rohování

boj nožem, box, řecko-římský zápas, historický a sportovní šerm, sambo, le savate...

Moderátor: Makoto

rohování

Příspěvekod klemjdouci_harlekyn » sob 01. bře, 2008 23:20

ahoj. zajímalo by mě hned několik věcí ohledně boxu:

1) Od čeho je odvozeno slovo rohování? Jediné co mě napadlo je, že ring má rohy. Ale předpkládám, že ring se řikalo jako prsten, tudíž by původní arény měly být kruhové. Ale možná je to blbost (jen mě to tak napadlo).

2) Jak se lišilo původní rohování (ve starém řecku) od toho co známe dnes? Mám pocit, že už tu někdo o tom něco řikal, ale už nevim kde to bylo. tak mě kdyžtak odkažte a popř. potvrďte relevanci toho příspěvku.

3) Proč boxeři tolik posilují břicho? je to jen aby ho zpevnili (a vydrželi do něj silnější úder) nebo to má nějaký hlubší význam?
klemjdouci_harlekyn
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob 01. bře, 2008 0:00

 

Re: rohování

Příspěvekod Makoto » ned 02. bře, 2008 0:57

klemjdouci_harlekyn píše:2) Jak se lišilo původní rohování (ve starém řecku) od toho co známe dnes? Mám pocit, že už tu někdo o tom něco řikal, ale už nevim kde to bylo. tak mě kdyžtak odkažte a popř. potvrďte relevanci toho příspěvku.

Lisilo se jednak pravidly (precti si par veci o Pankrationu) a druhak meli pesti hrbety k souperi - je to hodne videt ve starych filmech. Az po druhe svetove valce privezli Amici od Filipincu pozici pesti tak, jak je zname dodnes. Aspon co jsem slysel....
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Skateordie » ned 02. bře, 2008 15:18

ukropcany píše:v každom prípade ale ranu na spodok sa treba naučiť aj prijať, nestačí mať naposilované.

Co tym mas na mysli??? Byt napnuty a vydychnut pri udere alebo mas na mysli psychicky to prijat???
Skateordie
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 688
Registrován: stř 16. lis, 2005 0:00
Bydliště: ?ilina

K bodu 1

Příspěvekod lukaskon » ned 02. bře, 2008 18:12

Ano název rohování je odvozeno od rohů ringu. Je to český akvivalent k boxu stejně jako košíková k basketu :-)
Lukáš Konečný
bývalý reprezentant ČR dnes profesionální boxer a částečně i trenér
www.profiboxing.cz
info@profiboxing.cz
lukaskon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 13. lis, 2003 0:00
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: K bodu 1

Příspěvekod Sennin » ned 02. bře, 2008 18:24

lukaskon píše:Ano název rohování je odvozeno od rohů ringu. Je to český akvivalent k boxu stejně jako košíková k basketu :-)


Lukáši:
Když se tak člověk zamyslí, tak basketball je pochopitelný = koš-míč, ale proč se box nazývá box? Box je přece krabice, bedna, budka, skříňka... Má to taky souvislost s ringem, jakožto ohraničeným prostorem?
Marek Pszczolka
Jeet Kune Do CZ
http://www.jeetkunedo.cz/
Uživatelský avatar
Sennin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 786
Registrován: úte 03. čer, 2003 23:00
Bydliště: Praha

Původ názvu BOX

Příspěvekod lukaskon » ned 02. bře, 2008 19:25

Seninovi: no tak tohle opravdu nevím, ale myslím si, že máš pravdu. Asi to opravdu bude odvozeno od tvaru ringu ... ale ruku bych za to do ohně nedal :-)
Lukáš Konečný
bývalý reprezentant ČR dnes profesionální boxer a částečně i trenér
www.profiboxing.cz
info@profiboxing.cz
lukaskon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 13. lis, 2003 0:00
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Původ názvu BOX

Příspěvekod Sennin » ned 02. bře, 2008 20:19

lukaskon píše:Seninovi: no tak tohle opravdu nevím, ale myslím si, že máš pravdu. Asi to opravdu bude odvozeno od tvaru ringu ... ale ruku bych za to do ohně nedal :-)


Tak to já, Lukáši, taky ne...Protože zase "ring" znamená kruh, okruh, prsten... A tam přece rohy nejsou :wink: a původně byly "arény" či "bojiště" ve tvaru kruhu, nikoliv ve tvaru bedny či kostky :wink:

Takže to zřejmě bude až novodobý název, přenesený a myslím, že se název ring začal používat až na konci 19. a na počátku 20. století a od tehdy se začal používat i název box, boxing...

Pokud má někdo hodnověrné informace o vzniku názvu "box" a "ring", tak to sem hoďte - samotného mě to zajímá a vycházím jen matně z nějakých textů, které jsem četl před mnoha a mnoha lety.
Marek Pszczolka
Jeet Kune Do CZ
http://www.jeetkunedo.cz/
Uživatelský avatar
Sennin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 786
Registrován: úte 03. čer, 2003 23:00
Bydliště: Praha

Re: K bodu 1

Příspěvekod jox » pon 03. bře, 2008 3:02

Sennin píše:proč se box nazývá box? Box je přece krabice, bedna, budka, skříňka...
Přece že i když seš skříň, tak tam pěstma sevřenejma do krabiček dostaneš na budku. :wink:
"Zaručeně" :lol:
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod Skateordie » pon 03. bře, 2008 12:44

ukropcany píše:
Skateordie píše:
ukropcany píše:v každom prípade ale ranu na spodok sa treba naučiť aj prijať, nestačí mať naposilované.

Co tym mas na mysli??? Byt napnuty a vydychnut pri udere alebo mas na mysli psychicky to prijat???
No hlavne byť fyzicky schopný zaťať brucho kedy treba.

Aha
Skateordie
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 688
Registrován: stř 16. lis, 2005 0:00
Bydliště: ?ilina

Příspěvekod migli » pon 03. bře, 2008 13:49

Box:
http://www.etymonline.com/index.php?l=b&p=16

nalistovat az k box (n.2)

ve zkratce se jedna o sloveso, ktere znamenalo "uderit". Z toho pak vzniklo "boxer" a "boxing" ve smyslu "ten kdo bije pomoci uderu" a "bouchani". Pozdeji se pravdepodobne zazilo ve specifickem sportovnim smyslu.

Takze zadna krabice :)


Rohovani - podle http://slangy.cz/argot/ jde o zakryvani vyznamu slov, tedy rohovani=biti. Pravdepodobne pozdeji preslo do obecne mluvy.


No a co se tyka slova ring, opet podle
http://www.etymonline.com/index.php?l=r&p=15
se jedna puvodne o misto, kde se zapasilo, ohranicene kruhem divaku.

Nejsem etymolog, ale predpokladam ze zdroje, ktere uvadim si to nevymyslely.
migli
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 479
Registrován: stř 21. pro, 2005 0:00

 

Příspěvekod lukaskon » pon 03. bře, 2008 14:35

[quote="migli"]Rohovani - podle http://slangy.cz/argot/ jde o zakryvani vyznamu slov, tedy rohovani=biti. Pravdepodobne pozdeji preslo do obecne mluvy.[quote]

Tak s tim rohem jsem byl mimo, ale musel mi to někdo kdysi špatně vysvětlit, protože jsem si byl fakt jistej :-(
Lukáš Konečný
bývalý reprezentant ČR dnes profesionální boxer a částečně i trenér
www.profiboxing.cz
info@profiboxing.cz
lukaskon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 13. lis, 2003 0:00
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod Lear » pon 03. bře, 2008 15:08

Lukas: teorie neni dulezita, hlavne, ze jsi nic nepochopil spatne pri praxi.. :D
Lear
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 98
Registrován: stř 18. úno, 2004 0:00

Příspěvekod migli » pon 03. bře, 2008 16:36

2 lukaskon:

ono muze byt pravda klidne nekde v polovine :), protoze to mohlo prijit jak z argotu tak se to treba zacalo pouzivat i v boxu prave s tvym oduvodnenim... Tohle by byla spis otazka pro Ustav pro jazyk cesky, oddeleni etymologie(zkusim jim poslat mail). Ja narazil pouze na jedno vysvetleni, to ale nemusi znamenat ze je spravne.


Fakt je, ze vznik a puvodni vyznam slov byva detektivni prace, a obcas bez uspechu. Slangy, prejimani slov z cizich reci, nareci... pak staci aby se slovo pouzivalo dve tri generace v jinem vyznamu a pokud to nikdo nezdokumentuje, tak puvod uz nikdo nezjisti :)

Take tezko rici, proc se v argotu ujal zrovna tenhle vyznam, to by byl zajimavy vyzkum :) ale pochybuji ze uspesny.



edit: poslal jsem mail na Ustav jazyka ceskeho, tak uvidime co (pokud vubec) mi odpovi.


Jeste zajimavost mirne OT: citace z etymologickeho slovniku ohledne "Povstani boxeru" v Cine r. 1900:

Boxer Rebellion (1900) is based on British mistranslation of Chinese xenophobic society of I-He-T'uan "Righteous Harmony Band," rendered by British as I-He-Ch'uan "Righteous Uniting Fists."


Neboli: Nazev "Povstani boxeru (1900)" je zalozen na britskem nespravnem prekladu cinske xenofobni spolenosti I-He-T'uan, (prelozil bych asi jako) "Skupina pro spravedlnost a poradek", ale Britove prevedli nazev jako I-He-Ch'uan, (opet prekladam ja) "Spravedlive a spojujici pesti"

Takze do dejin a ucebnic dejepisu vesel nazev povstani, ktery pochazi z chybneho prekladu... moc pekne.
migli
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 479
Registrován: stř 21. pro, 2005 0:00

Příspěvekod klemjdouci_harlekyn » pon 03. bře, 2008 20:55

Děkuju za odpovědi, už se mi to trochu vyjasnilo. Jen bych se ještě chtěl zeptat na ten parmation. dočetl jsem se, že se jedná o volný souboj takřka bez pravidel. Měli tedy normální rohování i pankration, nebo jenom pankration? Jinak kdybyste věděli, kde by se o tom dalo sehnat něco víc, tak mi pls řekněte. docela mě to zajímá.
klemjdouci_harlekyn
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob 01. bře, 2008 0:00

Příspěvekod Lear » pon 03. bře, 2008 22:10

najdi si na netu serii Human Weapon, je tam jeden dil i o pankrationu a je to velmi dobre zpracovane..
Lear
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 98
Registrován: stř 18. úno, 2004 0:00

Příspěvekod klemjdouci_harlekyn » pon 03. bře, 2008 22:26

lear: ok, dík
klemjdouci_harlekyn
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob 01. bře, 2008 0:00

Příspěvekod Panda » pon 03. bře, 2008 22:49

Pokud si vzpomínám starořecká olympiáda měla tři úpolové (bojové) disciplíny, box, zápas a pankrateon, tedy kombinace obého.

Jinak Pankrateon se prý těšil docela oblibě a praktikovali ho i filozofové, jako třeba Platon.
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Makoto » pon 03. bře, 2008 22:56

Anebo je dobra tato kniha.

http://www.amazon.com/Pankration-Tradit ... 101&sr=1-1

nebo tahle

http://www.amazon.com/Game-Gods-Histori ... y_b_text_b

O historii a zobrazeni technik Pankrationu na nalezene keramice je dobra kniha: http://www.amazon.com/PANKRATION-OLYMPI ... 101&sr=1-4

A diky dobremu kurzu USD je muzes mit za hubicku :wink:


Na webu najdes taky dost veci pod heslem Jim Arvanitis, coz je Rek zijici v USA, ktery se pokousi znovu vzkrisit Pankration. Hodne publikuje napriklad v Black beltu a podobnych casopisech.

O boxu ve Starovekem Recku pise i Vera Olivova ve sve knize Sport a hry ve Starovekem Recku. Pise, ze existoval samostatne zapas (pale), pak box (caestus) a pak i spojeni obou, ktery se prave nazyval Pankration. Ostatne prave Pankration ted nachazi mnoho priznivcu mezi MMA fanousky.

Box patril k mimoradne oblibenym hram. Byly pri nem povoleny rany pouze do hlavy a do obliceje. Protoze tyto rany zranovaly utocnikovy ruce, obmotavali si je mekkymi reminky od prstu a pesti az po cele predlokti, diky cemuz vznikla jakasi rukavice. Reminky vsak byly casto pobijeny tvrdymi predmety a casto si boxeri privazovali do rukavice i predmety podobne male cince pro zvyseni ucinku uderu. Koule precnivaly sevrenou pest na obou stranach. Bezne byly take nekolikanasobne kovove prestence upevnene remeny kolem pestnich kloubu ci spicate kovove vycnelky vycnivajici mezi prsty. Boxeri si chranili hlavu zvlastni prilbou a stale beznejsi byla ochrana i usi. Nebyly zde zadne prestavky a koncilo se KO soupere nebo protivnik zvedl ruku a roztazenymi prsty sam prohlasil, ze je na konci svych sil. Na freskach jsou zachyceny i bojujici sedmilete deti (chlapec a divka), ktere maji ochrannou rukavici jen na prave ruce.

Tak to snad pro predstavu staci :)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod migli » úte 04. bře, 2008 17:22

Takze jeste jednou k vyrazu "rohovani" :-)


Z Ustavu pro jazyk cesky Akademie Ved mi napsali, ze zadny jiny puvod slova rohovani nemohli dohledat, takze se da predpokladat, ze rohovani opravdu pochazi z argotu.
migli
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 479
Registrován: stř 21. pro, 2005 0:00


Zpět na západní bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron