Motýlkový Nůž (Balisong)

boj nožem, box, řecko-římský zápas, historický a sportovní šerm, sambo, le savate...

Moderátor: Makoto

Příspěvekod Rony » úte 12. úno, 2008 9:51

Spousta lidí se tu kouká na točení a parádičky a porovnává to s bojem, ale jak napsal už BuFF, není to úplně tak pravda. Jednou jsem viděl p. Beroska ml. jak žongloval s tenisovými raketami. Nic proti panu Berouskovi, jeho číslo bylo parádní, ale myslíte si, že se podle toho dá usuzovat jakej je tenista a jestli něco z toho uplatní při zápase :idea: :?:
Pokud chcete umět parádičky, ale ne moc tomu rozumět, jděte do cirkusu, dívejte se na ně, učte se od nich. Pokud chcete vědět jak balisong funguje v boji, proč se s ním točí sem a tam, jak a kdy ho použít, musíte jít jinam. Ale pozor, tahle cesta vás může svézt na zcestí.
Rony
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát 26. říj, 2007 23:00

 

Příspěvekod Mantis » úte 12. úno, 2008 11:08

Luene, Luene, Ty jsi hotový táborník :wink:
Jako zkušený táborník jistě víš že:
a) nebavím se pouze o boji nožem, jak bylo už několikrát uvedeno váše
b) UTON je hlavně bojový nůž, na práci s dřevem byl vždycky dost nešikovný (v porovnání s jinými noži)
c) UTON je dost nekvalitní nůž, žádná záštita, patka, příliš tvrdá ocel (viděl jsem jej zlomený - shit)
d) kdybys měl alsepoň něco v lese odděláno, víš, že kdybys vše dělal sekerou, odejde Ti ruka;-)
e) když budeš všude tahat sekeru, máš 1-2kg navíc zátěže na batohu sebou navíc, kvalitní nůž je v mnohém praktičtější (sekera se dá v mnohém, avšak ne vždy nahradit, při krátkodobém táboření ji v podstatě nepotřebuješ, při dlouhodobějším - dle mého nad 7 dní, už se hodí)
f) v pralese se používají mačety kvůli bodu d) :wink:

Nezapomínej, že ne každý žije v Praze a ne pro každého je velké město celý svět. :wink:

Jinak, k balisongu, ať to vrátím zpět, dnes bych raději volil onehand, kterých je více natrhu a mnohdy výraznější kvality, navíc - mimobojové a tedy častější použití je kvalitnější (širší čepel - lepší úhel pro ostří, pohodlnější rukojeť, kvalitní materiály, spona k nošení v kapse...).
Navíc, rychlé ptevření balisongu - je pravda, ale to můžu mít i vyhazovák (kvalitní, ale moje volba by to nebyla), onehand. Dnes už je těžko říci, co by bylo otevřeno rychleji. V boji bych rozhodně netočil žádným nožem, připadá mi to jako dobrá cesta do rakve;-).

Mantis
Mantis
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 203
Registrován: úte 03. srp, 2004 23:00
Bydliště: UK

.

Příspěvekod luen » úte 12. úno, 2008 11:59

Patku jsem na UTONU mel da se tam snadno pridelat :wink: Zastita??? A na co? Proti vetvickam zalesku? :lol: Ano UTON je bojovy nuz a protoze jsme na serveru o BOJOVYCH umeni, tak jsem ho uvedl ... jinak nevim jestli si s utonem oteviral tank, ale me se nikdy nezlomil ... a mel jsem jich nekolik :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Mantis » úte 12. úno, 2008 12:37

Tak Ti čéče nevím, jestli to děláš schválně nebo ne... :wink:

ZNOVU - kolikrát v životě jsi použil nůž v boji?
Kolikrát v životě si použil nůž mimo boj?
Pořád opakuju, a to i přes to, že se tu bavíme o BU, že nůž NENÍ zdaleka jen zbraň a garantuju Ti, že čím lépe s ním umíš zacházet i v jiných činnostech, tím lépe s ním i budeš bojovat, to chce ale spec. trénink, samozřejmě, jako cokoliv jiného;-)

To, že jsi vyměnil pár UTONů jen svědčí o jejich kvalitě :lol: :lol:
Já mám svůj nůž cca 10 let, pořád stejně pevný, ostrý, používaný i dost extrémně, proto pořád píšu o té kvalitě.
Mimochodem, můžu se zeptat, jestli máš s tábořením (a tedy používáním nože v přírodě) alespoň nějaké zkušenosti, jaké?
NEBER to jako rýpání, minule to bylo, teď to myslím vážně.
Já strávil ježděním po přírodě více než půlku života, takže mi některé Tvé názory, s touto problematikou, připadnou poněku "svérázné", :wink:

Mantis
Mantis
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 203
Registrován: úte 03. srp, 2004 23:00
Bydliště: UK

Příspěvekod luen » úte 12. úno, 2008 12:53

Mantis píše:Tak Ti čéče nevím, jestli to děláš schválně nebo ne... :wink:

ZNOVU - kolikrát v životě jsi použil nůž v boji?
Kolikrát v životě si použil nůž mimo boj?
Pořád opakuju, a to i přes to, že se tu bavíme o BU, že nůž NENÍ zdaleka jen zbraň a garantuju Ti, že čím lépe s ním umíš zacházet i v jiných činnostech, tím lépe s ním i budeš bojovat, to chce ale spec. trénink, samozřejmě, jako cokoliv jiného;-)

To, že jsi vyměnil pár UTONů jen svědčí o jejich kvalitě :lol: :lol:
Já mám svůj nůž cca 10 let, pořád stejně pevný, ostrý, používaný i dost extrémně, proto pořád píšu o té kvalitě.
Mimochodem, můžu se zeptat, jestli máš s tábořením (a tedy používáním nože v přírodě) alespoň nějaké zkušenosti, jaké?
NEBER to jako rýpání, minule to bylo, teď to myslím vážně.
Já strávil ježděním po přírodě více než půlku života, takže mi některé Tvé názory, s touto problematikou, připadnou poněku "svérázné", :wink:

Mantis


Haha, pouzil ;) uz jsem tu o tom psal. Nemel jsem jich vic z toho duvodu, ze se znicil, ale par jsem jich po vylepseni daroval a par ztratil (dejme tomu). Trempik jsem, ale uz dlouho neaktivni. Bavime se na serveru o bojovych umeni a ne na serveru o trempovani ... doufam, ze jsi to postrehnul :wink:

Sverazne ti me nazory pripadaji jen proto, ze mluvis o koze a ja o voze :wink: A nemyslim, ze kdyz si umis nozem uriznout spekacek u taboraku, tak ze s nim kvuli tomu budes i lepe bojovat :lol: :wink: Ale asi jde o to, cemu kdo rika bojovani :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Mantis » úte 12. úno, 2008 13:23

:lol: :lol: :lol:
Mno, když si těch špekáčků ukrojíš dost, můžeš narůst a váhu pak užít v boji :lol:

Ale jsem rád, že jsme alespoň částečně ze stejného "těsta". takže si můžeme i rozumět :wink:
Nebylo to jen o trampingu, asi nejsem v pravém smyslu slova tramp, ale spousta věcí je podobných, dělali jsme i poněkud živější akce, ale to sem nepatří. Rozhodně se nebudu bavit o krájení špekáčků :wink:

Když půjdu k tématu boji s nožem - abych nebyl na fóru o trampingu :wink:, i když to stejně bylo k balisongu, což jsme i tak OT - chtěl jsem říci, že umět nožem správně řezat, sekat, bodat - to je boj, a musí se to umět stejně jako správně uděřit, kopnout atd. A právě když používáš nůž i na těžší práci (než jen porcování potravy, a i to je mnohdy umění :wink: ), dostaneš to do ruky, a pak jde i boj lépe, nebo ne? :wink:
Ještě mě napadl příměr, takový dřevorubec každý den makající se sekyrou, se bude, jako začátečník ohánět mečem lépe než začátečník pošťák :wink:

Mantis
Mantis
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 203
Registrován: úte 03. srp, 2004 23:00
Bydliště: UK

Příspěvekod kabar » úte 12. úno, 2008 14:31

Domnívám se, že je očividné, že třeba řezník bude asi nepříjemnější při útoku nožem, než třeba ten pošťák, třeba i policisté v případech dobře zasažených smrtelných ran poukazují na to, že takovou schopnost mají lidi dlouhodobě pracující s nožem poměrně zmáknutou např. ti řezníci, ale třeba dřív i ševci. To co tu píše mantis o nožích asi pramení z jeho neznalosti oboru. Příliš tvrdá ocel, viděl sem ho zlomenýho, lepší úhel ostří a podobně a to už radši ani nebudu komentovat výroky o značce kabar :lol: . Jinak mohl by jsi prosím napsat, jaký ten kvalitní nůž máš, když už tak dlouho drží?
Já znám spostu velmi kvalitně zpracovaných motýlků, jen ta cena není moc přívětivá. I motýlek můžeš mít s klipsem. Co se týče rychlosti, tak normální onehand otevřu si myslím rychleji a to nepočítám, že bych měl automat, pomocný otevření, flipper, nebo nějakou obdobu wave systému
kabar
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob 09. čer, 2007 23:00

Příspěvekod Mantis » úte 12. úno, 2008 16:46

Zdarec Kabar - pokud je to tak očividné, tak se mi zdá, že to víš Ty i já, ale ne všichni.

Ale jinak - klidně mě pouč, o nože se zajímám a rád si přečtu připomínky profesionála.....
Momentálně SOG Trident 1 :wink:

Nechci se rozepisovat do detailů, ale všechny připomínky mám z praxe, vylož nějaké karty na stůl, ať se nebavíme jen tak, kritizovat umí každý :wink:

Máš-li nějaké připomníky k "Příliš tvrdá ocel, viděl sem ho zlomenýho, lepší úhel ostří a podobně už to radši ani nebudu komentovat výroky o značce kabar" - sem s nimi, jinak to totiž nemá cenu probírat.
Jen doplním, že lomy jsem viděl na nožích s vysokým obsahem uhlíku a/ nebo překalené, příliš tvrdá ocel opravdu není ten nejlepší výraz, nicméně tohle nemá být téma o kvalitě nožů.

Tohle píšu jako úpravu, buď jsem něco přehlíd, nebo jsi to upravil.
Když čtu co jsi dodal, nevidím nic rozdílného ode mě, jen nějaké drobnosti jako wave systém apod. což možná ne všichni budou vědět co je, jak píšu níže, tohle není téma o nožích jako takových.
Dále - osobně běžně nosím, pokud se nebudeme bavit o táboření, viz debaty výše, Emerson Commander a nemůžu vynachválit. Tam je to otevírání krásně zjednodušené nehledě na to "taktické" pouzdro, které k tomuto noži Emerson dělá. To ovšem nemám už z toho důvodu, že jsem uživatel nože ne knife fighter.....

Tohle je OT "balisong" a já chtěl tohle hrát s Luenem do ztracena. myslím, že jsme se alespoň co to dá, pochopili :wink:

Mantis
Mantis
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 203
Registrován: úte 03. srp, 2004 23:00
Bydliště: UK

Příspěvekod kabar » úte 12. úno, 2008 17:06

tak zaprvé ten sog co zmiňuješ bude mít tvrdost vyšší,než uton, takže ten sog je teda ještě horší než uton? Každej nůž, kterej není z bláta můžeš zlomit. Samozřejmě je možný, žes měl smůlu na třeba překalenej kus. Jinak ten trident je klasika a dobrá volba :wink:
Lepší úhel broušení jako pojem neznám, co tím myslíš, typ výbrusu, nebo úhel broušení, pokud jsi trochu šikovný, tak se to dá celkem rychle změnit k obrazu tvému. Lomy jsem viděl u nožů s vysokým obsahem uhlíku je věta, která má stejnou vypovídající hodnotu, jako zlomeniny nohou jsem viděl u bělochů s více pihama. Jinak co se týče značky kabar, jestli jsi ho ohnul při sekání dřeva, tak sis buď koupil falsum, nebo šlo zase o třeba nezakalenej nůž, poslední dobou maj spoustu věcí z číny a může se výjimečně stát, v každým případě, by ti ho po takovým výkonu všude vyměnili.
jinak abych nebyl tak úplně OT, tak tady najdete diskuzi lidí, kteří danému problému motýlek docela rozumí :wink:
http://knife.cz/Default.aspx?tabid=53&g=posts&t=274
kabar
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob 09. čer, 2007 23:00

Příspěvekod Mantis » úte 12. úno, 2008 18:31

Kabar - díky zo odp. napiš prosím, čím se zabýváš? Prodáváš, vyrábíš nože? Děláš s kovem jinak? Testuješ nože, děláš BU zaměřené na chladné zbraně?.........

Jaký nůž máš Ty jako volbu?

Jinak - k té tvrdosti, všimni si, že jsem termín v minulém přízpěvku upravil.... Troufnu si říci, že alespoň na laické úrovni vím o co jde a Ty asi taky, takže nebudeme chytat slovíčka........

Úhel je dost důležitý, pokud se budeme bavit o věcech jako "hrot" a "ostří", je to právě úhel, který vlastně definuje a je esenciální, abychom tyto dva termíny mohly použít - samozřejmě i pojem "tupý" atd. Myslíš že ne? :wink:
Měl jsem balisong od Herbertze tehdy za 500Kč, ten měl 4mm tlustou čepel, což bylo skvělé k houževnatosti nože, ale vzhledem k šířce čepele (právě proto, že to byl balisong) měl tak krátký sklon k ostří, že vznikl dost fatální úhel k tomu, aby ten nůž mohl být vůbec ostrý, i tak se s ním v podstatě nedalo nic užitečného řezat.
Kdyby úhel byl k ničemu, proč vznikaly různé typy pstří - rovné, vypouklé, vyduté..? :wink:
Pokud píšeš, že si můžu úhel sám změnit k obrazu svému (tedy lepším řezným vlastnostem) v podstatě podporuješ co sám vyvracíš :wink:

Co se týče uhlíku v oceli, Tvůj příměr není zrovna šikovný, protože běloši s pihama si snad všeobecně neříkají o zlámanou nohu o nic víc, než jiné rasy, zatímco oceli s vysokým obsahem uhlíku mají všeobecně vyšší lomivost, že ano? Samozřejmě že chemie oceli je výrazmě složitější než jen tohle, ale uvědom si, že jsou zde lidé, kteří jiný než kuchyňský nůž v životě nedrželi, tyto informace nemají a jsou jim i putna, nechci to rozebírat, ale dnes už si může každý najít složení dnes používaných ocelí např. ATS 34, AUS 8, VG 10 atd. vybírám ty lepší. Nejsem chemik, ale podle těchto ocelí a uváděné tvrdosti, navíc pokud vidím masivnost nože, si už troufnu celkem jistě odhadnout kvalitu resp. pevnost a šanci na udržení otří takového nože. A o to mi jde, ještě jsem nikomu neporadil špatný nůž, ale chybu udělt můžu to je jasné. Důležité je, že nejsem výrobce a proto detailům výroby nerozumím, navíc to beru i jako "tajemství šéfa kuchyně" hlavně u soukromých nožířů :wink:

Ten Kabar jsem měl před tím SOGem, tedy minimálně 10 let, asi více, mám doma ještě krabičku s certifikátem. Ale abych byl objektivní, zeptám se jiného kámoše, co měl Kabar, proč jej prodal...

Ještě k Tvému odkazu, je jasné, že na stránkách věnovaným nožům se sejdou lidé, kteří tomu rozumí více než BU a opačně, na druhou stranu, to že i já jsem jejich účastníkem, neznamená, že tomu více rozumím - viz Tvůj příklad běloši s pihami.
Dále chci dodat, že ne každý kdo má sbírku nožů musí být lepší uživatel, ale rozhodně musí mít spousty peněz.

ZNOVU opakuju, jen výrobce nožů či všeobecně kovář bude mít o tolik více znalostí a samozřejmě dovedností, aby nám tu mohl psát přednášku, z čeho, co a jak.
Jak používat nůž - to je věc jiná, ne každý bojovník s nožem jej umí využít např. při táboření, nebo i jako řezník, a opačně.

Nožům se jako koníčku věnuju dost dlouho, ale nepovažuju se za odborníka, u Tebe mám pocit, že, alespoň z toho jak umíš kritizovat, se za odborníka považuješ.

Všeho všudy jsi tu nepodal, Ty osobně, žádné informace, takže se Tě ještě jednou ptám, z čeho vycházíš?

Mantis
Mantis
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 203
Registrován: úte 03. srp, 2004 23:00
Bydliště: UK

Příspěvekod kabar » úte 12. úno, 2008 19:10

nože jsem neprodával, nějaký nůž sem tam udělám, ale pouze ''plocháče'' tzn. koupený materiál pouze brousím, nebo si nechám tvar vyřezat vodou a pak pižlám. Tzn. s kovem dělám. Bu zaměřené na chladné zbraně-hlavně nůž- taky dělám.
Nožů vlastním poměrně hodně, a to jak sériově vyrobených, tak od nožířů a tudíž nemám jeden preferovaný,vybírám jak na co. Úhel broušení je opravdu důležitý ale tloušťka nože není limitující, aby sis úhel zvolil podle potřeby. I kdyby měl nůž od herbertze třeba mm8 tak si klidně úhel ostří, s příhodným typem výbrusu, tady třeba duťák, uděláš jakej chceš. NEbo si nech udělat. To co jsi jmenoval jako typy ostří, myslíš asi typy výbrusu, dutý, do V, konvexní, šavlovitý... ale i jeden výbrus může mít různé úhly.
U ocelí samozřejmě znamená, že čím vyšší procento uhlíku, tím tvrdší, ale mnohem víc záleží na tepelném zpracování i ocel s nížším obsahem C můžeš zakalit na větší tvrdost, než ocel o vyšším obsahu C.
Vycházím ze zkušeností svých a zkušeností svých známých+ze zkušeností lidí, které znám jak osobně, tak zprostředkovaně z různých fór. Kabary třeba mi prošly rukama desítky a skoro vždy maximální spokojenost má, nebo jejich uživatelů, vzhledem k ceně. No a zde si můžeš přečíst pár dalších spokojených ohlasů, vzhledem k tomu, že na tohle fórum pravidelně píšou lidi, který jsou špičky ve výrobě nožů u nás i v Evropě, tak považuji jejich názor za relevantní http://knife.cz/Default.aspx?tabid=53&g=posts&t=414
Edit: jinak doporučuju se obrátit na stránky dmz, ten o motýlcích ví opravdu hodně :wink:
kabar
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob 09. čer, 2007 23:00

Příspěvekod Mantis » úte 12. úno, 2008 19:29

OK, tohle beru, ale trvalo to :wink:
Dík za nové info, doplnění atd.
Dobrých nožířů a kovářů si vážím, jsem rád, že nakonec, byť po poněkud "divočejším" začátku máme, asi s výjimkou Kabarů :wink: , víceméně podobné názory.
Nožům a jejich výrobcům zdar :wink:

Mantis
Mantis
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 203
Registrován: úte 03. srp, 2004 23:00
Bydliště: UK

Příspěvekod kabar » úte 12. úno, 2008 19:36

no spousta lidí mi říká, že mám moc příkrý styl vyjadřování se k cizím názorům, ale myslím to většinou dobře :D zdravím
kabar
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob 09. čer, 2007 23:00

Příspěvekod dmz » pát 04. dub, 2008 23:06

malý článek : tentokrát motýlek jako praktický zavírací nůž - více zde: http://dmz.pspace.cz/?c_id=404
dmz
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob 09. úno, 2008 0:00

.

Příspěvekod luen » sob 05. dub, 2008 2:13

Tak znova ... asi jsem to nenapsal dost durazne! Balisong neni nuz na sebeobranu, ale namornickej nuz, kterych se valelo na lodi spousty a slouzil redevsim k odstranovani supin z ryb, otvirani ustric a dejme tomu k priprave jidla ... :lol: :lol: :lol:

Prave jeho system otvirani jej v pouziti vyrazuje jako bojovy nuz :!: :!: Neni to zbran v pravem slova smyslu, ale pracovni nastroj :!: Samo, ze i s takovym pracovnim nastrojem jako je pc klavesnice muzete nekoho majznout po bemberici, ale neni to zbran :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod BuFF » sob 05. dub, 2008 9:28

noo, zase bych tyhle oldschool informace o balisongu nebral zrovna za bernou minci. Každý nůž byl skoro vždy původně pracovní nástroj.
Balisong je bojovej nůž stejně jako např. karambit i když oboje byly původně pracovní nástroje. Má prostě svoje specifika, které se využívaly vhodně pro boj, ale to neznamená, že se s ním žongluje. S těma námořníkama je to spíš tak, že zrovna skrze ty přístavy se na filipíny rozšířil a je velmi reálné, že byl na filipíny tenhle typ nože dovezený. Ale kterým směrem se to šířilo jestli z evropy na filipíny nebo obráceně se dnes asi už nedohledá.
Prostě krátce a jasně, jestli i jiné specifické nože/mačety považuješ za zbraň kukri,karambit, barong,golog atd. tak balisong do této skupiny určitě taky patří.
Inter verba et actus magnus quidam mons est
Mezi slovy a činy stojí vysoká hora.
BuFF
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 277
Registrován: pon 04. zář, 2006 23:00

Příspěvekod luen » sob 05. dub, 2008 12:08

BuFF píše:noo, zase bych tyhle oldschool informace o balisongu nebral zrovna za bernou minci. Každý nůž byl skoro vždy původně pracovní nástroj.
Balisong je bojovej nůž stejně jako např. karambit i když oboje byly původně pracovní nástroje. Má prostě svoje specifika, které se využívaly vhodně pro boj, ale to neznamená, že se s ním žongluje. S těma námořníkama je to spíš tak, že zrovna skrze ty přístavy se na filipíny rozšířil a je velmi reálné, že byl na filipíny tenhle typ nože dovezený. Ale kterým směrem se to šířilo jestli z evropy na filipíny nebo obráceně se dnes asi už nedohledá.
Prostě krátce a jasně, jestli i jiné specifické nože/mačety považuješ za zbraň kukri,karambit, barong,golog atd. tak balisong do této skupiny určitě taky patří.


No ocel se rozhodne dostala na Filipiny, protoze jak znamo na Filipinach neni zelezna ruda! Jestli z nedostatku zeleza udelali z pracovniho nastroje zbran ... je vec druha :wink: Ale rozhodne bych rozlisoval pracovni nastroje a zbrane urcene k boji. Je jasne, ze s nozem na boj muzes uriznout chleba, vykrojit cerva z jablka a ze s nozem na stahovani kuze, muzes zabit ... ale ja v tom rozdil vidim :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod dmz » ned 27. dub, 2008 9:29

Nejlepší je příklad :-)

Podívejte se na pár vybraných kousků, třeba tady: http://smf.pspace.cz/index.php/topic,96.0.html

***

Já jsem přišel k motýlkům nikoliv kvůli flipování či pověsti, ale proto, že jsem hledal zavírací, kde mi neselže pojistka.

Problém je, že když si dáte trochu práce, najdete selhání všech pojistek

- Axis, ArcLock, BackLock, FrameLock (Monolock), Linerlock (včetně LAWKS) BallLock atd. atd. (jinými slovy: zavírající se Spyderca, Benchmady, CRKT, Cold Steel ...)

Něco je náhoda, něco je vada, ale pokud člověk přijde o prst, tak s kým se bude soudit ? :-) Nějak jsem nezjistil, že by se někomu zavřel balisong ...

Nejspolehlivější vždy bude pevný nůž po něm balisong, a pak teprve přichází další zavírací nože.

Flipování nemá s bojem nic společného, je to prostě umělecká disciplína. Kdo tvrdí, že rukojetí balsiongu lze praštit oponenta jako nunchakou nebo že flipování má reálný smysl - tak má smysl pro humor, stejně jako jsou humorné balisongy s nápisem "NINJA" na čepeli (opravdu existují)

Zkuste se podívat na motýlek jako na nůž, který se Vám nezavře, ačkoliv trefíte místo oponenta třeba zeď, též jako na nůž, kde můžete mít oboustranně broušenou čepel.

Jinak nože na sebeobranu, boj atd. jsou dnes spíš business než praktické pomůcky. Celé odvětví nepoužitelných taktických nožů s čepelemi, se kterými nejde uříznout ani jablko, zvesela prosperuje na military stylu a nezkušenosti kupujících (ano, taky jsem před pár lety měl tanto období).

Myslím si - pokud se člověk zajímá o boj, tak je praktičtější se starat o anatomii, než o nůž :-)
dmz
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob 09. úno, 2008 0:00

Předchozí

Zpět na západní bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron