Tradiční nácvik technik v karate

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Tradiční nácvik technik v karate

Příspěvekod spider » pát 19. říj, 2007 9:01

V tělocvičně po nás cvičí karatisté a tak jsem párkrát zůstal a sledoval trénink. Zajímalo by mě, proč je takový rozpor mezi nácvikem striktního provedení technik (kihon, kata) a byť i jen pokusem o jejich skutečnou aplikaci (kumite).
Proč se vlastně učí ten nepřirozený pohyb v nízkých postojích, ůdery vedené až od boku a podobně, když se tak vlastně vůbec nebojuje..? A nejde jen o sportovní formu kumite, všiml jsem si, že i když tradiční karatista přejde do střehu, rázem vše vypadá úplně jinak.
Karate fandím, takže to prosím neberte jako flame, opravdu mě to zajímá.
spider
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 18. říj, 2007 23:00

 

Příspěvekod Gino » pát 19. říj, 2007 11:09

IMHO spidere - ja ti toho moc nereknu, ale i z toho malo, co muzu, tak ty nizke postoje napriklad posiluji nohy, neni-liz pradva? A clovek si v kihonu tzv. zažírá techniky pod kůži - do podvědomí, aby šlo vse pak snadneji aplikovat. To, ze techniky potom nevypadaji tak, jak v nacviku, je prece normalni. Na ulici se ti taky nikdy nepovede uzasne vse tak, jako v telocvicne, ale proto se to uci spravne a technicky, aby to fungovalo i kdyz se to trochu "zmrvi" pod tihou okolnosti, adrenalinu, rychlosti atp.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod Gusep » pát 19. říj, 2007 11:35

Ked pominiem športovú formu karate, tak myslím že ideálom je aby techniky tak ako vypadajú a sú prevádzané v kihon/kata vypadli aj v kumite. To sa týka aj postojov. V kumite však už nieje možné myslieť na techniku alebo postoj. Cielom však je tomuto ideálu sa stálym precvičovaním kihon približovať.
Gusep
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 205
Registrován: úte 04. říj, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Re: Tradiční nácvik technik v karate

Příspěvekod kik » pát 19. říj, 2007 11:45

spider píše:V tělocvičně po nás cvičí karatisté a tak jsem párkrát zůstal a sledoval trénink. Zajímalo by mě, proč je takový rozpor mezi nácvikem striktního provedení technik (kihon, kata) a byť i jen pokusem o jejich skutečnou aplikaci (kumite).
Proč se vlastně učí ten nepřirozený pohyb v nízkých postojích, ůdery vedené až od boku a podobně, když se tak vlastně vůbec nebojuje..? A nejde jen o sportovní formu kumite, všiml jsem si, že i když tradiční karatista přejde do střehu, rázem vše vypadá úplně jinak.
Karate fandím, takže to prosím neberte jako flame, opravdu mě to zajímá.



Ahoj tuhletu otázku jsem si pokládal taky. A odpovím ti tak jak to cítím já co mi kihon dal. Kromě toho ,že jsem posílil nohy ,že jsem se naučil chodit v nízkých postojích tak jsem se naučil např. kime kdy vlastně musíš spevnit celé tělo a nejen ruku,dále pracovat s těžištěm ( nesmíš se kývat, předklánět a podobně) ,ale hlavně co mi kihon dal je preciznost.Je tam tolik detailů kolika si musíš všímat třeba při postojích kolik procent je na které noze,mírné vytočení špičky ti posune těžiště v postoji........je toho strašně moc. I když jsem kihon nikdy v kumite nevyužil tak si všímám takových věcí a detailů které mě posouvají dál.Třeba když někdo ukazuje nějakou kombinaci tak se dívám i na věci kolem a nejen na to ,že jede třeba dva údery dívám se na vytočení ramen ,pozici boků ,špiček atd boků.Ale to je jen můj subjektivní názor.ahoj
kik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 414
Registrován: pát 08. zář, 2006 23:00

Příspěvekod Panda » pát 19. říj, 2007 11:50

No spidere, v boxu se taky učíme mít ruce pořád nahoře,vytahovat udery a schovavat bradu, a když se pak podívám na momentky některých profizápasů tak kolikrát vidím jednu ruku u pasu druhou nad hlavou brada bojovně vystrčená a dává z toho soupeři KO...ono když je člověk unavený případně ve stresu tak to prostě už tak nešlape, ale to neni důvod se na trningu nesnažit ...
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod spider » pát 19. říj, 2007 12:33

Díky za zajímavé příspěvky. Koukám, že zatím převládá názor, že kihon představuje ideální formu provedení technik, ke které by se měl člověk při kumite snažit co nejvíc přiblížit, což se z mnoha pochopitelných důvodů ne vždy daří.
Zní to logicky, a vysvětlovalo by to takové odchylky od vzorového provedení, jako např. kratší postoj, méně přesné provedení cuki a podobně. Jak ale vysvětlit třeba to, že karatisti, kteří se předtím pečlivě snaží přemisťovat v předpisových postojích najednou při kumite od začátku poskakují podobně jako boxeři? To už není variace na dané téma, to je přeci úplně jiný styl pohybu ...
Proč to?
spider
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 18. říj, 2007 23:00

Příspěvekod Genesis » pát 19. říj, 2007 12:45

když sem ještě chodil na TKD, tak nám taky trénři řikali, že v nácvikách cvíčme techniku tak, jak je nejefektivnější a v boji se tomu snažíme co nejvíc přiblížit, a ten rozdíl postojů je o tom, že člověk je myslim uvolněnej, poskakuje si a pak na minimum času při provádění techniky se jakoby vrací k tomu výchozímu nacvičenýmu a pak se zas uvolní, snad je to pochopitelný
Genesis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 566
Registrován: ned 14. led, 2007 0:00
Bydliště: Dobruška

Příspěvekod graver » pát 19. říj, 2007 12:46

Zkusím takový laický pohled:
Nejdřív to musíš pořádně umět a pak si to může přizpůsobovat pro nějaké (bojové i jiné) situace. Musíš se naučit, jak mají správně vypadat písmena, a pak si je můžeš trochu ohnout. Krasopisem dnes píše málokdo - jen v kihonu (tzn. kde záleží na té technice), ne v kumite (tzn. když prostě potřebuješ něco napsat.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod wand » pát 19. říj, 2007 14:22

Na Slovensku je tusim v Pezinku klub karate spojeny s klubom kicku. Chalani chodia zapasit aj na turnaje v karate. Je tam vidiet ten rozdiel. Karatisti dokazu s kratkeho bojoveho postoja v pohode buchnut dhe tsuki v zenkucu daci a naspat do bojoveho. Zatial co boxeri maju neustale len a len bojovy postoj. Robi im problem zapasit na dlhu vzdialenost proti cistokrvnemu karatistovi...Samozrejme v pravidlach kicku, by to bolo o niecom inom, ale tak by to asi vyzeralo, keby sa necvicilo zakladne kihon.
Kumite by vyzeralo uplne inak. Povedal by som, ze pohyb v karate je tazsi ako pohyb v boxe, ale je to len moj subjetivny pocit. Na tatami sa mi zabodovat zdalo tazsie, ake v boxe dat KO. Je to nieco uplne ine viem, ale taky je moj nazor.
wand
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř 08. srp, 2007 23:00

Příspěvekod wand » pát 19. říj, 2007 14:23

Na Slovensku je tusim v Pezinku klub karate spojeny s klubom kicku. Chalani chodia zapasit aj na turnaje v karate. Je tam vidiet ten rozdiel. Karatisti dokazu s kratkeho bojoveho postoja v pohode buchnut dhe tsuki v zenkucu daci a naspat do bojoveho. Zatial co boxeri maju neustale len a len bojovy postoj. Robi im problem zapasit na dlhu vzdialenost proti cistokrvnemu karatistovi...Samozrejme v pravidlach kicku, by to bolo o niecom inom, ale tak by to asi vyzeralo, keby sa necvicilo zakladne kihon.
Kumite by vyzeralo uplne inak. Povedal by som, ze pohyb v karate je tazsi ako pohyb v boxe, ale je to len moj subjetivny pocit. Na tatami sa mi zabodovat zdalo tazsie, ake v boxe dat KO. Je to nieco uplne ine viem, ale taky je moj nazor.
wand
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř 08. srp, 2007 23:00

 

Příspěvekod Gusep » pát 19. říj, 2007 14:38

spider píše: Jak ale vysvětlit třeba to, že karatisti, kteří se předtím pečlivě snaží přemisťovat v předpisových postojích najednou při kumite od začátku poskakují podobně jako boxeři? To už není variace na dané téma, to je přeci úplně jiný styl pohybu ...
Proč to?


Podľa môjho názoru je toto vyložene chyba. Také to "poskakovanie" v športovom karate vzniklo, zas iba môj názor, ako prostriedok pre jednoduchšie uvoľnenie. Je ťažšie naučiť sa mať pripravené a relaxované telo bez toho. Keby chcem ísť hlbšie tak poviem, že toto nedovolí držať si dobrý zanšin, nehovoriac už o tom, že v momente keď je človek vo výskoku, čiže bez kontaktu s podložkou tak sa dostáva do kjó, neschopnosti reagovať na súpera, atď.
Ad postoje - tie neslúža predsa na to aby sa v nich človek pri kumite pohyboval, k tomu existuje prirodzený bojový postoj alebo kamae ak chcete.
Gusep
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 205
Registrován: úte 04. říj, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod NOKT » pát 19. říj, 2007 21:37

Musím se taky přidat k názoru, že to poskakování není dobrá věc maximálně lehce pružit, ale poskakování není věc co tradiční karatisti dělají. Tedy jsem to za celou dobu co cvičím nikdy neviděl.
NOKT
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 656
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod player » pát 19. říj, 2007 23:30

My mame koreny velice podobne jako prave shotokan.A proc zaciname s nizkyma postojema a rukou v hikite a nepostavim novacka rovnou do uvolneneho zapasoveho postoje s rukamam pred oblicejem v efektivnim guardu?
Nu protoze nizke postoje cloveka uci rovnovaze, lepe se vnima pozice boku, lepe se vnima teziste, zpevnenost celeho tela atd.
To same plati o uderech.Nejdrive chci videt kontrolovany uder(tedy uder co nepada ze sveho smeru nebo napr. uder po kterem nemam tendenci v postoji prepdnout apod.).A toho se nejlepe dosahuje pri zatahovani druhe ruky.
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

Příspěvekod NOKT » sob 20. říj, 2007 11:05

player píše:My mame koreny velice podobne jako prave shotokan.A proc zaciname s nizkyma postojema a rukou v hikite a nepostavim novacka rovnou do uvolneneho zapasoveho postoje s rukamam pred oblicejem v efektivnim guardu?
Nu protoze nizke postoje cloveka uci rovnovaze, lepe se vnima pozice boku, lepe se vnima teziste, zpevnenost celeho tela atd.
To same plati o uderech.Nejdrive chci videt kontrolovany uder(tedy uder co nepada ze sveho smeru nebo napr. uder po kterem nemam tendenci v postoji prepdnout apod.).A toho se nejlepe dosahuje pri zatahovani druhe ruky.


Čus, neděláš náhodou Shotokan ???
NOKT
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 656
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod player » sob 20. říj, 2007 12:23

NOKT : hoj, delal sem a ted opet zacinam, napaskoval sem si, abych mohl jezdit na zavodech kumite, protoze to co sem dnes videl na narodaku, to bylo dost smutne.
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

Příspěvekod Jendis » sob 20. říj, 2007 13:18

player píše:NOKT : hoj, delal sem a ted opet zacinam, napaskoval sem si, abych mohl jezdit na zavodech kumite, protoze to co sem dnes videl na narodaku, to bylo dost smutne.


Tak doufám,že máš gut učitele.....a pořádně makej....Ty máš,Playere talent od pánaboha,fyzické dispozice......akorát Tvoje "hlava" Tě trošku brzdí....no offence.......ale,dle mého,je škoda "zahrabat" se někde,nebo to dělat po "svém".....Ty bys to,s dobrým vedením,mohl dotáhnout hodně daleko :!: :!: :idea:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Angus » sob 20. říj, 2007 17:56

player píše: protoze to co sem dnes videl na narodaku, to bylo dost smutne.

Kdy, kde, na kterém? Dnes snad žádný nebyl, nebo se pletu?
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00


Příspěvekod Angus » ned 21. říj, 2007 11:10

Aha, JKA, promiň, tam nemám přehled, sleduji především WKF a ty všechny ostatní další organizace většinou nestíhám.
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Příspěvekod chachar » ned 21. říj, 2007 12:49

a neni lepsi hned ze startu se ucit realny postoj.
nez chodit v nejakych nizkych nesmyslnych postojich, ktere v boji nikdy nepouzijete.
dobra technika se da naucit i v real. postoji.
pokud se bude zacinat uvolnene, pomalu a postupem casu pridavat rychlost a sila tak nevidim problem.
chachar
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 138
Registrován: sob 08. črc, 2006 23:00

Další

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků

cron