Taekwondo WTF

hapkido, musado, taekwondo ITF, WTF, GTF, tang soo do...

Taekwondo WTF

Příspěvekod x-x-x » ned 12. úno, 2006 13:40

Nevim, možná je to jenom subjektivní pocit, ale zdá se mi že když tady přijde řeč na taekwondo WTF všichni to tady odsoudí. Mohl by mi to někdo prosím vysvětlit?

Já WTFko trenuju a zdá se mi to jako dobrý způsob k tomu, aby človek poznal místa kam se normálně nedostane - základna sportovců v ČR není příliš široká, takže se rychle vypracujete do týmu, který jezdí na zahraniční turnaje (Turecko, Azerbajdžán, Korea, ©panělsko atd..)

Samozřejmě to není klasické bojové umění, alespon v mém oddílu se duševní stránka TKD moc neuplatnuje.

V TKD se používají chraniče takže človeka neodváží ze zápasu na nosítkách, ale to neznamená, že to není takový full-contact, jako např Kick-box. Bojovník zde také dává do techniky všechnu svou sílu, ale zároven je vybaven k tomu aby vydržel do konce zápasu, pokud možno bez vážnejsího zranění.

V poslední době se uvažuje o používání elektronických bodovacích vest , zajímal by mě váš názor? :?:
x-x-x
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 12. úno, 2006 0:00

 

Příspěvekod Frank » ned 12. úno, 2006 14:02

:arrow:
Naposledy upravil Frank dne pon 22. led, 2007 23:44, celkově upraveno 1
Frank
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 299
Registrován: pát 04. lis, 2005 0:00

Příspěvekod x-x-x » ned 12. úno, 2006 18:06

No tak jasně stane se že jo. Ale to asi v každém sportu aspon tady máme důkaz že to opravdu JE full-contact :wink:

Trenuju patym rokem a na závody jezdím. Nikdy jsem netrenovala žádné jiné BU takže fakt nic nemůžu porovnávat, ale štve mě nepřátelský postoj lidí proti WTFku.
x-x-x
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 12. úno, 2006 0:00

Příspěvekod xavier » ned 12. úno, 2006 19:59

Dělám sice ITF, ale taky nechápu nepřátelský postoj vůči WTF. Sám uvažuji, že budu chodit i na tréninky WTF. Ne z důvodu soutěží, ale kvůli toho, že je WTF full-contact.

Dnes jsem někde četl zamyšlení nad sportovním BU a tradičním BU. Autor psal, že ve sportovních BU se víc klade důraz na boj (byť s pravidly), takže je blíž k opravdovým situacím na ulici. Oddůvodňoval to tím, že na závodech a soutěžích v boji si účastníci trénují mnohem lépe postřeh atd než na tréninku, kde účastník není zdaleka tak konfrontován jednání protivníka - chapejte takto: teď mě bodni a ja to vykryju :-) Samozřejmě, že na ulici to takhle "řízeně" probíhat nebude.

Každopádně abych neodbíhal od původní otázky v threadu. V dnešní době hodně lidí hází špínu na různé bojové sporty. Myslím, že v tom mimo jiné hraje roli porovnávání: BU X vs. BU Y. Hodně lidí podle mě stráví velmi mnoho času na internetu diskutováním a vyhledáváním, jaké BU je nejlepší a za pár měsíců zjistí, že ještě nezačli trénovat. Stejně tak mi príjde, že se hodně ITF-kářů ohání tradičností a duševním rozvojem, ale bohužel jsem si téměř nikdy nevšiml, že by se u nás v ČR někdo "opravdu" filosofické stránce BU "věnoval". Je navíc paradox hlásat vyznání určité filosofii a na druhou stranu špinit jiná BU.

Závěr? Ať budeš dělat jakékoliv BU nebo boj. sport, vždy budou existovat ti, kteří ti to budou vyčítat. Vytrvej u WTF, hlavně, že ti to dává to, co si přeješ. Stejně mám pocit, že ti největší "plivači" akorát diskutují ve fórech místo toho, aby chodili trénovat ;-)
xavier
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 210
Registrován: pon 30. led, 2006 0:00

Příspěvekod Frank » ned 12. úno, 2006 20:20

:arrow:
Naposledy upravil Frank dne pon 22. led, 2007 23:44, celkově upraveno 1
Frank
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 299
Registrován: pát 04. lis, 2005 0:00

Re: Taekwondo WTF

Příspěvekod Mirimon » pon 13. úno, 2006 10:07

x-x-x píše:Nevim, možná je to jenom subjektivní pocit, ale zdá se mi že když tady přijde řeč na taekwondo WTF všichni to tady odsoudí. Mohl by mi to někdo prosím vysvětlit?


Jak to tak pozoruji, tak bych řekl, že většina lidí neodsuzuje WTF jako takový, ale jeho sportovní stránku (kyorugi).
Hodně lidí reptá na zákaz úderu do hlavy (a celkově i jejich malé používání) a "pasivitu" bojovníků. Lidi jsou zvykli na fullcontact z thajského boxu a WTF proto berou jen jako nějaké "oťukávání" :cry:

x-x-x píše:Samozřejmě to není klasické bojové umění, alespon v mém oddílu se duševní stránka TKD moc neuplatnuje.


Duševní stránka ... ehm... vždyť TKD neni meditačni kroužek, od toho jsou náboženství...

x-x-x píše:V poslední době se uvažuje o používání elektronických bodovacích vest , zajímal by mě váš názor? :?:


Elektronické bodování vest může být dobrý nápad. :roll: Uvidíme zda se to osvědčí.
Mirimon
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 177
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod xavier » pon 13. úno, 2006 17:30

"Duševní stránka ... ehm... vždyť TKD neni meditačni kroužek, od toho jsou náboženství... " ---> Meditace a nabozenstvi jsou uplne jine veci ;-)
xavier
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 210
Registrován: pon 30. led, 2006 0:00

Příspěvekod x-x-x » pon 13. úno, 2006 20:12

xavier píše:"Duševní stránka ... ehm... vždyť TKD neni meditačni kroužek, od toho jsou náboženství... " ---> Meditace a nabozenstvi jsou uplne jine veci ;-)


Řekla bych, že kvuli takovému hraní se slovy tady nejsme.

Jinak díky konečně taky vidím že WTFko má své příznivce.

Ještě k té pasivitě sportovců. Řekla bych že nejvíc se to asi projevilo na olympiádě. Ani se nedivím, každý chce vyhrát a zautočit je vždycky těžší, než kontrovat(vracet techniky). Takže to bylo hlavně o taktice a ty body moc nepadaly.
x-x-x
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 12. úno, 2006 0:00

Příspěvekod Frank » pon 13. úno, 2006 20:19

:arrow:
Naposledy upravil Frank dne ned 28. kvě, 2006 12:23, celkově upraveno 1
Frank
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 299
Registrován: pát 04. lis, 2005 0:00

Re: Taekwondo WTF

Příspěvekod xavier » sob 27. kvě, 2006 23:25

Mirimon píše:Hodně lidí reptá na zákaz úderu do hlavy (a celkově i jejich malé používání) a "pasivitu" bojovníků. Lidi jsou zvykli na fullcontact z thajského boxu a WTF proto berou jen jako nějaké "oťukávání" :cry:


Pokud vim, tak v Kyokushin Karate (udajne nejtvdrsim sportovnim karate) jsou udery na hlavu zakazane taky. Tim nechci ospravedlnovat WTF ani na nej hazet spinu (to same plati o KK karate) - jenom chci zavest urcitou nazorovou bilanci mezi "zboznovanym" KK karate a WTF.
xavier
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 210
Registrován: pon 30. led, 2006 0:00

 

Re: Taekwondo WTF

Příspěvekod Ji31 » ned 28. kvě, 2006 2:13

xavier píše:
Mirimon píše:Hodně lidí reptá na zákaz úderu do hlavy (a celkově i jejich malé používání) a "pasivitu" bojovníků. Lidi jsou zvykli na fullcontact z thajského boxu a WTF proto berou jen jako nějaké "oťukávání" :cry:


Pokud vim, tak v Kyokushin Karate (udajne nejtvdrsim sportovnim karate) jsou udery na hlavu zakazane taky. Tim nechci ospravedlnovat WTF ani na nej hazet spinu (to same plati o KK karate) - jenom chci zavest urcitou nazorovou bilanci mezi "zboznovanym" KK karate a WTF.


Jj, nesmí se údery na hlavu, protože se nepoužívají žádné chrániče. Asi to bude potom nezvyk na ulici.. :lol:

Všechno má svoje pro a proti, pokud byste chtěli BU na 110% použitelné na ulici, pak by musely být tréninky a zápasy bez jakýchkoliv chráničů (teda pokud je nenosíte jako doplňek k vašemu oblečení) a pravidel....a o tom to není, takže tohle nemá moc smysl řešit.
;-)
Ji31
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 97
Registrován: ned 11. pro, 2005 0:00

Příspěvekod DongFangSue » ned 28. kvě, 2006 10:32

Myslim, ze shazovat nejake bojove sporty, nebo umeni kvuli tomu, ze nejsou efektivni na ulici, ne zbytecne, protoze, kdyz pak dojde ke skutecne konfrontaci s clovekem, kterej sice nedela zadnej styl, ale je proste zvyklej prat se a ma zkusenosti z ulice, tak v 95% pripadu to asi prohrajem. A vsechno to cviceni TKD, Karate, Kung fu apod. nam pomuze akorat v tom, ze jsme relativne v kondici a az napriklad spadnem na zem, tak si mozna ublizime min, nez ten, kdo necvici vubec.

Ted samozrejme nemluvim o tech modernich streetfightingovych systemech, ktere se soustredi vedecky pouze na to, jak nekoho zneskodnit. Ale i tak, kdyz clovek neni vylozene rvac, coz vetsina lidi, co cvici bojova umeni ve skutecnosti neni, tak je vzdycky lepsi cvicit neco, co se ti libi, ikdyz to neni efektivni a boji na ulici se vzdy snazit radeji vyhnout. (jasne nekdy to nejde)

Pokud se chce nekdo skutecne umet branit, musi se proste zabyvat opravdovym bojem, casto bojovat, zvyknout si na to, jake to je dostat obcas pres hubu (tahle zkusenost je mnohdy k nezaplaceni, ale nikomu to nepreju) a neustale nekde ocekavat utok. A to je podle me dost pusty a stresujici zivot. Bojova umeni jsou krasna a cviceni povznasi. Skutecny boj je hnusny a cloveka nici. A to i toho, co vyhral.

Takze ikdyz nejsem fanda TKD (je tam priliz nohou a ja mam rad taky nejaky to mavani rucickama), verim, ze to muze prinaset stejnou radost, jako napriklad katate, nebo kung fu. Pouzitelnost v boji, je skoro stejna.
DongFangSue
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 04. kvě, 2006 23:00

Příspěvekod Ji31 » ned 28. kvě, 2006 11:51

DongFangSue píše:Bojova umeni jsou krasna a cviceni povznasi. Skutecny boj je hnusny a cloveka nici. A to i toho, co vyhral.


To je pravda a moc hezky řečeno.

PS: mávání nožičkama mám rád :lol: , i když nedělám TKD.
;-)
Ji31
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 97
Registrován: ned 11. pro, 2005 0:00

Příspěvekod Asanoth » úte 03. dub, 2007 13:11

Ahoj, delam WTF 4ty rok, jezdim na zavody(treba se uvidime v Olomouci :) ) a musim rict, ze nechapu, jak si nekdo muze stezovat, nebo nadacat, ze nejsou udery na hlvu, kdyz takovy ty veci jako dwit chagi nebo dwit dora dollyo chagi(preskok) apod. se na hlavu kopou bezne...
K obrane: myslim, ze TKD neni na ulici o nic min uzitecne, nez Wu-shu, Karate, nebo neco takovyho... Samozrejme jsou i ucinejsi systemy, ale nemyslim, ze by TKD nejak vyrazne zaostalavalo...
Asanoth
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 133
Registrován: pát 30. bře, 2007 23:00

Příspěvekod petaja » čtv 04. říj, 2007 11:06

Co se týče úderů na hlavu, je pravda že rukama nesmíš, ale pokud kopneš má to teda větší sílu, a taky je to náročnější a o to efektivnější a estetičtější, ale musí se umět najít příležitost. Tady přichází ta taktika :lol:
petaja
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 03. říj, 2007 23:00

TKD WTF

Příspěvekod Dante- » pon 12. lis, 2007 17:13

Podle me je taky naprosty nesmysl odsuzovat WTF, kvuli tomu, jake to ma pravidla. Ja sice trenuju ITF, protoze me osobne se libi vic, ale stejne tak se najdou lide, kteri trenuji WTF, protoze ma radej WTF. Proto snad existuje tak velike mnozstvi bojovych stylu... Navic at nekdo trenuje cokoliv, tak to ma vyznam hlavne ten, ze ho to bavi, a dava mu to radost z dosazenych vysledku a podobne. Resit vyznam v realne rvacce je sice hezke, ale kdyz nech hraje volejbal, taky mu nikdo nebude tlouct o hlavu, ze pinkani balonem neuplatni v hospodske rvacce. :wink:
Takze at trenujete co koliv, tak u toho vydrzte, at si rype kdo che jak chce. Jak uz tady padlo, ti co nejvic odsuzujou, sami nic velice neumi 8)
Dante-
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: pon 12. lis, 2007 0:00

Re: TKD WTF

Příspěvekod Genesis » pon 12. lis, 2007 21:09

Dante- píše:Navic at nekdo trenuje cokoliv, tak to ma vyznam hlavne ten, ze ho to bavi, a dava mu to radost z dosazenych vysledku a podobne. Resit vyznam v realne rvacce je sice hezke, ale kdyz nech hraje volejbal, taky mu nikdo nebude tlouct o hlavu, ze pinkani balonem neuplatni v hospodske rvacce. :wink:


tak to bych odporoval, pokud někdo cvičí BS/BU tak bych předpokládal, že by tam tu BOJOVOU složku mít měl a u ní se počítá nějakou tu rvačku bejt schopnej přestát, od toho tam přece je to slovo BOJOVÉ, takže pokud to někdo cvičí pro radost z pohybu a tak, ale není schopnej se s tim aspoň jakž takž ubránit či znesnadnit svou porážku, tak to není BS/BU ale třeba balet v kimonech, proti čemuž nic nemám, ale ať to potom, nevydávaj za něco bojovýho
Genesis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 566
Registrován: ned 14. led, 2007 0:00
Bydliště: Dobruška

Re: TKD WTF

Příspěvekod Dante- » úte 13. lis, 2007 8:20

Genesis píše:tak to bych odporoval, pokud někdo cvičí BS/BU tak bych předpokládal, že by tam tu BOJOVOU složku mít měl a u ní se počítá nějakou tu rvačku bejt schopnej přestát, od toho tam přece je to slovo BOJOVÉ, takže pokud to někdo cvičí pro radost z pohybu a tak, ale není schopnej se s tim aspoň jakž takž ubránit či znesnadnit svou porážku, tak to není BS/BU ale třeba balet v kimonech, proti čemuž nic nemám, ale ať to potom, nevydávaj za něco bojovýho



Jasne, jenze to uz pak je na jedinci jak trenuje, jestli to bere zodpovedne a podobne a ne o stylu. Kazdy styl, a to do jednoho ma urcite techniky, jimiz dava dotycnemu urcite vyhody do boje. A pokud je nekdo schopny, tak to vyuzit dokaze, pokud ne, tak proste ne. Jak rikam, ja trenuju TKD ITF (to kazdy tak vetsinou pomlouva ze se do rvacky nehodi) a kdy loni na silvestra skocili dva kikboxeri (coz je udajne do rvacky vyhra), tak jsme je zrezal a marne lovim v pameti, jestli se do me vubec trefili. Takze si nemyslim ze pouzitelnos by byla ve stylu, ale v danem jedinci jestli tu situaci zvladne.
Dante-
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: pon 12. lis, 2007 0:00

Re: TKD WTF

Příspěvekod Jacopo » sob 17. lis, 2007 19:39

Dante- píše:
Genesis píše:tak to bych odporoval, pokud někdo cvičí BS/BU tak bych předpokládal, že by tam tu BOJOVOU složku mít měl a u ní se počítá nějakou tu rvačku bejt schopnej přestát, od toho tam přece je to slovo BOJOVÉ, takže pokud to někdo cvičí pro radost z pohybu a tak, ale není schopnej se s tim aspoň jakž takž ubránit či znesnadnit svou porážku, tak to není BS/BU ale třeba balet v kimonech, proti čemuž nic nemám, ale ať to potom, nevydávaj za něco bojovýho



Jasne, jenze to uz pak je na jedinci jak trenuje, jestli to bere zodpovedne a podobne a ne o stylu. Kazdy styl, a to do jednoho ma urcite techniky, jimiz dava dotycnemu urcite vyhody do boje. A pokud je nekdo schopny, tak to vyuzit dokaze, pokud ne, tak proste ne. Jak rikam, ja trenuju TKD ITF (to kazdy tak vetsinou pomlouva ze se do rvacky nehodi) a kdy loni na silvestra skocili dva kikboxeri (coz je udajne do rvacky vyhra), tak jsme je zrezal a marne lovim v pameti, jestli se do me vubec trefili. Takze si nemyslim ze pouzitelnos by byla ve stylu, ale v danem jedinci jestli tu situaci zvladne.


Jistě... Bojové se to jmenuje proto, že náplní je boj... ale taky tu jde o to, že je to především SPORT, který ti dává spíše určitou VÝHODU ve rvačkách. Hlavním smyslem není jen umět někoho střískat nebo se ubránit... A je jedno, jestli děláš ITF nebo WTF nebo karate nebo co ještě... hlavní je, že patříš do té komunity lidí s trošku jiným hodnotami, poněvadž BU rozvíjejí prostřednictvím těla duši :-)
Jacopo
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 174
Registrován: sob 17. lis, 2007 0:00

Příspěvekod TAPTAK » ned 18. lis, 2007 12:49

x-x-x - pred cca 15 lety jsem cvicil v ITF. Ze zvedavosti jsem absolvoval nabor do WTF. Na naboru se mi moc libily treninkove metody WTF. Nelibily se mi techniky a nelibil se mi boj.
Techniky se mi nelibily proto, ze se vetsinou provadely v prisernem zaklonu (zrejme proto, aby pri boji byla chranena bodovana hlava) a nebo pri ustupu/odskoku, kdy veskera razance muze sazet tak na to, ze se trefi do rozkroku.
Videl jsem demo WTF vitezu asijskych her. Bylo to super a to neslo o specializovany demotym.
Take jsem videl WTF na olympiade :roll: a byl jsem moc rad, ze nemusim nikomu nic vysvetlovat. Jak vypada zapas ve WTF je podle me trnem v oku vsech BU vcetne ITF. Podle me nebyl problem v pasivite, ale prave naopak umele prehnane aktivite nohou s rukama u pasu. Vrchol vseho bylo tusim semifinale na olympiade, kdy borci ztratili rovnovahu a srazili se hlavami, protoze ruce od pasu proste nejsou zvykli zvednout.

Elektronicky bodovana vesta je dobry napad. Pokud bude nastavena na dostatecne velkou pruraznost a bude bodovat skutecne zasahy. Obecne dva borci, kteri si vymenuji dollyo chagi hned z leve a prave nohy, vypadaji jako dva kolibrici, co proti sobe jemne mavaji kridly.

Netvrdim, ze to neni fyzicky narocne. Je to proste BS se svymi pravidly a s bojem upravenym k obrazu pravidel. Je dobre, ze te nikdo od WTF neodrazuje. Dokud te bavi trenovat a vyhovuje ti, ma to vetsi smysl nez neco jineho s treba lepsimi pravidly, co by to mozna tolik nesedelo. Dulezite ale je, otevrit oci, dohodnout se se znamymi, kamarady z jinych BS/U a zkusit se pratelsky konfrontovat. Urcite to obohati tvuj pohled na trenink a WTF jako takovy.

Jeste mam na tebe dotaz. Jak dlouho cvicis WTF?
Druhy dotaz se tyka olympiady. Nevsimnul jsem se, ze by na olympiade byly souteze v kyokpa (prerazecich technikach), ktere by podle me byly mnohem divacky atraktivnejsi nez kyorugi. Je na olympiade jen zapas? Jsem liny to hledat.
TAPTAK
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 172
Registrován: úte 02. lis, 2004 0:00

Další

Zpět na korejská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků

cron