkušení střelci, mátláci snad tak dobří nejsou... :)
TongPa
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 520
Registrován: stř 08. lis, 2006 0:00

Příspěvekod NAIA » stř 11. dub, 2007 9:56

JJ nebylo to myšleno ve smyslu, když se vydáte doprava z pohledu střelce tak můžete lehkým krokem ala Willy Fog dokráčet do bezpečí. Jen jsem chtěl poukázat na tu možnost.
Samozřejmě, že když si člověk přešlápne tak už střílí normálně. Ale to přešlápnutí tomu co utíká dá tak 1-2 metry náskok - tak proč toho nevyužít že?

Nicméně pořád si myslím, že na dálku proti pisoli se umírá spíš než utíka :twisted:
NAIA
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 846
Registrován: stř 24. lis, 2004 0:00

Příspěvekod Lada » stř 11. dub, 2007 10:44

no mě právě šlo o tu šanci a myslím že právě ani ty 2m to tomu člověku nedá a hlavně posuzujeme situaci kdy na mě někdo míří tj. bude stát nejpravděpodobněji předemnou, za mnou či já se stejně k němu otočím či on si pojde takže když já začnu utíkat ať už kamkoli tak on se se na tu stranu kma prchám otočí, namíří a bude nejspíš střílet a to už tu napsal TongPa že než se člověk vzdálí tak je obrovskej pomalej terč a není problém ho zasáhnout :? z tohoto důvodu to vidím dost bledě....jo když bych měl nečekaně přeběhnout 20m napříč střejci tak bych viděl jistý možný úspěch ale když utíkám od něj a můžu kličkovat jak chci, stejně si nepomůžu bo takový rozdíl ve změnách směru nebude a budu zas pomalejší, jo být to na velkou vzdálenost tam už to je jiné.


2TongPa
no já se tedy rozhodně za zkušeného střelce nepovažuji na to budu muset ještě hodně trénovat, ale jsem zvyklí na střílení obouruč a už přirozeně když namířím na nějakou stranu se tam automaticky dotáčím tak aby se mi co nejlépe mířilo a střílelo a i když budu střílet jednoruč tak samo na stranu po střelecké ruce to jde i bez natáčení,ale když budu střílet na druhou tak se podle mě stejně každý instinktivně natočí jinak to snad ani nejde....
Naposled na střelnici jsem si všiml, že tam takový pohyblivý terčík udělaný mají zavěšený na laně a uchycený mezi stěny skály, ale nevypadalo to že by to používali budu se muset zeptat jeslti to funguje....
S tím dělání ze sebe losera máš pravdu a pak by ses i mohl začít přibližovat sám, když zahraješ težce poddaného a on bude vědět že má nad tebou moc nebude tě brát jako ohrožení, ještě by ses měl při tom dívat doleva dolů jestli si to dobře pamatuju to značí podvolení...no každopádně teorie hezká, ale nevím co bych v takové situaci předved možná spíš zvakat půlkama dráty by mi šlo :lol: ale zas lepší než jen tak chcípnout je jepší se aspoň v rámci možností o něco pokusit.....

2NAIA
no ono jiná situace, samo že AS a paintball z. nekopou, nemáš zábrany atd... ale také ten co utíká ví že mu to nic neudělá, může si promylset co udelá celkem v klidu nic mu nehrozí, což ve skutečnosti bude úplně jinak a třeba se ani nepohne a ani bych se nedivil kdybyb si spletl na jakouže to stranu má tedy běžet, která je ta pro něj výhodnější.....každý nácvik a zkoušky naráží na takovéhle problémy ale nikdo naostro to zkoušet nebude...
S tí točením tedy defakto když budeš střílet jendoruč tak na jednu stranu se otáčet ani vůbe nepotřebuješ a právě na tu druhou ano, ale to je raz dva, bohužel...
S tím kritemje to hodně diskutabilní ono co je to mít kryt blízko, pár metrů to je kuva daleko abych to stihnul a co dál? pokuď nemám nějakou vhodnou zbraň tak jsem nejspíš zas v řiti bo co dál když on po mě půjde, pakliže se stihnu za něco zakrýt, ono třeba skočit do vchodu baráku by možná i šlo když by byl nadosah ale co ty zavřený dveře? atd...
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 793
Registrován: ned 20. srp, 2006 23:00

Příspěvekod NAIA » stř 11. dub, 2007 11:08

2Lada: V pohodě já si nemyslím, že je ta šance veliká. Jen mi připadá, že jsi si moc jistý tím zásahem. Nevím kde ale bylo tu video s tím černochem jak držel nůž a cca 5 policistů ho chtělo sbalit. Všiml sis jak dlouho jim trvalo než ho trefili po tom co tam začal běhat jako magor s nožem? O tom mluvím - nemusí to být tak snadné. Jesli si někdo vzpomínáte kde to video bylo tak ho sem dejte pls.
NAIA
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 846
Registrován: stř 24. lis, 2004 0:00

Příspěvekod BuFF » stř 11. dub, 2007 12:25

To video bylo na Youtube ale už ho smazali, takže jsem ho našel tady. Nejsem si jistej jestli jsi myslel tohle. Jestli ne pošli mi SZ s detaily a já to zkusím sehnat někde jinde.
Jinak já se naopak domnívám, že dnes se i střelci pomalu a jistě učí s nožem. I ten Suarez v tom klipu na závěr u toho terče tasí kudlu. Samozřejmě hlavně používá svojí bambitku, ale když si to situace vyžaduje tak umí npoužívat i kudlu. A v tom já vidím tu změnu ve konceptech výuky praktické střelby. A nebo takovej Kabar TDI Law ten je přímo propagovanej a vymyšlenej pro takovýhle situace. Samozřejmě, že se asi nikdy profi střelci nebudou plně zabývat bojem nožem, ale určité prvky a principy si rádi přebíraj. A to je podle mě jen dobře. Nejdůležitější je aby totiž nebyli překvapení jako ty policajti u D. Inosanta jako na tomhle 20let starým videu
Inter verba et actus magnus quidam mons est
Mezi slovy a činy stojí vysoká hora.
BuFF
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 277
Registrován: pon 04. zář, 2006 23:00

Příspěvekod BuFF » stř 11. dub, 2007 12:26

:arrow: sorry poslal jsem to 2x
Inter verba et actus magnus quidam mons est
Mezi slovy a činy stojí vysoká hora.
BuFF
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 277
Registrován: pon 04. zář, 2006 23:00

Příspěvekod Lada » stř 11. dub, 2007 12:37

že bych si byl jitý zásahem to určitě ne a možných situací, okolností je tolik....jen mi útěk nepřipadá zrovna jako dobrá možnost, ale je fakt že vylučovat se nedá....

video jsem neviděl,ale koukl bych
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 793
Registrován: ned 20. srp, 2006 23:00

Příspěvekod NAIA » stř 11. dub, 2007 13:25

2 BUFF: Na tom klipu mozna. Ale na cele vyukovce tam jede pistoli a Marc Denny nuz. Mel jsem z toho pocit, ze ten nuz dela opravdu jen proto aby o nem neco vedel. Ale do hlavy mu nevidim ze? :D
NAIA
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 846
Registrován: stř 24. lis, 2004 0:00

Příspěvekod Lada » stř 11. dub, 2007 16:52

ajo tak tohle video video jsi mylsel, tak to znám, ale nějak nevím co to má společného s tím o čem jsme se bavili....

To video jasně ukazuje úplně špatný zásah policii, podcenení člověka s nožem, žádnou taktiku, nedodržení potřebného odstupu, ani zbraně si nevytáhli a nezamířili, ti co měli ty zbraně třeba toho sapika jen asi z gumy a něco si dokazovali tonfou a pobíhali kolem něj jak králíci na porážku atd..... ti poldi tam nemají ani pud sebe záchovy, vždyť se pak sami snaží přežít a objetí jsou všichni ti poldové a jeden útočník s nožem co dokáže, ale to nemá nic moc co dělat s naším scénářem.

to je na něj pak stříli a netrefují je vidno ale on je od střelců vzdálen dost daleko, což ty když začneš utíkat od útočníka nikoli a běžíš relativně přímo i když bys začal kličkovat, né jak tady nejspíše cca napříč (bych řek) a to jsou podstatnější šance navíc mezi stromy a ti co střílí si musí dávat pozor aby nesundali toho svího....
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 793
Registrován: ned 20. srp, 2006 23:00

Příspěvekod Lada » stř 11. dub, 2007 16:58

když už se tu bavíte o těch nožích a pistolkách co nože, tedy spíše ostří co se dá přichytit na drážku pistole? myslíte že to k něčemu je a že se s tím bojuje dobře?
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 793
Registrován: ned 20. srp, 2006 23:00

Příspěvekod NAIA » stř 11. dub, 2007 17:04

Já si myslím že to video tu má co dělat. Ukazuje,že není snadné jen tak někoho kdo běží trefit. Ale jinak s tebou souhlasim.

Co myslíš tím ostřím na drážce pistole? Jako bodák?
NAIA
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 846
Registrován: stř 24. lis, 2004 0:00

Příspěvekod Lada » stř 11. dub, 2007 17:37

jj něco takového, jsem to asi trocha blbě napsal, jj bodák vypadá jak ostří z nože předpokládám že má i ostří broušené a odhadem tak cca 13
cm ale to se může lišit
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 793
Registrován: ned 20. srp, 2006 23:00

Příspěvekod defendu » stř 11. dub, 2007 18:55

BuFF píše:Jinak já se naopak domnívám, že dnes se i střelci pomalu a jistě učí s nožem. I ten Suarez v tom klipu na závěr u toho terče tasí kudlu. Samozřejmě hlavně používá svojí bambitku, ale když si to situace vyžaduje tak umí npoužívat i kudlu. A v tom já vidím tu změnu ve konceptech výuky praktické střelby. A nebo takovej Kabar TDI Law ten je přímo propagovanej a vymyšlenej pro takovýhle situace. Samozřejmě, že se asi nikdy profi střelci nebudou plně zabývat bojem nožem, ale určité prvky a principy si rádi přebíraj. A to je podle mě jen dobře.


Jen pro upřesnění : tenhle nůž vznikl jako záložní zbraň pro policistu,v případě že bude jeho primární zbraň tedy pistole ohrožena - chápej,někdo se mu ji např. snaží vytrhnout z pouzdra apod. (policista se snaží pravou rukou udržet pistoli v pouzdře a nalevo na opasku má tento nůž) Kabar TDI Law vznikl tedy jako levoruční nůž k bodání a sekání do útočníkova obličeje v případě,že na policistově pistolí ozbrojené pravačce visí frajer :wink:
To byl pravý a prvotní účel tohoto nože.
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod BuFF » stř 11. dub, 2007 22:01

Jo to chápu, že je to záložní zbraň. Pistole má samozřejmě přednost, ale když selže nebo jí nelze použít tak je nůž velmi vhodná náhradní zbraň.
2LADA: vždycky záleží na psychice a konkrétní situaci. A takhle doma v klídku podle videa lze rozebrat a ohodnotit cokoli. Byl to jen příklad, že i takováhle základní situace kdy jsou v přesile a s pistolema se může totálně posrat. Takže NAIA sem jen napsal, že v absolutní krizi by šlo třeba i trochu využít ten jím zmiňovaný fígl. Samozřejmě žádná akce nebo technika není 100%, ale s tím musí člověk počítat jako s rizikem povolání :wink:
Inter verba et actus magnus quidam mons est
Mezi slovy a činy stojí vysoká hora.
BuFF
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 277
Registrován: pon 04. zář, 2006 23:00

Předchozí

Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků