Tradiční nácvik technik v karate

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod player » úte 23. říj, 2007 21:52

...sem no, asi mozna proto, ze stavajicich 64cm opravdu nemam zapotrebi nadale rozvyjiet a uz vubec ne nejakyma zeleznyma obludama v posilovne za ktere bych nesmyslne platil.

Jinak nikdo tu nikde netvrdil(krom tebe:)), ze nizky postoj co se cvici = postoj, z ktereho se covek nehne.
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

 

Příspěvekod pucmaz » stř 24. říj, 2007 2:17

.
Naposledy upravil pucmaz dne ned 22. úno, 2015 21:13, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod graver » stř 24. říj, 2007 6:10

pucmaz píše:Znamena, ze pokud se nekdo rozhodne prestat jezdit na zavody, ze cvici tradicni karate?

Samo o sobě ne, jako důsledek možná. Sportovní karatista bude (většinou) trénovat a rozvíjet své karate za jediným cílem - být lepší podle nějakých pravidel. Tradiční karatista má jiný cíl (nebo jich má víc), takže i jeho nácvik (a tedy i jeho karate) bude jiné. Bude třeba používat techniky (nebo jejich provedení), které mu ve sportovním jsou na prd, neb jsou zakázané, bude dělat třeba i zem, páky...
Nweříkám, že je to takto černobílé, ale v tom já jako laik vidím rozdíl mezi tradičním a sportovním. Třeba mi to někdo vyvrátí.
Ale to asi patří do jiného threadu...
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod pm » stř 24. říj, 2007 8:05

pucmaz: diky za zajimavy prispevek, v c.b.u. je tomu (ideal - real) velmi podobe, ne-li stejne
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod spider » stř 24. říj, 2007 8:37

graver píše: Tradiční karatista má jiný cíl (nebo jich má víc), takže i jeho nácvik (a tedy i jeho karate) bude jiné. Bude třeba používat techniky (nebo jejich provedení), které mu ve sportovním jsou na prd, neb jsou zakázané, bude dělat třeba i zem, páky...


To je pro mě nová, zajímavá informace. Součástí tradičního karate jsou i takové techniky, jako páky, škrcení..? Nebo hody, porazy..? Myslím tím "oficiálně", ne jako samostatný trénink pro rozšíření obzorů.
spider
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 18. říj, 2007 23:00

Příspěvekod graver » stř 24. říj, 2007 9:08

Oficiálně asi ne (nevím, jak je to na nějaké vyšší úrovni - určitě se k tomu vyjádří někdo povolanější). Co jsem chtěl říct: v "tradičním" (pro mne zjednodušeně = nesportovním) karate si můžeme dovolit to cvičit a taky to děláme. Nemusíme se omezovat jen na povolené techniky. Lowkick třeba je technika karate zcela jistě ale přesto je tuším zakázaná, ne?
Takže my naprosto běžně a pravidelně cvičíme např. kombinace technik karate s úchopem, přidržením, stržením, stažením + koleno do obličeje s následným svedením na zem, podmety, žádný problém třeba s osotogari atd. A pořád věřím, že je to karate. A jestli ne, tak chuj s tým - pořád je to blíž realitě, než sportovní omezení.

Nebo ještě jinak: když ti při sparringu (já teda moc nesparuju :oops: ) soupeř na něco naběhne, tak to uděláš a nepoběžíš do knihovny studovat, jestli už to není mimo rámec technik tvého BU.

A jestli jsou třeba zrovna páky součástí karate? No, já ti nevím, člověče (a je mi to fuk, to be honest). Není to můj šálek čaje, ale my je cvičíme.

Taky jsem zažil jakési neoficiální setkání, kdy Mr. X konstatuje "ty vole, tohle už snad není karate, ale musado". A Mr.Y odpovídá: "no, ale ležíš, ne?". A vo tom to *imho* je...
Naposledy upravil graver dne stř 24. říj, 2007 9:17, celkově upraveno 1
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Panda » stř 24. říj, 2007 9:17

2 RBR and Pucmaz

Ahoj, moc dobře se vaše diskuze čte, tříbí se v ní názory a je i poměrně věcná, ale příjde mi že je i hodně osobní...myslím že oba jste podle toho co vím cvičení obětovali velkou část svého života, možná že i většinu....udělejte prosím radost jednomu snílkovi tady na foru a dejte si mír, ať můžu pak Luenovi předhodit (zdravím :wink: ) že rozvoj karate jde přeci jen ruku v ruce s rozvojem duchovním :wink:
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Gusep » stř 24. říj, 2007 9:45

2graver: paky a hody urcite su sucastou karate, minimalne v takej miere ze ak mas napr. v kata zachytene vyprostenie sa z paky, tak pre spravny nacvik bunkai musis tu paku vediet nasadit..
Gusep
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 205
Registrován: úte 04. říj, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Gino » stř 24. říj, 2007 11:06

spider píše:To je pro mě nová, zajímavá informace. Součástí tradičního karate jsou i takové techniky, jako páky, škrcení..? Nebo hody, porazy..? Myslím tím "oficiálně", ne jako samostatný trénink pro rozšíření obzorů.
Sice nejsem nijak fundovany a osobne znaly, ale karate opravdu neni jenom gyaku tsuki :wink: Obcas je mozno videt videa (na youtube a jinde) i z JPN a obcas jsem se i divil jak moc je to podobne jujutsu (musadu - vyber si sam)... proste i porazy, paky a i nejake to zakonceni na zemi.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod Jendis » stř 24. říj, 2007 12:54

Panda píše:, ale příjde mi že je i hodně osobní...


Taky koukám.....až hodně osobní..... 8O :? Proč to???
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod DrGlock » stř 24. říj, 2007 13:06

spider píše:
graver píše: Tradiční karatista má jiný cíl (nebo jich má víc), takže i jeho nácvik (a tedy i jeho karate) bude jiné. Bude třeba používat techniky (nebo jejich provedení), které mu ve sportovním jsou na prd, neb jsou zakázané, bude dělat třeba i zem, páky...


To je pro mě nová, zajímavá informace. Součástí tradičního karate jsou i takové techniky, jako páky, škrcení..? Nebo hody, porazy..? Myslím tím "oficiálně", ne jako samostatný trénink pro rozšíření obzorů.


Hody a porazy jsou i ve sportovním Karate...
Jan Bednařík
www.RBSD.cz
DrGlock
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: pát 20. říj, 2006 23:00

Příspěvekod Gino » stř 24. říj, 2007 13:32

Jendis píše:Taky koukám.....až hodně osobní..... 8O :? Proč to???
Jendis - SZ :wink:
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod pucmaz » stř 24. říj, 2007 14:25

.
Naposledy upravil pucmaz dne ned 22. úno, 2015 21:09, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod Jendis » stř 24. říj, 2007 14:41

:?
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod qBrona » stř 24. říj, 2007 16:38

Panda píše:...když se pak podívám na momentky některých profizápasů tak kolikrát vidím jednu ruku u pasu druhou nad hlavou brada bojovně vystrčená a dává z toho soupeři KO...


Typickym prikaldem je Bob Sapp (az na to KO, tj vzdyky on :lol: )
qBrona
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 71
Registrován: sob 15. zář, 2007 23:00
Bydliště: Opava

Příspěvekod RBR » stř 24. říj, 2007 19:28

spider píše:
To je pro mě nová, zajímavá informace. Součástí tradičního karate jsou i takové techniky, jako páky, škrcení..? Nebo hody, porazy..? Myslím tím "oficiálně", ne jako samostatný trénink pro rozšíření obzorů.


Součásti nejen tradičního karate jsou páky, hody, atd. V katách máš páky, podmety atd. Např. Hean sandan jednou s možných aplikací posledních technik je hod. Gankaku: dvě páky. Basai sho: podmet, atd. to je jen mě hned napadlo během chvilky. Určitě se toho najde mnohem víc. A to nemluvím o katách, které neznám (jiné školy, styl apod.). Takže jsou "oficiálně". Je to jen otázka správných informací.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod RBR » stř 24. říj, 2007 19:39

Jendis píše:
Panda píše:, ale příjde mi že je i hodně osobní...


Taky koukám.....až hodně osobní..... 8O :? Proč to???


Nikomu neberu jeho vlastní názor, ale pokud chce přispět něčím do diskuze ať nahodí pořádné argumenty. Když jsem tady dříve nahodil špatnou myšlenku tak mě Roza slušně naprosto logicky vyvrátil můj špatný názor, za což jsem mu vděčný. Diskuze byla vedena naprosto klidným způsobem.
Jiní pánové potřebují jiný přístup.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod roza » stř 24. říj, 2007 20:06

RBR - no jo ,no ,Roza ,jenze tenkrat ,to bejvaly jiny casy ,ze jo? :wink:

Zdravim :lol:

Diskusi bedlive sleduji ,nazory diskutujicich mne zajimaji ,hlavne argumentace.Diskutujici bych rad osobne poznal - a priznavam ,ze Pucmaze ze vseho nejvic.Ostatnim se omlouvam.

Bohuzel moje zkusenosti s karate nejsou az tak na vysoke urovni ,jak bych si pral ,i kdyz i po vsech tech letech je to srdecni zalezitost.Tak se moc neangazuju.A druhe bohuzel - moje realne zkusenosti by debate asi neprospely.

Roza
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod NOKT » stř 24. říj, 2007 20:34

Ad páky, hody atd.: Docela dost takových aplikací je v katách Goju Ryu a pokud jste někdo nahlédl do stejného zkušebního řádu jako já (tzn. řád IOGKF) tak těch pák a hodů je tam opravdu hodně musím říci.
NOKT
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 656
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod player » stř 24. říj, 2007 21:39

A proc by tam byt paky nemely?Kdybych posuzoval bohatost karate na techniky podle zavodniho kumite, pak bych musel dojit k zaveru, ze karate rovnez neobsahuje napr. yokogeri.A kdybyste chteli vedet proc, tak odpoved jednoho ze zavodniku znela "je to tezkej kop".Takze tak;)
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků

cron