Protahování - začátky

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

Protahování - začátky

Příspěvekod waterman » sob 17. kvě, 2008 18:44

Dobrý den,
vzhledem k tomu, že začínám běhat, rád bych do toho zavedl i protahování.
V pružnosti a obratnosti zcela nevynikám a chtěl bych to napravit. Vzhledem k běhání, kde nejsou ke správnému postupu k zapotřebí různé množství postupů, je to u protahování horší.

Co jsem tak trochu pohledal narazil jsem na "drsnější" formu protahování a to strečink. Zaujmul mě Suzukiho strečink, kde jsou různé cviky k vidění zde:
http://karatedo-shotokan.xf.cz/bonusovy ... ecinku.htm

Všechno vypadá ideální, bohužel po přečtení pár témat mám jisté pochybnosti...

1) Liší se nějak význačně Suzukiho strečink a "obyčejný" strečink?
2) Mnoha lidem přivedl strečink zranění, měl bych tedy šanci se strečinkem začít ve svých 15 letech, aniž by to významně ovlivnilo správný růst?
3) Ty obrázky cviků vypadají sice hezky, ale co když se prostě do té určité polohy nedostanu? Mám to den co den zkoušet až se přiblížím cílové poloze, nebo by bylo lepší začít s něčím "jemnějším"?
4) Poté rady, kdybych se rozhodl ke Suzukiho strečinku -> měl bych se protahovat PO nebo PŘED běháním? Tipuji že po, aby byly svaly zahřáté?

Případně, mohl by někdo doporučit jinou formu účinného protahování? K "zabránění" tuhnutí svalů a také zvýšení ohebnosti / pružnosti / obratnosti?

Budu rád za Vaše odpovědi :) DOufám, že jsem to zaslal do správné sekce, nějak jsem nemohl vybrat tu pravou :oops:
waterman
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

 

Příspěvekod wushupetr » sob 17. kvě, 2008 19:42

Ahoj, jsou různý druhy protahování. Někdo říká ráno, někdo večer, někdo po celej den a stejně to většina lidí dělá v době, kdy jim prostě vyjde na to čas.
Ty Suzukiho obrázky mi příjdou fajn, ale nevím je to takový protahování, co by měl dělat každej (až na ty šňůry) zkus tohle :D http://uk.youtube.com/watch?v=XIiCqpetHvU

Protahu před běháním, aby ses při běhu nezranil nebo nedostal křeč a po běhu, kdy budeš zahřátej se protáhni eště a pořádně. Říká se nehmitak nekmitat, ale jak vidíš, jsou školy, kde se tohle pravidlo nebere. Každej má jiný tělo, co jinak vydrží a podle toho by se mělo k tomu tělu přistupovat. Já byl od mala protahovanej tou formou co ty kluci na videu a dopadlo to tak, že ve stáří asi budu kapku mrzák :D , takže doporučuju pomalu a něžně (jako na ženskou :D )
wushupetr
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 746
Registrován: ned 11. lis, 2007 0:00

Příspěvekod Galiloo » sob 17. kvě, 2008 22:47

wushupetr píše:Ahoj, jsou různý druhy protahování. Někdo říká ráno, někdo večer, někdo po celej den a stejně to většina lidí dělá v době, kdy jim prostě vyjde na to čas.
Ty Suzukiho obrázky mi příjdou fajn, ale nevím je to takový protahování, co by měl dělat každej (až na ty šňůry) zkus tohle :D http://uk.youtube.com/watch?v=XIiCqpetHvU

Protahu před běháním, aby ses při běhu nezranil nebo nedostal křeč a po běhu, kdy budeš zahřátej se protáhni eště a pořádně. Říká se nehmitak nekmitat, ale jak vidíš, jsou školy, kde se tohle pravidlo nebere. Každej má jiný tělo, co jinak vydrží a podle toho by se mělo k tomu tělu přistupovat. Já byl od mala protahovanej tou formou co ty kluci na videu a dopadlo to tak, že ve stáří asi budu kapku mrzák :D , takže doporučuju pomalu a něžně (jako na ženskou :D )


Pomalu a něžně jako na ženskou???
:lol:
To je špatnej příklad chlapče...Nesmíš tak zevšeobecňovat.
Měl sem pár samic které to chtěli tvrdě a ještě sem musel vydržet docela dlouho :lol: :lol: -no prostě Otročina :lol:
Nejlíp to řešil můj kamarád který si hlídá každé Kilo,protože je kulturista a když s nim chtěla přítelkyně souložit tak jí řekl že pouze na koníčka a že hýbat se bude pouze ona aby náhodou neshodil nějaký ten gram :lol: :lol: :lol: Kdyby mi to tenkrát řekl tak bych měl dokonalou výmluvu.

Sorry za odbočení :wink: :lol: :lol:
Naposledy upravil Galiloo dne sob 17. kvě, 2008 22:55, celkově upraveno 2
Galiloo
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 216
Registrován: úte 23. říj, 2007 23:00

Re: Protahování - začátky

Příspěvekod Galiloo » sob 17. kvě, 2008 22:51

waterman píše:Dobrý den,
vzhledem k tomu, že začínám běhat, rád bych do toho zavedl i protahování.
V pružnosti a obratnosti zcela nevynikám a chtěl bych to napravit. Vzhledem k běhání, kde nejsou ke správnému postupu k zapotřebí různé množství postupů, je to u protahování horší.

Co jsem tak trochu pohledal narazil jsem na "drsnější" formu protahování a to strečink. Zaujmul mě Suzukiho strečink, kde jsou různé cviky k vidění zde:
http://karatedo-shotokan.xf.cz/bonusovy ... ecinku.htm

Všechno vypadá ideální, bohužel po přečtení pár témat mám jisté pochybnosti...

1) Liší se nějak význačně Suzukiho strečink a "obyčejný" strečink?
2) Mnoha lidem přivedl strečink zranění, měl bych tedy šanci se strečinkem začít ve svých 15 letech, aniž by to významně ovlivnilo správný růst?
3) Ty obrázky cviků vypadají sice hezky, ale co když se prostě do té určité polohy nedostanu? Mám to den co den zkoušet až se přiblížím cílové poloze, nebo by bylo lepší začít s něčím "jemnějším"?
4) Poté rady, kdybych se rozhodl ke Suzukiho strečinku -> měl bych se protahovat PO nebo PŘED běháním? Tipuji že po, aby byly svaly zahřáté?

Případně, mohl by někdo doporučit jinou formu účinného protahování? K "zabránění" tuhnutí svalů a také zvýšení ohebnosti / pružnosti / obratnosti?

Budu rád za Vaše odpovědi :) DOufám, že jsem to zaslal do správné sekce, nějak jsem nemohl vybrat tu pravou :oops:


Ahoj.Kam chodíš běhat???Jestli do nějakého Parku tak se můžeš přesunout do Parku kam já chodim cvičit a naučim tě během půl hoďky-hoďky uplně ideální poměrně nenáročnou a všestrannou strečinkovou sestavu.
Stačí když mi za to dáš dejme tomu 30 euro,nejsem zloděj,ale nikde se jí nenaučíš-umí to jen hrstka lidí :wink: :lol: :wink: :!:
Naposledy upravil Galiloo dne sob 17. kvě, 2008 23:53, celkově upraveno 2
Galiloo
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 216
Registrován: úte 23. říj, 2007 23:00

Příspěvekod player » sob 17. kvě, 2008 22:59

waterman : strecing, ac se to mnohym sportovcum nezda(dle toho jak to flakaj ci dokonce ignorujou), je pomerne slozitejsi zalezitost, obrazky jsou sice hezke, ale zrovna tak jako se ztezi naucis spravne kata podle obrazku, tak zrovna tak se ztezi naucis strecing, aniz by nehrozilo nejake vyboceni, v pripade kata chybne provedena technika, v pripade strecingu mozny pozdejsi negativni vliv na zdravi.
Nemam ted naladu ani cas psat podrobneji, kazdopadne u strecingu plati dvojnasob, ze mene je nekdy vice.Takze cvicit denne, do mirne!!!! "bolesti"(pozor, mysleno bolesti svalu, uponu a vazu, pokud boli klouby, ihned zvolit jiny cvik) a hlavne pomalu, pozvolna.Hmitani si muzes dovolit pokud jsi perfektne zahratej a spis uz v urcite fazi flexibility.Jinak rozhodne nedoporucuju.
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

Příspěvekod Galiloo » sob 17. kvě, 2008 23:25

player píše:waterman : strecing, ac se to mnohym sportovcum nezda(dle toho jak to flakaj ci dokonce ignorujou), je pomerne slozitejsi zalezitost, obrazky jsou sice hezke, ale zrovna tak jako se ztezi naucis spravne kata podle obrazku, tak zrovna tak se ztezi naucis strecing, aniz by nehrozilo nejake vyboceni, v pripade kata chybne provedena technika, v pripade strecingu mozny pozdejsi negativni vliv na zdravi.
Nemam ted naladu ani cas psat podrobneji, kazdopadne u strecingu plati dvojnasob, ze mene je nekdy vice.Takze cvicit denne, do mirne!!!! "bolesti"(pozor, mysleno bolesti svalu, uponu a vazu, pokud boli klouby, ihned zvolit jiny cvik) a hlavne pomalu, pozvolna.Hmitani si muzes dovolit pokud jsi perfektne zahratej a spis uz v urcite fazi flexibility.Jinak rozhodne nedoporucuju.


ANO!!!©patnej strečink vždy může být hrozbou,proto mu levně nabízim KVALITNÍ strečink.Dobrý strečink totiž nemůže mít NIKDY!-pokud se cvičí správně!negativní vliv na zdraví ani když se cvičí xxx let xxx krát denně.Dobrý Strečink vychází z Teorií Tradiční čínské Medicíny tudíž má naopak vliv OZDRAVNÝ!!!
Co se týče Hmitání tak to je celkem nesmysl-lepší vynechat úplně!
A už vůbec bych nedoporučoval pokud mu jde pouze o záhřátí a uvolnění svalů pro kvalitní běh cvičit nějaké provazy,rozštěpy,motýlky a jiné nesmysly :!: :wink:
Galiloo
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 216
Registrován: úte 23. říj, 2007 23:00

Příspěvekod waterman » ned 18. kvě, 2008 7:35

@Galiloo - no kdybych měl 30E nazbyt, proč ne, ale takhle jakožto student šetřím každou korunu, a peněz nazbyt tedy moc nemám :P
Neříkám, že je to moc, ale ještě se chystám na Linkiny (pokud ještě budou lístky) a jak říkám - nemám $. :)

Jinak samozřejmě nejde mi o nějaké motýlky a podobné, JENOM mi jde o to povolení svalů a zvětšení ohebnosti / pružnosti. Strečink se mi zdal ideální pro tu ohebnost, ale jak říkáte - sám se toho jenom tak aby to bylo alespoň 90% dobře nenaučím, nebo alespoň ne bez počátečních několika zranění.

Táákže měl bych zkusit strečink podle těch suzukiho obrázků a hlavně pomalu a jemně, nebo bych měl pro začátek začít s jinou formou protahování? Jak se liší ty suzukiho oproti obyč strečinku? A ještě jak jsem psal - do některých poloh jako na těch obrázcích se nedstanu - mám to zkoušet den co den dokud to půjde, že třeba se pokusím dostat do polohy tomu nejblíže, potom další den zase o trochu blíže atd? Není to nebezpečné, provést pouze cvik d polohy kterou snesu :oops: ?
waterman
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod player » ned 18. kvě, 2008 15:40

V tom odkazu jsou vesmes ukazany polohy, do kterych by ses mel v idealu dostat, ale uz tam nemas ukazany prubeh, coz je pro zacatek samozrejme hodne dulezite.
Ja osobne uprednostnuji(budem li se bavit jen o nohou) protahovani nejdriv kazde nohy zvlast a zrovna tak kazde partie zvlast, tzn. nejdriv napr. sval litkovy, pak sval steheni a az potom oba naraz.
Dale nedoporucuju zadrzovani dechu a ohybani jen hlavy ke koleni(druha rada, prvni a druhy obrazek zleva-napriklad), jako je u mnoha lidi castym zvykem.
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

Příspěvekod Galiloo » ned 18. kvě, 2008 19:16

waterman píše:@Galiloo - no kdybych měl 30E nazbyt, proč ne, ale takhle jakožto student šetřím každou korunu, a peněz nazbyt tedy moc nemám :P
Neříkám, že je to moc, ale ještě se chystám na Linkiny (pokud ještě budou lístky) a jak říkám - nemám $. :)

Jinak samozřejmě nejde mi o nějaké motýlky a podobné, JENOM mi jde o to povolení svalů a zvětšení ohebnosti / pružnosti. Strečink se mi zdal ideální pro tu ohebnost, ale jak říkáte - sám se toho jenom tak aby to bylo alespoň 90% dobře nenaučím, nebo alespoň ne bez počátečních několika zranění.

Táákže měl bych zkusit strečink podle těch suzukiho obrázků a hlavně pomalu a jemně, nebo bych měl pro začátek začít s jinou formou protahování? Jak se liší ty suzukiho oproti obyč strečinku? A ještě jak jsem psal - do některých poloh jako na těch obrázcích se nedstanu - mám to zkoušet den co den dokud to půjde, že třeba se pokusím dostat do polohy tomu nejblíže, potom další den zase o trochu blíže atd? Není to nebezpečné, provést pouze cvik d polohy kterou snesu :oops: ?


:lol: :lol: :lol:
Podle obrázků nic necvič-to ti víc uškodí než pomůže.Linkiny mám rád,takže sis šplhnul a dám ti slevu na 20euro :wink: :lol:
Galiloo
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 216
Registrován: úte 23. říj, 2007 23:00

Příspěvekod player » ned 18. kvě, 2008 22:57

Tohle si porid, zadna penezenku drasajici investice to neni a mas to tam celkem slusne popsane, vcetne ukazkovych cviku.

http://www.temple.cz/component/page,sho ... Itemid,26/
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

 

stretching

Příspěvekod kanja-san » pon 19. kvě, 2008 8:48

je spousta metod, jak se venovat protahovani. tady je jeden návod a je fajn - http://www.youtube.com/watch?v=VrXjM1HZ ... re=related
kanja-san
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 21. bře, 2006 0:00
Bydliště: praha

kvalitní kniha

Příspěvekod kanja-san » pon 19. kvě, 2008 8:52

tady najdes jednu z knih, ktera se zabyva protahovanim a je to asi nejlepsi kniha, ktera zatim u nas vysla ;-) - http://www.grada.cz/katalog/kniha/strecink_724/
ale pokud se venujes treninku bujutsu v nekterem z klubu, tak se tam urcite seznamis s protahovanim vhodnym pro to ktere budo
kanja-san
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 21. bře, 2006 0:00
Bydliště: praha

Příspěvekod waterman » pon 19. kvě, 2008 12:04

@Galiloo - sry, ale jak jsem psal - nemám 500 Kč nazbyt. Navíc za jednorázovou akci... ;-)

@kanja-san - to video je pěkně udělané, takže nejspíše se pustím do toho a budu hledat insipiraci na YT.

Takže kdyby jste měli ještě někdo tipy na videa, na protahování (kvalitní :)) tak je napište. Postupem času bych si nějakou knihu i koupil, jenomže kterou z nich pořídit? Jsem ochotný do ní investovat cca 200kč. Což by s poštovným, tak nějak vyšlo, v knihkupectvích to podle internetových stránek blízko nás nemají.

Ale teď kterou? Tu co sem dával kanja-san nebo player? :) Ten cenový rozdíl 70Kč mi nedělá problém, ale která je přínosnější, případně jestli máte tip na jinou, která by se do maximálně 250Kč vešla, sem s ní!
waterman
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod kanja-san » pon 19. kvě, 2008 21:01

kniha od Michaela J. Altera je pomerne obsahla a v ni uvedeny prehled cviku a jejich provedeni je urcite daleko vetsi nez u druheho titulu, i kdyz take neni spatny.
Alter tam take rozdeluje jednotlive cviky podle potreb ruznych telesnych aktivit a je tam i cas venovana bojovym umenim. Mozna by bylo nejlepsi, kdyz bys mel obe knizky v ruce a pak si vybral podle toho ktera ti bude vice vyhovovat ;-)
kanja-san
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 21. bře, 2006 0:00
Bydliště: praha

Příspěvekod waterman » úte 20. kvě, 2008 11:36

Co jsem se ještě tak díval, tak jsem našel i výhodnou nabídku -
http://www.vltava2000.cz/tai-chi/goodsd ... oodsID=250

Balíček tří knih:
Akrobacie, Posilování v bojových sportech a Strečing v bojových sportech
Autoři: Zdeňek Kurfust a P. Hedvábný.

Myslím, že tyto tři knihy by dobře posloužili pro vybudování pružného a pevného těla? Takže myslíte že je to výhodná koupě? Jsou to víceméně všechny tři knihy pouze 80stránkové příručky, avšak to by nemělo až ak vadit, pokud by tam bylo to podstatné...

Máte s těmi knihami někdo zkušenosti? Budu rád za každou poznámku. :)
waterman
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod Trian » úte 20. kvě, 2008 16:32

Zdravím všetci


Co znamená hmitak?

Ak to znamená pružiť v strečingu, prečo to považujete za nesprávne???

Ja cvičím kung-fu a gymnasticku už dva roky. Každý tréning sa venujeme strečingu+ sa naťahujem doma. Svojím systémom som sa naučil rozštep, špagát aj mostík a všetky tie extrémne veci za pol roka, ale:
1.) už rok pred tým som robil parkour a v rámci toho sa trošku (ale neporovnateľne slabšie) naťahoval.
2.) lekár mi povedal, že mám neviemčo a že sú moje kĺby a šľachy jednoducho mimoriadne flexibilné.

Toho pol roka som cvičil pravidelne vždy 2x do dňa každý deň v týždni. Odkedy viem všetky tie cviky (teraz mám 20 rokov), tak mi stačí 1x strečing do dňa, prípadne aj len 3x do týždňa, ale to len na nevyhnutné udržanie si pružnosti.
Problém s kolenami nemám a nikdy som nemal. Každý deň cvičím tvrdo a dvojfázovo, takže (zatiaľ) si myslím, že je môj strečingový systém veľmi efektívny.

Samozrejme, ak sa venuješ len behu a nechceš siahať na extrémy ako ja, len ponaťahovať šľachy, aby sa neskracovali, stačí strečing pri každom tréningu, nie aj mimo nich.

Moje rady:
1.) V®DY pred strečingom sa zahrej - ak beháš, tak si daj len minutkový strečing, 5 minút na zahriatie (napr. atletickú škôlku, alebo len beh ľahkým tempom).
2.) Pred samotným behom netreba pri naťahovaní siahať do maxima. Nerob šponovacie cviky (šnúra, rozštep), ale len také, v ktorých sa dá pružiť a URČITE PRU®!!!! Zvyšuje to flexibilitu šliach. Stačí takých 5 - 10 min.
3.) Samotná pohybová aktivita.
4.) Keď si už poriadne vyčerpaný po dlhom behu, svaly sú dokonale zahriate a môže začať hlavný strečing aj so statickými cvikmi (rozštep, šnúra...)

Suzukiho systém strečingu mi príde neskutočne... zbytočný a dlhý. Kým by som odcvičil takú sériu cvikov, tak ubehne snáď aj hodina. 70% tých cvikov sa opakuje v rôznych variáciách.
Tie videá čo sem dali chalani sú fajn - podľa nich sa už dá niečo robiť.
Súhlasím s názorom, že najprv rozcvičiť každú nohu zvlášť a potom obidve dokopy, tak to robím aj ja.

Vybral som pár cvikov z toho suzukiho strečingu, ktoré sa ti ako začiatočníkovi podľa mňa najviac hodia (číslujem od prvého riadku zľava do prava):
1, 24, 4, 9, 8, 14, 28, 27, 12
V takom poradí, ako som napísal.

Ešte ku strečingu:
Optimálne je každý sval naťahovať 20 sekúnd v miernom pružení a ďalších 10 sekúnd v maximálnom pružení - cítiš, že ťa to poriadne ťahá, bolí - ale pozor na prah natiahnutia, aby si si nepoškodil sľachy, všetko s mierou. Ak sa pred strečingom dobre zahreješ, nemal by si sa zraniť.

Ku statickým cvikom= rozštep + špagát
To sú cviky 28 a 27.
Ku nim sa prepracuješ postupne.
Rozštep: Najlepší cvik na rozvoj tohto cviku je, že sedíš, nohy sú vo V, čo najširšie od seba a ťaháš ruky dopredu. ©pičky ťaháš ku sebe, nohy sú vystreté.
©núra: Vykladanie nohy na rebriny, ako to robili tie kungfu deti na videu. Vonku postačí lavička. Snaž sa prstami dotknúť špičky a hlavu ťahaj čo najviak ku kolenu.

Dúfam, že som nejako pomohol.:D

Pýtať peniaze za strečing?? Príď za mnou a ja ti to ukážem zadarmo :lol:
Trian
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 196
Registrován: pát 08. čer, 2007 23:00
Bydliště: ©amorín, Slovensko

Příspěvekod wushupetr » úte 20. kvě, 2008 16:41

waterman píše:Co jsem se ještě tak díval, tak jsem našel i výhodnou nabídku -
http://www.vltava2000.cz/tai-chi/goodsd ... oodsID=250

Balíček tří knih:
Akrobacie, Posilování v bojových sportech a Strečing v bojových sportech
Autoři: Zdeňek Kurfust a P. Hedvábný.

Myslím, že tyto tři knihy by dobře posloužili pro vybudování pružného a pevného těla? Takže myslíte že je to výhodná koupě? Jsou to víceméně všechny tři knihy pouze 80stránkové příručky, avšak to by nemělo až ak vadit, pokud by tam bylo to podstatné...

Máte s těmi knihami někdo zkušenosti? Budu rád za každou poznámku. :)


Řek bych že jsou docela na nic. Jednu jsem měl a nebylo v nich nic víc co bych nenašel kdekoliv jinde, třeba v příručce pro bratry sokoly (jestli něco takovýho existuje). Jednu jsem doma měl, myslím, že tu akrobacii, ostatní jsem četl. Nevím spíš by se to mělo jmenovat Učitelem tělocviku snadno a rychle, ale třeba se to někomu líbí. Možná se pletu, ale Zdeňek Kurfust cvičí Tai Ji ne?Myslím, že Yang. Tam se moc neskáče, tak kde se to o těch saltech a tak dověděl? Leda že by opravdu chodil do sokola :D Proč ne?
Každopádně mi to přišlo jako ta Wing Chun kniha od Leoše Kotlára, která se možná lidem od Wing Chun líbí (nevím), ale mě přišla divná.
wushupetr
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 746
Registrován: ned 11. lis, 2007 0:00

Příspěvekod waterman » úte 20. kvě, 2008 18:29

@Trian - No! Ten příspěvek mi opravdu hodně dal, díky! te´d si jej ještě někam zkopírovat a trochu upravit :wink:

- Jak si začínal ty se strečingem? Podle toho co ji napsal, cvičil si gymnastiku.
To vás učili některé cviky tam, nebo ses řídil podle nějakých knih, případně článků z internetu atd..?

- No prozatím se věnuji pouze běhání, ale to neznamená, že by nebylo naškodu zkoušet ty horší cviky... Sice jsem psal, že to ne, ale nějak jsem změnil názor. :) I když nevim jestli bych to dokázal, ale pravidelným tréninkem věřím že ano.

- Co se týče toh ptaní peněz, nakonec mi napsal PM, že si dělal srandu ;) jenomže nakonec se zjistilo, že jsme každej z jiného konce republiky.

- Jinak pro začátek, teď jak to je, by jsi mě doporučoval ty cviky co jsi napsal? Nic víc? Zdá se mi to celkem málo :D
Jenom jsem si letmo prolétl postahoval ty obrázky, avšak co se tak dívám, tak např. ruky se v tom cvičení neprotahují vůbec, ono to sice není nic náročného protahovat ruky, ale někdy mám i ruky dost ztuhlé a tak který cvik by jsi doporučoval pro dobré protažení ruk?

- Ta šňůra - stači tedy obyčejná lavička / židle, nemusím se snažit ze začátku chodit do extrému, jako ty děti? :) Co jsem tak zkoušel dát nohu tak vysoko a ještě natáhnout -> nešlo :D

Btw, co se týče toho hmitání - taky nevim co si před tím představit? :oops:

@wushupetr - dobře, dám na tvoji radu :) Mě právě ještě zaujala ta kniha "Akrobacie" - kdový co by to bylo.. :D
Jsem jaksi v tomhle ohledu nerozhodný.. :D Takže nejspíše koupím tu knihu od Michaela J. Altera? :)
waterman
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod wushupetr » úte 20. kvě, 2008 20:01

No k tomu hmitání kmitání:
Ty děti byli z pekingskýho Wushu týmu a byli připravovaný na soutěže a ne k boji. Jsou to sportovci a v tomhle sportu jde o efekt ne učinek, tudíš jejich pružnost by měla být o to větší a jsou tak lámaný od malička. Je to něco jako cirkus. K čemu je v boji to že si dám špičku nohy k čelu? K ničemu. Jim to dá body pač jim to pomůže v pohybu při sestavě.
Já jsem se zajímal o to kdo a kde se říká proč jo a proč ne kmitání a hmitání.
Ptal jsem se plno lidí a většinou každej odpověděl jinak, ale nejvíc odpavídali tak, že číňanů je asi plno tak jim nebude vadit, když nějakýmu slabýmu kusu utrhnou nohu :D A myslím, že je to pravda. Prej se ty svali takhle eště víc zahřejou a rychleji protáhnou (neříkám, že líp) To se přece dělá třeba gymnastkám.
Každopádně pro bojový styly bych to s tou extrémní pružností nepřeháněl.
wushupetr
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 746
Registrován: ned 11. lis, 2007 0:00

Příspěvekod Trian » úte 20. kvě, 2008 21:52

Čo sa týka tých troch kníh... Aj ja som mal jeden čas mániu, že si niečo podobné kúpim, ale nakoniec som to zavrhol. Jednoducho som išiel do kníhkupectva, objednal som si niečo na pitie a pustil sa do čítania (aspoň tak to funguje v PantaRhei). Popozeral som si obrázky, veľmi mi to nepomohlo a robil som ďalej to čo pred tým. :lol:


4waterman:
Nuž, so strečingom som začínal sám. Kamarát sa chystal na prijímacie skúšky na FTV© (Fakulta Telovýchovy a športu), tak som mu s tým trochu pomáhal. Učiteľ na strednej nám dal ku gymnastike a vôbec cvičeniu nejakú literatúru, z ktorej sme spočiatku čerpali... Takže sa to vyvýjalo postupne v priebehu roka a ďalej:)
Z internetu som vtedy ešte nečerpal, ale myslím, že sa tu teraz dá nájsť veľa užitočného (viď tie videá z youtube).
Čo sa týka finálovej strečingovej zostavy, ktorú teraz cvičím (s drobnými obmenami, aby sa šľachy stále museli prispôsobovať), tak tá vznikla kombináciou toho čo som robil, toho čo mi poradil kamarát z FTV© a toho, čo nás učí majster na kungfu.
Niektoré veci, najmä z kungfu sú dosť nešetrné na kolená, alebo kĺby, pokiaľ nie je telo zvyknuté od malička na záťaž, takže som ich vymenil za "európske" cviky.

Ja keď som robil prvý krát šnúru, bol som rád, že dám nohu do pravého uhla :D , takže to je v pohode. Na šnúru sú dobré zo začiatku robiť ešte po samotnom hlavnom strečingu švihové cviky - predkopávanie, kopanie do boku (ale švihovo) a kopanie dozadu. Zlepší to pružnosť šliach a kĺbov.
O rozštepe som už písal.

Čo sa týka strečingu zbytku tela - to je komplikovanejšie. Kapitola sama o sebe :)
Ak si sa rozhodol venovať komplexnému strečingu tela, nemožno zabúdať na to, že okrem rúk je tu aj chrbát...
V Suzukiho strečingovom systéme je niečo na preťahovanie chrbta a brušného svalstva, ale tie cviky mi prídu neefektívne (možno preto, že som ich sám nikdy necvičil :D ).
Popisovať jednotlivé cviky je komplikované - navyše telo každého športovca je unikátne - cviky si vyberá "samo" a na základe skúseností. Preto zhruba popíšem aspoň postup:
1.) Zahriatie svalstva (1-2 série klikov do vyčerpania)
2.) ©vihové cviky - podľa mňa nie je správne začínať statickými (na rozdiel od nôh - ako som písal o švihaní v začiatkoch).
3.) Statické cviky.

Čo sa mňa týka, postupujem vždy od hlavy dole. Teda najprv hlava potom ruky, trup, a nakoniec nohy nohy. Napríklad pri rozštepe je dobré, keď si pred tým ponaťahujete brucho, ide to ľahšie.

Na príklad uvádzam svoje zostavy:

Hlava:
-klasické krúženie hlavou, žiadne násilné vykrúcanie rukami (je to proti prírode:D)

Ruky:
-rozcvičenie zápästí a predlaktí krúžením
-rozpažovanie rúk
-krúženie dopredu
-krúženie dozadu
-krúženie striedavo na každú ruku asynchrónne (ruky sa točia zrkadlovo)
-krúženie ramenami
-naťahovanie pákami (to je extrém - špecializovaný strečing proti pákam - najmä z aikida :D )
-naťahovanie ramien
-naťahovanie tricepsu
Z každého zhruba desať opakovaní (10 krúžení, 10 pérovaní, 10 sekúnd...). Vyzerá to, že je toho veľa, ale treba si uvedomiť, že je všetko robené švihovo, od jedného cviku priamo k druhému. Dokopy cca 3-5 min.

Trup:
-vytáčanie do strán
-vytáčanie do strán v predklone
-predklon s rukami za chrbtom (váha vystretých rúk naťahuje ramenné a chrbtové svalstvo)
- záklon s rukami vystretým hore (váha vystretých rúk naklonených dozadu nažahuje ramenné a bručné svalstvo, výborný cvik na zvýšenie pružnosti krížového svalstva) - tento cvik inak vyzerá trochu komicky:D
-dotýkanie sa špičiek
-statický cvik - rukami sa chytím členkov a pritiahnem hlavu ku kolenám (resp. keď niekto nevie, snaží sa - péruje (kmitá))
-vytáčanie do strán
-neviem ako sa to volá, tak popíšem - prepletiem prsty, ruky vystriem spojené nad hlavu a zohnem trup do strany - naťahuje to perfektne šikmé brušné svalstvo - vynikajúce pre gymnastov a thai boxerov). Je to statický cvik. Najprv na jednu, potom na druhú stranu.
- mostík rozkročmo
-hlava ku kolenám
-mostík zkročmo
-hlava ku kolenám
-mostík na jednej nohe
-hlava ku kolenám
Keď neviete urobiť mostík, stačí si ľahnúť na zem a urobiť ho tak. Tie variácie (skročmo, na jednej nohe - to je len bonus - dobré je striedať to s predkláňaním, vybičujete svaly a dokonale ich pretiahnete - neodporúčam, ak ste pred tým obedovali:D)
Dôležitá poznámka - okrem vytáčanie a statických sú všetky cviky dynamické - kmitové.

Nohy:
Cviky z obrázkov Suzukiho v takom poradí, ako som ich popísal, ale s tým rozdielom, že niektoré obmieňam.
Pri rozštepe sa otáčam do šnúry - dobre to šponuje šľachy - ako keď žmýkate uterák - vynikajúci cvik.
Všetky tie cviky robím dynamicky (až na rozštep a šnúru - tam nie je čo:)) - kmitám v nich. Tak sa podľa mňa oveľa efektívnejšie posúva prah natiahnutia a s tým aj bolesti.

Medzi jednotlivými cičeniami nerobím žiadnu pauzu. Celá zostava trvá asi 15 min, z toho polovicu tvoria nohy. Tých cvikov na nohy je pár, ale to sa len zdá. Robiť 5 rovnakých cvikov na ten istý sval len s malými zmenami je naraz zbytočné. Tieto obmeny sa dajú dobre využiť pri občasnej obmene celého strečingu, aby šľachy nezleniveli.
Ak robíte strečing pred samotným tréningom (beh, bu...) dobre sa pri tom zapotíte a šanca na zranenie geometericky klesá:D

Dúfam, že som vyčerpávajúco odpovedal na všetky otázky:D
Trian
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 196
Registrován: pát 08. čer, 2007 23:00
Bydliště: ©amorín, Slovensko

Další

Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník