Tenšin ©óden katori šinto ryu

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod torao » stř 26. bře, 2008 7:51

to RBG: co se týče chutě a nechutě, nevím jak u vás, ale nám je to celkem putna. Náš učitel rozhodně proti Sugino sns, lidi nenávádí a nikdo mimo těch nejbližších o sporu mezi nima nic neví. A pokud něco říká na téma Sugino dojo tak se to týká techniky a ne politiky. Co vím tak na semináře v Italii, Francii, Hollansku a jinde chodí pár lidí co cvičí u Yukihira Sugina a náš sensei v tom nevidí problém, ale je fakt, že oni se přispusobují cvičení a cvičí to co učí Hatakeyama sns.

Takže pokud by se uskutečnilo nějaké společné cvičení tak mi se rozhodně nebojíme toho, že by nám pan Hatakeyama něco řekl.

Problém je spíš v tom, že to co my teď cvičíme, potažmo co učí Hatakeyama sensei je blíž ke stylu Otake sns, a jak naznačil Ingwe, asi by se těžko hledala cesta ke společnému cvičení, po technické stránce.
Upřímně vím o čem mluvím neb jsem nějaký pátek cvičil Sugino styl a mám v tom i nějaký dan. To co cvičíme těd je rozhodně v hodně detailech jiné.
Největší problém vidím ve vzdálenosti. Co jsi pamatuju (možná to Yukihiro Sugino sns změnil, nevím...) v Sugino dojo se cvičilo na "nereálnou" vzdálenost. To znamená, že cvičenci na sebe při kata nedosáhli zbraněma, a kdyby zůstali stát tak je zbraň soupeře nezasáhla.
Kdežto u nás (nebo v Otake dojo) se cvičí na reálnou vzdálenost, když neuhneš dostaneš a hodně se na to dává důraz. Od pokročilých cvičenců je vyžadováno aby nereagovali když vidí, že je útočník nezasáhne a nebo vidí že soupeř stojí moc blízko. (na to se taky reaguje ale jinak)
Tohle je asi největší problém, ostatní je banalita..

Zajímalo by mě jak se v Sugino dojo cvičí teď, stále se cvičí na dlouhou vzdálenost?


Petr
Iči gan, ni soku, san tan, ši riki
torao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 115
Registrován: ned 29. srp, 2004 23:00
Bydliště: Brno

 

Příspěvekod RBR » stř 26. bře, 2008 9:56

torao píše:Největší problém vidím ve vzdálenosti. Co jsi pamatuju (možná to Yukihiro Sugino sns změnil, nevím...) v Sugino dojo se cvičilo na "nereálnou" vzdálenost. To znamená, že cvičenci na sebe při kata nedosáhli zbraněma, a kdyby zůstali stát tak je zbraň soupeře nezasáhla.
Kdežto u nás (nebo v Otake dojo) se cvičí na reálnou vzdálenost, když neuhneš dostaneš a hodně se na to dává důraz. Od pokročilých cvičenců je vyžadováno aby nereagovali když vidí, že je útočník nezasáhne a nebo vidí že soupeř stojí moc blízko. (na to se taky reaguje ale jinak)
Tohle je asi největší problém, ostatní je banalita..

Zajímalo by mě jak se v Sugino dojo cvičí teď, stále se cvičí na dlouhou vzdálenost?
Petr


Těžko mohu posoudit jak cvičili u Sugina dříve, neboť jsem v katori začátečník. Mám takový dojem, že problém se správnou vzdáleností se prolíná více BÚ, většinou těch kde není plný kontakt.
Myslíím si, že u nás je nereálná vzdálenost spíš problém jednotlivých lidí než systému. Někteří cvičenci vykonávají techniky automaticky bez ohledu na to, že by i při řízené formě sparingu měli reagovat na konkrétní situaci a řešit ji. Na druhé straně jsou "darebáci" co zůstanou stát a případně tě i kontrují (většinou stačí pouze dát boken do cesty a člověk si naběhne sám :D), když jim k tomu svoji chybou dáš příležitost.
Takže asi tak probíhá souboj se správnou vzdáleností v našich podmínkách. Těžko mohu soudit jak to vypadá v celé Suginově větvi, neboť nemám přehled o celku.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod ingwe » stř 26. bře, 2008 10:24

RBR píše:
torao píše:Největší problém vidím ve vzdálenosti. Co jsi pamatuju (možná to Yukihiro Sugino sns změnil, nevím...) v Sugino dojo se cvičilo na "nereálnou" vzdálenost. To znamená, že cvičenci na sebe při kata nedosáhli zbraněma, a kdyby zůstali stát tak je zbraň soupeře nezasáhla.
Kdežto u nás (nebo v Otake dojo) se cvičí na reálnou vzdálenost, když neuhneš dostaneš a hodně se na to dává důraz. Od pokročilých cvičenců je vyžadováno aby nereagovali když vidí, že je útočník nezasáhne a nebo vidí že soupeř stojí moc blízko. (na to se taky reaguje ale jinak)
Tohle je asi největší problém, ostatní je banalita..

Zajímalo by mě jak se v Sugino dojo cvičí teď, stále se cvičí na dlouhou vzdálenost?
Petr


Těžko mohu posoudit jak cvičili u Sugina dříve, neboť jsem v katori začátečník. Mám takový dojem, že problém se správnou vzdáleností se prolíná více BÚ, většinou těch kde není plný kontakt.
Myslíím si, že u nás je nereálná vzdálenost spíš problém jednotlivých lidí než systému. Někteří cvičenci vykonávají techniky automaticky bez ohledu na to, že by i při řízené formě sparingu měli reagovat na konkrétní situaci a řešit ji. Na druhé straně jsou "darebáci" co zůstanou stát a případně tě i kontrují (většinou stačí pouze dát boken do cesty a člověk si naběhne sám :D), když jim k tomu svoji chybou dáš příležitost.
Takže asi tak probíhá souboj se správnou vzdáleností v našich podmínkách. Těžko mohu soudit jak to vypadá v celé Suginově větvi, neboť nemám přehled o celku.

RBR


já v tom furt nějak nevidim odpověď na otázku, zda útočíte na vzdálenost reálnou či nereálnou. jak vás to učí váš učitel? sekat do člověka, nebo sekat před člověka? je mi jasné že to bude spíš nějaký mpoměr obou, můžeš to odhadnout? a nebo jinak se zeptám. isucu no tači kirikomi je v ó-gasumi, ukedači v in no kamae(možná tam máte džódan, to už si nepamatuju). ukedači následně seká kote uči. učíte se sekat v této situaci na meč v nereálné vzdálenosti, na meč v reálné vzdálenosti, nebo opravdu na ruku?

problém s automatickým prováděním technik bez zanšinu, kdy člověk reaguje příliš brzy(protože "ví co přijde"), nebo pozdě, a nebo nějak jinak úplně špatně, ten je snad všude kde se cvičí kata :lol:
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod torao » stř 26. bře, 2008 10:37

To:RBR
No já cvičím katori nějakých 15 roků, ale říkám že opravdové katori dělám od okamžiku co jsem potkal Hatakeyama sns, což je 10 roků.
A taky se považuji za začátěčníka byť mám dovoleno cvičit všechny kata které T©K©R jsou. Stále nacházím nové a nové věci které je potřeba zlepšit.

Problém vzdálenosti je opravdu velkým problémem v hodně BU kde se cvičí kata. I problém následného načasování, tak jak píšeš. Lidi reagují zautomatizovane, bez myšlenkovite, prostě tak jak je to v kata. (ale bez nacasovaní a pochopení, proste jen pohyb)
To co píšeš o tom, že ti někdo dá bokken do cesty, no buď děláš nějakou chybu a pak se nabodneš a nebo k tomu nemá šanci... Muže samozřejmě nastat situace kdy ti to člověk udělá i když cvičíš dobře protože tě chce dostat, ale když seš dobrej :wink: ....

K té vzdálenosti, já byl na semináří s Yukihiro sns, pravě mě zarazilo že on útočil na protivníka ale kdyby ten člověk zůstal stát tak ten meč ho nikdy nezasáhl. Co mě bylo řečeno tak se to tak má cvičit. Ale bylo to v roce 2001....

Petr
Iči gan, ni soku, san tan, ši riki
torao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 115
Registrován: ned 29. srp, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod torao » stř 26. bře, 2008 10:48

Ingwe napsal:
isucu no tači kirikomi je v ó-gasumi, ukedači v in no kamae(možná tam máte džódan, to už si nepamatuju). ukedači následně seká kote uči. učíte se sekat v této situaci na meč v nereálné vzdálenosti, na meč v reálné vzdálenosti, nebo opravdu na ruku?


Já to trochu upravím....

Itsutsu no tachi
Kirikomi je po útoku na kote v ó-gasumi...
Ukedachi je v In no kamae (Jodan se dělá u Otake sns) a teď se zeptám jinak, ukedachi když útočí na kote, (vím že v Sugino dojo se útočí na meč, ale to si myslím že není podstatné) je v reálné vzdálenosti to je i když v kata utočí na bokken (meč), je schopen pouze přesměrováním svého seku zasáhnout kote, aniž by udělal nějaký jíný pohyb nohama či tělam než je v kata? Nebo aby zasáhnul kote musí udělat oproti kata o krok na víc?

Myslím, že teď je ta otázka formulována lépe...

Petr

Petr
Iči gan, ni soku, san tan, ši riki
torao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 115
Registrován: ned 29. srp, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod RBR » stř 26. bře, 2008 11:16

torao píše:To co píšeš o tom, že ti někdo dá bokken do cesty, no buď děláš nějakou chybu a pak se nabodneš a nebo k tomu nemá šanci... Muže samozřejmě nastat situace kdy ti to člověk udělá i když cvičíš dobře protože tě chce dostat, ale když seš dobrej :wink: ....
Petr


To jsme si nerozuměli. Nejde o to, že by měl chtěl za kažkdou cenu dostat. Jde o to, že mě tím ukazuje moji chybu, např. jsem přiliš blízko, špatné časování, špatně provedená technika atd. Prostě na chvilku opustí scénář katy a ukážeti ti tím, že tudy cesta nevede. Pokud uděláš vše dobře tak nemá možnost ten scénář opustit, protže by sám byl zasažen.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod RBR » stř 26. bře, 2008 11:37

torao píše:Ingwe napsal:
isucu no tači kirikomi je v ó-gasumi, ukedači v in no kamae(možná tam máte džódan, to už si nepamatuju). ukedači následně seká kote uči. učíte se sekat v této situaci na meč v nereálné vzdálenosti, na meč v reálné vzdálenosti, nebo opravdu na ruku?


Já to trochu upravím....

Itsutsu no tachi
Kirikomi je po útoku na kote v ó-gasumi...
Ukedachi je v In no kamae (Jodan se dělá u Otake sns) a teď se zeptám jinak, ukedachi když útočí na kote, (vím že v Sugino dojo se útočí na meč, ale to si myslím že není podstatné) je v reálné vzdálenosti to je i když v kata utočí na bokken (meč), je schopen pouze přesměrováním svého seku zasáhnout kote, aniž by udělal nějaký jíný pohyb nohama či tělam než je v kata? Nebo aby zasáhnul kote musí udělat oproti kata o krok na víc?

Myslím, že teď je ta otázka formulována lépe...

Petr

Petr

Pokud si správně pamatuji tak je útok veden přes boken na kote, takže pokud kirikomi neustoupí je zasažen. Uke sjede svým mečem po meči obránce (tím jej odkloní stranou a udělá si prostor pro vlastní zásah, aniž by si sám naběhnu) a zásahuje kote. ®ádný pohyb nohou navíc ani tělem, všechno tak jak píšeš v jedné akci. Tak to mají uke provádět, druhá věc je jak se jim to podaří realizovat. Zde už hraje svou roli úroveň ukeho.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod ingwe » stř 26. bře, 2008 12:09

ukropcany píše:No a potom sa po takýchto debatách divte, že "bojové umenia" športovci neberú vážne. Handrkovanica o tom, či jedna škola používa správne vzdialenosti, či nie, je teda dosť eeeeeee... keď sa začiatočníkom povie, že majú ísť do luftu, tak to si myslím, že je ok, ale inak... :roll: analyzovať techniky a či pri nich sadne, alebo nesadne vzdialenosť... no teda, nestačím sa diviť... 8O


buď nechápeš o co tu jde, nebo proč o to jde. až budeš cvičit něco, kde jsou jediným výukovým prostředkem katy, napiš nám. ale v tuhle chvíli to asi nemá moc cenu...
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod torao » stř 26. bře, 2008 12:15

to ukropcany: Ingwe má pravdu až budeš vědět o čem je řeč tak sem napiš...
Jinak je tvůj příspevěk mimo mísu.


Petr
Iči gan, ni soku, san tan, ši riki
torao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 115
Registrován: ned 29. srp, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod torao » stř 26. bře, 2008 12:25

to RBR:

To jsme si nerozuměli. Nejde o to, že by měl chtěl za kažkdou cenu dostat. Jde o to, že mě tím ukazuje moji chybu, např. jsem přiliš blízko, špatné časování, špatně provedená technika atd. Prostě na chvilku opustí scénář katy a ukážeti ti tím, že tudy cesta nevede. Pokud uděláš vše dobře tak nemá možnost ten scénář opustit, protže by sám byl zasažen



Ne já si myslím, že jsme se pochopili správně. Ale myslím, že pokud cvičís s člověkem který je diametrálně na jiné úrovni než ty tak tě stejně dostane i když budeš pracovat správně technicky a se správným načasováním. Když cvičím se svým učitelem vždy mě dostane, a jak on říká cvičíš dobře, ale ještě musíš víc aby to bylo.... těžko vysvětlit, nejlepší pojem asi přirozené, ale to není úplně ono....


Petr
Iči gan, ni soku, san tan, ši riki
torao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 115
Registrován: ned 29. srp, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod torao » stř 26. bře, 2008 12:41

to ukropcany:

No ale jestli jsi si nevšimnul tak my se nebavíme o různých školách ale o jedné, a to konkrétně o Tenšin šóden katori šinto rjú.

Katy v této škole jsou stejné (na detaily) ať je učí jak Otake, Sugino nebo Hatakeyama.
Problém je v tom, že na hodně videích se žáky Suginova směru je vidět, že ty lidi na sebe nedosáhnou. A problém či otázka je v tom či je to záměr učitele nebo chyba žáků.
Pokud je to záměr učitele, tak k tomu má asi nějakej důvod, který já neznám, a nehodnotím ho, to mi nepřísluší.
Pokud je to chyba lidí co cvičí tenhle směr tak ok. Je to jejich chyba.

Jinak jestli jsi si nevšimnul tak tahle diskuze nevznikla z důvodu nerespektu, ale právě z toho jestli by dvě skupiny mohli cvičit spolu.

Mým učitelem je Hatakeyama Goro sensei, a on učí že vždy musím soupeře zasáhnou, já s ním souhlasím, a myslím si, že má pravdu. Ale když si chce někdo někde cvičit jiným způsobem tak mu neříkám, že je to špatně neboť nevím co tím myslí. Řeknu svůj názor ale to je vše.


Petr
Iči gan, ni soku, san tan, ši riki
torao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 115
Registrován: ned 29. srp, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod cudles » stř 26. bře, 2008 12:46

torao píše:Ingwe napsal:
isucu no tači kirikomi je v ó-gasumi, ukedači v in no kamae(možná tam máte džódan, to už si nepamatuju). ukedači následně seká kote uči. učíte se sekat v této situaci na meč v nereálné vzdálenosti, na meč v reálné vzdálenosti, nebo opravdu na ruku?


Já to trochu upravím....

Itsutsu no tachi
Kirikomi je po útoku na kote v ó-gasumi...
Ukedachi je v In no kamae (Jodan se dělá u Otake sns) a teď se zeptám jinak, ukedachi když útočí na kote, (vím že v Sugino dojo se útočí na meč, ale to si myslím že není podstatné) je v reálné vzdálenosti to je i když v kata utočí na bokken (meč), je schopen pouze přesměrováním svého seku zasáhnout kote, aniž by udělal nějaký jíný pohyb nohama či tělam než je v kata? Nebo aby zasáhnul kote musí udělat oproti kata o krok na víc?

Myslím, že teď je ta otázka formulována lépe...

Petr

Petr

V TSKSR se skoro nevyznám,ale pokud je to ta kata kterou myslím a cvíčíme my(cvičíme TSKSR jen velmi okrajově,jedna kata,pár kat z iaijutsu..atd,jednou za rok k nám jezdi Roger Schmocker), tak když je jeden v ó gasumi, a druhý mu seká na zápěstí, my vždy jedeme na zápěstí...čili nikdy ne sekat před člověka...někdy trénujeme vzdálenost tím,že ten kdo se v danou chvíli brání, se bránit nebude,a ten druhý jede na dotyk(aby věděl a cvičil tak správnou vzdálenost)...
Cudles
cudles
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 691
Registrován: úte 04. zář, 2007 23:00
Bydliště: Chomutov

Příspěvekod torao » stř 26. bře, 2008 12:52

to cudles: to je dle meho názoru dobrý přístup, cvičit pomalu, na kontakt..

To co děláte tak tomu u nás v dojo říkame STOP AND GO KEIKO.

Ten človíček Roger Schmocker, odkud je a co má za stupeň v T©K©R?
Případně nevíš kdo je jeho učitel?

Petr
Iči gan, ni soku, san tan, ši riki
torao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 115
Registrován: ned 29. srp, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod torao » stř 26. bře, 2008 13:24

to ukropcany: No ono jedna věc je treninkový důvod, dejme tomu bezpečnost.
Druhá věc jsou případné problémy které si takhle můžeš zažít a naučit.

v profilu máš napsané box. vem si že by jsi dělal box s partnerem ale stáli by jste od sebe o krok dál a všechny údery by jsi vedl do prázdna.
Jak by jsi se naučil správné načasování pro uhyb?

Petr

P.S.: ber to jako filozofickou debatu...
Iči gan, ni soku, san tan, ši riki
torao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 115
Registrován: ned 29. srp, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod torao » stř 26. bře, 2008 13:41

to ukropcany: Tak to se řeší u nás ve škole stejně, když je někde problém tak se ubere rychlost.

Hatakeyama sns říká cvičte raději pomalu a precizně přesně než rychle ale blbě..

Právě když se cvičí na tu reálnou vzdálenost tak velmi dobře poznáš jestli cvičíš dobře nebo ne. Sice nejde někoho vzít bokkenem po hlavě ale jsou metody, jak si to vyzkošet.

Ale jinak si myslím, že si rozumíme.

Petr
Iči gan, ni soku, san tan, ši riki
torao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 115
Registrován: ned 29. srp, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod RBR » stř 26. bře, 2008 14:53

Z toho co tady píšete mě vychází, že tréninkové postupy a metody jsou obdobné. Rychlost cvičení si u nás každá dvojice reguluje sama. Případně pokud se ukemu nějaká sekvence katy nepozdává, přeruší scénář a opakuje ji tak dlouho dokud to není lepší. To samé udělá kirikomi, když cítí, že je potřeba něco více procvičit (požádá ukeho o zopakování sekvence). V katori platí, že rychlost přichází s technickou vyzrálostí nikoli se zvyšováním fyzické kondice.
RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod cudles » stř 26. bře, 2008 15:34

torao píše:to cudles: to je dle meho názoru dobrý přístup, cvičit pomalu, na kontakt..

To co děláte tak tomu u nás v dojo říkame STOP AND GO KEIKO.

Ten človíček Roger Schmocker, odkud je a co má za stupeň v T©K©R?
Případně nevíš kdo je jeho učitel?

Petr

To nevím, ale našel jsem jeho stránku,bohužel je v němčině,a já německy neumím, takže pokud z toho něco vyčteš,napiš mi to..každopádně do té doby se zeptám, zrovna v pátek máme s ním stáž TSKSR a sobota,neděle stáž aikida...
Ta stránka - http://www.shobukai.ch/4595/index.html

Jsem si všiml že tam dal i fotky z našich minulých stáží(Chomutov), a já všude přečnívám :lol: :lol: :lol:
Cudles
cudles
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 691
Registrován: úte 04. zář, 2007 23:00
Bydliště: Chomutov

Příspěvekod patrik » stř 26. bře, 2008 15:49

Mno podle všeho cvičí pod panem Jukihirem Suginem a spolu s Lorisem Petrisem, což je přímý žák Jošia Sugina a dnes Jukihira, ale v profilu na svých stránkách má napsánu, že cvičil i s panem Hatakejamou (1989).
http://www.chez.com/bushinkan/

Loris vedle Katori a aikibuda cvičí i ©intó musó rjú s Pascalem Kriegerem

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod cudles » stř 26. bře, 2008 18:15

patrik píše:Mno podle všeho cvičí pod panem Jukihirem Suginem a spolu s Lorisem Petrisem, což je přímý žák Jošia Sugina a dnes Jukihira, ale v profilu na svých stránkách má napsánu, že cvičil i s panem Hatakejamou (1989).
http://www.chez.com/bushinkan/

Loris vedle Katori a aikibuda cvičí i ©intó musó rjú s Pascalem Kriegerem

Patrik

Díky :wink:
Cudles
cudles
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 691
Registrován: úte 04. zář, 2007 23:00
Bydliště: Chomutov

Příspěvekod torao » čtv 27. bře, 2008 8:29

RBR napsal:
Z toho co tady píšete mě vychází, že tréninkové postupy a metody jsou obdobné. Rychlost cvičení si u nás každá dvojice reguluje sama. Případně pokud se ukemu nějaká sekvence katy nepozdává, přeruší scénář a opakuje ji tak dlouho dokud to není lepší. To samé udělá kirikomi, když cítí, že je potřeba něco více procvičit (požádá ukeho o zopakování sekvence). V katori platí, že rychlost přichází s technickou vyzrálostí nikoli se zvyšováním fyzické kondice.


Tréninkové metody a postupy budou velmi podobné, si myslím.
Rychlost cvičení si reguluje každá dvojice sama to sedí.

Jen k tomu opravování v kata...
U nás "scenář" přeruší pokročilejší ze dvojice, neb se nedržíme striktně toho, že by se mělo cvičit ve stylu, že forma ukedachiho je pouze pro pokročilejší. A někdy se v dojo cvičí jen určitá sekvence z kata, ne celá kata.

O o té rychlosti to neplatí jen v katori ale i jinde. Navíc když si vezmu sns Hatakeyamu a jeho 80 roků , on už nemusí být rychlý, má správné načasování a kata v těle. Pokud člověk pochopí, že to není rychlosti, ale o nečem jiném dostane se trochu jinam. To je taky dosti univerzální.
Aneb jak říkám, Válečník je jako víno čím starší tím lepší. Ale je nutné o něj pečovat jako o to víno. Jak říká jeden vinař, archiv musíš obracet a občas ochutnat jestli se nekazí, a když jo tak ho vylejt když to kysne. Ale nakonec dodává nebo tam přidáš cukr a prodáš to pražákům... :D :D :D

Petr
Iči gan, ni soku, san tan, ši riki
torao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 115
Registrován: ned 29. srp, 2004 23:00
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků

cron