Problémy se sparringem

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Problémy se sparringem

Příspěvekod Brnkal » úte 15. led, 2008 9:39

Zdravím všechny.
Potřeboval bych poradit, všem budu vděčnej za radu!

3 měsíce chodím cvičit kung fu styl Hung Gar k Sifu Pavlovi Adámkovi. Hodně mě to chytlo, ale vůbec mě nejdou sparringová cvičení. Na nečisto, třeba před zrcadlem si zkouším bloky, údery, ale jakmile mám vykrýt základním blokem soupeřův útok a udeřit, tak to prostě nedokážu tak, aby to mělo nějakou úroveň. I pomalu se prostě netrefím blokovacíma plochama na správný místa, moje pohyby nejsou ono a vůbec celý mě to nejak nejde.
Jasně že to chce hodně cvičit se sparringpartnerem, ale máte někdo nějakej způsob jak si pomoct? A jaký jsou vůbec pravidla užívání jednotlivých technik (kam se dívat, na co myslet, a vůbec jak na to nejlíp jít,snad mě rozumíte....).
Všem ještě jednou díky za radu!
:)
Brnkal
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte 01. led, 2008 0:00

 

Příspěvekod pk » úte 15. led, 2008 10:28

na všechny tyhle otázky by ti přece měl odpovědět tvůj sifu...
pk
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: stř 16. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Gino » úte 15. led, 2008 10:39

Brnkal - po 3 mesicich nemuzes cekat zazraky, ale kdyz vytrvas, telo se to nauci :wink:
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod Brnkal » úte 15. led, 2008 12:09

pk píše:na všechny tyhle otázky by ti přece měl odpovědět tvůj sifu...


všechno nám trpělivě ukazují, ale já jsu pořád dutej. Jinak já se věci učim dost pomalu, ale až se je naučím.......:)
Brnkal
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte 01. led, 2008 0:00

Příspěvekod adkins » úte 15. led, 2008 14:39

Gino píše:Brnkal - po 3 mesicich nemuzes cekat zazraky, ale kdyz vytrvas, telo se to nauci :wink:


přesně-za 3 měsice od toho nemužeš čekat zazrak,chce to cvičit cvičit a cvičit a přijde to samo :wink:
adkins
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 158
Registrován: čtv 03. led, 2008 0:00

Příspěvekod Brnkal » úte 15. led, 2008 14:58

adkins píše:
Gino píše:Brnkal - po 3 mesicich nemuzes cekat zazraky, ale kdyz vytrvas, telo se to nauci :wink:


přesně-za 3 měsice od toho nemužeš čekat zazrak,chce to cvičit cvičit a cvičit a přijde to samo :wink:


potěšili jste mě pánové, všem děkuji za duševní podporu:)
Brnkal
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte 01. led, 2008 0:00

Příspěvekod jeikob » úte 15. led, 2008 15:39

cvičit,cvičit,cvičit a trochu pokory učený z nebe nespadl :D
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod WT_Warrior » úte 15. led, 2008 21:12

měl jsem (no ještě trochu mám) stejný problém taky jsem myslel že to nezvladnu že jsem duty jen ja ale postupem času se to nejak poddá :wink:
WT_Warrior
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 83
Registrován: čtv 26. črc, 2007 23:00

Příspěvekod tekki » stř 16. led, 2008 9:42

Neboj sa, za tri mesiace sa este z nikoho nestal zabijak na sparringoch. Ja ked som prvy krat prisiel na trening VT, tak nam hovorili, ze za 1 MESIAC budeme pripraveni na ulicu :lol:
Ale o inom, ked budes trenovat poctivo, tak sa to casom zlomi - u mna sa to zlomilo za rok :oops: :oops: . Hlavne, podla mna, ked cvicite techniky, tak si vzdy predstavuj, ze pred tebou niekto je a ze ty sa branis. Mne to pomohlo
tekki
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 108
Registrován: úte 21. zář, 2004 23:00
Bydliště: Nitra

uvolni se

Příspěvekod dopu » stř 16. led, 2008 10:59

cuz brnkal ...

sem zajedno snad se vsema, co tu neco psali a ze to po trech mesicich uplne nejde, neni zadna tragedie.

nehleda na to, ze jak tu vsichni spravne pisou, je potreba cvicit a cvicit a cvicit, existuje par pomucek

prvni vec je uvolneni ..
pokus se mit relaxovanou mysl - zadna krec ... nestresuj se tim, jestli ti to vyjde nebo jestli dostanes a bude te to bolet .. nestresuj se ani tim, ze na tebe prichazi utok (tak to proste je, vis to dobredu, stim neni treba se zatezovat), nemysli na vzdaleny veci, ani na to, co mas udelat nebo bys mel udelat, proste zustan u toho, zustan se sparingem, cti jak se to vyviji, cekej, co pride ... ale nic si nepredstavuj !!
snaz se byt uvoneny v tele (na utok se nepripravuj zatuhnutim, to ti nepomuze, nedokazes se pohnout vcas) cim vetsi uvolneni tela/mysli vypracujes, tim rychlejsi budes. .. kdyz je telo uvolneny .. kdyz bit i stojim s rukama podel tela, stojim na stredu, a mam uvolneny ramena(ruce .. a tak dal), pokud uder prichazi z metru(50-70 cm) na hlavu, mam dobrou sanci to stihnout pokrejt nebo uhnout.
(mozna trapny tu uvadet naky moudra z filmu .. ale me se to libilo, kdyz v herovi rikali, ze umeni mece a hudba zalezi na stejnych principech, na vyprazdneni mysli, dychani do bricha a rychlosti zapesti :-) )

vec druha by bylo asi to dejchani do bricha ... nicmene to chvili trva, nez se telo skutecne uvolni. pro zacatek je dobry cvicit techniky (asi v sestave nebo co, vy tam delate :-) ) s predstavou, ze pri nadechu se ti jakoby nafoukne balon v podbrisku/brise a pri vydeji (pri uderu, vydechu) se ten tlak balonu uvolni proti zemi ( nebo klesne do zeme ) .. jak sila klesa do zeme, uderova plocha je jak ze zeleza ... (tohle je dobry nak si pamatovat, ale zbytecne se tim netrapit, telo se to vicemene nauci samo a kazdy extra premejsleni, jestli to delam dobre nebo jak mi to de, ti akorat blokuje mysl, tim i telo a cely to "uceni")

vec treti je koukat na nej ... koukej na sparinga .. ale rozhodne mu nekoukej do voci (sice se znich da precist umysl, jenze ocima se da i lhat, coz by pak v nejakym realnym boji mohlo bejt znicujici) .. pokud uvolnis mysl uvolni se i pohled (ale to je taky dovednost, ktera se casem vyvine - to uvolneni pohledu) ... zaklad je nezirat na konkretni misto .. na ruku, nohu, hlavu, prichazejici uder ... vsechno spatne ... koukej mu na osu, koukej jakoby skrz nej, rozsir pohled na prostor od osy tela k ramenum/kyclim (od osy vychazi pohyb a tam ho taky nejdriv poznas) NEULPIVEJ NA JEDNOTLIVOSTECH POHLEDEM .. to je fixace, blokuje mysl a mysl telo
(casem, kdyz se uvolni telo/mysl/pohled .. mel bys bejt schopnej najednou sledovat vsech sedum hvezd soupere (vsechny hlavni klouby/soulady) najednou

vec ctvrta - pri dosahovani dovednosti, je nejvetsi prekazkou mysl ! resp tendence si neco predstavovat a neco si o tom myslet ... timapdem je jeji vliv radno oslabit ... da se to tak, ze zkusis pred streningem nakou meditaci/dechovy cviceni .. nebo (a to v kombinaci s predeslim doporucuju nejvic) je poradne se vystavit, telo si pak zapamatuje nejvic.
bez oprav a kecu mysli (pac uz nemuze a je unavena z cely ty koncentrac,flustrace,bloku a ovladani) se dostanou techniky a drily primo do tela. pohybova pamet si bude chrochtat ;-)
takze je dobry si dat (pokud je moznost) dva treninky zasebou nebo si jit zacvicit sestavy, zabehat, zaposilovat pred treningem. timhle jeden trening oddrit na tvrdo a poradne se unavit a druhej pokud mozno, co to pude (NEFLAKAT!)

hlavni je se uvolnit ... vtip s bojovejma umenima je v tom, ze ty vlastne musis zacit svoji akci driv nez protivnik ( coz je samozrejme nesmysl .. pac dokud nikdo neutoci neni protivnik ... stojite na ulici, ty se ptas kolik je hodin, zadnej protivnik - jak se hlapek kouka, dejde mu, zes mu kdysi prebral starou a rozhodne se ti jednu vypalit .. okej v en moment kdy pali, ty musis beyt pritom a uvolnenej .. zaeragovat/sepnout ve stejnou chvili .. popripade precist varovny signaly a zaeragovat jeste driv nez dojde k tomu, ze jemu vystreli ruka a tobe pristane pest v xychte ;-)

pokud sou k tomu naky vyhrady ze strany tvoji nebo ostatnich, rad si je poslechnu

zdar a silu
dopu
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát 22. pro, 2006 0:00

 

Příspěvekod dopu » stř 16. led, 2008 11:02

tekki píše:Neboj sa, za tri mesiace sa este z nikoho nestal zabijak na sparringoch. Ja ked som prvy krat prisiel na trening VT, tak nam hovorili, ze za 1 MESIAC budeme pripraveni na ulicu :lol:
Ale o inom, ked budes trenovat poctivo, tak sa to casom zlomi - u mna sa to zlomilo za rok :oops: :oops: . Hlavne, podla mna, ked cvicite techniky, tak si vzdy predstavuj, ze pred tebou niekto je a ze ty sa branis. Mne to pomohlo



jo tohle sem trochu opomel pri cviceni tech sestav ... v sestave se neucim tancit, ale bojovat, timapdem je tam vudci predstava odkud prichazi utok, pripadne o jakej utok se jedna, a nasleduje moje odpoved (vetsinou v ramci technik sestavy ... pac jinak uz necvicim sestavu :-)
dopu
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát 22. pro, 2006 0:00

Příspěvekod Brnkal » stř 16. led, 2008 11:56

dopu a tekki: upřímné díky za námahu, pánové. K Vašim příspěvkum se určitě ještě párkrát vrátim než to do sebe důkladně nasaju. Takovejto celistvější popis mě chyběl a určitě to pomůže nejenom mě!

jinak budu rád, když se připojí kdokoli se svýma připomínkama, námětama,.....
Brnkal
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte 01. led, 2008 0:00

Příspěvekod Brnkal » stř 16. led, 2008 12:09

dopu: k bodu 4: takže žádný šetření se před tréninkem, ale připravit se. Takže čím víc se před sparringem unavím cvičením (a uvolním meditací) , tím víc bude mysl uvolněná (jakoby nezatížená) a tím snáz se bude učit správným pohybům jako reakce na impulzy z venku a bude pracovat ten správnej oddíl mozku.
Takže dřít a dřít a pak nechat tělo i mysl ať si dělá co chce a ono to časem bude ono.
Brnkal
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte 01. led, 2008 0:00

ad 4

Příspěvekod dopu » stř 16. led, 2008 12:38

setrit se \(pokud je to v ramci treningu) asi neni uplne nejlepsi .. dit se rika: tezko na cvicisti, lehko na bojisti ;-)

kdyz je clovek zacatecnik, cim unavenejsi budes, tim snadnejsi bude udelat chybu. timpadem minimalne ze zacatku je dobry asi spis trenovat drily nez primo sparing (aby ste si neublizili) (sparing pozdeji az nabehas bohyby .. az najedes sparing zkus proti vic partnerum)

mysl, kdyz se unavi, presune svou pozornost k tomu nejdulezitejsi, uz nema silu na zbytecnosti. timapdem se venuje rozeznani impulzu a zbytek uz necha na motorice. to je uvolneni, kteryho potrebujes dosahnout ... motoriku trenujes v drilu, kdy na 100 stejnej utoku, 100x odpovis stejnou technikou.

kazdoapdne .. mysl i telo sou pekne splaseny, kdyz si muzou delat, co chtej ... samozrejme cim vic unaveny jsou tim min picovin zvladnou, ale kontrola musi bejt. mysl koriguje telo, telo ovlivnuje stav mysli, kdyz je oboji uvolneny a tim otevreny impulzum z venku i impulzum/povelum zevnitr, spoji se ve vzlastni pozornosti, pritomnosti .. nekdo rika, ze to probudi ducha .. pak je vsechno, co se deje, ve vedomi a ty sam nelpis na jednotlivostech, ktery by te od rizeni(kontroly,vedomiho pohybu, vedomi akce) vytrhovaly.
dopu
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát 22. pro, 2006 0:00

Re: ad 4

Příspěvekod Brnkal » čtv 17. led, 2008 10:17

dopu píše:setrit se \(pokud je to v ramci treningu) asi neni uplne nejlepsi .. dit se rika: tezko na cvicisti, lehko na bojisti ;-)


myslel jsem to trochu jinak. Snažím se cvičit denně a nešetřit se. Je ale efektivní dojít na tréning sice uvolněnej, ale s bolícíma svalama a kloubama?
Brnkal
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte 01. led, 2008 0:00

Příspěvekod dopu » čtv 17. led, 2008 10:38

trenovat pod zatezi je urcite efektivni, ale vis jak nic se nema prehanet ...
jak sem psal, jestli mas moznost dat dva treningy zasebou, zkus nejdriv to.
nebo si dej neco jako svuj osobni trening vaseho stylu jeste predtim, nebo si muzes zkusit zpusobit nejakej spankovej deficit.
to stou unavou neni alfa omega treningu, spis zpusob jak na sebe vyzrat.
de hlavne vo to uvolneni .. jestli mate v hungaru naky staticky pozice, dej si hodinovy stani pred treningem, to by pro nejaky pocatecni experimenty s uvolnenim mohlo stacit. ...

na boleni kloubu bacha .. ty bych nemyslel, ze maj po treningu bolet. (mozna jo ale) spis mi to pride jako upozorneni, ze delam neco spatne. ale zalezi co a jak te boli.
dopu
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát 22. pro, 2006 0:00

Příspěvekod Ynseminator » čtv 17. led, 2008 16:39

dopu píše:..., nebo si muzes zkusit zpusobit nejakej spankovej deficit...


To asi nemyslíš vážně viď? 8O
Ynseminator
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 149
Registrován: pon 17. zář, 2007 23:00
Bydliště: Dimenze X

Příspěvekod dopu » pát 18. led, 2008 1:02

ale jo .. ja tak vobcas cvicim .. ma to svoji hodnotu a urcitou cenu

cviceni na drogach asi taky vodsuzujes vid ? ;-)
dopu
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát 22. pro, 2006 0:00

Příspěvekod Ynseminator » pát 18. led, 2008 8:26

dopu píše:ale jo .. ja tak vobcas cvicim .. ma to svoji hodnotu a urcitou cenu

cviceni na drogach asi taky vodsuzujes vid ? ;-)

Cviceni na drogach? Nejsem si jisty jak to mysis :)
Ynseminator
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 149
Registrován: pon 17. zář, 2007 23:00
Bydliště: Dimenze X

Příspěvekod Brnkal » pát 18. led, 2008 11:44

pk píše:na všechny tyhle otázky by ti přece měl odpovědět tvůj sifu...



Ano, měl jsem se nejdříve víc ptát na tréninku...

Svou otázkou na foru jsem určitě nechtěl snižovat kvalitu vyuky nebo jinak snižovat kvality Sifu pana Adámka . Cvičení mě hodně chytlo, kung fu je pro mě první "sport" kterej mě opravdu chytl a to jak samotným cvičením, tak celkovou filozofií. Jsem moc vděčnej Sifu i všem instruktorům za čas a hlavně trpělivost co nejen mě věnují.

©lo mě spíš o to dostat "přednášku" o obecných principech a rozvinout širší debatu. Diskusi na podobný téma jsem nikde na tomto serveru nenašel, takže si myslím že to může pomoct i jiným tápajícím lidem.
Brnkal
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte 01. led, 2008 0:00

Další

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků

cron