poradte

krev, pot, slzy a adrenalin - na ulici neplatí fair play!

Příspěvekod ghekon » čtv 22. lis, 2007 11:38

Makoto píše:
ghekon píše:No tak treba ze mne to spadlo, ale taky je to mozna tim ze u nas jsou sparringy 60% kazdeho treningu...
EDIT: Nevim jestli mne scenare pripravi na realny konflikt, nemuzu se pripravit na vsechny mozne scenare konfliktu..

A co vis o scenarich - modelovkach?


Zadneho jsem se jeste nezucatnil a ani to nemam v planu, ale neco jsem o otm cetl a videl par videi.
ghekon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1182
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

 

Příspěvekod Makoto » čtv 22. lis, 2007 11:40

ghekon píše:
Makoto píše:
ghekon píše:No tak treba ze mne to spadlo, ale taky je to mozna tim ze u nas jsou sparringy 60% kazdeho treningu...
EDIT: Nevim jestli mne scenare pripravi na realny konflikt, nemuzu se pripravit na vsechny mozne scenare konfliktu..

A co vis o scenarich - modelovkach?


Zadneho jsem se jeste nezucatnil a ani to nemam v planu, ale neco jsem o otm cetl a videl par videi.

Nikdo te take nenuti ;-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod ghekon » čtv 22. lis, 2007 11:45

Vsak ja se nehadam.
ghekon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1182
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod diablik » čtv 22. lis, 2007 12:25

:)
Naposledy upravil diablik dne pát 15. úno, 2008 20:08, celkově upraveno 1
diablik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 877
Registrován: stř 04. kvě, 2005 23:00
Bydliště: SK

Příspěvekod ghekon » čtv 22. lis, 2007 12:31

No, kdyz to tak posloucham, tak sem rad ze jsem se jeste nikdy k nicemu neprimotal a ani to neplanuju :) BTW: V tech modelovkach jim asi nenapalil naplno ne?
ghekon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1182
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod diablik » čtv 22. lis, 2007 12:34

ghekon píše:No, kdyz to tak posloucham, tak sem rad ze jsem se jeste nikdy k nicemu neprimotal a ani to neplanuju :) BTW: V tech modelovkach jim asi nenapalil naplno ne?

myslis Geoffa,tipujem tak 70-80 % full uderu,staci to :wink: ono adrenalin sa ti zdvihne tak ci tak,urcite nie ako v poulicnom konflikte ale zasa mat z mozgu prazenicu po par rokoch tiez nie je bohvieco :oops: :wink:
diablik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 877
Registrován: stř 04. kvě, 2005 23:00
Bydliště: SK

Příspěvekod Jendis » čtv 22. lis, 2007 13:32

ghekon píše:No, kdyz to tak posloucham, tak sem rad ze jsem se jeste nikdy k nicemu neprimotal a ani to neplanuju :) BTW: V tech modelovkach jim asi nenapalil naplno ne?


Mrkni třeba na to,jak to dělaj lidi z RBSD(kluci jako Naia,DrGlock odtud).....a na jejich videjka.

www.RBSD.cz

Jinak myslím,že chlapi(Makoto s Diablíkem) napsali vše......ony bojové sporty jsou super,nadřeš fýzu,vzroste Ti sebevědomí,ale na spoustu situací a na "sračky" Tě nepřipraví.....a samo od sebe Ti nic nepřijde...všechno musíš natvrdo nadrilovat,abys to měl v podvědomí.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

.

Příspěvekod luen » čtv 22. lis, 2007 13:47

Na druhou stranu bych jeste dodal, ze jsou momenty na ktere se predem pripravit neda. Nemuzeme natrenovat vse (o to vlastne ani nejde).
Jde jen o to, aby si clovek zacal zvykat na to, ze nesmi byt zaskocen tim, na co neni pripraven. Pokracovat at se deje co se deje (treba utekem) a nezhroutit se z toho, ze me nekdo napadl, ze jsem to necekal, nebyl pripraven ... nezacit se litovat a zachovat si "chladnou" hlavu a spetku rozumu.
Jakmile prijde panika, strach, tma ... znamena to, ze nemame situaci nijak zvlast pod kontrolou.

Tohle jsou totiz ty "vnitrni" veci v BU/BS. Zadne honeni energie :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Jendis » čtv 22. lis, 2007 13:51

samozřejmě....je třeba si uvědomit,že agresor má na své straně všechny trumfy...vybírá si čas,místo,způsob...
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod wordsworth » čtv 22. lis, 2007 15:23

Děkuji za odpovědi.Hlavně Makotovi.Mohl bys zveřejnit nějaké zdroje té teorie?Nemáš někdy na kurzech pocit,že se holčiny nesnaží a čekají že to do nich naliješ rychle,bez námahy a bezbolestně ty a ostatní instruktoři?
wordsworth
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 202
Registrován: čtv 31. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod Toman » čtv 22. lis, 2007 15:57

Jendis píše:samozřejmě....je třeba si uvědomit,že agresor má na své straně všechny trumfy...vybírá si čas,místo,způsob...


a je jen na obránci, zda vytáhne v této hře nějaké eso ... takříkajíc z rukávu.

...to jen abych dokončil po svém tvou pěknou myšlenku Jendisi :lol:
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1852
Registrován: čtv 10. úno, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod ghekon » čtv 22. lis, 2007 16:00

Treba motylka nebo telskop co? :D
ghekon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1182
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod Jendis » čtv 22. lis, 2007 17:57

Toman píše:a je jen na obránci, zda vytáhne v této hře nějaké eso ... takříkajíc z rukávu.



Pokud má štěstí,nebo je útočník hloupej....... :wink: :twisted:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Makoto » čtv 22. lis, 2007 19:04

wordsworth píše:Děkuji za odpovědi.Hlavně Makotovi.Mohl bys zveřejnit nějaké zdroje té teorie?Nemáš někdy na kurzech pocit,že se holčiny nesnaží a čekají že to do nich naliješ rychle,bez námahy a bezbolestně ty a ostatní instruktoři?

To neni teorie :-))))
Zagoogluj a najdi si neco o lidech, ktere jsem jmenoval vyse. Na amazon.com si najdi jmena Bill Kipp, Peyton Quinn a sezen si jejich knihy. Precti si Emocni inteligence od Daniela Golemana, Neverbalni komunikace, ci Psychologie nasili od Jozy Spurneho. Tyto knihy vysvetli proc se clovek chova jak se chova, jak se da trenovat a hlavne zvladat narust adrenalinu, jak maji vypadat spravne modelovky, jak se maji delat, je toho hodne k nastudovani pokud tomu chce clovek porozumet. A hlavne prijd do oddilu, kde se tomu venuji (treba zminovany rbsd.cz v Olomouci a i my se tomu venujeme, zatim vsak na kurzech pro zenske a s pokrocilymi studenty jujutsu)
U holek je prave zajimave to, ze se sakra snazi. Uz jen to, ze prisly do kurzu, o necem svedci. Urcite se tam najdou holciny, ktere z toho maji legraci, ale ty brzo "presvedcime", ze to myslime vazne aten usmev jim velice rychle "setreme" ;-)
A nejvice si ceni to, ze jdeme na kontakt, zadne "ty by jsi me kopla sem, ja bych udelal tohle a ty pak tohle" Musi vedet, ze dokazou sestrelit chlapa a ze na to maji sakra malo casu a pokusu. Pokud se jim to nepodari....nuze pote prichazi nase chvile ;-)
My mame modelovky asi nejlepe zpracovane prave pro zenske, protoze jsme se snazili najit zpusob, jak jim skutecne pomoci. Proto jsme studovali hafo materialu vcetne dostupnych informaci o prubehu napadeni v CR, proto jsme jeden cas hodne cestovali na ruzne seminare a hledali spravnou metodu jak je zatlacit na hranici, ukazat jim, ceho jsou schopny a pritom je nezlomit. Museli jsme se prokousat nezazivnymi materialy o fungovani lidskeho mozku ve stresovych situacich, abychom porozumeli jednani cloveka pod tlakem, atd. atd. Jak jsem jiz zminoval vyse, ted ctu od Billa Kippa knihu Turning fear into power (a na stole mam pripravenych dalsich cca 6 knih, ktere se tim zaobiraji) a me osobne tesi fakt, ze nas zpusob vyuky je podobny jeho zpusobu a pritom Bill Kipp se radi mezi zakladatele moderni metodiky vyuky modelovek. tonerikam, abych tu machroval jako spise proto, ze nas to utvrdilo ze ac nezavisle, jdeme spravnou cestou.
Ted chceme to same delat i pro studenty jujutsu, jenze to nejdrive musime upravit modelovky pro muzske potreby, sami vyzkouset na sobe, konzultovat s klukama, kteri se tomu take venuji a zkouset, zkouset a zkouset.
Jak jsem psal vyse a koneckoncu rikal i luen - modelovky te nepripravi na vse, nicmene te nauci zakladnim vzorcum jednani v kritickych situacich, protoze tolik propagovany sparring te na to nepripravi...zkratka protoze resi jinou cast konfliktu...a kdo se chce hned prat...treba zmeni nazor az bude mit rodinu, za kterou bude zodpovedny...dvakrat si rozmysli, jestli si bude honit triko a hrat si na macho nebo radsi utece....
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Re: .

Příspěvekod Makoto » čtv 22. lis, 2007 19:10

luen píše: Tohle jsou totiz ty "vnitrni" veci v BU/BS. Zadne honeni energie :wink:

Souhlas, honeni energie se da studovat az pote, co clovek umi spravne uderit a kopnout. Do te doby necht clovek zapomene na "univerzitu" a venuje se "zakladni skole"...
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod defendu » čtv 22. lis, 2007 20:13

Budu tím asi už otravný,ale práce vyhazovače je pro vyzkoušení si chování v předkonfl. situacích to nejlepší.
Za noc člověk zažije několik strkanic,rozebere pár rvaček,ale nejvíc situací se podobá právě tomu o čem tady psal diablik-3 second fighter.
Řvaní,strkání,nápřahy,suckerpunche apod.
Na nic z toho tě sparing nepřipraví !!!! Připraví tě "pouze" na fyzický konflikt,který je v této práci sice častý,ale zaujímá tak 5 až 10 % toho co by měl vyhazovač znát.Viděl jsem příliš mnoho sportovců,jak byli na dveřích v šoku z toho co soupeři udělali (hlavně kvůli pozdějšímu vyšetřování) a to jen proto,že na nic jiného nebyli připraveni-uměli vše řešit jen úderem,proto násilí vyeskalovali místo,aby ho tlumili.
Modelovky jsou super,ale musí být založeni na zkušenostech opravdových střetů,ne na tom že si někdo řekne-takhle by to na ulici mohlo vypadat.
Proč jsem napsal tu poslední větu?Např. na většině diskoték,zábav...prostě hromadných akcí se ve chvíli kdy dojde ke rvačce snaží velké množství lidí rváče od sebe odseparovat - tahají je pryč.Problém je v tom,že právě ve chvíli kdy se na vás pověsí zezadu "kamarád" dostanete nejvíc děl od soupeře :lol: Takovéto situace při modelovkách málokdo řeší (viděl jsem to zatím jen u Dimitriho) přitom je to doslova a do písmene pravidlo všech hromadných střetů,což vám potvrdí každý praktik :wink:
To jen tak na okraj :lol:
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod migli » čtv 22. lis, 2007 21:24

Zdar,

samozrejme, ze reseni predkonfliktnich situaci je zalezitost zcela jina, nez sparing.

Jen bych chtel pripomenout, ze na zacatku se resil problem jednoho cloveka, ktery se dokaze z konfliktnich situaci vykecat, ale ma problem tehdy, kdyz se nevykeca a dojde k fyzickemu stretu - strach z bolesti pri inkasovane rane, strach z toho, ze cloveku pri obrane moc ublizi... Z tohohle mu zase nepomuzou modelovky. :idea: . Muzou mu pomoct pro to, aby se mu zvysila uspesnost ukecani agresora, ale na to se tazatel IMHO neptal :)

Ja bych si to dovolil trochu shrnout: clovek potrebuje pro uspesne reseni konfliktu vice, nez umet dat ranu, nebo umet kecat jako politik. Idealni je vyresit situaci jeste pred tim, nez dojde k fyzickemu stretu, a pro toto slouzi spravne postavene modelovky(zvladnout svuj stres, projevy agresivity protivnika...). Pokud se ale konfliktu zabranit nepodari, tak clovek potrebuje dalsi prupravu, a to kombinaci drilu technik, fyzicke prupravy, sparingu, modelovych bojovych situaci, (klidne me doplnte). No a pak rychly utek.

No a pokud skutecne doslo k fyzickemu stretu, a byl dost tvrdy, tak nezapominat na:policii, lekare, pravnika, u nekoho i psychologa... :)
migli
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 479
Registrován: stř 21. pro, 2005 0:00

Příspěvekod cudles » čtv 22. lis, 2007 22:28

ghekon píše:Sice jsem si slibil uz tu neprispivat ale pro cudlese: Jenom jsem se dival, jednou jsem videl shotokan vs. tw skoncilo to docela jasne :)

Jen jsi se díval,to mluví za vše...A k tomu sparringu, to prostě znamenalo že ten v´těz byl lepší než poražený,ne že styl č.1 je lepší než styl č.2 :!:
Cudles
cudles
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 691
Registrován: úte 04. zář, 2007 23:00
Bydliště: Chomutov

Příspěvekod Sennin » pát 23. lis, 2007 12:04

Kód: Vybrat vše
ze pocas mluvy ked mas s potencionalnym protivnikom dialog a pic.jete si tie svoje slinty navzajom do ksichtu a revete si do huby tak tak "dohodnuty" utocnik z dvojice ma na rukach lapy a pocas mluvy ti jednu prisype ho hlavy/ akoze zakerne/ ,aby si si zvykol,pretoze po takomto udere na ulici sa vie zosypat hlavne psychicky kopec ludi a vzdaju to,popr. vrieskate na seba a on pocas toho nastavi lapu blizko brady a Ty tam udries "sucker punch"+co ta napadne pod stresom atd .atd...
- jak napsal diablik

Tak něco podobného běžně na tréninku provádíme - útočník je agresivní, jak v mluvě, tak i v akci - řvaní, strkání, cloumání, nápřahy, přitlačení na zeď, údery ap. a obránce se učí "nevnímat" tyto agresivní projevy, ale reagovat na konkrétní situaci - na strkání, chycení, nápřah k úderu atd. Pozor - na řeči nereaguje a ani neprovokuje, nehádá se...
Takže zde není ten dialog - protože si myslím, že i sebemenší oponování vyprovokuje útočníka ještě více. Doporučuji nehádat se, nereagovat slovně ani mimikou, ale vnutit útočníkovi myšlenku, že "on má navrch" a naoko se "podvolit".
Marek Pszczolka
Jeet Kune Do CZ
http://www.jeetkunedo.cz/
Uživatelský avatar
Sennin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 786
Registrován: úte 03. čer, 2003 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod DrGlock » pát 23. lis, 2007 13:47

Sennin píše:Tak něco podobného běžně na tréninku provádíme - útočník je agresivní, jak v mluvě, tak i v akci - řvaní, strkání, cloumání, nápřahy, přitlačení na zeď, údery ap. a obránce se učí "nevnímat" tyto agresivní projevy, ale reagovat na konkrétní situaci - na strkání, chycení, nápřah k úderu atd. Pozor - na řeči nereaguje a ani neprovokuje, nehádá se...
Takže zde není ten dialog - protože si myslím, že i sebemenší oponování vyprovokuje útočníka ještě více. Doporučuji nehádat se, nereagovat slovně ani mimikou, ale vnutit útočníkovi myšlenku, že "on má navrch" a naoko se "podvolit".


Ten dialog je důležitá součást a rozhodně bych ji nepodceňoval. Dobře zvolené věty ti mohou jedině pomoci, ale zhoršit situaci nemohou (to udělají ty špatně zvolené). Například v situaci, kdy jsou v okolí další lidé, je dobré zařvat třeba: "Nech mě kurva být!". Udělám si tak případné svědky, že já jsem ten, kdo se bít nechtěl. Také tím že zařvu a upozorním na nás další cizí lidi můžu uvést útočníka do nejistoty, protože to už není naše soukromá záležitost, ale pozoruje nás spousta lidí, což může vést k tomu, že se na to vykašle.

Vnutit útočníkovi myšlenku, že "on má navrch" a naoko se "podvolit", může zafungovat v případě, kdy mám jistotu že mám navrch já. V drtivé většině ale bude mít navrch útočník. On volí místo, čas, je připraven předem a hlavně by byl hodně hloupej, kdyby si vybral silnější oběť. Jen asi 5% útočníků jsou psychopati, kterým je jedno koho napadnou, ostatní vyberou někoho, o kom jsou přesvědčeni, že ho dostanou. Proto má cenu dát útočníkovi jasně najevo, například rázným odstrčením s pokřikem: "Drž se kurva dál!", že pokud si se mnou něco začne, bude mít problém. Na rozdíl od toho, kdy neudělám nic, může tohle útočníka odradit.

V některých situacích může pomoci udělat ze sebe magora a zařvat třeba něco jako: "Tak poď! Umřeme tu oba!". Ale hlavně jakékoliv zařvání nastartuje adrenalin a uvolní napětí, což je pro přípravu na konflikt nejdůležitější. Samozřejmě mě stejně nastartuje i první rána co schytám, ale ta může být taky poslední.
Jan Bednařík
www.RBSD.cz
DrGlock
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: pát 20. říj, 2006 23:00

PředchozíDalší

Zpět na sebeobrana, streetfighting a reálný boj...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník