Sebeobrana

boj nožem, box, řecko-římský zápas, historický a sportovní šerm, sambo, le savate...

Moderátor: Makoto

Příspěvekod jeikob » úte 24. dub, 2007 14:32

Proč si myslím,že jsou asijská Bu nebo aspon nekterá metodicky propracovanější? Za prvé historický vývoj vojenství v evropě a v asii.
Evropa šla cestou střelných zbraní tudíž hlavní praktikant bojových umnění voják byl cvičen pro jejich použití a taktiku a boj sečnými zbraněmi a beze zbraně se stal vedlejší disciplínou.Jistě evropský šerm je velmi propracovaný ,ale přiznám se o nějakém sofistikovaném bojovém umnění který by praktikovala třeba rakousko uherská armáda nevím?
Ale rád svuj názor opravím :) Nemužu si pomoct ale mám pocit že box či řecko římský zápas vznikly ze spontání lidové zábavy a spíš jako sport.
Zase pokud je to jinak a neškodilo by ,kdyby praktikanti evropských bu o tom teda neco napsali :?:
Zatímco asie šla po tisíce let odlišnou cestou a ke střelným zbraním přešla až na konci 19.století. Zjednodušeně řečeno ovladání bojových umnění ve smyslu boje beze zbraně a s chladnou zbraní bylo prijoritou a měli hafo času to pilovat jednotlivé techniky jejich dráhy,dohromady s tradiční medicínou .Navíc a ty jednotlivé styly a směry jsou komplexní obsahují jak udery,tak techniky chvatu ,plus nauka o anatomii a zaroven s tímjde i ta medicína a vámi podcenovaný duchovní aspekt.A co se týká číny tak tam se navíc bu praktikovala napříč společností počínaje vesničany,přes učence,vojáky,konče mnichy . Proto si myslím že asijská BU mají propracovanější metodiku a jsou komplexnější systémy.Ale to neznamená že jsou lepší než box třeba. Ač mají společný ten boj,tak je to prostě něco jiného.®adná mystika jen odlišné pojetí,mentalita přístup.
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

 

Příspěvekod Makoto » úte 24. dub, 2007 14:33

patrik píše:
Panda píše:(...)v oblasti japonských BU odkud původně pocházím nevznikla ve filmové hongkongském průmyslu ale v první polovině 20 století s přerodem jutsu na do...


Tohle sice naprosto nesouvisí s tématem, ale rád bych napsal, že tohle konstatování je zavádějící... v první polovině 20. století k žádnéme "přerodu džucu na dó" nedošlo.

Patrik


Protoze vsichni cerpame tyhle "historicka fakta" ze stejnych zdroju a automaticky je povazujeme za verohodne...bez jakychkoliv pochyb a premysleni...Vetsinou to tak je - nekdo to napise, ostatni to diky lenosti automaticky preberou a cituji ve svych knihach a legenda je na svete....
Kluci z WT by mohli vypravet, ze? Jakze se jmenovala ta super-zena? ;-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Makoto » úte 24. dub, 2007 14:46

jeikob píše:Proč si myslím,že jsou asijská Bu nebo aspon nekterá metodicky propracovanější? Za prvé historický vývoj vojenství v evropě a v asii. Evropa šla cestou střelných zbraní tudíž hlavní praktikant bojových umnění voják byl cvičen pro jejich použití a taktiku a boj sečnými zbraněmi a beze zbraně se stal vedlejší disciplínou.

Mozna se pletu, ale neprisel objev strelneho prachu z Ciny? 8)
Divil bych se, ze to jen tak objevili a pak to nechali byt s tim, ze je lepsi nekoho maznout rukou nez mu ustrelit hlavu...


jeikob píše:Jistě evropský šerm je velmi propracovaný ,ale přiznám se o nějakém sofistikovaném bojovém umnění který by praktikovala třeba rakousko uherská armáda nevím?

Snad to dobre napisu - Wallenstein Codex dostupny v reprintu i na Amazonu ukazuje, ze tu byl vcelku propracovany system boje ozbrojeneho i neozbrojeneho.

jeikob píše:Ale rád svuj názor opravím :) Nemužu si pomoct ale mám pocit že box či řecko římský zápas vznikly ze spontání lidové zábavy a spíš jako sport.

Jim Arvanitis ted napsal par zajimavych studii o Pankrationu a rozhodne to nebyl sport :-) Opet k sehnani na amazonu :-)

jeikob píše:Navíc a ty jednotlivé styly a směry jsou komplexní obsahují jak udery,tak techniky chvatu ,plus nauka o anatomii a zaroven s tímjde i ta medicína a vámi podcenovaný duchovní aspekt.

Viz predchozi komentar

jeikob píše:A co se týká číny tak tam se navíc bu praktikovala napříč společností počínaje vesničany,přes učence,vojáky,konče mnichy . Proto si myslím že asijská BU mají propracovanější metodiku a jsou komplexnější systémy.Ale to neznamená že jsou lepší než box třeba. Ač mají společný ten boj,tak je to prostě něco jiného.®adná mystika jen odlišné pojetí,mentalita přístup.

Nastesti existuje par dokumentu, ktere te vyvedou z omylu. Propracovana metodika, i boj zeny proti muze, s i beze zbrane. To vse tu jiz bylo minimalne v dobe renesance, odkud pochazi reprint, ktery mam (ale jmeno si nepamatuji. Zjistim a pripadne nasdilim, ma to cca 60 MB)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod jeikob » úte 24. dub, 2007 14:49

Ještě jedna věc co mám na srdci.Když si čtu všechny možný diskuse tady.Tak mám pocit že zastupci čínských a japonských.Ale hlavně kluci jako luen a pavel macek mají tak trochu jakoby obavy z sebemenšího náznaku co by budil podezření z onoho jak je mi podsouván romantismu a duchovna. A tak mi přijde ,že na ukor téhle nástavby vyvyšují tu praktickou stránku ve snaze konkurovat boxu,ultimatu, a tak dál.
Strach o klienty?
Totiž pravidelní diskutující z obou táboru mi přijdou jako sympatický lidi,každej jiná nátura jánošík ukrpcany,klidná síla panda :D A věřím že vy to máte v hlavě srovnané.Ale denně se tu objevujou dotazy ruzných kluku co je nejlepší na ulici do hospody na street? O těch lidech si nemohu udelat žadný obrázek jasně plno z nich jsou kluci,kteří se chtej umět bránit,ale co když to jsou taky ruzný patalogický jedinci?Náhodou jsem kouknul na lidé forum na debatu street fight a kouknul jsem na profily ruzných diskutujících a vetšinou to byli rasisti,chuligáni,neonacisti.
Kdybych byl mistr školy kung fu radši bych přijal za žáka romantického snílka než budoucího rváče.Proste berte to jako názor človeka z vnějšku a napříč evropskými a asijskými umněními a sporty by se ten duchovní a morální aspekt neměl opomíjet,aby tady našli inspiraci lidé ,kteří chtejí být bojovníky a ne primitivními rváči :wink:
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod jeikob » úte 24. dub, 2007 15:07

Makoto píše:
jeikob píše:Proč si myslím,že jsou asijská Bu nebo aspon nekterá metodicky propracovanější? Za prvé historický vývoj vojenství v evropě a v asii. Evropa šla cestou střelných zbraní tudíž hlavní praktikant bojových umnění voják byl cvičen pro jejich použití a taktiku a boj sečnými zbraněmi a beze zbraně se stal vedlejší disciplínou.

Mozna se pletu, ale neprisel objev strelneho prachu z Ciny? 8)
Divil bych se, ze to jen tak objevili a pak to nechali byt s tim, ze je lepsi nekoho maznout rukou nez mu ustrelit hlavu...


jeikob píše:Jistě evropský šerm je velmi propracovaný ,ale přiznám se o nějakém sofistikovaném bojovém umnění který by praktikovala třeba rakousko uherská armáda nevím?

Snad to dobre napisu - Wallenstein Codex dostupny v reprintu i na Amazonu ukazuje, ze tu byl vcelku propracovany system boje ozbrojeneho i neozbrojeneho.

jeikob píše:Ale rád svuj názor opravím :) Nemužu si pomoct ale mám pocit že box či řecko římský zápas vznikly ze spontání lidové zábavy a spíš jako sport.

Jim Arvanitis ted napsal par zajimavych studii o Pankrationu a rozhodne to nebyl sport :-) Opet k sehnani na amazonu :-)

jeikob píše:Navíc a ty jednotlivé styly a směry jsou komplexní obsahují jak udery,tak techniky chvatu ,plus nauka o anatomii a zaroven s tímjde i ta medicína a vámi podcenovaný duchovní aspekt.

Viz predchozi komentar

jeikob píše:A co se týká číny tak tam se navíc bu praktikovala napříč společností počínaje vesničany,přes učence,vojáky,konče mnichy . Proto si myslím že asijská BU mají propracovanější metodiku a jsou komplexnější systémy.Ale to neznamená že jsou lepší než box třeba. Ač mají společný ten boj,tak je to prostě něco jiného.®adná mystika jen odlišné pojetí,mentalita přístup.

Nastesti existuje par dokumentu, ktere te vyvedou z omylu. Propracovana metodika, i boj zeny proti muze, s i beze zbrane. To vse tu jiz bylo minimalne v dobe renesance, odkud pochazi reprint, ktery mam (ale jmeno si nepamatuji. Zjistim a pripadne nasdilim, ma to cca 60 MB)


Jasně oni vynalezli střelný prach to jo,ale stejně šli jinou cestou.No problém tech evropských bojových umnění,tedy to co ted píšeš je že to málokdo zná . A zajímalo by mne v čem se tyhle poznatky zachovaly do dnes.Třeba v zápase či boxu?
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod jeikob » úte 24. dub, 2007 15:11

No nedávno jsem měl z knihovny knížku o tradičních čínských zbraních.A fascinovala mne jedna vec,že se tam řadí i fletny,pravítka,caligrafická pera ,krejčovské načiní a na vše zrejmně meli i nejaké sestavy a metodiku či manualy.
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod jeikob » úte 24. dub, 2007 15:59

Ješte budu otravovat s jednou myšlenkou adresovanou především Luenovi a Pavlovi Mackovi,a zase je to pohled človeka z venčí.
Aby kung fu použiju tento název,v moderním západním světě přežilo v konkurenci ultimatu,ruzných sebeobraných systemu a bojových sportu atd.musí nabídnout krom toho co má s nimy společného něco navíc.
A to je to nazveme to tím slovem trocha toho romantismu.
To jsou ty vonné tyčinky,lví tance,sestavy s romantickými názvy,tradiční obleky,wong fei hung,šavle,meče,zdravotní a duchovní aspekt.
To třeba je to hlavní co zajímá mne.A získám li nejaký sebeobraný potenciál tak to je bonus navíc.Pragmatický človek si spíš vybere z tamté nabídky.A to samé platí o japonských bu.Samozřejmně že musí zustat zachovaná ta praktická a realistická strana mince :wink:
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod diablik » úte 24. dub, 2007 16:04

..pre romantika Jeikoba :( http://en.wikipedia.org/wiki/Catch_wres ... _wrestling a http://en.wikipedia.org/wiki/Bare_knuckle_boxing ..no divil by si sa ,ale dneska to co predvadzaju borci v MMA je poludsteny pankration :wink:..to postujem k tomu ze malokto v europe to vie a ze tie techniky a koncepty zapadli prachom...techniky a koncepty stareho pankrationu tu boli stale..zachovali sa v "pugilistickom" boxe bez rukavic..napr. aj tzv. Pikey boxing a v starom catchwrestlingu,kt. obsahuje skoro vsetky zapasove a uchopove techniky stareho pankrationu :wink: ,takze tito dvaja potomkovia stareho pankrationu sa tu praktikovali po starocia stale,aj ked oddelene..hlavne priame linie "catchu" su dlhou liniou vypatratelne :wink:
diablik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 877
Registrován: stř 04. kvě, 2005 23:00
Bydliště: SK

Příspěvekod jeikob » úte 24. dub, 2007 16:13

diablik píše:..pre romantika Jeikoba :( http://en.wikipedia.org/wiki/Catch_wres ... _wrestling a http://en.wikipedia.org/wiki/Bare_knuckle_boxing ..no divil by si sa ,ale dneska to co predvadzaju borci v MMA je poludsteny pankration :wink:..to postujem k tomu ze malakto v europe to zna a ze ty techniky a koncepty zapadli prachom...techniky a koncepty stareho pankrationu tu boli stale..zachovali v "pugilistickom" boxe bez rukavic..tzv. Pikey boxing a v starom catchwrestlingu,kt. obsahuje skoro vsetky zapasove a uchopove techniky stareho pankrationu :wink: ,takze tito dvaja potomkovia stareho pankrationu sa tu praktikovali po starocia stale,aj ked oddelene..hlavne priame linie "catchu" su dlhou liniou vypatratelne :wink:


Já to nepopírám a je to pro mne nová a zajímavá informace :D
Holt asijská Bu měli v jisté době kvalitnější public relations :D
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod migli » úte 24. dub, 2007 17:15

ze se vratim k te meditaci... uvedomte si take, ze asijske narody jsou podstatne "divocejsi" nez zleniveli zapadane. Tim divocejsi mam na mysli dravejsi, ostrejsi, temperamentnejsi... tam je ta meditace casto na miste, aby se trochu clovek zklidnil, obrnil se trpelivosti, cvicil a porad se nerval... To tady ve vypolstarkovanem zapadnim svete bychom spis nez meditaci potrebovali kopat do zadku, abychom trochu nastartovali :) a abychom misto happy bu cvicili neco, kde je po treninku clovek vyzdimany jak hadr na podlahu... :idea:

Jinak sparing a RBS je mozne chapat i jako nastroje behavioralni terapie - odbouravani strachu a nezadoucich reakci pri hrozicim nebezpeci,nektere meditacni techniky mohou fungovat take, ALE: musi se to umet a musi se vedet jak a co. Hlavne ale meditace neslouzi primarne k nejakemu zlepsovani bojovych schopnosti, tam jsou cile naprosto jine. To, ze nekdo to spojuje, :roll: nebo nekdo zamenuje meditacni techniky s vnitrnimi cvicenimi 8O je uz trochu jina vec... :( At ziji filmove myty a pohadky :wink:
migli
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 479
Registrován: stř 21. pro, 2005 0:00

Příspěvekod Jendis » úte 24. dub, 2007 17:37

Makoto píše:A pak jsem mohl meditovat ve sprse, zatimco mi krvacel nos ;-)


:lol: :lol: :lol: :lol: :twisted: ...móóóc hezký....... :!:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Panda » úte 24. dub, 2007 17:38

Makoto píše:
patrik píše:
Panda píše:(...)v oblasti japonských BU odkud původně pocházím nevznikla ve filmové hongkongském průmyslu ale v první polovině 20 století s přerodem jutsu na do...


Tohle sice naprosto nesouvisí s tématem, ale rád bych napsal, že tohle konstatování je zavádějící... v první polovině 20. století k žádnéme "přerodu džucu na dó" nedošlo.

Patrik


Protoze vsichni cerpame tyhle "historicka fakta" ze stejnych zdroju a automaticky je povazujeme za verohodne...bez jakychkoliv pochyb a premysleni...Vetsinou to tak je - nekdo to napise, ostatni to diky lenosti automaticky preberou a cituji ve svych knihach a legenda je na svete....
Kluci z WT by mohli vypravet, ze? Jakze se jmenovala ta super-zena? ;-)


Dobře možná jsem měl říct spíš odštěpilo než přerodilo, je to přece doba zrodu judo, karate (shotokan), aikido...pokud je to jinak rád se nechám poučit i když to nesouvisí s tématem.

Nikde jsem nepsal že se osobně meditací zbavuji strachu, psal sem že nás ve škole učili že se to dělá třeba i hypnózou , což není nic jiného než pozměněný stav vědomí.
Pokud si někdo podobným způsobem vybuduje falešné sebevědomí určitě je to špatně ale neříkejte mi že to nejde :!:
Například naše současná lyžařská mistrině v rozhoru říkala že se na závod připravovala i za pomoci psychloga který ji pomohl se lépe soustředit a zdalelka to není jediný vrcholový sportovec o kterém jsem slyšel že využívá této "duchovní" pomoci.
Hecování týmu svěřenců trenérem před zápasem slovy "ste nejlepší nakopejte jim zadek" je také jeden ze způsobů jak zaplavit tělo adrenalinem a zbavit je strachu.
Zvolení dobré vítězné strategie a schopnost včas se vzdát něčeho co nefunguje místo toho aby se člověk snažil ze vzteku hlavou prorazit zeď je podle mě taky jen otázka vnitřního "duševního rozvoje".
Prostě s vámi nesouhlasím s tím že fyzické a duševní aktivity se dají a mají oddělovat, hlava podle mého ovládá všechno.
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jendis » úte 24. dub, 2007 17:44

jeikob píše:ale přiznám se o nějakém sofistikovaném bojovém umění který by praktikovala třeba rakousko uherská armáda nevím?


tak se šerm šavlí byl nedílnou součástí bojového umění R/U důstojníků,jízdních vojáků,pěšáci se učili ovládat pušku s bodákem,páč "útok na bodáky" byl velmi běžný v tehdejších bitvách.®e by byli pánové odkázáni pouze na "včeličky" v zásobníku,to tedy ne...... :wink:
Mrkni třeba taky na kozáky či Polské jezdce,Ti řádili se šavlema ještě ve 2.sv. válce.....a jaký měli ti chlapi koule,když na koníkovi s kusem oceli v pacce vyjeli proti tankům..... 8O
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Jendis » úte 24. dub, 2007 17:47

diablik píše: je poludsteny pankration :wink:.



jéžiš...teď jsi mne rozboural...... :lol: :lol: :lol: :lol: ...ale je to pravda,pankration jako takovej,to bylo "zmasabujón"........někde jsem tu kdysi postoval články o pankrationu.....nebo rozesílal oskenovaný??Už nevím..... :oops:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod jeikob » úte 24. dub, 2007 17:56

Jendis píše:
jeikob píše:ale přiznám se o nějakém sofistikovaném bojovém umění který by praktikovala třeba rakousko uherská armáda nevím?


tak se šerm šavlí byl nedílnou součástí bojového umění R/U důstojníků,jízdních vojáků,pěšáci se učili ovládat pušku s bodákem,páč "útok na bodáky" byl velmi běžný v tehdejších bitvách.®e by byli pánové odkázáni pouze na "včeličky" v zásobníku,to tedy ne...... :wink:
Mrkni třeba taky na kozáky či Polské jezdce,Ti řádili se šavlema ještě ve 2.sv. válce.....a jaký měli ti chlapi koule,když na koníkovi s kusem oceli v pacce vyjeli proti tankům..... 8O


Tak tohle je samozřejmně fakt a známá věc. Ale pořád to byla jen část výcviku a navíc uvnitř armády.kdežto v té číně to bylo součástí celé společnosti. Pochybuji že vojáci pečlivě studovali určitý aspekty.neměly na to čas.Nejde o podcenovaní evropského šermu,ale o to že pro společný výsledek boj,šli na to asiati odlišnější cestou a díky okolnostem kultuře mentalitě poněkud sofistikovaneji
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod Panda » úte 24. dub, 2007 17:58

2 Jendis
Když budeš mít čas zkus to najít please, já si vzpomínám že jsme četl že Pankrateonu se účastnil i třeba Platón a že je zmínka o tom že jeden zápasník byl vyloučen nadosmrti z her protože zabil soupeře nepovoleným úderem nukite do hrudníku :)
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Panda » úte 24. dub, 2007 18:04

2 Jeikob
Nemyslím si, Evropani my vždycky přišli jako nejzákeřnější a nejbojechtivější sebranka celé zeměkoule, asi proto že je nás tu tolik různých národů na tak malém prostoru, rozhodně bych je nepodceňoval v tom že by neměli technicky dokonalé Bu. :lol:
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod patrik » úte 24. dub, 2007 18:06

Panda píše:Dobře možná jsem měl říct spíš odštěpilo než přerodilo, je to přece doba zrodu judo, karate (shotokan), aikido...pokud je to jinak rád se nechám poučit i když to nesouvisí s tématem.


Nech to bejt, nesouvisí to s tématem a nikoho v tomhle topicu to nezajímá ;) a navíc, už to tady padlo móóóckrát.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod severin » úte 24. dub, 2007 18:36

Panda píše:
Makoto píše:
patrik píše:
Panda píše:(...)v oblasti japonských BU odkud původně pocházím nevznikla ve filmové hongkongském průmyslu ale v první polovině 20 století s přerodem jutsu na do...


Tohle sice naprosto nesouvisí s tématem, ale rád bych napsal, že tohle konstatování je zavádějící... v první polovině 20. století k žádnéme "přerodu džucu na dó" nedošlo.

Patrik


Protoze vsichni cerpame tyhle "historicka fakta" ze stejnych zdroju a automaticky je povazujeme za verohodne...bez jakychkoliv pochyb a premysleni...Vetsinou to tak je - nekdo to napise, ostatni to diky lenosti automaticky preberou a cituji ve svych knihach a legenda je na svete....
Kluci z WT by mohli vypravet, ze? Jakze se jmenovala ta super-zena? ;-)


Dobře možná jsem měl říct spíš odštěpilo než přerodilo, je to přece doba zrodu judo, karate (shotokan), aikido...pokud je to jinak rád se nechám poučit i když to nesouvisí s tématem.

Nikde jsem nepsal že se osobně meditací zbavuji strachu, psal sem že nás ve škole učili že se to dělá třeba i hypnózou , což není nic jiného než pozměněný stav vědomí.
Pokud si někdo podobným způsobem vybuduje falešné sebevědomí určitě je to špatně ale neříkejte mi že to nejde :!:
Například naše současná lyžařská mistrině v rozhoru říkala že se na závod připravovala i za pomoci psychloga který ji pomohl se lépe soustředit a zdalelka to není jediný vrcholový sportovec o kterém jsem slyšel že využívá této "duchovní" pomoci.
Hecování týmu svěřenců trenérem před zápasem slovy "ste nejlepší nakopejte jim zadek" je také jeden ze způsobů jak zaplavit tělo adrenalinem a zbavit je strachu.
Zvolení dobré vítězné strategie a schopnost včas se vzdát něčeho co nefunguje místo toho aby se člověk snažil ze vzteku hlavou prorazit zeď je podle mě taky jen otázka vnitřního "duševního rozvoje".
Prostě s vámi nesouhlasím s tím že fyzické a duševní aktivity se dají a mají oddělovat, hlava podle mého ovládá všechno.


Pozor nezaměňovat sugesci s hypnózou je v tom docela velkej rozdíl !!!.
Nevím do jaké míry používají sportovci hypnozu /kromě střelců apod./ k zvýšení svého výkonu nebo koncentraci,ale podle mého je dobrá především k relaxaci protože to je relaxační technika !!!
Pokud chcete zkoumat psychické techniky,které by pomohly vyrovnat se se strachem tak bádejte v oblasti sugesce.Sám jsem jsem to zkoumal a můžu říct,že je těžké zmírnit u někoho strach z pavouka a skoro nemožné naučit udeřit a neutéct /zákl. reflex v nebezpečí udeřit nebo útéct,tak funguje mozek/.Také je v tomto případě nutná přítomnost min 1-2 dalších osob a hodně hodně času.Je tu také možnost,kterou zkoumají různé vojenské-soukromé firmy :Použití nejmodernější audiovisuální techniky ve spojení s různými drogami nebo preparáty a pomůckami.
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod luen » úte 24. dub, 2007 19:19

jeikob píše:Proč si myslím,že jsou asijská Bu nebo aspon nekterá metodicky propracovanější?


1. To co si myslis a co se domnivas ... protoze si to videl ve filmu a nebo si to vycetl? To chces davat jako argument? Sam si rekl, ze o vyvoji evropskych bs/bu nic nevis, ale nebrani ti to koukam v porovnavani, co?

2. To co ti pisu ja nebo pm neni z filmu a knih :wink:

jeikob píše:Ještě jedna věc co mám na srdci.Když si čtu všechny možný diskuse tady.Tak mám pocit že zastupci čínských a japonských.Ale hlavně kluci jako luen a pavel macek mají tak trochu jakoby obavy z sebemenšího náznaku co by budil podezření z onoho jak je mi podsouván romantismu a duchovna. A tak mi přijde ,že na ukor téhle nástavby vyvyšují tu praktickou stránku ve snaze konkurovat boxu,ultimatu, a tak dál.
Strach o klienty?


Koukam uz ti rostou ramena, tak ja trochu zvostrim ...

1. Trochu pribrzdi plz. To, ze se s tebou bavime otevrene neni duvod, abys byl pridrzlej ... kdyz pravdu neuneses, tak se na ni radeji neptej :wink:

2. Kdybys mel aspon zakladni znalosti o tom jak to na nasi scene v tomto ohledu funguje, tak bys vedel, ze je to prave naopak ... kdybych chtel mit plnou skolu ovecek, tak je oblbuju naivnima a libivejma recickama.

3. Mimochodem jaci kluci? pm je clovek, kteryho si vazim a ktery dela pro kung fu mnohem vic nez, ze jen cte beletrii a kouka na filmy s J. Chanem :wink:

4. Nikomu nechci konkurovat ... proc taky mam otevrenou skolu dele nez vubec existuje mma,ultimaty ... a podobne moderny ... jen nemam rad, kdyz nekdo dela troubu z nekoho (napr. boxera) jenom kvuli tomu, ze nezna nejakej sino-vyraz.

jeikob píše:...O těch lidech si nemohu udelat žadný obrázek jasně plno z nich jsou kluci,kteří se chtej umět bránit,ale co když to jsou taky ruzný patalogický jedinci?Náhodou jsem kouknul na lidé forum na debatu street fight a kouknul jsem na profily ruzných diskutujících a vetšinou to byli rasisti,chuligáni,neonacisti.


A co tim chces rici? Ten kdo umi bouchnout a nevede divne reci o necem cemu nerozumi (asijske duchovni proudy), tak je chuligan a nacek?

jeikob píše:Kdybych byl mistr školy kung fu radši bych přijal za žáka romantického snílka než budoucího rváče.Proste berte to jako názor človeka z vnějšku a napříč evropskými a asijskými umněními a sporty by se ten duchovní a morální aspekt neměl opomíjet,aby tady našli inspiraci lidé ,kteří chtejí být bojovníky a ne primitivními rváči


Evidentne nevis o cem mluvis, ale to se da predpokladat, ze? Nedavno si na tyto stranky prisel jako novacek ... precetl sis par prispevku a uz udilis rady o kung fu, ktere si nikdy necvicil a rady o tom jak se ma ucit a jak se vede skola? Pratelska rada postav se na Zem a pevne stuj ... aspon chvili. Myslim, ze si to byl ty kdo tu predesilal, ze chce chodit do nasi skoly, ze? Udilet nam rady :?: :lol: :roll: :D 8O :o

jeikob píše:Ješte budu otravovat s jednou myšlenkou adresovanou především Luenovi a Pavlovi Mackovi,a zase je to pohled človeka z venčí.
Aby kung fu použiju tento název,v moderním západním světě přežilo v konkurenci ultimatu,ruzných sebeobraných systemu a bojových sportu atd.musí nabídnout krom toho co má s nimy společného něco navíc.
A to je to nazveme to tím slovem trocha toho romantismu.
To jsou ty vonné tyčinky,lví tance,sestavy s romantickými názvy,tradiční obleky,wong fei hung,šavle,meče,zdravotní a duchovní aspekt.


nooo, tak sorry jak jsem uvedl z podvodnikama nepecu a nerikam lidem, to co chteji slyset ... ale pravdu ... a to casto boli a casto je to neprijemne!
Vonne tycinky ... romantismus? Vis proc se vubec pali? Pro mrtve! A to ti prijde romanticke? nooo hold proti gustu ....

Nechci te vytocit, ale pozadam te, abys premyslel nad tim co a komu pises. Nemusis se mnou souhlasit, nemusis s nikym souhlasit, ale neprijde ti divne, ze ti lide praktikujici dlouha leta ruzne asijske bu/bs pisou to same, shodnou se a ty porad "meles" tu svou ... A tvuj zaver ... delaji to kvuli konkurenci? Se drbu na hlave :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:

Tim koncim debatu, ktera je OT a evidentne ji vetsina pobrala :wink:
Naposledy upravil luen dne úte 24. dub, 2007 19:34, celkově upraveno 3
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

PředchozíDalší

Zpět na západní bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků