©ikana

krev, pot, slzy a adrenalin - na ulici neplatí fair play!

©ikana

Příspěvekod Holy » pon 17. bře, 2008 9:36

No tak tady nebyly pravidla a ani sebeobrana což do teďka nechápu.

http://www.bitky.cz/Prohlizeni.aspx?vid ... ategorie=8
Holy
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 12. bře, 2008 0:00

 

Příspěvekod TRiTON » pon 17. bře, 2008 20:54

Tak to taky nechápu..myslim si,že aspon ze začátku by se normální člověk zkoušel bránit,ale tuto...Kdyby to nevypadalo tak realně,tak bych si myslel,že je to sehraný.
A nebo moch bejt ten týpek úplně sjetej,to by možná vysvětlilo jeho apatický chování,ale nevim.
TRiTON
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned 26. bře, 2006 0:00
Bydliště: Plzen

Příspěvekod Gino » úte 18. bře, 2008 8:47

Tritone... ty toho asi o sikane moc nevis, resp. nemas osobni zkusenost, vid?
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod Makoto » úte 18. bře, 2008 9:18

Ahoj, jak bych se vratil k puvodnimu nazvu tohoto tematu - Sikane. Presneji receno k sikane ve skolach. Nedavno jsem poslouchal nejaky porad na CR1 a tam rikali, ze v poslednich par letech sikana ve skolach vzrostla na neuveritelnych 37%, coz je sila. Od te doby premyslim, co jednou budu ucit svou dcerku, az nastoupi do zakladni skoly. A take uvazuji o tom, ze by stalo za to, venovat obrane pred sikanou par treninku v oddilech, kde trenuji deti. 37% je strasne vysoke cislo....
Sam jsem kdysi sikanu zazil, ale podario se mi to zastavit hned na zacatku. Jakou mate zkusenost se sikanou vy? Netusite jestli k tomu existuji nejake studie?
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Moshe » úte 18. bře, 2008 10:56

Literatura určitě existuje, namátkou:
Michal Kolář: Bolest šikanování
Občanské sdružení Společenství proti šikaně
Já se s tím setkal dvakrát v pozici svědka, jednou u skautů a podruhé na vojně. Obojí naštěstí rychle vyřešeno.
Moshe
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 82
Registrován: pon 13. zář, 2004 23:00
Bydliště: Na strahovskym vršku

Příspěvekod Makoto » úte 18. bře, 2008 11:02

Moshe píše:Literatura určitě existuje, namátkou:
Michal Kolář: Bolest šikanování
Občanské sdružení Společenství proti šikaně
Já se s tím setkal dvakrát v pozici svědka, jednou u skautů a podruhé na vojně. Obojí naštěstí rychle vyřešeno.

Super, diky :-)
Nasel jsem take tohle: http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0ikana
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod wordsworth » úte 18. bře, 2008 11:09

Já mám též z šikanou osobní zkušenost.Proto své děti hodlám jednou (ještě žádné nemám) učit nejen grapling ale i box.Je furt lepší řešit že má dcerunka někomu přerazila nos,než s ní třeba docházet za psychologem.A když u toho rodič nebo trenér vhodně výchovně působí,tak to děcka zneužívat nezačnou.
Docela dobře má problematiku šikany zpracovanou Kolář. Má mraky publikací a metodických příruček.
Jinak mnohem horší než fyzická šikana je psychická. Děti se rodičům ve většině případů nesvěří.Takže je podle mě fajn dát dětem nějakého koníčka(sport,hudba,malování),něco v čem jsou dobré, v čem vynikají,což jim dá sebedůvěru a schopnost čelit psychickému nátlaku.
wordsworth
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 202
Registrován: čtv 31. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod Lada » úte 18. bře, 2008 11:18

a tady nějaká ta studie s grafy atd...
http://www.kpg.zcu.cz/capv/HTML/61/default.htm strejda googl by našel třeba i nějakou další a různé články a postupy se taky dají najít.

Mě osobně se nikdy netýkala, svědkem sjem možná párkrát byl, ale nevím jestli to považovat za šikanu někdy to bylo tak nějak na hraně bych řekl. Každopádně dnes už to je o dost brutálnější než kdysy a není to už výsadou chlapců i holky se zapojují. Máti dělá zástupkyni na základce tak vím co se tam děje a policajti jsou tam každý týden skrz něco, jenže spousta malejch šmejdů si je dobře vědomo toho že si můžou dělat co chtějí a nic se jim nestane a nikdo jim nic neudělá :evil: a spousta stejně dementních rodičů je v tom podporuje tím že místo aby je doma seřezali a dostali "kapky" když udělají nějaký průser atp., tak hned letí do školy stěžovat si že jejich parchant nic neudělal on je zlatíčko, za všechno můžou jiní, někteří podávají trestní oznámení na školu, posílají inspekci MS občas nějakej krypl rodič přiletí do školy a verbálně napadá a vyhrožuje napadením atd...vedení až se musí zavolat poldi i na něj atd...pak se není čemu divit že šikana stoupá.
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 793
Registrován: ned 20. srp, 2006 23:00

Příspěvekod Makoto » úte 18. bře, 2008 11:19

To je presne ono, hlavni duraz pri vyuce "sebeobrany" proti sikane nema lezet ve fyzicke obrane (tady ho svacnes a bude klid), ale v psychicke. Nedavno davali v nejakem poradu pro deti Nachodskeho, ktery ucil deti jak se branit: kop mezi nohy ci do kolene a pichnuti do oci.... :evil:
Ten clovek neni soudny. Pokud se dozvim, ze tohle nekdo uci spoluzaky me dcery, co ji mam ucit ja, aby se ubranila? Nuz? Teleskop? Strelnou zbran? Vite, kam tim mirim? Spirala nasili se zacne vytacet uz v detskem veku a az dospeji do pubertaku, prijde jim normalni sestrelit spoluzaka...a to ja nechci. Proto chci ucit dceru (ted je ji osm mesicu, takze je stale dost casu) mene agresivni formy obrany, spise grappling, paky a zakladni obranu proti uderum, ale samotne udery a kopy jeste ne. Jednak na to neni detska kostricka jeste uzpusobena a spise si sama ublizi a druhak...viz vyse. Nastesti bydlime prakticky na vesnici, kde by se podobna sikana asi hned provalila, ale i tak....Jak vidite obranu svych budoucich ratolesti vy?
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Makoto » úte 18. bře, 2008 11:23

Lada píše:Máti dělá zástupkyni na základce tak vím co se tam děje a policajti jsou tam každý týden skrz něco, jenže spousta malejch šmejdů si je dobře vědomo toho že si můžou dělat co chtějí a nic se jim nestane a nikdo jim nic neudělá :evil: a spousta stejně dementních rodičů je v tom podporuje tím že místo aby je doma seřezali a dostali "kapky" když udělají nějaký průser atp., tak hned letí do školy stěžovat si že jejich parchant nic neudělal on je zlatíčko, za všechno můžou jiní, někteří podávají trestní oznámení na školu, posílají inspekci MS občas nějakej krypl rodič přiletí do školy a verbálně napadá a vyhrožuje napadením atd...vedení až se musí zavolat poldy i na něj atd...pak se není čemu divit že šikana stoupá.

Matka take delala ve skole a z jejich historek, jak se obcas deti chovaly mi sel mraz po zadech....Jenze preci neni mozne to stupnovat jeste vetsi agresivitou obrance....to je cesta do pekel....Myslim, ze je dulezite to podchytit na zacatku a tak je sance nedopustit vetsi gradaci. Stejne jako u "dospelaku"...
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

 

Příspěvekod wordsworth » úte 18. bře, 2008 11:52

Já byla třeba vychovávaná v tom,že silnější pomáhá slabším. A mít sílu je velká zodpovědnost a nesmí se zneužívat. Kolikrát vysírali slabší,které bych zařízla jak podsvinče,ale já to nechala být a řešila v klidu.Máma mě učila být na slabší hodná. Jinak jsem nedávno zjistila,kolik je cca 7 letých cigošů (a cigošků a děcek vůbec) v boxerských oddílech a jsem pro úderovou přípravu u dětí.
O akcích Náchodského jsem slyšela a ten chlap je úplně mimo.
Jinak je dost důležitá spolupráce rodičů a učitelů. Třeba na škole,kam jsem chodila já ,šikana byla,kantoři to věděli a nijak to neřešili. Hodně často to učitelé řeší blbě,tedy konfrontací oběti s útočníkem v kabinetě. Proto je dobré,že Kolářovi publikace se stávají biblemi pro pajdáky a školy.
wordsworth
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 202
Registrován: čtv 31. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod Makoto » úte 18. bře, 2008 12:15

Ja mam z te uderovky docela spatny pocit. Od uderu je to jen krucek ke zbranim. Ostatne nedavno mi jeden kamarad vypravel jak jeho syn bodoval na skole v prirode, kde ucitelka zjistila, ze hodne kluku (cca 10let) ma noze, tak jim rekla, aby je odevzdali, coz oni nastesti udelali. Jenze jeho syn mel noze dva, takze pak byl po zbytek pobytu za kinga....
ZKuste se postavit do role rodice, ktery zjisti, ze ve tride vasi ratolesti se bezne nosi noze. Co udelate? Brajgl ve skole a asi mu/ji poridite take nuz....A neverim, ze ti prckove to maji v hlave srovnane tak, aby se pri hadce nepokusili toho druheho bodnout ci riznout....
Jinak souhlas, poradek si musi udelat hlavne lektori, je to koneckoncu jejich "uzemi". Apokud to nejde, pak bych do toho zapojil televizi, Min skolstvi, proste kohokoliv, aby se to resilo....hned a ne az pote, co nekdo exne.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod RBR » úte 18. bře, 2008 12:28

Moshe píše:Literatura určitě existuje, namátkou:
Michal Kolář: Bolest šikanování


Pokud chceš vědět cokoliv o šikaně ve školách tak kontaktuj Michala Koláře. On je v republice absolutní špička přes šikanu. Určitě bud mít k dispozici nejnovější čísla. Myslím, že působí v Praze.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod wordsworth » úte 18. bře, 2008 12:36

S tím nožem nevim.Taky jsem kudlu nosila.A pár mých kámošů taky.Na loupání pomeranče.A dělala jsem s ní špice ne klacku,házela jsem "oštěpem" a cítila se jak největší ®elezný.Vůbec mě nenapadlo že se dá nůž použít jako zbraň.
Je to o výchově.Máma je fanatický sportovec,tak podle toho vypadal náš denní režim.Navíc se vždycky chovala tak,že posilovala autoritu učitelů.I když nebyli zrovna v pořádku.Ti (ty) na základce. ®e byli mimo mi řekla asi před dvacátými narozkami. Prostě když rodič učitele shazuje,tak je to průšvih.Hlavně tohle by se mělo řešit v novinách.Kantor může mít mouchy,ale rodiče je před dětmi neřeší!!
Zbraně ve třídě jsou problém. Jenže on se to učitel kolikrát nedoví. Dneska jsou děcka asi jiné. Nevím,co s tím. Regulovat kapesné?Vybavit dítě slzákem?Kupovala jsem si zubátka a došli tam asi 12 letí hoši,že chcou teleskop. Prodavač jim nabídl pepřák,ten nechtěli,obuch jim neprodal.Třeba nebýt tam svědci,tak jim ho dal.Jinak s nožem chodí tak 90 procent pubertálních cigánů.Je to mazec :(
wordsworth
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 202
Registrován: čtv 31. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod farmer » úte 18. bře, 2008 12:38

Makoto píše:Od uderu je to jen krucek ke zbranim. .


Vysvětli to prosímtě.
farmer
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 132
Registrován: stř 26. zář, 2007 23:00

Příspěvekod Makoto » úte 18. bře, 2008 12:41

RBR píše:Pokud chceš vědět cokoliv o šikaně ve školách tak kontaktuj Michala Koláře. On je v republice absolutní špička přes šikanu. Určitě bud mít k dispozici nejnovější čísla. Myslím, že působí v Praze. RBR

Uz jsem to udelal, uvidime, jak se spoluprace rozvine :-)
Vazne premyslim, ze bychom udelali nejaky kurz pro deti jako jsme to udelali pro zeny....Proto ted budu cerpat teorii, abych vedel soucasny stav a na zaklade toho postavime system obrany (fyzicke i psychicke). Ja to fakt vidim jako casovanou bombu...kdyz vidim, co se deje v zahranici...
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Makoto » úte 18. bře, 2008 12:44

farmer píše:
Makoto píše:Od uderu je to jen krucek ke zbranim. .


Vysvětli to prosímtě.

Spirala nasili - jak se branit co nejjednoduseji proti uderum a kopum? Pakami? Hodem? Udery a kopy? Vse je vysoce riskantni. Nuz, peprak, teleskop je dalsi instance, ktera vyrovna pripadne rozdily ve zkusenostech...Ne nadarmo se rika, ze kdyz jde proti tobe na ulici utocnik s holyma rukama, vytahni nuz, kdyz ma nuz, vytahni pistoli, kdyz pistoli....napis zavet...pokud nemas po ruce tank ;-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Makoto » úte 18. bře, 2008 12:48

ukropcany píše:Ja to beriem ako prevenciu... niečo ako keď malého slona priviažu za hrubú reťaz s ktorou nevie pohnúť a keď je veľký, tak stačí aj špagátik... keď ako krpec raz s niekým spraví poriadok, tak už ostatní si rozmyslia, či mu budú chcieť robiť zle... ale šak uvidíme čo bude... zas až tak to neprežívam... :D hlavne je treba decko naučiť nenechať sa vyprovokovať, nahodiť úsmev :D a otočiť sa na päte... to funguje spoľahlivo... a keď to nepomôže, tak potom ma nebude trápiť, že mi učiteľka vynadá, že miestneho šmejda strieskal na kopu... koniec koncov, tatinko sa mi môže prísť vysťažovať... dostane aj on... :twisted: :wink:

Souhlas :D
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Gino » úte 18. bře, 2008 13:10

Ja jsem se se sikanou bohuze (bohudik?) setkaval pravidelne od 5. tridy ZS az do cca druhak, tretaku na SS. Byl jsem tzv "obet" a zil jsem s tim cca 8 let a az pak se mi to podarilo utnout. Diky tomu mam obrovskou vyhodu, ze vim o cem to skutecne je, co pomohlo a co nepomohlo. Tuhle vyhodu ma minimalni mnozstvi lidi.

100% souhlasim s tim, ze nejde VUBEC o fyzickou stranku veci, nybrz jednoznacne o psychickou.

Absolutne nesouhlasim s cislem 37% jakozto vyskytu sikany na skolach, neb se domnivam, ze v kazde tride se sikana urcitym zpusobem projevuje, nekde je to horsi, jinde ne, ale je to vsude. Bylo tak jiz pred 8mi lety a hadam vzdy. 37% se mi zda prehnane nizke, bohuzel.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod Gino » úte 18. bře, 2008 13:21

Makoto píše:A neverim, ze ti prckove to maji v hlave srovnane tak, aby se pri hadce nepokusili toho druheho bodnout ci riznout....
Souhlas. ja sam jsem na jednom letnim tabore uz psychicky nevydrzel a vyjel proti tomu hajzlovi s nozem, ktery jsem mel s sebou. Ten kluk me odzbrojil ani nevedel jak a dostal jsem nakladacku stejne, o to vetsi. Nevim, zda bych byl schopen ho riznout, ci dokonce bodnout (kdyby se mu nepodarilo me odzbrojit)... to uz ted nezjistim a jsem za to rad. Kazdopadne vim, ze rupnout v bedne cloveku muze... kort kdyz je v situaci, ze uz fakt nevi kudy kam. Jestli je to dite, nebo dospelak... po zbrani proste sahne.

Ad wordsworth - pises "Vůbec mě nenapadlo že se dá nůž použít jako zbraň." - to je jasne, nedostala jsi se nikdy pod takovy psychicky tlak, kdy uz jsi nevidela jinou moznost, nez se tim nozem ohnat. Bud za to rada.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Další

Zpět na sebeobrana, streetfighting a reálný boj...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků

cron