poradte

krev, pot, slzy a adrenalin - na ulici neplatí fair play!

Příspěvekod luen » pát 23. lis, 2007 14:03

Sennin píše:útočník je agresivní, jak v mluvě, tak i v akci - řvaní, strkání, cloumání, nápřahy, přitlačení na zeď, údery ap. a obránce se učí "nevnímat" tyto agresivní projevy, ale reagovat na konkrétní situaci - na strkání, chycení, nápřah k úderu atd. Pozor - na řeči nereaguje a ani neprovokuje, nehádá se...


Tak ja tohle trenoval od malicka, tzn. od roku 1979. A to takovehle real street fight systemy byly v plenkach. Staci vyrustat ve ctvrti, ktera sousedi s ghetem utiskovane mensiny a mate vycvick jak vino :lol: :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

 

Příspěvekod Hyperboreus » pát 23. lis, 2007 14:55

luen píše:
Sennin píše:útočník je agresivní, jak v mluvě, tak i v akci - řvaní, strkání, cloumání, nápřahy, přitlačení na zeď, údery ap. a obránce se učí "nevnímat" tyto agresivní projevy, ale reagovat na konkrétní situaci - na strkání, chycení, nápřah k úderu atd. Pozor - na řeči nereaguje a ani neprovokuje, nehádá se...


Tak ja tohle trenoval od malicka, tzn. od roku 1979. A to takovehle real street fight systemy byly v plenkach. Staci vyrustat ve ctvrti, ktera sousedi s ghetem utiskovane mensiny a mate vycvick jak vino :lol: :wink:


Plně souhlasím,mám prakticky odzkoušeno.))))))
Hyperboreus
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 200
Registrován: pát 28. kvě, 2004 23:00
Bydliště: PuK

Příspěvekod kamiwaza » pát 23. lis, 2007 15:07

luen píše:Tak ja tohle trenoval od malicka, tzn. od roku 1979. A to takovehle real street fight systemy byly v plenkach. Staci vyrustat ve ctvrti, ktera sousedi s ghetem utiskovane mensiny a mate vycvick jak vino :lol: :wink:


Koho jsi tím myslel, ®idy? :lol: :lol: :lol:
kamiwaza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 452
Registrován: sob 23. zář, 2006 23:00

Příspěvekod ghekon » pát 23. lis, 2007 15:11

nebo bělochy? :D:D:D Treba jako u nas v ostrave :D
ghekon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1182
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod luen » pát 23. lis, 2007 15:37

ghekon píše:nebo bělochy? :D:D:D Treba jako u nas v ostrave :D


NJN jsou lokality kde je to naopak :wink: A vubec nejlepsi pomer sil cca 10:0 je asi v Chanove. Nahodou ja jsem s Romama za dobre. Delal jsem jim Barona :lol: Jeste dneska, kdyz prijedu do Varu, tak slysim same "DYK MORE CAU HOOONZO" :!: :lol:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Sennin » pát 23. lis, 2007 15:52

DrGlock píše:
Sennin píše:Tak něco podobného běžně na tréninku provádíme - útočník je agresivní, jak v mluvě, tak i v akci - řvaní, strkání, cloumání, nápřahy, přitlačení na zeď, údery ap. a obránce se učí "nevnímat" tyto agresivní projevy, ale reagovat na konkrétní situaci - na strkání, chycení, nápřah k úderu atd. Pozor - na řeči nereaguje a ani neprovokuje, nehádá se...
Takže zde není ten dialog - protože si myslím, že i sebemenší oponování vyprovokuje útočníka ještě více. Doporučuji nehádat se, nereagovat slovně ani mimikou, ale vnutit útočníkovi myšlenku, že "on má navrch" a naoko se "podvolit".


Ten dialog je důležitá součást a rozhodně bych ji nepodceňoval. Dobře zvolené věty ti mohou jedině pomoci, ale zhoršit situaci nemohou (to udělají ty špatně zvolené). Například v situaci, kdy jsou v okolí další lidé, je dobré zařvat třeba: "Nech mě kurva být!". Udělám si tak případné svědky, že já jsem ten, kdo se bít nechtěl. Také tím že zařvu a upozorním na nás další cizí lidi můžu uvést útočníka do nejistoty, protože to už není naše soukromá záležitost, ale pozoruje nás spousta lidí, což může vést k tomu, že se na to vykašle.

Vnutit útočníkovi myšlenku, že "on má navrch" a naoko se "podvolit", může zafungovat v případě, kdy mám jistotu že mám navrch já. V drtivé většině ale bude mít navrch útočník. On volí místo, čas, je připraven předem a hlavně by byl hodně hloupej, kdyby si vybral silnější oběť. Jen asi 5% útočníků jsou psychopati, kterým je jedno koho napadnou, ostatní vyberou někoho, o kom jsou přesvědčeni, že ho dostanou. Proto má cenu dát útočníkovi jasně najevo, například rázným odstrčením s pokřikem: "Drž se kurva dál!", že pokud si se mnou něco začne, bude mít problém. Na rozdíl od toho, kdy neudělám nic, může tohle útočníka odradit.

V některých situacích může pomoci udělat ze sebe magora a zařvat třeba něco jako: "Tak poď! Umřeme tu oba!". Ale hlavně jakékoliv zařvání nastartuje adrenalin a uvolní napětí, což je pro přípravu na konflikt nejdůležitější. Samozřejmě mě stejně nastartuje i první rána co schytám, ale ta může být taky poslední.


Doktore - dialog jsem měl na mysli, jak to popsal diablik, tj. "pocas mluvy ked mas s potencionalnym protivnikom dialog a pic.jete si tie svoje slinty navzajom do ksichtu a revete si do huby".
Jinak zařvání" Nech, ku..a, toho.." ap. nepovažuji za klasický dialog. Samozřejmě, jinak máš pravdu a tak jsem to taky chtěl říct, ale nerozepisoval jsem to.
Celé téma by vydalo na celý článek - zvláště typizace útočníků. Útok ze zálohy, a priori zaměřený na likvidaci je jiný než útok na diskotéce, v hospodě ap. zaměřený jen na dokázání si něčeho a zejména, když zde hraje velkou roli alkohol - ten ostatně stojí za drtivou většinou útoků (alespoň dle policejních statistik).
Pokud jde o to "podvolení se" útoku - mám s tím velmi dobré zkušenosti a opravdu to v hodně případech funguje - mnoho útočníků tím na jistou dobu vyvedeš z míry i z rovnováhy :wink:

P.S. Nemyslel jsem tím "nedělat nic" , ale dělat něco jiného než je přímá agrese, tj. odstrčení...
Marek Pszczolka
Jeet Kune Do CZ
http://www.jeetkunedo.cz/
Uživatelský avatar
Sennin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 786
Registrován: úte 03. čer, 2003 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jacopo » pát 23. lis, 2007 16:55

Ty bojové umění a sparringy v nich ti pomůžou přece i k předcházení střetů... člověk ví, že něco umí a že kdyby na něco došlo, tak by se případně mohl pokusit se ubránit... Je to takové eso v rukávu psychyky... a navíc nebude mít potřebu si něco začínat... poněvadž ti bitkaři jsou jenom kreténi, co si potřebujou dokázat, jací nejsou machři... a on prostě bude mít ty hormony v klidu, poněvadž ten sparring ho na tohle připraví...
Jacopo
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 174
Registrován: sob 17. lis, 2007 0:00

Příspěvekod Angus » sob 24. lis, 2007 16:10

DMC píše:Pokud se tedka nekam prihlasi na box,judo nebo podobne, tak se trochu oboucha, jak tu nekdo napsal, mozna u toho pozna trochu vic sam sebe, ale kazdopadne zjisti, ze na fyzickem stretu neni nic tak tajemneho, strasneho nebo fatalniho. Ze se nemusi citit menecenne, protoze "se jeste nerval", a premyslet, jestli by toho ci onoho cloveka zmlatil.

:idea: a vo tom to je :!:
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Příspěvekod Makoto » sob 24. lis, 2007 20:17

Jacopo píše:Ty bojové umění a sparringy v nich ti pomůžou přece i k předcházení střetů... člověk ví, že něco umí a že kdyby na něco došlo, tak by se případně mohl pokusit se ubránit... Je to takové eso v rukávu psychyky... a navíc nebude mít potřebu si něco začínat... poněvadž ti bitkaři jsou jenom kreténi, co si potřebujou dokázat, jací nejsou machři... a on prostě bude mít ty hormony v klidu, poněvadž ten sparring ho na tohle připraví...

Sparring te pripravi na to, jak spravne blokovat uder ci kop, odhad vzdalenosti, nacasovani, apod. Ziskas sebejistotu, co se tyce schopnosti se ubranit v dojo ci ringu. Pak vlitnes na ulici, nekdo na tebe houkne, ze ti urizne hlavu a vosuka tvoji starou a...tep se ti zrychli, nohy ztuhnou, zacnes se potit a nevzpomenes si na nic. Sparring je v pratelske atmosfere, s jasne dannymi pravidly. Ulice neni v pratelske amtosfere a pravidla tam nejsou. Je to jako kdyby jsi rekl, ze kdyz umis varit brambory doma, zvladnes to i v lese. Jenze tam musis jinak rozdelat ohen, sehnat nekde vodu, kotlik, nic neni pohodlne po ruce. Proste dokud si nezkusis vareni brambor v lese, nemuzes rici, ze to umis. V zasade jde o to same vareni, ale jde o misto a vnejsi podminky, ktere cini vareni rozdilnym. Chapes ten rozdil? Zatimco ve sparringu vejdes do ringu, tam uz na tebe ceka protivnik, nekdo to odstartuje a jede se. Chces rici, ze je to stejne klidne a usporadane i na ulici?
Sparring neni imitaci boje na ulici. Neprecenujte sparring, je to pouze prupravne cviceni na urcitou fazi boje, tak jako jsou lepive ruce, nastupy na hody, kopy do pytle, atd atd.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Makoto » sob 24. lis, 2007 20:21

Jeste jine prirovnani:
bojovnik=vojak
Sparring= pocitacova valecna hra (Rainbow Six, Ghost Recon, Warfighter, ......)
Modelovky= paintball (tady uz nejde o nauceni se strilet, ale o zvladnuti taktiky zahajeni, prubehu a ukoneni boje, proto povazuji osobne modelovky za dalsi stupen priblizeni se realite boje....)
Ulice = bojiste
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Pro Makota

Příspěvekod lukaskon » sob 24. lis, 2007 21:13

No přemýšlím jak si to myslel? Vždyť nejlepší cesta je se to učit, či se na to připravovat postupně. Když budeš dobrej v ringu máš velké předpoklady být dobrý i na ulici. Jednodušší je se to učit postupně, ať už vařit brambory nebo bojovat. Je jasné, že ring a ulice jsou jiné, ale záleží už na tvých schopnostech. Když si rychlý a máš ránu můžeš to využít i na ulici. Neříkám, že když si nej v ringu budeš i na ulici, ale prostě mluvím o tréninku a předpokladech.
Lukáš Konečný
bývalý reprezentant ČR dnes profesionální boxer a částečně i trenér
www.profiboxing.cz
info@profiboxing.cz
lukaskon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 13. lis, 2003 0:00
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pro Makota

Příspěvekod Makoto » sob 24. lis, 2007 22:14

lukaskon píše:No přemýšlím jak si to myslel? Vždyť nejlepší cesta je se to učit, či se na to připravovat postupně. Když budeš dobrej v ringu máš velké předpoklady být dobrý i na ulici. Jednodušší je se to učit postupně, ať už vařit brambory nebo bojovat. Je jasné, že ring a ulice jsou jiné, ale záleží už na tvých schopnostech. Když si rychlý a máš ránu můžeš to využít i na ulici. Neříkám, že když si nej v ringu budeš i na ulici, ale prostě mluvím o tréninku a předpokladech.

Vezmi si normalniho kluka, kterej prijde treba na box, protoze se chce naucit branit. Nikdy se nepral, nevi nic o adrenalinu, stresu a jeho vlivu na organismus. Na boxu se uci techniky, sparuje, casem bude dobrej. Dle teorie zvladnul prostredni cast konfliktu. Jenomze ne kazdy konflikt musi nutne skoncit bitkou. To ti potvrdi kluci, kteri se rvou denne (vyhazovaci, policajti, atd.) Jde o to, ze kdyz budes jen sparovat a pujdes na ulici, nebudes umet resit konflikt jinak, nez "sparringem". Proste to budes hrotit tak dlouho, az se dostanes na "znamou pudu", tedy do rvacky. Naproti tomu sebeobrana, pokud je dobre vyucovana, uci i tu predkonfliktni cast, ktera uci rozeznat blizici se konflikt, komunikovat s protivnikem a snazit se zklidnit emoce (protoze rvacka je az to posledni reseni). Pomoci modelovek se lidi nauci svuj strach pretransformovat do kontrolovane agrese. Urcite na netu sezenes hafo informaci o pokusech, ktere se delaly s drzitely cernych pasu, kteri ve stresu pote nebyli schopni vykonat jakkoukoliv techniku (samozrejme ne vsichni, nasly se i vzacne vyjimky) Jde o to, ze telo reaguje tak, jak jej trenujes. Pokud jej trenujes na ringove ci dojo podminky, nauci se v tom pusobit. Pokud jej vsak presunes do podminek ulice, je to uplne o necem jinem a telo nebude vedet, ktera bije...respektive mozek. Dostane jine podnety nez dostava v dojo ci ringu a reaguje jinak. Dobre to popisuje David Goleman ve sve knize Emocni inteligence.
Vezmi si kolik vojaku nebylo schopno vystrelit v realnem stretu ackoliv byli spickovi sportovni strelci. Najednou kolem nich zacaly litat kulky, vsude se ozyval plac a rev, smrdelo to spalenou kuzi a oni ztuhli a nebyli schopni nejen zacilit natoz zmacknout spoust. Ve tricatych letech minuleho stoleti se delaly pokusy na vojacich radistech, ktere uvedli do stresu podobnem valecne vrave a zjistili, ze nebyly schopni pouzit jemnou motoriku na poslani vzkazu morzeovkou.

Podobne to je v technikach BU. Cim kombinovanejsi je obrana (jemnejsi motorika) tim mensi sance, ze bude uplatnena v realu. Borci na ulici ti potvrdi, ze funguji jednoduche veci a ne prechody a kombinace a podobne frajerinky, ktere jsou casto videt na budoshow a jsou zde prezentovane jako realna sebeobrana. Proto je treba Krav Maga tak jednoducha...vychazi z praxe a ne tristalete tradice se zastupem mrtvol v denicku skoly. Pred trista lety to mozna fungovalo...ted je to...na povidani off topic v tomto pripade.

Jde o to, ze modelovky pripravi cloveka psychicky. Jejich cilem neni zvladnuti technik sebeobrany nybrz psychicky zvladnout situaci a pokud se to nepodari zklidnit, pak nastoupi vysledky dalsiho prupravneho cviceni "sparringu". Modelovky rozhodne neplni funkci sparringu jak si mozna nekteri mysli. Jde take o prupravne cviceni, ktere vyzaduje zvladnuti hafo teorie nez se do toho lidi pusti. Neni to jen rvani na sebe a pote rvacka. Prave protoze to je prupravne cviceni, ktere vyzaduje postupnou zatez, neustale kontrolovanou, aby jsi kluka nezlomil, ale neco ho naucil, proto je potreba, aby jsi vedel, jak funguje mozek v zatizeni, jaka jsou rizika, mit vyvinuty cit pro empatii, aby jsi neprestrelil svuj "nastup", atd. Protoze je to cviceni hlavne pro mozek a az teprve pote pro telo.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Makotovi

Příspěvekod lukaskon » sob 24. lis, 2007 22:33

Jasně v tomhle máš jistě pravdu. Učit se předcházet konfliktům ještě než nenastali ... Jenže já se to nikdy neučil a podle mě to stejně umím. Pokud je člověk normální a má za sebou zkušenosti ze sparingu je to velká výhoda a není třeba se modelovky učit. Tohle je jen můj názor a nemám ho podložený. Vycházím prostě z toho jak je to u mě.
Vím, že když bude problém nebudu se ho bát, netlačí mě psychika přesto, že jsem cholerik. Vím, že můžu dostat, bolest umím snášet a nějak se s tím srovnám. Konflikty nehledám, naopak já velmi často konflikty mezi ostatníma uklidňuju. Nikdy jsem se to neučil, nevím proč bych taky měl. Normální člověk se nechodí do hospody rvát a když narazím na pitomce klidně mu ji fouknu ... Raději než bitku si dám panáka a občas to u mě dopadlo i tak, že jsem někomu dal do huby a pak jsme si sedli na panáka. Asi už jsem z toho sportu deformovanej.
Chápu, že tohle není sebeobrana pro 50 kilový a různý podělávky, ale já vlastně mezi ně možná patřil taky než jsem se na ten sport dal a podle mě jsem teď v jiné situaci díky němu.

Nevím, jestli jsem to podal tak, aby to bylo pochopitelné. Já si prostě myslím, že bojový sport (nemusí to být jen box) člověka (normálního) dostane na úplně jinou kolej. Jak jinak vysvětlit můj příklad? ®e bych byl jinej než ostatní? To si nemyslím, ale jak jsem již psal, tohle není sebeobrana pro podělávky. Když však ten sport budete dělat tak se z podělávky stane pohodář.
Lukáš Konečný
bývalý reprezentant ČR dnes profesionální boxer a částečně i trenér
www.profiboxing.cz
info@profiboxing.cz
lukaskon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 13. lis, 2003 0:00
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod luen » ned 25. lis, 2007 3:28

Makoto píše:Sparring neni imitaci boje na ulici. Neprecenujte sparring, je to pouze prupravne cviceni na urcitou fazi boje, tak jako jsou lepive ruce, nastupy na hody, kopy do pytle, atd atd.


Makoto ... zase bych nijak neucuraval z modelovek :wink: Americka armada ma zalozeny vycvick na modelovkach a kdyby muj zivot mel zaviset na USArmy, tak radeji skocim z Nuselaku a porad mi zustane vic nadeje na preziti, nez doufat v zazrak ze strany USArmy.
Nekdo si modeluje boj a nekdo hold bojuje.
Ruka neni pochva, rucni ukajeni neni priprava na sex, rika se tomu ONANOVANI!
Predne sparing neni jenom priprava na souteze v ramci nejakych strasne osekanych sportovnich pravidel. Dale ... nastup na hody je drilovani a neplette plz. dril se sparingem. Cviceni na aparatech je take neporovnatelne se sparingem.
Lepive ruce? To znam :wink: Onehda jsem lepil vterinovym lepidlem a pak jsem mel lepive ruce :lol:

A ted prijde to moudro: Jakekoli cviceni, je pouze cviceni a ne realny boj.
Co je na tom k vysvetlovani??? Prosim pekne jestli tohle nekdo nechape, tak ztracite cas ... doporucoval bych AMU :wink:

Vsichni Super Real Street Total Brutal Fighteri uvedomte si, ze ta ulice muze byt totalne o nicem. Vetsina rvacek na ulici je jen o strkani, nadavani, fackovani, nebo pokus o utok od cloveka, ktery to treba ani neumi ... Nedelejte z ulice nejakeho strasaka. Drive se strasilo klekanici a ted je to zase ulice :lol:

Nedopocital bych se kdybych chtel secist vsechny sve rvacky na ulici. Ale rozhodne by mi stacilo mejch deset prstu na spocitani rvacek kdy jsem narazil na soupere, kterej opravdu prekvapil, umel a vedel co dela!!! Osobne jsem presvedcenej o tom, ze thai boxer, boxer nebo zapasnik mma rozda za jeden zapas vic ran, nez nejvyhlasenejsi bitkar ve vasem okoli za celej zivot. Mimochodem pokud tomu tak neni, tak 1/2 zivota bude prolejzat po kriminalech :wink:

Krestansti misionari strasili pohany dablem a peklem a praktikanti SRSTBF strasi ulici :lol:

Nic ve zlem jenom mam obcas pocit, ze se nekomu stale nedari vyrust z toho Ramba. Nezaklinejme se ani energiema ani ulicema :wink: Oboji mi prijde ujete a tak trochu jako nejaka prapodivna reklama, ci marketingova strategie.
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Re: Makotovi

Příspěvekod Toman » ned 25. lis, 2007 4:44

lukaskon píše:J ... Raději než bitku si dám panáka

Ale nepovídej Lukasi od Tveho studenta (nebudu ho jmenovat) jsem slysel ze nepijes, nekouris, nemluvis sproste ,... prostě Mirek Dušín .... hadr :D
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1852
Registrován: čtv 10. úno, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Slammer » ned 25. lis, 2007 9:15

ghekon píše:nebo bělochy? :D:D:D Treba jako u nas v ostrave :D

Tak tak xD ...
Co mi rikal muj trener ( ktery prodava veci pro boj. sporty v ipponshopu ) tak sport ktery mezi cikany ( nehodlam nikoho urazet ikdyz by si to mnohdy zaslouzili ) nejvic frci je box. Rozbite vylohy, prepadavani duchodcu a on je jeste nekdo uci boxovat. ... Strasne :cry: :D
Slammer
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 37
Registrován: úte 15. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod Makoto » ned 25. lis, 2007 9:49

luen píše:Makoto ... zase bych nijak neucuraval z modelovek :wink: Predne sparing neni jenom priprava na souteze v ramci nejakych strasne osekanych sportovnich pravidel. Dale ... nastup na hody je drilovani a neplette plz. dril se sparingem. Cviceni na aparatech je take neporovnatelne se sparingem.
Lepive ruce? To znam :wink: Onehda jsem lepil vterinovym lepidlem a pak jsem mel lepive ruce :lol: .

Mate pravdu, jsem docela nadsenej z modelovek, protoze se mi zdaji modelovky jako v soucasne dobe nejlepsi reseni. Zjistil jsem si o nich dost informaci a troufnu si rici, ze daleko vice informaci nez vetsina kluku tady, co oponuji, ze modelovky jsou naprd. OK, o cem se tedy bavime? Zeme je placata, videl jsem to na obrazku, basta.

Jelikoz se venuji JJ a jeho aplikaci do sebeobrany, vetsina mych prispevku hovori prave o teto oblasti BU. Pred JJ jsem se venoval judu a pote kratce (minimalne rok) TKD a WT. Ani pote jsem nemel pocit, ze bych dokazal zvladnout konflikt na ulici. Nemyslim ve fazi, kdy uz se do sebe pustime (sparring), ale prave ta komunikace. A to se neuci. Nevim, jestli kluci z WT/WCh, boxu, MT, BJJ a ja nevim ceho jeste znaji lepsi zpusob jak se pripravit na ulici, ale pokud je to jen sparring, pak v tom ja osobne (na zaklade vlastnich zkusenosti) vidim jiste slabe stranky...
Chtel jsem jenom upozornit, ze sparring je tu precenovane prupravne CVICENI, stejne jako jsou modelovky nedocenovane prupravne CVICENI. A snazil se vysvetlit proc.
Aspon v JJ jsou casto prupravna cviceni zamenovana za techniky (proto ten odkaz na nastupy na hody, atd.) a tusim ze v pripade lepivych/lepicich ci jak se jim rika ve WT/WCh se to casto deje take, ze? Onehda tu byl prave proto kolem toho prispevek od Ivana. A urcite tusite, co jsem chtel rici temi lepivymi rucemi, ze? ;-)


luen píše: Vsichni Super Real Street Total Brutal Fighteri uvedomte si, ze ta ulice muze byt totalne o nicem. Vetsina rvacek na ulici je jen o strkani, nadavani, fackovani, nebo pokus o utok od cloveka, ktery to treba ani neumi ... Nedelejte z ulice nejakeho strasaka. Drive se strasilo klekanici a ted je to zase ulice :lol: Nic ve zlem jenom mam obcas pocit, ze se nekomu stale nedari vyrust z toho Ramba. Nezaklinejme se ani energiema ani ulicema :wink: Oboji mi prijde ujete a tak trochu jako nejaka prapodivna reklama, ci marketingova strategie.

Ale to tu nikdo nedela a pokud to tak vyznelo, pak to bylo pouze moje nedokonale predani informaci. Je mi 34 a z Ramba jsem uz davno vyrostl. Prave ze vetsina konfliktu na ulici konci strkanim a vzajemnou verbalni komunikaci a tato cast se nikde v BU neuci (a pak si tu lidi sdeluji informace, ze je nejlepsi ji hned strelit, aby byl klid). Vetsina lidi doufa, ze to prijde nejak samo....OK, pokud tomu veri...Ja osobne mam jinou zkusenost, ale asi jsem jen nemel stesti na ten spravnej sparring.
Vyvracet nazor vsak dale jiz nebudu, uz jsem k tomu rekl dost a dost. Koho to zajima, zacne o tom shanet vice informaci nez jen video z youtube.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod migli » ned 25. lis, 2007 10:28

2 Makoto:

Je pravda, ze fazi konfliktu, ktera predchazi samotnemu fyzickemu stretu, se tu venuje minimum skol. Potom chapu, ze se snazis lidem nasadit brouka do hlavy, co se tyka modelovek, aby se zacali v tehle oblasti aspon trochu vzdelavat a ucit to i sve zaky. V tomhle bych nemel pripominek - pokud se chci umet vyhnout fyzickemu stretu, musim vedet, jak na to (nebo byt genialni, empaticky a nepos*any :D).

Makoto píše:...Jde o to, ze kdyz budes jen sparovat a pujdes na ulici, nebudes umet resit konflikt jinak, nez "sparringem". Proste to budes hrotit tak dlouho, az se dostanes na "znamou pudu", tedy do rvacky....


Ja vim, ze to trochu vytrhavam, ale prave tohle je vec, se kterou nemuzu souhlasit. To, jestli chci vletet do konfliktu, je podle mne dano charakterovymi vlastnostmi jedince (mj. velikosti jeho ega). Pokud vim, nejvice a nejcasteji roste ego prave lidem, kteri ve svych BU zadny sparing neprovozuji, (negeneralizuji, urcite jsou vyjimky). Naopak (ted budu mluvit o sparingu uderovky) ja sam jsem se u nej naucil nekolik veci, ktere mi ego naopak umoznily trochu kontrolovat: vzdycky je nekdo lepsi, kdo mi da pres papulu; na pokrok se musi makat, nic nejde to ze dne na den; postavim se i tezsimu, silnejsimu, technicky lepsimu sparingovi; pres papulu muzu dostat i od nekoho, kdo je ve vsech ohledech horsi - staci udelat blbou chybu; lip zvladam bolest...
Nemel jsem predtim chut lizt do rvacek, a po zkusenostech ze sparingu jsem ji mel jeste mensi. K tomu jsem si na trenincich spalil veskerou agresivitu, ktera se ve mne pres tyden nastradala. :)

Co tim chci rict - sparing, stejne jako modelovky nemeni podstatne charakter cloveka. Dle meho nazoru jen podporuji to, co v nich clovek hleda, a co v sobe uz ma. Modelovkama, ani sparingem neudelas z normalniho cloveka vrahouna, zrovna tak neudelas z poulicniho rvace beranka. Oboji jsou jenom metodiky, jak cloveka dovest k urcitym dovednostem. Dovednosti modelovek te zbavi casti strachu, ze nebudes umet vyresit situaci bez fyzickeho stretu(bohuzel spousta lidi vubec netusi, ze by z toho mela mit strach - ano, musi se to lidem rikat). Dovednosti sparingu te mohou zbavit casti strachu z fyzickeho stretu, nebude ti cizi adrenalin v krvi, takze ti i umozni vice v klidu ukecavat...

Ale snad se shodneme na tom, ze kdyz neni nikde skola, ktera se zabyva konfliktem pred fyzickym stretem, tak je urcite lepsi jit na treninky tam, kde se clovek trochu oboucha :)

No, snad jsem to moc nezamotal :D
migli
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 479
Registrován: stř 21. pro, 2005 0:00

Příspěvekod ghekon » ned 25. lis, 2007 10:49

Ukropcany: Ono je to asi stavene na "normalniho" cloveka...
ghekon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1182
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod Makoto » ned 25. lis, 2007 11:24

2 migli
Vidis a ja mam opacnou zkusenost. Me sparring dodal tolik sebeduvery, ze jsem mel chut jit a vymlatit hospodu a konflikty jsem zamerne stupnoval a kdyz jsem si tohle uvedomil, odesel jsem z oddilu. Asi nejsem normalni nebo jsem delal spatnej sparring...netusim. Jedno vsak vim - modelovky mi ukazaly moje spoustece a ukazaly mi, jak nestupnovat konflikt...diky nim jsme se paradoxne zklidnil. Veskerou agresivitu jsem si vybil tam a ja byl zase hodnej :-) O tom take hovori prave jiz nekolikrat zminovany Bill Kipp, ktery puvodne take zacinal s zenskyma a chlapy nechtel ucit, protoze se bal, ze z nich vychova perfektni agresivni utocniky, kteri budou schopni rychle urcit kdo ma jaky spoustec....pak to zkusili a zjistili, ze kdyz instruktor nebyl psycho, rozhodne se z neho nestal vetsi agresor.

2 ukropcany
Modelovky jsou jen prupravne cviceni, ktere se nema cvicit cely trenink. Musi se cvicit i sparring a drilovat techniky, protoye cele dohromady to da schopnost cloveka se rozhodonout jestli uz toho bylo dost a rozkope mu drzku nebo to odpiska a utece. Kdo to cvici cely trenink je na tom stejne jako by cely trenink jen sparoval.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

PředchozíDalší

Zpět na sebeobrana, streetfighting a reálný boj...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků