bojová umění s mečem

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod zm » stř 23. kvě, 2007 11:57

Picard píše:Tam jsou prave ty dva odkazy co jsme se saigonem uz posilali, tan treti je na dodzo ktere uz leta neexistuje.

Sorry, neuvědomil jsem si to.
Je toho víc, než kolik oko postřehne ...
zm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 12. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Brno

 


Příspěvekod patrik » stř 23. kvě, 2007 17:41

Já nějak pořád nechápu, o čem je tu řeč...
Můj post není odbornější, než post někoho jinýho. Ten, kdo se ptal, ať se rozhodne, co je pro něj zajímavější nebo spíš adekvátnější odpověď. Tohle je diskuzní fórum, tak kua diskutujte :D

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Panda » stř 23. kvě, 2007 18:01

patrik píše:Já nějak pořád nechápu, o čem je tu řeč...
Můj post není odbornější, než post někoho jinýho. Ten, kdo se ptal, ať se rozhodne, co je pro něj zajímavější nebo spíš adekvátnější odpověď. Tohle je diskuzní fórum, tak kua diskutujte :D

Patrik

Podle toho co jsem pochopil tu je řeč o tom že někdo (a nebyl jsi to ty)poměrně arogantně na adresu senina prohlásil " No jo zjednodušeně ale špatně". Myslím že kdyby to řekl jinak vůbec by tahle diskuze nevznikla.
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Sennin » stř 23. kvě, 2007 21:00

Ale tu vůbec nejde o to, jestli někdo něco řekl...To ani neřeším. Tu jde o to, aby naprostý LAIK pochopil ZÁKLADNÍ rozdíl mezi kendó a iaidó bez všech kolemmatoucích odborných článků, recenzí, terminologií ap.
Patrik to vysvětlil z jeho odborné stránky, což byl další logický krok, respektive poopravil můj stručný výklad - to je správné.
Picard to vzal jinak a přímo napsal, že to, co jsem napsal je špatně. Já jeho názor nesdílím, byť nebo protože jsem se o tyto umění zajímal pár let...
A to, co jsem napsal, se vyskytuje i v odborných článcích, které sem Picard postnul, byť to mé je ve značně zkrácené a zjednodušené formě.

...a nehraju si na slovíčkaření :wink:
Marek Pszczolka
Jeet Kune Do CZ
http://www.jeetkunedo.cz/
Uživatelský avatar
Sennin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 786
Registrován: úte 03. čer, 2003 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Panda » stř 23. kvě, 2007 21:12

2 Sennin:
Tak to jsi větší kliďas než já mě to vytočilo :lol: možná proto že jsem bohužel měl tu smůlu dlouho se pohybovat v okolí lidí co si mysleli že mají na to nebo ono (obzvlášť pokus se to týkalo čehokoli Japonského, od Aikida po Zen) patent jsem na takové věci zbytečně přecitlivělý 8)
Ale k věci, kdyby se mě někdo zeptal na rozdíl, řekl bych že kendo je plnokontaktní sport a iaido nekontaktní bu a v 90procentech českých tělocvičen v 90 procentech treningového času bych se myslím nespletl, a to že v ojedinělých školách případně i v zahraničí je oboje něco víc a něco jiného bych přidal až v druhém plánu :wink:
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod patrik » čtv 24. kvě, 2007 4:59

Ale já si taky myslím, že Sennin je vedle a je úplně jedno jestli to napíšu (nebo jak). Na rozdílech mezi kendó a iaidó to nic nemění. Picard to napsal z pozice někoho kdo v dódžó s šinaiem, bokkenem i iaitem strávil tisíce hodin a stále je tam tráví. Sennin se tváří hrozně skromně, ale přitom se pere za každé slovo, které napsal... ale pořád je to o tom, že na to má právo, udělat si tu jméno, jaké si tu dělá. To snad každej z nás.

:)

Osobně nebudu psát ani v holých větách a ani nebudu opisovat knižní "pravdy" o náhražkách, cvičení bez partnera a sportech jen proto, aby se to zdálo jasné jako facka a abych potvrdil, co kde a kdo od koho opsal. A přesto nejde o nic odborného. Jsou to základní informace. Prostě to (kendó, iaidó etc.) není černobílé. A nebude to čenobílé jenom proto, abychom se nikoho nedotkli.

Nebo jinak.

Panda píše:Ale k věci, kdyby se mě někdo zeptal na rozdíl, řekl bych že kendo je plnokontaktní sport a iaido nekontaktní bu


IMO je to něco, co dokáže vypozorovat každej... ale není to odpověď na otázku, která tu byla položena. Chápeš? Není to stručná odpověď, protože to není žádná odpověď. Myslím, že to Picard trefně popsal s tím řazením v autě. Nikdo nikoho nenutí, aby na to odpovídal, na druhou stranu, když někdo odpoví, asi bychom se neměli bát na to reagovat.

Přeji pěknej čtvrtek.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Picard » čtv 24. kvě, 2007 10:04

Koukam jsem tu ted za spatnaka :-)

Abych rekl pravdu, tak mi jde trchu vic o to, aby se tazatel dozvedel neco o Kendo a Iaido a uz trochu min o to, abych Seninovi udelal radost, tim ze mu reknu ze ma pravdu.

Jestli jsem Sennina nejak nastval tim, ze jsem napsal, ze nema pravdu, tak me to fakt mrzi a omlouivam se za to.

Zas na druhou stranu nikdo ho nenutil popisovat nejake BU, ktere necvici. Kdybych ja zacal postovat neco treba o thaiboxu (ktery jsem nikdy necvicil), tak bych taky asi predpokladal, ze tam napisu neco spatne, nebo nepopisu neco dobre. A byl bych pak rad, kdyby mi nekdo, kdo to dela a trochu tomu rozumi, poradil, jak to opravit a zaridil bych se podle nej. Pokud by mi slo o to, napsat neco korektniho, ne o to mit pravdu za kazdou cenu.

Postnul jsem dva clanky, ktere jsou velmi strucne o par odstavcich a nejsou nijak odborne, kde se tazatel snadno a bez velkeho usili dozvi o co jde bez chybnych a zavadejich informaci.
Senninovi jsem poradil jak snadno upravit par vet, aby se z jeho popisu stalo neco, co bude korektni informace a navrch postnul kupu videji, kde je pak uplne jasne o co jde, vic uz se clovek dozvi jenom tim, ze prijde do dodzo si to sam zkusit.
Pokud je to pro nekoho malo, tak me to mrzi, ale abych se priznal me to prijde celkem dost pro kazdeho zajemce, aby se dozvedel o co jde.

IMHO By bylo nejlepsi to tu promazat, nechat

- puvodni dotaz,
- klidne i senninovu reakcu (idealne upravenou, aby byla bez chyb a zavadejcich informaci),
- ty clanky na precteni
- treba i ty videa
- informace o dodzo v Brne a okoli

tedy pokud budou patrik a sennin souhlasit a zbytek dat do haje, protoze to je fakt o nicem.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Panda » čtv 24. kvě, 2007 10:33

2 Picard
U mě dobrý už jsem se z toho vyspal :)
Rozhodně nepromazávat, myslím že je tu stále poměrně dost kvalitních postů, třeba i ten první patrikův...
Takže se zeptám k věci, jak je to tedy v Iaido se cvičením ve dvojici, existují třeba i školy co praktikují "sparing" ve smyslu nějákého volnějšího boje s bokkenem?
My jsme to dělávali v rámci zájomové skupiny dycky po treningu a nebylo to zdravé :lol:
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod patrik » čtv 24. kvě, 2007 11:07

Panda píše:Takže se zeptám k věci, jak je to tedy v Iaido se cvičením ve dvojici, existují třeba i školy co praktikují "sparing" ve smyslu nějákého volnějšího boje s bokkenem?


Existují staré školy, které mají něco jako "sparring" a tam je právě ta těžko definovatelná hranice mezi iai a kendžucu. Obecně nemůže nikdo říct, že v JPN šemu, krom kenddó neexistuje nějaké volné cvičení. Vím minimálně o dvou školách, které něco podobného (s chrániči nebo bez) používají... a alespoň jedna z nich má v osnovách iai/battó.

Nicméně většina škol toto nemá... a samozřejmě jsou lidé, kteří se někde po tréninku kočkují s bokkeny.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod patrik » čtv 24. kvě, 2007 11:24

ukropcany píše:
patrik píše:Nicméně většina škol toto nemá... a samozřejmě jsou lidé, kteří se někde po tréninku kočkují s bokkeny.
Tvoj názor je na to aký?


Na co, na kočkování?

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Picard » čtv 24. kvě, 2007 11:25

Pando, v iai se dvojicich s bokeny cvici techniky, ktere jsou obsazene v katach, aby si je clovek osahal a nacvicil i proti realnemu souperi, pak se cvici ruzne dalsi techniky a kihony (ktere nekteri ucitele radi zarazuji do vyuky) a v nekterych skolach existuje formalizovane cviceni ve dvojici, ktere se nazyva kumitachi (mozna ma vice nazvu), treba v Muso Shinden Ryu nebo Muso Dzikiden Eishin Ryu, coz je neco jako kata s realnym souperem. Cviceni s bokeny s partnerem je celkem dost v Kendo.

Volny boj s bokkenem ve smyslu nejakeho kontakniho sparringu neni oficialni soucasti osnov AFAIK, bylo by to opravdu dost nebezpecne, i kdyz si kendisti i iaidisti obcas nekde jen tak "zablbnou" (z toho jsou pak ty boule a jelita :-) ).

Kontaktni sparring (s ruznymi cvicnymi zbranemi a nekdy i s ochrannou vystroji) jsem videl akorat v kendo a v nekterych korju (patrik bude vedet vic).
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Picard » čtv 24. kvě, 2007 11:27

kokam ze me patrik zase predbeh :-)
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod patrik » čtv 24. kvě, 2007 11:56

Picard píše:kokam ze me patrik zase predbeh :-)


jj, přijel jsem z Brna a hned píšu moudra ;) a ne a ne přestat.

Picard píše:Volny boj s bokkenem ve smyslu nejakeho kontakniho sparringu neni oficialni soucasti osnov AFAIK, bylo by to opravdu dost nebezpecne, i kdyz si kendisti i iaidisti obcas nekde jen tak "zablbnou" (z toho jsou pak ty boule a jelita :-) ).


Boule a jelita, to sedí... jenže já mám boule a jelita, modřiny a krvavé šrámy i z kat... Džódó je kontaktní jak svině ;) ve srovnání s meči. Ale pochopitelně méně kontaktní, než box.

Picard píše:Kontaktni sparring (s ruznymi cvicnymi zbranemi a nekdy i s ochrannou vystroji) jsem videl akorat v kendo a v nekterych korju (patrik bude vedet vic).


Maniwa nen rjú, má takový ty směšný čepice a hodně škol používá fukuro šinai. V Kašima šin rjú se schazujou a různě strkaj, ale jak moc je to kata a jak moc "sparring" nevím.

Problém je, že korektní "výhra" nebo "zásah" s bokkenem i šinaiem se těžko pozná při nějakém tom kočkování. A nejlepší metoda vznikla (časem) u kendistů... bohužel je tam poměrně značná úlitba tomu, jaké nástroje a metody kendó používá. Takže nekendisti k tomu maj výhrady. Což je pochopitelné. Ale tam je přesně ten samý sparring, který se řídí určitými pravidly a omezeními, jako třeba v džúdó. (Osobně si s tím vystačím.)

A jak už bylo řečeno, je to prostě nebezpečné. Ještě bych připomněl, že to k životu nebo přežití nepotřebujeme :)

Čas od času taky "blbnu", je jedno při jaké příležitosti, ale s člověkem, co cvičí mnohem déle a lépe než já, ale nic výrazného mi to nedává. Je to čistě záležitost zábavy... jak jsem napsal kočkování. Nijak to nevyhledávám.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

jaka bojova umeni vyuzivaji mec

Příspěvekod kanja-san » úte 05. čer, 2007 13:37

setkat se s technikama s mecem se muzete i v ramci Bujinkan Dojo, kde jsou trenovany techniky jak s daisho tak i s shinobigatanou. Shinobi gatana je specificka prave pro skoly Ninpo.
kanja-san
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 21. bře, 2006 0:00
Bydliště: praha

Příspěvekod Jian » pon 11. čer, 2007 20:59

Picard: prosim te, co spatrujes az tak nebezpecneho na kontaktnim sparringu? Podle me je to naopak nejlepsi zpusob jak se techniky naucit...
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

Příspěvekod Picard » pon 11. čer, 2007 22:58

Jian píše:Picard: prosim te, co spatrujes az tak nebezpecneho na kontaktnim sparringu? Podle me je to naopak nejlepsi zpusob jak se techniky naucit...

Rec byla o nejakem sparringu nebo volnem boji s bokkeny. A to opravdu je nebezpecne, zvlaste v rukou lidi, co s tim neco umi. Tady muzou dost snadno praskat kosti nebo i hur.

Jinak sampozrejme souhlas obecne, sparring je samozrejme dobry zpusob jak se neco naucit, o tom zadna.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jian » úte 12. čer, 2007 0:46

Picard: kdyz je to rizeny sparring, nebo prave mezi lidmi kteri s tim neco uz umi, tak to zase az tak hrozne neni... a to z toho duvodu, ze lidi co s tim neco opravdu umi, dokazou i vcas utlumit silu uderu, nebo techniku proste nedotahnout az uplne do "smrticiho" zakonceni. Ja uz kdyz mel napriklad uplne prvni "sparring" primo se svym senseiem, tak jsem byl po teto strance uplne v klidu, protoze sam jsem mohl utocit v zasade jakkoliv s pocitem ze mu nic neudelam a obracene.... citil jsem to, to jiste ano a mohla z toho byt mozna i nejaka ta modrina, nicmene jsem si byl jisty ze ruku nebo nohu mi neprerazi. .-)

Nu a "volny boj", ten kdyz chci tak si zajedu proste na nejakou sermirskou akci se drevenymi zbranemi a bez pravidel... pokud tam je cas od casu zlomenina, tak drtivou vetsinou ciste z toho, ze dotycni bojujici se do toho az moc zaberou, zapomenou ze nejsou v telocvicne ale nekde v lese a prestanou davat pozor na teren...
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

Příspěvekod Picard » úte 12. čer, 2007 7:41

Rizeny sparring (nevim moc presne co to znamena, ale asi neco jako dohoda, kdo bude co delat?) tyto BU obsahuji v kata (ktera se cvici bud solo, nebo s partnerem napr.

http://www.youtube.com/watch?v=o7WwCHmtdBI
http://www.youtube.com/watch?v=cW9V-oRL7Mc
http://www.youtube.com/watch?v=leKwXXxG1_A
http://www.youtube.com/watch?v=94i1kKe0fhE

).

Pro volny boj (ale i pro nacvik) maji ruzne skoly vyvinute ruzne "mekkci" zbrane (shinai, fukurojinai) a ruzne chranice, viz patrikuv prispevek kousek vys, ktere umoznuji sekat a bodat +- naplno bez nejakych obav o zraneni.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod patrik » úte 12. čer, 2007 9:19

Bohužel většinou takovej "sparring" vypadá jako když jsme se šermovali v dětství pravítkama :)

Ne vážně - právě proto přeci tihleti Japonci vymysleli bógu, fukuro šinai a šinai... a vlastně i katy a cvičení na sundome. Právě protože cvičení s bokutó, sparring s bokutó bylo moooc nebezpečné. A tihle lidé uměli a věděli "jak kontrolovat sek". A přesto to bylo (a tedy i zůstává) příliš nebezpečné.

Proč by si měl člověk dneska myslet, že už to má lépe zvládnuté. ®e se dokáže kontrolovat. Na základě jaké zkušnosti.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků