wadoryu

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod pucmaz » stř 02. kvě, 2007 12:50

.
Naposledy upravil pucmaz dne ned 22. úno, 2015 21:34, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

 

Wado Ryu

Příspěvekod Davidator » stř 02. kvě, 2007 13:38

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Davidator
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 21. dub, 2007 23:00
Bydliště: Praha

Wado Ryu

Příspěvekod Davidator » stř 02. kvě, 2007 15:50

No a další historie.

Ve stylu wado ryu je pět základních kata, které se označují jako Pinan. První kata ve wado ryu není shodan (jak je tomu např. v shotokanu), ale nidan s podobnými prvky jako shodan a druhá kata shodan s prvky nidan (v shotokanu). Pak následují kata sandan, yondan a godan s některými odlišnostmi.

Kata pinan shodan s katou pinan sandan se podílí na rozvoji pinan yondan. Kata pinan nidan, sandan a yondan se pak podílí na rozvoji godan. Těchto pět základních kata se podílí na rozvoji vyšší kata kushanku. Kata jako seishan, naifanchi a kushanku na rozvoji další kata a to chinto . Hironori Ohtsuka označil kata chinto za nejvyšší kata ve wado ryu. Ve stylu wado ryu nechybí i jiné kata jako jsou, nei sei shi, rohai, wanshu, passai, jion a jitte.

Každá kata má již dřívější historii.
Davidator
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 21. dub, 2007 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Panda » stř 02. kvě, 2007 17:20

hmm chinto...myslím chin(šin)-te, čínskou ruku?

Teď vidím že vůbec ne, na You Tube jsem si jí našel a je to úplně jiná kata :), stejně by mě zajímalo proč nejen jsou ve wado ryu nejen základní kata pojmenována v jiném pořadí než v šotokanu, ale proč i základní bloky se jmenují přehozeně, když už jsme u té historie :?:
Naposledy upravil Panda dne stř 02. kvě, 2007 17:29, celkově upraveno 1
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Wado Ryu

Příspěvekod Davidator » stř 02. kvě, 2007 17:23

Chinto ve stylu Wado, Vznik te katy nebo jinde určitě Chinte
Davidator
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 21. dub, 2007 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Angus » pát 04. kvě, 2007 8:42

Panda píše:stejně by mě zajímalo proč nejen jsou ve wado ryu nejen základní kata pojmenována v jiném pořadí než v šotokanu

Protože původní základní kata PINAN jsou v takovémto pořadí, v shotokanu je pořadí prvních dvou opačné, protože ve svém systému výuky jejich pořadí zaměnil Gichin Funakoschi
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Wado Ryu

Příspěvekod Davidator » stř 09. kvě, 2007 17:15

Názvy krytů jsou přehozené díky tomu že při soto se tělo, ruka pohybuje ven a při uchi dovnitř, tzn. Soto uke v shoto je z venku dovnitř kdežto ve wado je to zevnitř ven tedy venkovní kryt a Uchi uke je že kryt směřuje dovnitř. V tradičním Wado jsou názvy jiné a to Gaiwan Uke a Naiwan Uke (v Shoto uchi a Soto). Dále zde nalezneme i jiné názvy než jsme v karate zvyklí a to Jodan nagashi uke(Ageuke) Gedan harai uke(gedanbarai), atd...

Spousta názvů jak pro kihon, kata,... je třeby hledat v Okinawských karate. Viz pinan a né Heian,...
Davidator
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 21. dub, 2007 23:00
Bydliště: Praha

Re: Wado Ryu

Příspěvekod RBR » stř 09. kvě, 2007 21:00

Davidator píše:V repertoáru Wado nechybějí, kromě kopů, úderů, seků a krytů i techniky pák, hodů, bloků, ale i boj na zemi či proti zbraním jako nůž a meč.


Jsem trochu zvědav. Mohl by jsi mi více přiblížit jakým způsobem se ve Wado bojuje proti meči nebo noži ? Odkaz na nějaké videjko by bodl.

Další zbraní Wado je při boji zblízka se v bohaté míře využívají nejen kopy a údery, ale i krátké páky či úchopy soupeře.


To se hojně používá i v jiných školách karate. V čem to použití tak je odlišné?

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

wadoryu

Příspěvekod Davidator » pát 11. kvě, 2007 16:13

http://www.youtube.com/watch?v=oRs-mGK2yHg

Toto je odkaz, který zde již byl. Je to cvičení Tanto Dori, které předvádí přímo zakladatel stylu ve svém nejvyšším věku.

http://www.youtube.com/watch?v=UL1CJUWb ... ed&search=

No a zde máš Shinken Shihara Dori(proti meči).

Neříkám že je něco odlišné, nebo lepší jen přibližuji tento styl. Je pravda že některé ůchopy jsou i jinde v karate, ale když porovnám Třebas Shotokan s Wado tak ve stylu shotokan se páky, hody, zablokování soupeře nedělalo.
Davidator
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 21. dub, 2007 23:00
Bydliště: Praha

Wado Ryu

Příspěvekod Davidator » pát 11. kvě, 2007 16:35

Nebo se můžeš podívat na toto video kde vidíš postupně Tanto dori, Ohyo kumite Idori a zase tanto. To možná trochu přiblíží Wado.

http://www.youtube.com/watch?v=tA61GPAr-ls
Davidator
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 21. dub, 2007 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod pucmaz » sob 12. kvě, 2007 16:02

.
Naposledy upravil pucmaz dne ned 22. úno, 2015 21:33, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Wado Ryu

Příspěvekod Davidator » sob 12. kvě, 2007 18:36

Dík, za upozornění. Je to překlep.

Skutečně Shinken Shiraha Dori
Davidator
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 21. dub, 2007 23:00
Bydliště: Praha

Re: wadoryu

Příspěvekod RBR » sob 12. kvě, 2007 18:56

Davidator píše:http://www.youtube.com/watch?v=oRs-mGK2yHg

Toto je odkaz, který zde již byl. Je to cvičení Tanto Dori, které předvádí přímo zakladatel stylu ve svém nejvyšším věku.

http://www.youtube.com/watch?v=UL1CJUWb ... ed&search=

No a zde máš Shinken Shihara Dori(proti meči).


Ukázky Tanto Dori mě moc nezaujali. Nějak se mi nepozdává práce útočníka. Útoky jsou hodně signalizované a dlouhé(po dlouhé dráze). Obránce má spoustu času něco udělat. Nejsem si jist, zda-li by někdo kdo umí s nožem bojovat, takto útočil. K akcím obráce nemám připomínek.

Shinken Shihara Dori je jiné kafe. Akce obránce jsou jednoduché rychlé a účinné. Věřím, že se takto vedená sebeobrana dá úspěšně realizovat v praxi.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Wado Ryu

Příspěvekod Davidator » ned 13. kvě, 2007 11:51

Je pravda že je to pomalé,.... ale nesmíš zapomínat že to předcvičuje sensei ve svých "nejlepších letech". Tanto dori máš pak i jinde při větší rychlosti.
Davidator
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 21. dub, 2007 23:00
Bydliště: Praha

Re: Wado Ryu

Příspěvekod RBR » ned 13. kvě, 2007 20:09

Davidator píše:Je pravda že je to pomalé,.... ale nesmíš zapomínat že to předcvičuje sensei ve svých "nejlepších letech". Tanto dori máš pak i jinde při větší rychlosti.


To je jasné, ale já se mrknul i na to druhé videjko a tam provádí aplikace pár podstatně mladších borců a taky to Tanto dori není pravé ořechové. Chtěl bych vidět Tanto Dori proti někomu kdo se boji s nožem vyzná a převede větší paletu útoků.
Zajímá mě to proto, že sám provádím aplikace proti zbraním a zjistil jsem, že pokud nemáš základní znalosti jak se zbraň používá, tak velmi často provádíš útoky způsobem, které by odborník nikdy nedělal nebo provedl jinak daleko účinněji a tím se učíš obránce blbostem. Výsledkem je, že máš bláhovou představu, že něco ovládáš a opak je pravdou. Proto jsem zařadil do programu i trenink jiného BU než je karate.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Wado Ryu

Příspěvekod Davidator » pon 14. kvě, 2007 9:06

To je pravda, s tím souhlasím že pokud by narazil na borce kdo nůž ovládá velmi dobře a je v něm mistr, tak by byly problémy.

Na druhou stranu je to jen nácvik podobně jako v Aikido a tyto techniky se učí a jsou na zkoušky od 2.Danu výše. To je srozumitelné protože to vyžaduje znalost nějakého bojového umění. při boji proti noži je důležité vzdálenost od útočníka a to je základ. Ve finále pokud budeš ovládat nějaké tanto dori ať ve wado či Aikido, tak tě to naučí vzdálenost a pod(to je očem asi mluvíš). Je zzřejmé že pokud to budu trénovat 1000x tak se nemůžu myslet že jsem mistr proti noži, vše je o nácviku a dlouhého tréninku. To s tebou souhlasím.
Davidator
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 21. dub, 2007 23:00
Bydliště: Praha

Wado Ryu

Příspěvekod Davidator » stř 16. kvě, 2007 16:17

No a něco o Wado Ryu


Hironori Ohtsuka II. 10.Dan Saiko

Je představitelem druhé generace wado-ryu. Velmistr Hironori Ohtsuka II. se narodil 28. února v roce 1934 v Tokiu, jako druhý syn zakladatele. Na svět přitom přišel ve stejný rok, kdy Hironori Ohtsuka vytvořil styl wado – ryu karate do pod názvem „Dai Nihon Karate – Do Shinko klub“, což byla mateřská organizace Wado – Ryu.
Sensei Hironori Ohtsuka II. začal s ohledem na japonské zvyky trénovat poměrně pozdě, a to v svých patnácti letech. Vedle tréninku wado-ryu, kde byl pod přísným dozorem svého otce, navštěvoval ještě kurzy iaido, kendo, judo, aikido a wado shindo yoshin rey jutsu kempo. V roce 1983 krátce po otcově smrti zdědil veškerá nástupnická práva na styl wado-ryu, a stal se tak prezidentem organizace RENMEI. Ta v současnosti sdružuje přes tisíc pobočkových skupin po celém světě a zhruba 40 000 členů. Sensei Hironori Ohstsuka II. vystudoval univerzitu Meiji v Tokiu, kde obdržel diplom v ekonomii. Má se svou ženou Aiko tři děti, které jsou ve stopách svého otce i dědy. Už dnes se přitom mluví o tom, že to bude právě jeho syn Kazutaka, kdo zdědí veškerá nástupnická práva.
Davidator
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 21. dub, 2007 23:00
Bydliště: Praha


For DAVIDATOR

Příspěvekod Neolker » stř 23. kvě, 2007 20:52

Pro Davidatora: Píšu si teď s jedním zájemcem o Wado-Ryu a došli jsem k zajímavé věci... No prostě bych se chtěl zeptat na Tvůj názor na "Shikon Kata" (myslím tím: kickboxing, boj na blízko, 16bran, 13 rukou, kruhy, Teisho atd.....) Dopředu díky za brzkou odpověď :wink:
.:http://WWW.SHIKON.CZ:.
Wado-Ryu Karate, Tai-Chi styl Yang, ...
Neolker
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 75
Registrován: pát 02. čer, 2006 23:00
Bydliště: Kutná Hora

Wado Ryu

Příspěvekod Davidator » čtv 24. kvě, 2007 13:51

Nechápu tvoji otázku? já tyto kata necvičím, takže je to na tobě jak mu to vysvětlíš.
Davidator
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob 21. dub, 2007 23:00
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků