Bushido,samurajové, staré ideály, má to ještě smysl?

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod Saigon » pát 25. kvě, 2007 14:56

Najprv k busido, k mecu,potom ku kniham. Moj nazor: Busido ma zmysel aj v sucasnosti a aj v europe. Ako tu uz niekto napisal, je to subor etickych (moralnych) zasad samuraja (v sucasnosti normalnych a slusnych ludi). Niektori hovoria,ze je zastarale. Co je ale zastarale na tychto veciach: 1.Vernost 2. Povinnost 3. Skromnost 4.Milosrdenstvo 5. Sebaovladanie 6. Cest 7. Pravda . Su to ctnosti samuraja, ktore tvoria samotne Busido. A su plne aplikovatelne aj v sucastnosti ku vsetkemu s cim sa clovek moze stretnut.
Mec: Dnes je ucta k mecu len prazdna fraza. To co robi 90% iaidistov je len mechanicke prevadzanie - akoze Torei. O kendistoch ani nehovorim. Bohuzial. Mec je v rukach hlupaka obycajnym kusom zeleza. V rukach samuraja (busiho, vojaka) sa ale meni na nieco viac. Nech to znie akokolvek gycovo, je to tak. Ako povedal jeden mudry clovek: Mec je dusou samuraja. Ked je spinava dusa, zaspini aj mec. Viac sa neda napisat, bolo by toho trochu vela.
Knihy: Busido Shoshinsu (Taira Sigesuke)
Hagakure (Yamamoto Tsunemoto)
Umeni valky (Sun´c)
Mijamoto Musasi (Kenji Tokicu)
Saigon
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte 22. kvě, 2007 23:00

 

Příspěvekod Jendis » pát 25. kvě, 2007 15:54

Bušido??....mno.....a co tohle????? :arrow:


Modlitba válečníka


Jsem, co jsem:
Když mám víru v sebe, rozvíjím sebevědomí.
Když jsem něžný, mám také sílu.
Když umím mlčet, kráčím s bohy.
Když jsem smířlivý, rozumím sobě i světu.
Když se ocitnu ve sporu, odejdu.
Když se vzdálím, jsem volný.
Když projevuji úctu ke všemu živému,
vážím si i sebe.
Když se poddám, neškodím své odvaze.
Když vidím skrze věky, mám slitování s každou
přirozeností.
Když miluji, přijímám svobodu ostatních.
Když jsem svobodný, jsem také mocný.
Když umím být sebou, zrcadlím se v Bohu.
Když sloužím, nic neztrácím.
Jsem, co jsem:
Věčný, nesmrtelný, všepronikajicí a všeobjímajicí.
Amen
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod zm » pát 25. kvě, 2007 16:35

Jendis píše:Modlitba válečníka

Jsem, co jsem:
Když mám víru v sebe, rozvíjím sebevědomí.
Když jsem něžný, mám také sílu.
Když umím mlčet, kráčím s bohy.
Když jsem smířlivý, rozumím sobě i světu.
Když se ocitnu ve sporu, odejdu.
Když se vzdálím, jsem volný.
Když projevuji úctu ke všemu živému,
vážím si i sebe.
Když se poddám, neškodím své odvaze.
Když vidím skrze věky, mám slitování s každou
přirozeností.
Když miluji, přijímám svobodu ostatních.
Když jsem svobodný, jsem také mocný.
Když umím být sebou, zrcadlím se v Bohu.
Když sloužím, nic neztrácím.
Jsem, co jsem:
Věčný, nesmrtelný, všepronikajicí a všeobjímajicí.
Amen

Hmm, docela zajímavý. Můžu se zeptat na zdroj? Děkuju.
Je toho víc, než kolik oko postřehne ...
zm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 12. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod ingwe » pát 25. kvě, 2007 16:38

Saigon píše:...
Dnes je ucta k mecu len prazdna fraza. To co robi 90% iaidistov je len mechanicke prevadzanie - akoze Torei. O kendistoch ani nehovorim. Bohuzial. Mec je v rukach hlupaka obycajnym kusom zeleza. V rukach samuraja (busiho, vojaka) sa ale meni na nieco viac. Nech to znie akokolvek gycovo, je to tak. Ako povedal jeden mudry clovek: Mec je dusou samuraja. Ked je spinava dusa, zaspini aj mec. Viac sa neda napisat, bolo by toho trochu vela.
...


chápu dobře, že podle tebe ten, kdo neuctívá meč, přesto že s ním cvičí, je hlupák? i kdyby s ním cvičil dobře? dejme tomu nejlíp co kdo kdy viděl? alespoň zhruba tak jsi to myslel?
radši si to chci ujasnit dopředu, než začnu ostře nesouhlasit :wink:
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod zm » pát 25. kvě, 2007 16:44

ingwe píše:
Saigon píše:...
Dnes je ucta k mecu len prazdna fraza. To co robi 90% iaidistov je len mechanicke prevadzanie - akoze Torei. O kendistoch ani nehovorim. Bohuzial. Mec je v rukach hlupaka obycajnym kusom zeleza. V rukach samuraja (busiho, vojaka) sa ale meni na nieco viac. Nech to znie akokolvek gycovo, je to tak. Ako povedal jeden mudry clovek: Mec je dusou samuraja. Ked je spinava dusa, zaspini aj mec. Viac sa neda napisat, bolo by toho trochu vela.
...


chápu dobře, že podle tebe ten, kdo neuctívá meč, přesto že s ním cvičí, je hlupák? i kdyby s ním cvičil dobře? dejme tomu nejlíp co kdo kdy viděl? alespoň zhruba tak jsi to myslel?
radši si to chci ujasnit dopředu, než začnu ostře nesouhlasit :wink:

Domnívám se,že je uctívání a je uctívání. Jde taky o to, co si kdo pod tím taky představuje. Předpokládám, že nepůjde o nějaký fetišismus v pravém slova smyslu.
Je toho víc, než kolik oko postřehne ...
zm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 12. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Jendis » pát 25. kvě, 2007 16:48

4zm- zeptat se můžeš,postoval jsem to sem už kdysi dávno,nějak to zapadlo a ,bohužel,už si nepamatuji,kudy to ke mně doteklo....... :oops:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod ingwe » pát 25. kvě, 2007 17:16

zm píše:Domnívám se,že je uctívání a je uctívání. Jde taky o to, co si kdo pod tím taky představuje. Předpokládám, že nepůjde o nějaký fetišismus v pravém slova smyslu.


šak jasně, já nemyslím fetišismus, myslím uctívání, jak si dnes představujeme že ve třídě buke feudálního japonska fungovalo...

úcta k meči je moc slabej výraz, fetišismus zas moc silnej... něco mezi. snad mi rozumíš.
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod zm » pát 25. kvě, 2007 17:50

ingwe píše:
zm píše:Domnívám se,že je uctívání a je uctívání. Jde taky o to, co si kdo pod tím taky představuje. Předpokládám, že nepůjde o nějaký fetišismus v pravém slova smyslu.


šak jasně, já nemyslím fetišismus, myslím uctívání, jak si dnes představujeme že ve třídě buke feudálního japonska fungovalo...

úcta k meči je moc slabej výraz, fetišismus zas moc silnej... něco mezi. snad mi rozumíš.

Rozumím velice dobře, právě že ty představy jsou u každého malinko jiný. Moje představa je úcta k meči jako k nástroji, který byl vytvořen k braní anebo dávání života, přičemž obojí je neoddělitelně spjato, a je pro samuraje prostředkem jeho služby Japonsku (císaři), pánovi, rodičům, rodině a sobě, což meči dává malinko mystický význam. Nehledě na úlohu meče Kusanagi no tsurugi v japonské mytologii a jeho nezastupitelnou úlohu společně s klenotem a zrcadlem v symbolech státnosti japonského císaře.
Je toho víc, než kolik oko postřehne ...
zm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 12. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod ingwe » pát 25. kvě, 2007 18:10

zm píše:Rozumím velice dobře, právě že ty představy jsou u každého malinko jiný. Moje představa je úcta k meči jako k nástroji, který byl vytvořen k braní anebo dávání života, přičemž obojí je neoddělitelně spjato, a je pro samuraje prostředkem jeho služby Japonsku (císaři), pánovi, rodičům, rodině a sobě, což meči dává malinko mystický význam. Nehledě na úlohu meče Kusanagi no tsurugi v japonské mytologii a jeho nezastupitelnou úlohu společně s klenotem a zrcadlem v symbolech státnosti japonského císaře.


což už od tý doby, co císař prohlásil že přecijen teda není potomek slunce, taky není to co bejvalo... :wink:

jasně, otázka je teda jak si kdo představuje, že by to mělo vypadat s úctou k meči dnes. Jestli, jak psal Saigon, každý kdo s ním cvičí, ale neuctívá ho, je trouba...
Protože dneska už nikomu, až na vzácné výjimky, meč život nevezme ani nedá. takže k němu nemůžem mít stejný "vztah" jako buši. Mně přijde nejjednodušší nechat každého ať má k meči vztah jaký libo, ať je ten vztah u každého prostě přirozenej jeho mysli...

(hrůza, načuneru je fakt ale úplně všude-poznámka pro ty co vědí wo co go :lol: )
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod zm » pát 25. kvě, 2007 18:21

ingwe píše:Protože dneska už nikomu, až na vzácné výjimky, meč život nevezme ani nedá. takže k němu nemůžem mít stejný "vztah" jako buši.

Naopak, domnívám se, že musíme, jinak bychom nemohli ten meč používat, a to ani bokuto.

ingwe píše:Mně přijde nejjednodušší nechat každého ať má k meči vztah jaký libo, ať je ten vztah u každého prostě přirozenej jeho mysli...

To je asi ten nejrozumnější a nejpřirozenější přístup. Myslím, že s tím konvenuje i můj názor, že úcta je vztah (v tomto případě člověka k předmětu) a úcta je stav mysli a duše.
On se ten vztah-úcta v tomto případě vždy projeví navenek v zacházení s mečem (iaito, bokuto, shinai, suburito, tanto a obecně snad s každou zbraní), někdy se může z pohledu pozorovatele zdát směšný, nedbalý, vážný, snaživý, živý, neobratný, atd. podle vyspělosti (nejen technické ale především lidské) a hloubky vztahu.
Je toho víc, než kolik oko postřehne ...
zm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 12. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod zm » pát 25. kvě, 2007 18:24

ingwe píše:(hrůza, načuneru je fakt ale úplně všude-poznámka pro ty co vědí wo co go :lol: )

Ano, svého učitele nezapřeš.
Je toho víc, než kolik oko postřehne ...
zm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 12. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod ingwe » pát 25. kvě, 2007 19:45

zm píše:Naopak, domnívám se, že musíme, jinak bychom nemohli ten meč používat, a to ani bokuto.
...


Tak s tímhle nemůžu souhlasit. Pro moderního člověka meč znamená něco jinýho než pro bušiho. Nedokážu si ani představit jak by ten "vztah" MOHL, natož MUSEL, být stejný. (to už zavání tím, co psal Torao dřív v jiném vláknu-hraní si na samuraje. naše mysl nebude stejná jako jejich ani když si na ně budem hrát, spíš nám to zkreslí vnímání reality)

Dost možná když svoji myšlenku trošku rozvedeš, zjistím že jsem tě nepochopil, zkus to :wink:

(Ještě abych Toraa, natož pana Hatakeyamu, zapíral, to bych se jim pěkně odvděčil :D )
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod Saigon » pát 25. kvě, 2007 23:58

Chlapi, predovsetkym som nikde nenapisal, ze ten, kto cvici s mecom a nema ho v ucte je hlupak. Napisal som : V rukach hlupaka je mec len kusom zeleza.
Nebudem zbytocne pisat moju predstavu o ucte k meci, pretoze by to bola rovnaka predstava aku ma zm a vyzeral by som ako vykradac prispevkov. Predovsetkym je mojou povinnostou vysvetlit koho som myslel tym hlupakom. Samozrejme som myslel ludi ( lepsie povedane individua), ktori zaobchadzaju s mecom ako s varechou. Su to najma samozvani majstri sveta v roznych free style disciplinach alebo ako to nazyvaju a inych akoze bojovych sportoch. Ich divadelne rei a blaznive tzv. ventilatorove pouzivanie meca hovori za vsetko. Samotny mec pouzivat nevedia, ale na laickych divakov spravia velky dojem. A najlepsim zaverom ich akoze formy je, zaseknut si mec ostrim do ramena - akoze chiburi - a zakricat take kiai, ze clovek si mysli, ze mu do stehna zakusol nejaky tyger.
No a uz to vidim, ze mi asi napise nejaky freestylista a dobre ma zvozi a samozrejme mi vysvetli, ze je to to najlepsie boj. umenie na svete a ze by som mal byt tolerantny k inym.
Oyasumi nasai.
Saigon
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte 22. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod ingwe » sob 26. kvě, 2007 2:48

Saigon: v tom případě souhlas, souhlas a nic než souhlas. (jen mi teď do toho nepasujou ti kendisti. měls na mysli nějaký freestyle kendisty?)
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod Saigon » sob 26. kvě, 2007 6:16

Nie. Vsimni si ako funguju kendisti. Pouzivaju shinai. Castokrat sa stava, ze pri vykonavani techniky sa im stoci mec opacne, takze sekaju tak, ze struna je smerom dolu. Stava sa to pri haya suburi, kakari geiko, kirikaeshi, jigeiko, ucikomi geiko. Nenapadne ich vsak otocit ten shinai spat, pokracuju v technikach, aby mohli zaznamenat bod. Potom sa vsak stane to, ze struna praskne a nasledky si vies urcite predstavit. Preto nosim v taske vzdy lekarnicku vo full vybave. Samotne kendo kata sa cvici velmi malo, poznam klub kendo, kde mi povedali, ze s bokutom cvicia raz do roka asi 20 min. A tak to aj vyzeralo. Vzhladom na to, ze ma tvar iny ako shinai, zrazu nikto nevedel ako sa drzi. A to si mal vidiet tie techniky. Skratene kote, skrateny men a bum kata akosi nevychadzala. A velmi zlu skusenost mam pri vysvetlovani technik. Vtedy je sice yasume (co by mal byt akysi volny postoj), ale to neznamena, ze pichnem shinai do podlahy a oprem sa on. A su aj taki experti, co si to otocia tsubou dolu a opieraju sa o spicku. Uplne perfektny pocit mam, ked sa sada do seiza, ten buchot shinaiov po podlahe je proste uzasny. Najkrajsim zakoncenim je, ked sa cvicenec hodi do zvlastneho postoja, kde sa navazi na zadnu nohu, hornu cast tela vysunie dopredu (pozicia velmi opiteho cloveka) a shinai si cestou do satne supne na rameno ako lopatu. A najma najhorsie je, ze vacsina ludi cviciacich kendo necvici vobec s mecom. A preto si neuvedomuju, ze to co sa da spravit so shinaiom sa s mecom spravit neda (blokovanie ostrim).
A nakoniec vyjadrujem uctu vsetky kendistom, ktori kendo studuju na urovni, prispevok sa zaobera len tzv. plevelom, ktori sa vyskytuje v kazdej oblasti nasho zivota. Ako hovori Roši Kaisen: Radsej necvicit nic, ako cvicit zle.
Saigon
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte 22. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod Saigon » sob 26. kvě, 2007 6:21

Pre Jendisa: tvoj prispevok o modlitbe valecnika je perfektny. Co to je? Patri do nejakeho obdobia? alebo to platilo vseobecne v europe. poprosim popripade nejake info o zdroji. Dik.
Saigon
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte 22. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod Jendis » sob 26. kvě, 2007 9:53

Saigon píše:Pre Jendisa: tvoj prispevok o modlitbe valecnika je perfektny. Co to je? Patri do nejakeho obdobia? alebo to platilo vseobecne v europe. poprosim popripade nejake info o zdroji. Dik.


Jak už jsem psal,nepamatuji si to.....poprvé jsem to sem dával před více jak rokem......prostě to ke mně dorazilo a tak jsem se podělil dále.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Sinister » sob 26. kvě, 2007 11:27

no nechci vám do toho kecat, ale mně osobně to nepřijde moc jako původní.
"Když umím mlčet, kráčím s bohy." to mi přijde jako hřích jak trám. "Když umím být sebou, zrcadlím se v Bohu. " a tady mi chybí klasická pokora před Bohem. Na druhou stranu je to jen dohad :wink: :oops:
Sinister
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 227
Registrován: úte 26. říj, 2004 23:00

Příspěvekod Picard » sob 26. kvě, 2007 12:45

Saigon píše:Nie. Vsimni si ako funguju kendisti...


Saigone, nevim kde ani jak dlouho a pod jakym ucitelem jsi cvicil kendo (budu rad, kdyz to napises), ale to co popisujes jsou bezne zacatecnicke chyby, ktere jsou v dodzo ucitelem naprosto bezne opravovany, az jsou vymyceny. Pri cviceni se soustredis na spravne hasudzi (spravny uhel sekani, treba pri zapase ti to rozhodci ma za povinnost opravit,stava se bezne u zacatecniku), pri jasume se stoji rovne s mecem v rukou u tela, s mecem, sinajem ani bokenem se nikde nehazi, ani netluce, vzdy se opatrne polozi, neopira se o nej, pokud ti behem cviceni nebo zapasu vypadne ruky, tak ho jdes zpusobne sebrat (kleknes si vedle nej a seberes ho). Kata a dalsi cviceni s bokeny je naprosto bezna a pravidelna soucast cviceni. Tam kde cvicim a vsude kde jsem cvicil je tohle bezne.

Proste existuji naprosto jasna pravidla jak se ke zbrani chovat i jak ji pouzivat.

Takze takhle funguji kendisti.

Nehodlam samozrejme resit nejake skupiny samouku bez ucitelu nebo podobne vyjimky, to za kendo nepovazuji.

Pokud se nekde vyskytne chyba pak je to problem konkretniho cloveka a nebo jeho ucitele. Excesy se muzou vyskytnout, ale jsou to orpavdu excesy, proti kterym se bojuje. Rozhodne vsak podobne chovani neni standard, jak vyplyva z tveho prispevku.

Dodrzovani etikety a discipliny je jedna z prvni veci po ktere ucitele "jdou" a myslim, ze prave tohle je na kendo to dulezite, dodrzovani discipliny a a reiho a je to jedne z prednosti kendo.

CO se tyce zbytku:

- zkracene seky (kowaza) nejsou jenom kendo vymyslem, celkem bezne se vyskytuji i v korju. Neni duvod je zatracovat, samozrejme pokud nejsou provadeny spatnou formu. Kratke seky se vyskuji na pr v Shinto Ryu Kenjutsu a urcite v cele rade dalsich skol, az tu bude patrik tak se klido zeptej, stare skoly jsou jeho libustka.

- Blokovani ostrim - krasny vseobecne vzity omyl, vez tedy ze ostrim se japonskym mecem blokuje. Za vsechny priklad z Muso Shinden Ryu

http://www.kendo-bergen.com/images/nh.jpg

Podobne blokovani existuje i v jinych skolach, videl jsem skoro stejnou techniku z Tennen Rishin Ryu jako je na tomhle obrazku, videl jsem to i v Kashima Shinryu, Mugai Ryu (od vseho tu jsou nekde postnuty videa) az tu bude patrik, tak se zeptej, ten ti je rad vypise, pokud budes chtit. Dost paradoxne ke tvemu prispevku v kendo zadna takova technika blokovani ostrim neni :-)

Nesouhlasim ani s timhle "To co robi 90% iaidistov je len mechanicke prevadzanie - akoze Torei." Spis bych ten pomer otocil treba na 10% (zacatecnici, kteri se to musi naucit), pokud mohu hovorit z vlastni zkusenosti. Mec je nebezecna hracka a vsichni iaidisti, co s nim cvci k nemu respekt chovaji, protoze jinak by se jim to mohlo vymstit. Opet, etiketa chovani k meci a chovani se dodzo je jedna z prvnich a nejdulezitejsi veci co se dodzo uci a ucitele na to dohlizeji a uci to.

Jak pise ingwe, rozlisil bych mezi nejakym prehnanym fetisismem nebo preromantizovanym fanatizmem a zdravym respektem ke zbrani, jejim schopnostem a instututu ktery pro vas symbolizuje a k jeji vaznosti a take k pravidlum k sachazeni s ni podle zvyklosti te ktere skoly.

Vsem hezky den.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod ingwe » sob 26. kvě, 2007 13:08

Saigon píše:Nie. Vsimni si ako funguju kendisti. Pouzivaju shinai. Castokrat sa stava, ze pri vykonavani techniky sa im stoci mec opacne, takze sekaju tak, ze struna je smerom dolu. Stava sa to pri haya suburi, kakari geiko, kirikaeshi, jigeiko, ucikomi geiko. Nenapadne ich vsak otocit ten shinai spat, pokracuju v technikach, aby mohli zaznamenat bod. Potom sa vsak stane to, ze struna praskne a nasledky si vies urcite predstavit. Preto nosim v taske vzdy lekarnicku vo full vybave. Samotne kendo kata sa cvici velmi malo, poznam klub kendo, kde mi povedali, ze s bokutom cvicia raz do roka asi 20 min. A tak to aj vyzeralo. Vzhladom na to, ze ma tvar iny ako shinai, zrazu nikto nevedel ako sa drzi. A to si mal vidiet tie techniky. Skratene kote, skrateny men a bum kata akosi nevychadzala. A velmi zlu skusenost mam pri vysvetlovani technik. Vtedy je sice yasume (co by mal byt akysi volny postoj), ale to neznamena, ze pichnem shinai do podlahy a oprem sa on. A su aj taki experti, co si to otocia tsubou dolu a opieraju sa o spicku. Uplne perfektny pocit mam, ked sa sada do seiza, ten buchot shinaiov po podlahe je proste uzasny. Najkrajsim zakoncenim je, ked sa cvicenec hodi do zvlastneho postoja, kde sa navazi na zadnu nohu, hornu cast tela vysunie dopredu (pozicia velmi opiteho cloveka) a shinai si cestou do satne supne na rameno ako lopatu. A najma najhorsie je, ze vacsina ludi cviciacich kendo necvici vobec s mecom. A preto si neuvedomuju, ze to co sa da spravit so shinaiom sa s mecom spravit neda (blokovanie ostrim).
A nakoniec vyjadrujem uctu vsetky kendistom, ktori kendo studuju na urovni, prispevok sa zaobera len tzv. plevelom, ktori sa vyskytuje v kazdej oblasti nasho zivota. Ako hovori Roši Kaisen: Radsej necvicit nic, ako cvicit zle.


proč kendisti sekaj občas otočeným šinajem je jasný. je rovnej a cuka má kruhový průřez. samotnýmu se mi to často stává, s bokkenem cvičim nějakej čtvrtej rok když počítám i aikiken, kdežto se šinajem pár měsíců, takže nejsem zvyklej kontrolovat čim sekám. ale ještě jsem neviděl kendistu, kterej by se neopravil když by si všiml že seká s curu dopředu. asi jsi měl smůlu na echt prase, jestli mu to bylo jedno a neotočil si to.

co se týče toho opírání se o meč, resp. zapíchnout meč špičkou do podlahy když někdo něco vysvětluje nebo si ho hodit na záda při odchodu, tohle tolik neprožívám. k meči by se tak člověk nechoval, ale bokken/šinaj je na jednu stranu jen cvičební pomůcka, náhražka meče...
pan Hatakeyama se při procházení dojo občas zastaví, píchne meč do země a kouká jak kdo cvičí. asi to mám od něj, nehrotit to tolik:)

no a blokování ostřím a techniky proveditelné šinajem a neproveditelné mečem, o tom už snad bylo napsáno vše. jsem jako většina lidí toho názoru, že pokud to zachrání život, budu blokovat ostřím, ale ideální technika to není. kendo je prostě svejma dispozicema posunutý jinam. beru ho jako sport a doplňující keiko ke katori (kendo= mnohem větší fyzická námaha), bojové umění je pro mně tsksr.

a k té modlitbě, taky si nemyslím že je původní, v jednom řádku se mluví o bozích, a pak o Bohu, a pak amen. ale je pěkná. taková poetická, možná víc poetická než válečnická, ale pěkná, je jedno kdo to kdy vymyslel :wink:
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků

cron