poloha železného jezdce

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Příspěvekod roza » ned 25. kvě, 2008 17:56

Luen - ale my si v tom spolu prece rozumime.... :wink:
S tema poctama na jedne ruce taky....
Ja mluvim jen za sebe ,vim kolik a jak cvicim.Do skupiny klabosilu se nepocitam.Ten ideal mne preci jen zajima a tak si obcas najdu cas to s nekym rozebrat.Poptat se na nazor a nabidnout svuj.
Nerad bych s vanickou vylil i decko.Notabene se i skrze diskusi lehko pozna ,jestli to ma i ten druhy odcviceno nebo ne.
Proste je to jen takovy muj konicek,to obcasne povidani... :D

Roza
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

 

Příspěvekod practice » pon 26. kvě, 2008 1:00

JRup píše:... ale jeden dával důraz na celkovou relaxaci a druhý na záměr. Jeden se jmenoval Zheng Man Zhing a druhý He Jing Han.

sorry, moc se v tech lidech nevyznam
ten co daval duraz na relaxaci byl Zheng Man Zhing?
pokud jo, nevite kde by se o nem dalo neco zjistit? z google toho moc nevypadlo
dik
practice
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 130
Registrován: sob 02. črc, 2005 23:00

Příspěvekod jox » pon 26. kvě, 2008 10:24

practice píše:ten co daval duraz na relaxaci byl Zheng Man Zhing?
pokud jo, nevite kde by se o nem dalo neco zjistit? z google toho moc nevypadlo
dik

Zkus Cheng Man-ch'ing , Cheng Man-ching , Zhèng Mànqīng. Třeba je to on.
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod Mik » pon 26. kvě, 2008 10:34

To Practice:
Co třeba tahle knížka:
http://knihy.abz.cz/prodej/nic-vam-netajim
Mik
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 100
Registrován: ned 11. črc, 2004 23:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod JRup » pon 26. kvě, 2008 10:39

jox píše:
practice píše:ten co daval duraz na relaxaci byl Zheng Man Zhing?
pokud jo, nevite kde by se o nem dalo neco zjistit? z google toho moc nevypadlo
dik

Zkus Cheng Man-ch'ing , Cheng Man-ching , Zhèng Mànqīng. Třeba je to on.

Souhlas. Je to ten "vyhlášený" profesor Cheng z NY. Jeho pojetí je charakteristické držením páteře svisle přímo k nebi, což je kontrast k tomu klipu s panem He.
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Příspěvekod jox » pon 26. kvě, 2008 11:46

Riverman a JRup píše:http://uk.youtube.com/watch?v=79lfEBj2Ohs
http://uk.youtube.com/watch?v=BrIcXONHd2I

:oops: kolečka v p.... :oops: :D

JRup píše:Souhlas. Je to ten "vyhlášený" profesor Cheng z NY. Jeho pojetí je charakteristické držením páteře svisle přímo k nebi, což je kontrast k tomu klipu s panem He.
... a taky kontrast s tím jak vypadá při tui-shou :wink:

Ale koukám, že už se tohle téma tady široce dalece řešilo, a tady je to už trochu OT... :oops:
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod Janoj » úte 27. kvě, 2008 8:36

roza píše:Janoj,
ne,nezklames - jen jsem to zminil ,protoze jsem mel pocit ,ze to v ramci postoje procvicujes.Viz tvuj odkaz na "vlnu".
Kdyz uz o tom mluvime ,proc obeh v postoji necvicis?Pokud je to jenom jinou posloupnosti metodiky ,nemam s tim zadny problem....ptam se proto ,ze mne se zda ,ze tenhle cvik se k tomu primo nabizi.Po urcite dobe,samozrejme.
Stejne tak se mi zda ,ze k tomu vybizi i to klesnuti dechu - moznost rozdeleni ,kde horni dychani naplnuje pozadavek plynulosti a spodni je mozno koordinovat se zminenym obehem.

Nerikam tim ,ze to delas spatne,naopak se vyptavam na tvuj postup.

Za He video diky ,ale videl jsem ho uz asi stokrat :wink: .......prave na zaklade toho pohybu jsem videl spojitost s obehem.

A jeste jednu otazku ,at se vratime k zakladu mabu - mas v nem vzdy dvoji zatizeni ,nebo jen nekdy (pokud si teda zrovna neuzivas wuji)?

Dik

Roza

Roza,
malý oběh zatím systemeticky necvičím a co vím o jeho metodice, tak se doporučuje ho cvičit v sedu se zkříženýma nohama – já myslím,aspoň pro začátek. Snáze se prý udrží, aby se „neztrácel“ v nohách, k čemuž v postojích může asi zpočátku docházet..

To co vidím na videu mistra He je pro mě hlavně velký okruh (oběh).

Já mabu chápu jako východisko pro další postoje Zhan Zhuang, které mají také váhu vydělenou na jednu nohu. Takže si většinou mabu cvičím s nevydělenou váhou, ale začínal jsem s postojem prázdným (xubu) a střídal jsem nohy po 3 minutách (paže jsem měl v objímání stromu).
K tomu rozdělení váhy, ale vlastně přistupuji, kdykoliv si postoje a práci v nich cvičím, což je kdykoliv si na to vzpomenu a to je třeba i při čekání na zastávce MHD, stejně tak při nákupech s manželkou v supermarketu, maskován za nákupní košík. :wink: :)
Zdar, Janoj
Janoj
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon 11. pro, 2006 0:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Janoj » úte 27. kvě, 2008 10:07

For JRrup: Promiň, ale ve vší úctě k tobě, tě budu v některých názorech odporovat. :wink:
Znám mistra He osobně, i když jsem s ním strávil zatím jen několik dní a jen jeden seminář taiji, kdy se nám snažil předat principy. V rámci toho nám tento uvedený kousek sestavy zacvičil asi pěti různými způsoby a z toho byl jeden také zaměřen např. na záměr. Osobně si nemyslím, že je správné ho srovnávat s mistrem Čengem tím, že jednoho je doménou relaxace a druhého záměr - to může být zavádějící. Jinak ta jeho sestava taiji je skutečně z linie Jang Panchou – tak nám to na semináři sdělil.

I s tou páteří mistra Čenga svisle k nebi (pokud je to myšleno kolmo) také nemohu zcela souhlasit. Důkaz k tomu se dá najít třeba přímo na titulní stránce jeho knihy „Tchaj-ťi čchüan Zjednodušená metoda cvičení pro zdraví a sebeobranu“ (nakladatelství Argo), kde je sám mistr Čeng v nízké pozici jednoduchého biče – vzpřímená páteř, ale ne kolmo k nebi. Uvnitř knihy sice není forma (pozice) „Jehla do mořského dna“, ale je tam pozice s úderem pěsti šikmo dolů a tam je to také zřejmé. Určitě by se to dalo i vypozorovat z nějakého jeho videa.

A ještě do třetice. Nemyslím si, že by se dalo zjednodušeně říci, že mistr YCF Dlouhou formu tím že ji upravil pro zpopuralizování nějak poškodil. Každá forma se dá, podle mě, zacvičit různým způsobem, podle toho, co od toho očekávám a k jakému účelu to má sloužit (třeba ke zvýraznění záměru, nebo zvýraznění pohybů – viz. Velký rám mistra YCF atd.). Věřím, že pro bojové účely používal YCF hlavně i jinou formu.

Jinak, abych nebyl úplně OT, tak jestli jsem se od někoho naučil o postoji mabu nejvíce (ať už přímo nebo nepřímo),tak to bylo právě od mistra He Jinghana.

Janoj
Janoj
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon 11. pro, 2006 0:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod jox » úte 27. kvě, 2008 10:22

Janoj píše:I s tou páteří mistra Čenga svisle k nebi (pokud je to myšleno kolmo) také nemohu zcela souhlasit. ... kde je sám mistr Čeng v nízké pozici jednoduchého biče – vzpřímená páteř, ale ne kolmo k nebi. ... Určitě by se to dalo i vypozorovat z nějakého jeho videa.
Janoj

No rozhodně, ale také je vidět, jaká je to výjimka - tedy v této jeho sestavě. Viz 4:44
http://www.bojovaumeni.cz/bu/modules.ph ... 9332#89332
V tui-shou to už vypadá docela jináč :wink:

JRup píše:Jox: Dobré oko. Odkryl jsi jeho Bagua původ.
Jó, kdyby tak šly líp i jiný věci, než si občas něčeho šímnout... :oops:
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod roza » stř 28. kvě, 2008 14:37

Janoj ,
dik za odpoved.
Nemam problem s tim videt mabu jako jeden z predstupnu k ruznym variantam ZZ ,.....a naopak......

Asi se trochu lisime v pouzivanem nazvoslovi ,takze moje otazka se tykala neceho jineho ,nez o cem pises ty.
Myslel jsem zatizeni ve frontalnim rovnomernem postoji ,at uz mabu nebo wuji ci ZZ.

Roza
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod Janoj » čtv 29. kvě, 2008 10:38

roza píše:Janoj ,
dik za odpoved.
Nemam problem s tim videt mabu jako jeden z predstupnu k ruznym variantam ZZ ,.....a naopak......

Asi se trochu lisime v pouzivanem nazvoslovi ,takze moje otazka se tykala neceho jineho ,nez o cem pises ty.
Myslel jsem zatizeni ve frontalnim rovnomernem postoji ,at uz mabu nebo wuji ci ZZ.

Roza

Roza,
díky za reakci.
Ale neméně zajímavý bude pro mě tvoje zkušenost a názor, zda ten problém nemáš také z hlediska pohybu v těch postojích tj. zda je pro tebe a tvoje zkušenosti přijatelný názor, že práce ve statickém postoji mabu nám dává dobrý základ pro to,jak se pohybovat buď v samotném mabu nebo v prázdném postoji či postoji luku, ale i v pubu, které je vlastně v Dlouhé formě mistra YCF u formy Jednoduchý bič-nízká pozice. V taiji je sice typickým příkladem pro mě forma Plující oblaka – tj. kráčení v mabu do strany a vlastně také i třeba úkrok z úvodní formy Wuji. Ale stejně tak jde i o tu pozici Jednoduchý bič -nízká pozice. A nebojím se prostě tady říci - ať po mě třeba někdo hodí kamenem :) , že tu práci v mabu,ať už se jedná o práci torza-trupu, kterou řeší těch prvních pět z 10-ti důležitých bodů mistra YCF, tak práci nohou a chodidel, která je např. v bodě č.7 „ Upper and lower mutually follow“ mohu uplatnit v každé formě i jejich přechodech.

V tom dalším jsme si podle mě nerozumněli jen částečně. Já jsem těmi smailíky tě asi spletl, takže to vypadalo, že ty moje „příklady z běžného života“ nic pro mě neznamenají, ale oni jsou pro moje cvičení ohromně důležité – už např. z toho důvodu, že je mám stále po ruce (jako třeba dech).
Právě když někde čekáme, tak máme tendenci vydělovat váhu na jednu nohu a střídat to. Do toho se vejde u mě i ten tvůj dotaz na frontální postoj. Je třeba také připomenout, že mám hubené nohy a většinou nosím kalhoty s volnějšími nohavicemi, takže nějaké mírné pokrčení v kolenou není žádná exibice pro okolí, ale hlavně, jak už jsem tady zmínil, tak pro tu práci pro mě není bezpodmínečně nutné řešit výšku toho postoje, ale to jak si dokáži sednout na tu pomyslnou (i třeba vysokou barovou) židli,abych dokázal tzv. „sedět na nohách“ a váhu spouštěl do chodidel (nebo jen chodidla jednoho). Mám ještě jeden podobně "bláznivý" příklad“ ze života“,kde tu práci ve statickém postoji trénuji vlastně v pohybu a za pomoci vlastně vnější síly, která nahodile přichází. Ale ten třeba až zase někdy příště. :wink: :)
Měj se a dík za diskuzi a tvoje názory a zkušenosti.
Janoj
Janoj
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon 11. pro, 2006 0:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod roza » čtv 29. kvě, 2008 16:15

Ahoj Janoji,
nevim sice,jestli bude muj nazor pro tebe zajimavy ale vynasnazim se. :D

Ten nazor ohledne prinosu statickeho mabu pro pohyb je pro me naprosto prijatelny.Urcite alespon v obecne rovine.Jaxem tu nedavno uvedl :" Oproti zde rozsirenemu nazoru si myslim ,ze staticka cviceni ,jsou-li spravne pouzita,muzou produkovat neskutecnou dynamiku a koordinaci."Mel jsem tim na mysli i kroky a pohyb na nohou celkove.

Jen je mi lito ,ze zde bezne nabizena a dostupna metodika taiji tenhle napad nepodporuje.Me se treba zda dost skoda ,ze se krokove vzorce omezuji vetsinou jen na sestavu ,a to je jeste malokdo schopen s tou sestavou zachazet tak ,jak se na tehle urovni ma - tzn. rozebrat na kousky a chodit a chodit......hybat se a hybat se.....
Oproti metodice zminovane v literature nebo v ostatnich BU se mi to zda dost oklestene.....
Abych to presne vysvetlil - bez urazky a os. utoku : kdys naposledy vzal libovolnou krokovou variaci ze sestavy a zacvicils ji 1000 krat?
Skutecne to neber zle ,jen jsem povazoval za nutne vysvetlit ,ze prestoze s tvym nazorem souhlasim v obecne rovine ,muzeme se dost lisit v predstave ,jak ten napad uvest do praxe... :wink:

Spravne pouziti mabu jako nastroje k ziskani zkusenosti a dovednosti je dost obtizne.Musi se neustale stridat s ostatnim cvicenim ,testovat,vyvozovat zavery a ty pak v dalsim cviceni zohlednovat.
To,co pak clovek ziska ,muze ,jak pises ,uplatnit kdekoliv.

Ale myslim ,ze treba veci ,dovednosti ,ktere tu v souvislosti s mabu zminujeme ,nejsou pro novacky dostupne.Nevidim to tedy tak ,ze se musi trapit v mabu 5 let a pak bude sqele chodit.Nebude.
Naopak ,kdyz stravi par let chozenim a pak se zacne pitvat v mabu ,udela kazdy lip.Dle me.
Jinak "hrube" mabu bez pitvani kdykoliv ,samozrejme.

Tvoje „příklady z běžného života“ chapu ,sam se pri tom casto nachytam ,jak to delam i podvedome.......nebo je pouzivam k vysvetleni urcitych zalezitosti.

Me treba prijde skoda blbnout si s prenasenim vahy jenom na zastavce ,takze jsem chtel vedet ,jestli to jedes i behem treninku ( a chapu ,ze pri procvicovani tohodle druhu veci se da rict ,ze mas trenink kdykoliv a kdekoliv - castecne) ,a hlavne ,jestli to nejak navazujes dal ,prenasis do dalsiho cviceni ,testujes a konfrontujes.

Abych dal priklad ,co tim myslim :

Treba teda zatezovani -z wuji

1.jedna noha - pauza k relaxaci a znovunalezeni wuji - druha noha¨

2.jedna noha - kratke wuji (nemusi se jiz hledat) -druha noha
spravne dokonceni prvniho zatizeni ovlivni zacatek druheho

3.jedna noha - navazne druha noha
skrz jediny bod wuji
az doposud je zatizeni vzdy pro kazdou nohu v akci 100%

4.jedna-druha soubezne se stridavym %pomerem zatizeni
neni opotreba jit na 100%(oba protipoly byly jiz vymezeny)
miru zatizeni dle Yi-zameru ,zmeny rytmu

Prubezne zkouset kdykoliv vyrovnat zpet do wuji ,kontrola relaxace (hlava,hrud,ramena,lokty atd. dle zasad) (kontrola relaxace i na ukor spravneho napeti v teto fazi mozna ,pomaha HLEDANI jingu ,ne uz tolik pozdeji pri generovani a vedeni jingu.)
Kontrola plynulosti horniho dechu a plnost tantienu.

5.V dalsi fazi prejit z linearniho pohybu dvou polovin tela (az do ted mluvime o vnitrnim pohybu,samozrejme!!!!) nahoru a dolu na rotacni pohyb - imaginace jizda na kole pro kycle ,rotace tantienu.
Postupne v obou smerech.
Predpoklad spravneho dychani ,udrzeni plneho tantienu.

Koordinaci proverovat prechodem z vnitrniho pohybu na vnejsi - silk reeling ,forma,shili fali - princip spojeni pres dang zustava stejny,mozno pridat vnejsi praci s kua atd.

Overeni tlakem - ruzni panaci,zed,partner.
Zkouska extremni silou (nejedna se o nacvik ale o nemene dulezity test ,ktery muze ukazat chyby v koordinaci,postaveni struktury ,nacasovani atd.)
Zkouset ruzny prubeh sily - na zacatku i na konci pohybu a jejich kombinaci...

6.Pri prechodu z linearniho stridani do cirkulace bude mit kruh tendenci kulminovat energii ve dvou bodech - vychazi z predchozi linearni verze - a tudiz je zadouci jing roztahnout na cely obvod kruhu stejnomerne.

7.Nasledne vest zamerem - umet jing kulminovat kdykoliv v zamyslene casti pohybu a jejich kombinaci.

Testovani pomoci zminenych postupu ,aplikace atd.

Soubezne od zacatku cvicit ZZ -
vymezeni 6 hlavnich smeru
stridani protikladnych smeru v rozsahu 100%
zmeny %pomeru,smeru a rytmu
rozsireni schopnosti smerovani sily - z puvodnich 6 "sipek" pokryt nejdrive prechody a postupne rozsirit na jakousi "kouli" kolem tela....


Atd,atd...

Jen priklad ,jak si predstavuju navaznost metodiky.....v trochu sirsich souvislostech nez obvykle "...nejdriv se budu snazit citit cchi v mabu....a potom se budu snazit citit cchi ve forme.....ja nevim proooc ,mistr mi to tak rekl....."

A moc se omlouvam za delku prispevku.....ale on to tu stejne nikdo normalni necte..... :wink: :D

Pisu to jen tak narychlo ,chapu ze to bude dost nesrozumitelne....ale to doladime.... :wink:

Zatim

Roza

PS: Nenech se odradit delkou prispevku ,proste se nudim v praci.
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod Janoj » pát 30. kvě, 2008 14:29

Ahoj Rozo,
dík za reakci. Délka mě v žádném případě neodrazuje, když pro mě obsahuje kupu dobrých info. :D
Jsem moc rád, že to vidíš podobně s tím využitím mabu. V tom rozsáhlém povídání je hodně informací a některé budu muset vstřebat, ale dnes ti chci říci, že si asi tak 3 roky cvičím (sice nepravidelně) něco takového, o čem píšeš.
Vezmu ze sestavy třeba formu "chytání vrabce za ocas" (nebo jen dílčí pohyb) a kráčím si v ní třeba 20 m a pak třeba hned nazpět naváži formou "couvnout a odehnat opici" a u druhého konce tělocvičny zase dopředu.
Říkám tomu (po vzoru mého oblíbence mistra Jang Jwingminga), že cvičím taiji-qigong (tj.formu ze sestavy opakuji několikrát). Moc se mi to osvědčuje pro procvičování i takových principů jako je nepřetržitost pohybu.
Janoj
Janoj
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon 11. pro, 2006 0:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod roza » pát 30. kvě, 2008 16:02

Janoj ,
tak doufam ,ze v tom mem traktatu najdes alespon neco.
:D

Jinak se omlouvam ,ale ty jmena forem neznam.Abychom si rozumeli ,neznam je nejen cesky ,ale ani anglicky nebo cinsky.
Proste mne moc nezajimaji.
Ale jsem samozrejme schopen si je vyhledat ,abych vedel ,o cem je zrovna rec.Dostupnych pramenu mam hafo.

Jang JM neni spatny,i kdyz osobne preferuji jine autory.
To oznaceni taiji-qigong - proc ne,i kdyz pro me by pri tom bylo asi stezejni jine kriterium ,nez ze formu ze sestavy opakuji několikrát....
Ad nepretrzitost pohybu - vicemene princip zmineny v bode 4 meho predchoziho prispevku...da se aplikovat stejne tak na staticky cvik ,jako na formu v jejim prubehu nebo napojeni dvou forem (a to nejen v poradi dle sestavy ale i ve stalem navazovani jedne formy ve cviku ,ktery jsi zminil...)
Takze se tim opet plni tvoje predstava ,ze principy a dovednosti z mabu nebo jinych statickych cviceni se daji aplikovat na celou sestavu.+ i dale

Atd.....bych se zase zacal vykecavat ,tak radeji pockam na tvou odpoved...

Zatim cau

Roza
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod daitenshi » sob 31. kvě, 2008 17:38

bb
daitenshi
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: sob 03. kvě, 2008 23:00

Příspěvekod daitenshi » sob 31. kvě, 2008 17:43

Viete niekto odporucit presny postup ako ma tento zakladny postoj trenovat zaciatocnik - ako dlho ako casto a ako spravne aby si neublizil napr. na klby co je dost caste
daitenshi
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: sob 03. kvě, 2008 23:00

Příspěvekod Janoj » úte 03. čer, 2008 13:44

Ahoj Rozo,
zkouším si znovu a znovu číst ten tvůj dlouhý příspěvek k mabu a hledat v něm svoje porozumnění. Body 1-4 jsou, myslím, celkem bez problému – snad jen, co bych si měl představit v bodě 4 pod pojmem „Kontrola plynulosti horniho dechu a plnost tantienu“? Má to nějak souvislost s obráceným dechem, kdy je alespoň pro mě obtížnější udržet uvolněný dech v oblasti od podbříšku nahoru?

Můžu pod tvým výrazem hledání jingu si představit i slova vytváření(příprava) nebo akumulace jingu?

V bodě 5 mám problém pochopit, jak jsi to myslel s tím vnitřním pohybem? Je to jen práce s myslí – bez vnějšího pohybu? Nejde mi to dohromady s tím jak jsi popsal vnější pohyb (navíjení hedvábného vlákna, cvičení formy a shili fali – zde nevím, co tyto dvě slova znamenají a co si pod nimi přestavit). Nějak jsem zatím chápal, že mysl jako reprezentant vnitřního pohybu, je např. při cvičení navíjení nebo formy ve spojitosti a harmonii s tím vnějším pohybem (viz. např. 6 harmonií)

Z toho dalšího už se chci jen zeptat, jak bych měl rozumnět vnější práci kua (třísel).
Dál to vzdávám, protože se v tom dost topím :wink: a byl by určitě problém to takto komunikovat.
Snad se někdy osobně setkáme a pak věřím, že to bude lepší k porozumnění. :)
Janoj
Janoj
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon 11. pro, 2006 0:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod roza » úte 03. čer, 2008 17:48

Ahoj Janoj,
z me strany to byl jen priklad ,kdyz jsem to psal ,vedel jsem ,ze je to tezko sdelitelne psanou formou.To by muselo byt na 100 stran a stejne je pak lepsi jednou videt nez stokrat precist.... :D

Jinak pripominam ,ze je to jenom moje interpretace vychazejici z me soucasne urovne chapani....

K tem otazkam :

Plnost tantienu je pro me predpoklad pro pozdejsipraci s nim - obracene dychani a rotaci.Na zakladni urovni se snazim oddelit samotne dychani a pocit plneho tantienu.Tak ,aby nedochazelo k zadrzovani dechu a zaroven aby tantien nesplaskaval.Nejdriv byt schopen ty dve zalezitosti uplne oddelit ,abych s nima mohl zase pozdeji pracovat dohromady.Takze souvislost tam je.

Jing - na tehle urovni prave rozlisuju zpusob ,jak jing poprve "objevit".K tomu jsou potrebne urcite podminky - primarne mi jde o to ,byt schopen tyto podminky poznat a pozdeji je byt schopen rychle navodit.Takze spis takovy negativni vymezeni.
Vytvareni a akumulace jsou faze ,ktere podle mne nasleduji az pozdeji ,a jejich uspech dost zavisi na tom prvnim kroku.
Takze opet se snazim ze zacatku od sebe jednotlive casti oddelit - vymezit si oba protipoly - abych je pak mohl na sebe vazat.

K bodu 5 :oproti drivejsim bodum ,kde cviceni probihalo spise uvnitr a vnejsi pohyb byl vetsinou jen kontrola nebo test ,od bodu 5 se pro me vnejsi pohyb stava vice dulezitym ,tim jak se nabyte dovednosti vice projevuji v pohybech.....tezko takhle vysvetlit a mozna to bylo jen mym neobratnym vyjadrenim....tohle spise osobne :lol:

Fali a shili jsou terminy z Yiquanu ,doporucuju TuKyLama ,A.Kalizse nebo Yao Bros.....

Ale zhruba jsi to vystihl ,na tehle urovni by nemel byt problem obcas naplnit 6 harmonii a vnejsi pojit s vnitrnim...

To same plati pro kua....

Takze nektere veci fakt radeji osobne.....

Roza
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod Franz » ned 22. čer, 2008 12:23

když už jsme u toho "ma pu" jak dlouho dokážete vydržet v tomto postoji? ptám se čistě ze zvědavosti... slyšel jsem že se musí trénovat neustále nejlépe prý každý den a vydržet v něm co nejdýl až do krajností né že se do toho postaví někdo na 2 minuty a konec :)
Franz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 342
Registrován: stř 20. úno, 2008 0:00

Příspěvekod luen » ned 22. čer, 2008 17:28

Janoj píše:For JRrup: Promiň, ale ve vší úctě k tobě, tě budu v některých názorech odporovat. :wink:
Znám mistra He osobně, i když jsem s ním strávil zatím jen několik dní a jen jeden seminář taiji, kdy se nám snažil předat principy. V rámci toho nám tento uvedený kousek sestavy zacvičil asi pěti různými způsoby a z toho byl jeden také zaměřen např. na záměr. Osobně si nemyslím, že je správné ho srovnávat s mistrem Čengem tím, že jednoho je doménou relaxace a druhého záměr - to může být zavádějící. Jinak ta jeho sestava taiji je skutečně z linie Jang Panchou – tak nám to na semináři sdělil.

I s tou páteří mistra Čenga svisle k nebi (pokud je to myšleno kolmo) také nemohu zcela souhlasit. Důkaz k tomu se dá najít třeba přímo na titulní stránce jeho knihy „Tchaj-ťi čchüan Zjednodušená metoda cvičení pro zdraví a sebeobranu“ (nakladatelství Argo), kde je sám mistr Čeng v nízké pozici jednoduchého biče – vzpřímená páteř, ale ne kolmo k nebi. Uvnitř knihy sice není forma (pozice) „Jehla do mořského dna“, ale je tam pozice s úderem pěsti šikmo dolů a tam je to také zřejmé. Určitě by se to dalo i vypozorovat z nějakého jeho videa.

A ještě do třetice. Nemyslím si, že by se dalo zjednodušeně říci, že mistr YCF Dlouhou formu tím že ji upravil pro zpopuralizování nějak poškodil. Každá forma se dá, podle mě, zacvičit různým způsobem, podle toho, co od toho očekávám a k jakému účelu to má sloužit (třeba ke zvýraznění záměru, nebo zvýraznění pohybů – viz. Velký rám mistra YCF atd.). Věřím, že pro bojové účely používal YCF hlavně i jinou formu.

Jinak, abych nebyl úplně OT, tak jestli jsem se od někoho naučil o postoji mabu nejvíce (ať už přímo nebo nepřímo),tak to bylo právě od mistra He Jinghana.

Janoj


Ahoj,

1) "Znas" nekoho na zaklade toho, ze jsi ho jednou videl??? Tak to jsi pri nejmensim, tak trochu jasnovidnej :lol: :wink:

2) Proc tolik citujes pismo z knih? Ja uz toho napsal a nektere veci uz davno vidim jinak :wink: Argumentuj vlastni zkusenosti a ne nejakejma clankama, knihama a dalsima teoriema, principama vyrcenych z buhvi jakeho duvodu! Vetsina stylu vsech bu/bs ma stinovani vlastne volne a skutecne zalezi na napadu, ktery procvicujes ... ukazu 100x jinak kazdou z nasich forem ve wing chun. A delaji to takhle temer vsude :wink:

3) S tim, ze se muze cvicit forma jakkoli souhlasim, ale prezto to ma sve pevne "pravidla" :!:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

PředchozíDalší

Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků

cron